Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

    Здравейте, аз и моето семейство решихме да се пробваме за Австралия, най вече за Аделаиде, вече от една година следя, чета и препрочитам сайтовете. Едно не ми е ясно, ЕА искат първо ИЕЛТС (едно от изискванията), но не аз да си пратя документа, а самата изпитваща организация трябва да им го прати. Как ще стане като аз първо ще трябва да се пробвам за ИЕЛТС и евентуално след това да подавам документите за оценка. Накой минал ли е по този път?

    #2
    Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

    IELTS може да пратиш на 4 или 5 организации като го държиш и това е включено в цената. Независимо от резултата ти, ако не подадеш след това, ЕА ще го игнорират. По принцип се признава само най-пресния ИЕЛТС в целостта му (тоест ако го държиш 2 пъти, няма да ти вземат най-високите резултати от двата заедно). Естествено за всеки случай като подаваш за асесмънт няма да е лошо да им пратиш и копие на твоя. Сигурен съм, че имат начин да проверят ТРФто служебно и да видят колко си изкарала.

    Но да, ако някой е минал по тоз път и на мен ми е интересно какво се случва.

    Comment


      #3
      Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

      Привет на всички.

      Да се включа и аз по темата за ЕА, тъй като започнах да чета booklet-а им.Реших да процедирам по следният начин - явих се на IELTS na 06.04.2013 и сега си чакам резултата. Не го пратих до ЕА защото не съм сигурен какви ще са оценките, които ще излязат на 19.04. и тогава ( ако всичко е ОК) ще им го пратя.

      Имайки в/на предвид сложността на процеса на оценяване и колко важно е как точно са описани нещата реших да се съветвам във форума, преди да изпратя документи с които ще ме оценят по-ниско от колко аз искам.

      С какво разполагам:

      1. ВИАС (УАСГ) завъшен 2000 г. - Магистър - Пътно строителство. Аз бях писал преди на Chudenka,че ми е преведена дипломата, но забележката която наскоро написа Сашо, малко ме стресна по отношение на правилният превод. При мен е написано:

      Faculty of Road and Railway construction
      Diploma of ....
      of Higher Education
      Degree MASTER
      Major: Road and Railway Construction
      Professional Qualification: Master Engineer

      Отделно си мисля кое да приложа - препратката която я има на страницата на ВИАС или тази, която аз имам от ВИАС с оценките ми?

      2. Опит - веднага след родната казарма имам:
      2.1 - 2 години като проектант
      2.2 - от 2003 до момента - Construction sites - Supervisor, Technical Engineer, Project Manager ... Site Engineer.

      3. Референции - имам от всички предишни работодатели за които съм работил и които за моя радост са били само чужди фирми, така че не се налага да им правя превод.

      4. Сертификати - имам няколко, които са преведени но не са легализирани. Няма да ги легализирам, тъй като те просто описват какво е било естеството на обучение.

      Това е като цяло.

      Сега започвам да мисля за Cаreer Episodes - които ще са си живо предизвикателство, но ще потърся дали няма някакви типови из мрежата за да се ориентирам.

      Молбата ми към миналите по този път е да ме посъветват за следното:

      1. До каква степен е добър превода на Дипломата с това Master?
      2. Какви са шансовете да се вземе Professional Engineer? Интересното, което ми направи впечатление в booklet-a бе,че ако кандидатстваш за по-горна степен и ако счетат ,че не си подходящ ще ти кажат. Но ако искаш по-ниска оценка няма да ти кажат,че може и за по-висока.

      Ogimaster има идея да направим описание на пътя за ЕА и смятам да започнем от тук.

      Благодаря предварително на всички.

      поздрави,
      Jorje

      Comment


        #4
        Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

        Дипломата е оформена като моята (от една епоха са ) и превода е идентичен с разлика името на специалността и вида инженер. Мина без проблем пред ACS.

        За формата на референциите от работодателите в сайта на ЕА трябва да си има подробно описание какво съдържание изискват. Разбира се съдържанието има предимство пред формата - няма значение как е оформено, подредено или перифразирано, но всичко важно трябва да си го пише.
        Може да погледнеш и изискванията от сайта на ДИАК, щото тези същите референции след това ще ти трябват и за пред тях - http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1119.pdf.

        По другите неща не мога да се изказвам

        Comment


          #5
          Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

          Благодаря за мнението Permutation,

          Все още се чудя за assement-a. Дали да е за Civil Engineer или Construction Project Manager. Проблемът е,че двете категории се оценяват от различни организации и доколкото разбирам под Civil Engineer разбират повече нашето Designer.

          Някой колега да се е сблъсквал с тази дилема recently :-)

          Поздрави,
          Jorje

          Comment


            #6
            Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

            Не съм ти колега, но ще споделя мнение.

            Провери дали и двете организации могат да се произнесат върху дипломата ти - да не се окаже че трябва да правиш втори асесмънт само за образование при другата организация.

            Интересно дали твоите референции не са взаимоизключващи се - да не се окаже че за половината опит като ПМ трябва да се асесваш при едната, а за другия опит като инженер при другата. Избери организацията спрямо опита който е по-обобщаващ, преобладаващ: напр. ако си бил 4 г. инженер и след това още 4 инженер натоварен И с управление на проект е по-добре да се асеснеш като инженер.

            Разбира се, ако изкараш 8+ на всички модули по ИЕЛТС, част от горните съображения отпадат.

            Comment


              #7
              Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

              Здрасти Permutation,

              че няма да изкарам 8 на IELTS ми е ясно още от сега, понеже малко се разсеях на Listening. За другите модули също не съм убеден, но в Петък ще стане ясно дали няма да се наложи да се явявам пак.

              Колкото до асестващите организации - написаното от теб наистина малко ме стресна. В моя случай доказуем Проектантски стаж ми е само 2 години. През останалото време съм проектирал но няма как да взема референции от работодатели и т.н. Освен това през след тези две години съм работил като ПМ, СИ и т.н. и между другото съм проектирал, предполагам знаеш как е в милата ни родина. Така, че най-вероятно ще наблегна на управлението на проекти, като по-съществено. Отделно от проектите имам референции, така,че се надявам и те да свършат някаква работа.

              Но за да избегна всякакви грешки тези дни ще пиша на АЕ да ги питам за мнение. Ще им пратя и малко документи в аванс и тогава вече ще взема някакво решение.

              Благодаря за насоките/

              Поздрави,
              Jorje

              Comment


                #8
                Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

                Jorje, сега видях, че опита ти като проектант е отпреди повече от 10 год. и не се гледа.

                Comment


                  #9
                  Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

                  Permutation,

                  Така е. Лошото е,че няма как да си докажа проектантският опит за последните 10 години, но да видим какво ще кажат от ЕА.

                  Поздрави,
                  Jorje

                  Comment


                    #10
                    Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

                    Permutation,

                    пратих един имейл на EA и хората ме насочиха към Civil Engineer. Разгледах сайта на Vetassess и малко ми е странен, но да кажем, че за сега няма да се обръщам към тях.

                    Действам за ЕА и за Civil Engineer. Това, което ми направи впечатление в техният отговор е следното:

                    The guidelines for your university are;
                    1 Diploma of Higher Education or Diploma of Completed Higher Education
                    ( 4-5 years full-time, Awarded with or without a professional title): is
                    comparable to an AQF Bachelor Degree.


                    До колкото разбирам от този текст въпреки опита и образованието ни признават Bachelor degree. Не че съм се надявал на Master, но си мислех,че има някаква макар и малка възможност. Явно само ако си завършил UK университет може да се надяваш на нещо повече.

                    Това е.

                    Сега сядам да си напиша и прегледам career episodes.

                    Ти реши ли за IELTS? Интересно дали се очакват някакви промени от 01.07.

                    Поздрави.

                    Jorje

                    Comment


                      #11
                      Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

                      Jorje,

                      Sorry, nyamam kirilica v momenta zashtoto sam v chuzhbina.

                      Nasheto obrazovanie e direkten magistar i zatova mu se priravnqva kam bakalavar, no tova nqma znachenie. Ne e zaradi tova che e ot Bulgaria.

                      Deystvay za Civil Engineer!

                      Sigurno ne si razbral - az oshte minalata godina uspeshno obzhalvah W na IELTS i zatova te posavetvah da opitash (vizh drugite temi, tam sa razkazval). Oshte na 18 Dek sam podal vsichko za viza i chakam - CO mi otgovori predi 2-3 sedmici che medicinskite se bavyat. V nachaloto na minalata sedmica vidqh che statusa na moite medicinski e Received, no na decata i zhena mi ne e smenen. Nadyavam se skoro da ima hubava novina.

                      Pozdravi!

                      Comment


                        #12
                        Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

                        Здравейте на всички.

                        Последни усилия преди да си пратя за асестване от EA и искам да питам някои неща.

                        1. Все ме тормози мисълта с доказването на стажа. Набавих за всички предишни местоработи референции. В смисъл в тях е посочен периода в който съм работил там, контакти на подписалият се и т.н. Това дали ще е достатъчно? Бях чел някъде, че е добре да се направи и разпечатка на фишове. Това хубаво, но как да си разпечатам фишове от 2003, примерно? Дали мога да си взема подобна разпечатка от НАП или НОИ ( макар,че като ги знам последните - сигурно ще ме гледат като натровени).
                        2. Плащането - попълват се данни за кредитната карта на тяхната форма, която също се изпраща към ЕА. Прав ли съм?
                        3. Някой праща ли е копия на чертежи и проекти, правени от него до ЕА? Ако да, нормално е да са написани на БГ. Трябва ли да се превеждат и чертежите, само за да им докажа,че са правени от мен? Не ми се ще да плащам за превода им.


                        Ами това е за сега. Моля, ако някой е минал през тези проблеми да сподели идеи.

                        Поздрави и хубав ден.

                        Jorje

                        Comment


                          #13
                          Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

                          Здрасти Jorje - не мисля, че някой очаква да покажеш фишове от 2003та или по какъвто и да е начин (НАП/НОИ) да доказваш допълнително стаж. Ако са ти плащали редовно по банков път, най-лесно е да вземеш от банката извлечения и с маркер да highlight-неш (не знам думата на БГ) повтарящите се транзакции. Някои банки имат възможност да печатат само депозитите в сметката, за да не се налага да им пращаш цялото движение. За другите въпроси - не знам

                          Comment


                            #14
                            Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

                            Написано от Jorje Виж мнението
                            Здравейте на всички.

                            Последни усилия преди да си пратя за асестване от EA и искам да питам някои неща.

                            1. Все ме тормози мисълта с доказването на стажа. Набавих за всички предишни местоработи референции. В смисъл в тях е посочен периода в който съм работил там, контакти на подписалият се и т.н. Това дали ще е достатъчно? Бях чел някъде, че е добре да се направи и разпечатка на фишове. Това хубаво, но как да си разпечатам фишове от 2003, примерно? Дали мога да си взема подобна разпечатка от НАП или НОИ ( макар,че като ги знам последните - сигурно ще ме гледат като натровени).
                            2. Плащането - попълват се данни за кредитната карта на тяхната форма, която също се изпраща към ЕА. Прав ли съм?
                            3. Някой праща ли е копия на чертежи и проекти, правени от него до ЕА? Ако да, нормално е да са написани на БГ. Трябва ли да се превеждат и чертежите, само за да им докажа,че са правени от мен? Не ми се ще да плащам за превода им.


                            Ами това е за сега. Моля, ако някой е минал през тези проблеми да сподели идеи.

                            Поздрави и хубав ден.

                            Jorje
                            Здравей,
                            Директно към випросите:
                            1. Принципно референтни писма би трябвало да са достъчни за доказване на стаж пред ЕА, но могат да поискат и някакво допълнително доказателство.
                            Такова може да е разпечатка на банковите транзакции за превод на заплата за последните няколко години (примерно 2-3) или последни фишове. Както казва Ники, никой не очаква да пазиш фишове от преди 10г. Аз лично освен референтните писма друго не съм пращал на ЕА за доказване на стаж.

                            Пред ДИАК обаче се "застраховах" и изпратих и разпечатка на банковата си сметка, в която ми превеждаха заплатата. Всъщност, не беше само разпечатка, а беше нещо като документ "уверение" или "декларация" от Булбанк, че фирма еди коя си ми е плащала заплатата по еди коя си сметка и самата разпечатка беше прикрепена към този документ. Сега, не е задължително и и ти да пращаш точно такъв документ, защото примерно твоята банка може пък и да не иска да ти издаде подобна "декларация". В такъв случай само разпечатка пак би свършила работа. Ако пък не пазиш фишове и парите не са ти ги превеждали по банков път, тогава може да видиш НОИ или НАП какви документи могат да ти издадат.
                            Дори и да не си пратил нещо, което искат - не се притеснявай! Те ще се свържат с теб и ще ти кажат какво още трябва да им пратиш.

                            2. Да, точно така е. Попълваш данните на картата си в тяхната форма и те си теглят парите. Там има две суми указани - с данък и без данък. Ти трябва да отбележиш сумата без данък, защото такъв не дължиш, понеже си в чужбина.

                            3. Не пращай никакви чертежи и проекти, без да ти поискат. Напиши си компетънси репорта и всичките към него притурки (таблицата с компетенциите, декларацията и пр.) и това е. Ако някой ти иска нещо допълнително, той ще се обади.
                            Поздрави и успех!
                            Last edited by venziap; 17-06-13, 03:19.

                            Comment


                              #15
                              Отг: Асесмънт от ЕА и ИЕЛТС

                              Niki, Venziap,

                              благодаря за информацията. Хубавото е,че за последните няколко години са ми превеждали заплатата по банков път и сега само ще си извадя разпечатка - за всеки случай.

                              Няма да им пращам чертежи и за плащането ми стана ясно.

                              Поздрави и хубав ден.

                              Jorje

                              Comment

                              Working...
                              X