Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Планиране за заминаваме в Австралия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Планиране за заминаваме в Австралия

    Здравейте всички, пускам темата защото стигнах да частта в която ми е най-сложно да реша какво трябва да се прави от тук на татък.
    До сега мислех единствено за изпита по английски и всичко друго ми беше на заден план.

    Казвам се Иво и преди седмица навърших 39. Оня ден ми излезнаха резултатите от IELTS, overige: 6.5, listening 6.5, reading 7, writing 6, speaking 6, тези резултати ме устройват, като за първо явяване.
    Машинен инженер съм и от 2004 имам и защитен докторат.
    Женен съм с две деца. Имам над 10 години трудов стаж, като се занимавам с актуални проблеми в сферата на машиностроенето - инженерни изследвания с помощта специализирани компютърни програми, 3D принтиране, промишлени роботи. През годините съм работил и в чужбина.
    Жена ми е все още на 30 ;-) и е с две магистратури от СУ – публична администрация и човешки ресурси, има към 4 г. трудов стаж (все пак майчинството не се брои за съжаление). Женени сме от над 8 г.
    Смятайки точките, като водещ партньор, уж съм ОК, приемайки, че ми се зачита докторската степен – от ВАК и е по специалността ми – машинно инженерство.


    Насочил съм се към този сайт, с идеята да си изпратя СV-то, легален превод на дипломите ми и няколко препоръчани писма от малкото места на които съм работил.
    Също ще трябва да им изпратя и допълнителен Тest Report Form от IELTS.
    Освен, че съм притиснат от времето с възрастта, напускам януари работа и ми се ще в периода да успя да задвижа нещата.

    Имам няколко неясноти и ще се радвам ако някой може да помогне:

    Освен да се регистрирам на горепосочения сайт, бихте ли ми препоръчали друг или този е ОК? Идеята ми е да не е платен.
    Към каква виза да се ориентирам?
    Коя е най-бърза като време за обработване на документите?
    Ориентирал съм се към 457 Work Visa, идеята ми е първоначално аз да замина и възможно най-скоро след това да пристигне и семейството ми.

    Предварително благодаря на всеки, който пише по темата.

    #2
    Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

    писах, но взе че се изтри... сега на ново
    Здравейте Иво и семейство

    Виза 457 е временна, не е с точковата система, там ти трябва работодател, който да те наеме за срок до 4 години, трябва ти и позитив скилл асесмънт. За постоянните work визи са точките - 190 и 189, вече трябва да видиш в кой списък ти е професията. Там пак ти трябва скилл асесмънт, език, години и тнт... ти май трябва да си съм engineers australia за скил асеса, не ги знам тях дали имат изискване за езика (определен банд на компоненти)...
    питаш за сайтове - този, който посочваш е за асистираща миграция, такива ли ти трябват или за работа?
    за точките в момента само 25 от годините вземаш...
    според мен 457 става най-бързо, защото има участие и от тяхна страна, иначе времетраенето си е индвидуално...
    за докторската ти степен - провери обстойно в австралийските образователни сайтове какво имат предвид под докторска степен и дали ще ти я признаят като такава... имат си класификатор, AQF се казва
    Успех

    Comment


      #3
      Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

      Без да твърдя че съм 100% вещ, тези работните визи се вземат трудно и работодателя ти извива ръцете после.

      Най-добре си е скилд мигрант визата 189/190 - може да си ходиш където поискаш. Затова сметни си точките. Докторантурата ти дава точки отогоре. Ако не ти достигат 5т, което така ми се струва на първо четене (ако удариш 40), може да искаш номинация от щата или да пробваш да подобриш английския или от партнер (жена ти да си направи и тя асесмънт професия) за да ги докарате.

      Ако целите за бързо заминаване, може да отидете и на студентска и от там да ги гласите нещата...

      Comment


        #4
        Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

        Здравейте отново, благодаря Ви за отговорите, след като загубих доста време /по моя вина/ , и две агенции ми отговориха, че с моята работа няма как да получа точки за трудов стаж, най-накрая и с голямата помощ на трета агенция получих от Engineers Australia потвърждение, както за дипломата ми, така и за трудовия стаж, разбира се нещата станаха бавно, доста време си подготвях епизодите от работата ми, доста документи трябваше да събера за проектите които работех през годината и чесно не се надявах много.
        Сега тръгнах да кандидатсвам за работна виза.

        Не знам дали някой може да ми отговори, или май ще търся по нета отговор, но днес като ходих до преводаческата фирма, казаха ми, че оригиналът на брачното ми свидетелство не може да се преведе - трябва да си направя дубликат, същото е и за свидетелствата за раждане на децата - трябва дубликат, а пък моето и на жената свидетелствата са стари - от времето на НРБ и трябвало нови да си изкараме, някой да се е сблъсквал с този проблем?

        С удоволствие, мога да споделя, ако някой ще минава по този път, как си направих и написах епизодите от трудовият ми стаж - доста материали събрах като примери, макар и някой от тях бяха направо лошо написани ... макар почти два месеца писах около 30 стр, но мисля че добре ги оформих и най-важното отговорих на критериите.

        Comment


          #5
          Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

          Коя е агенцията? Това са пълни глупости - началото на годината преведох три удостоверения за раждане, нотариално заверено копие, на нас двамата плюс детето (нашите също са от соца, никакъв проблем)... същото се отнася за свидетрлството за гр.брак...

          Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk
          Last edited by benitabeni; 04-05-16, 19:12.

          Comment


            #6
            Re: Планиране за заминаваме в Австралия

            Важно е да отидеш в общините издали удостоверенията и да сложат "ПРАВОЪГЪЛЕН СИН печат за чужбина" (отзад на старите НРБ свидетелства). Този печат не изглежда никак специален, но въз основа на този печат МВнР ще направи заверката на превода.

            Comment


              #7
              Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

              Написано от Ivo Виж мнението
              Сега тръгнах да кандидатсвам за работна виза.
              Как така работна виза? Имаш ли работодател (спонсор)? Или имаш предвид, че ще кандитатстваш за skilled резидънт виза?

              Comment


                #8
                Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

                Здравейте отново, извинявам се, ако се е получила някаква грешка, подавам документи за виза Skilled-Independent visa (subclass 189), чрез агенция в Австралия.

                относно актовете за раждане, наложи се да направя дубликати на всичките актове за раждане - не е много 50 лв за 4-те и дубликата за Брачното свидетелство - така ги искаше фирмата преводач експресна без чакане. Така и така, актовете ни за раждане на съпругата и моя са от преди '89, новите са розови за женски пол, сини за мъжки и зелен - за бракуване. Преводаческата агенция е:


                Сега се натъквам на друг въпрос, които имам - нужно ли е да се легализират тези свидетелства за раждане, при кандидатсването нужно ли е МВнР ще направи заверката на превода?

                Агенцията с която работя досега не ми е искала легализация и при пращането на дипломи /средно, висше, докторска степен и сертификати/ не е били необходимо да се легализират, само превод.

                Благодаря предварително за отговорите.

                Comment


                  #9
                  Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

                  всички документи за същата виза им направих само нот.заверено копие, после на копията превод и качвах... не съм ги легализирала, само на свидетелствата за съдимост сложих апостил в правосъдното. Не съм вадила дупликати на удостоверенията за раждане.

                  Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk

                  Comment


                    #10
                    Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

                    четете внимателно какво искат като документи и какво признават. обикновено е "certified copy in english", което ще рече копие (заверено от правилното лице, т.е. за бг е нотариус) и тогава преведено от агенция. така че преснимаш, заверяваш при нотариус копието и даваш на агенция да ти преведе копието. какви общини, сини печати и тнт.?...

                    Comment


                      #11
                      Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

                      Колеги, стигнах да следващ етап и сега ми искат няколко неща:

                      - документ за това, че съм се уволнил от казармата - защото при попълването на документие писах, че съм отслужил редовната военна служба - 9 месеца - както си му е редът, имам си военна книжка и звъннах на преводаческата фирма, че желая да ми се преведе военната книжка - от там ми отговориха, че не превеждат такива док, да съм си изкарал от военното окръжие такъв док. та сега в пон. ще ходя, за съж. не видях бланка по нета... имам и друг вариант - да си я снимам 7-ма страница, както и първата страница и да ходя в друга преводаческа фирма, просто не знам колко ще ме забавят в окръжието.

                      За жена ми и мен изкарах док, че не сме осъждани и реших да им сложат и заверка - по 50 лв на документ, как да е, направих го и това, сега остава да платим визите, което си е една камара пари, както и за двете деца... но няма как.

                      от агенцията, която ми движат нещата, ми писаха:

                      An eMedical referral letter will be generated once your application has been lodged with the Department of Immigration

                      и тогава ли ще мога да получа eHealth и ще мога да изпратя резултатите ни от изследванията ни.?Т.е. 1-во трябва да си платим визите и тогава или визите се плащат после - нещо съм объркан?

                      Благодаря, ако някой внесе яснота...аз така и така до няколко дни трябва да дам всички оставащи док - и ще рабера, но за съжаление няма да е цялата следваща седмица.

                      Comment


                        #12
                        Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

                        Значи аз ще ти отговоря за това, за което знам (въпреки, че ти не слушаш много, шега )
                        за военната книжка идея нямам, мъжът ми не е ходил и не са му искали; предполагам, че са те послъгали от преводаческата агенция, може всичко да се преведе след нотариална заверка.
                        за свидетелствата за съдимост - 50 лв за какво??? ние изкарахме всяко по 6лв + апостил от правосъдното 5 лв., без нот.заверка директно превод.
                        визата имай предвид, че искат цялата сума на един трансфер, обади се в банката да ти направят висок лимит и изчакай малко, че доларът е висок.
                        Медицинските - имаш два варианта. Генерираш си ХАП ИД и после плащаш визата и директно ти се качват в акаунта и вариант две (ние така направихме) - плащаме визата, после отиваме на health панела и от там генерира ме HAP id-тата. После звъниш във Вита, запазваш час отиваш с тези документи и те ги пращат вече като са готови в имми акаунта. Плаща се около 500 лв в нашия случай, защото на детето само преглед до пет годишни.


                        Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk

                        Comment


                          #13
                          Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

                          Аз като излизах от казармата ни раздадоха на всички и по един документ който е за нещо като бъдещо пенсиониране (че съм бил осигуряван през периода на казармата). Преведох и приложих това.

                          Не разбирам какви са тези преводачески агенции които ползваш... ти искаш от тях един документ да се преведе и само толкова, не да се произнасят по него...

                          Най-хубаво си кажи какво си получил от Engineers Australia като оценка, защото е ключово. Ние тук почти всички сме си движили нещата сами, чели сме доста, и не че това ни прави големи експерти - но поне сме препатили и мнението ще ни е безкористно... за разлика от агенциите! (Ако си на място ще разбереш защо го казвам...)

                          Comment


                            #14
                            Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

                            Здравейте колеги, от АЕ на 03.05 получих потвърждаване на трудовия стаж и дипломата, те ми бяха необходими за да мога за EIO да подам документни, мисля че го споменах в по-горните коментри.

                            Иначе, да и аз си пазя бележката, на която ми пише че имам еди-колко-си /0 години, 9 месеца/ в казармата, но там не пише, че съм се уволнил от армията!

                            В крайна сметка отидох до Военното Окръжие - там ми издадоха документ, че съм бил 9 месеца в казармата - експресната поръчка беше 6 лв., преведох я, както и си снимах военната книжка, заверих я на нотариус и я преведох - 25 лв. Та по този начин доказах че съм се уволнил от армията. В преводаческата агенция им показах бележката за пенсионното - и те се съгласиха, че и тя става...

                            Единствено се притеснявах, че никъде не пише, че съм се уволнил от армията, с изкл. на военната ми книжка... В документа от окръжното, като го преведоха, ме писаха "retired private".

                            Иначе, практически няма как да не си движа и аз нещата сам, агенцията е в Австралия и съм доволен от това, че ежедневно когато се налага водим коренспонденция, иначе сам съм си подготвял всичко, и епизодите за работата и всички писма/документи и т.н., единственото, което правят, е че ги проверяват и винаги намират по някоя съществена забележка, която за съжаление ми е избягала от погледа. Истината е, че за сега съм много доволен от тях, но определено е по-бавно с тях... защото и на тях им трябва време за да огледат дали всичко съм дал, написал, попълнил и т.н. по правилата...

                            Comment


                              #15
                              Отг: Планиране за заминаваме в Австралия

                              Колеги, в общи линии нещата за нас приключиха положително /вчера получихме грант за виза 189/, така че отивам да чета другите раздели, ако някой го интересува нещо по-подробно - нека пише на лични, ако има с какво да помагам.

                              Мога да кажа, че ако човек правилно си е сметнал точките и се реши /което според мен е най-важното/, може да успее... аз имах доста съмнение, дали ще успея заради годините, дали ще ми признаят стажа, димпломата, докторската степен и какви ли не други съмнения... даже още ми е някак никакво, макар последната 1,5 година да вложих усилията си за тази цел... бюджета е другия проблем, но се радвам, че успях да се справя и с това.

                              Истината е, /мое мнение/ че агенцията с която работих, много ми помогнаха - даже жалко, че чак януари се свързах с тях и загубих няколко месеца... предишните фирми, ми казаха в прав текст - няма как да станат нещата, 'оди учи английски - изкарай IELTS 8 и тогава кандидатствай... ама за 8-10 месеца, нямаше как да скоча от 6.5 на 8, защото времето ме притискаше, заради навършването на 40 г... просто в един момент бях пред отказване, как да е, не искам да занимавам форума, а просто да споделя, че човек не трябва да се отказва след първата трудност /някой ще си помисли - е, сега ми е лесно да пиша - не винаги стават нещата - съгласен съм и затова се радвам, че получих помощ от агенцията - те ми вдъхнаха увереност - да платих, но от тяхна страна винаги имаше помощ./

                              Comment

                              Working...
                              X