Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Primadona и партньор

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Primadona и партньор

    Здравейте на всички създатели и редовно списващи в този форум!

    Благодаря, че Ви има. Чета Ви от няколко дена и всичко написано е много полезно.

    Да се представя: казвам се Примадона (истинското име е без значение) и пиша от Бристол, Англия.

    Обмисляме различни възможности с приятеля ми за образование и може би имиграция в Австралия и Нова Зеландия.

    Аз съм завършила право в Англия (бакалавър, First class), в престижен университет, той работи като шофьор. Без да изпадам в много подробности, за да не става твърде дълго, опитах да се квалифицирам като solicitor тук, ама не става. Не мисля, че ще ми дадат training contract и дори и факта, че вече имам британско гражданство няма да направи нещата по-лесни.

    Обмислям да започна да следвам магистратура и кандидатствам както в Англия, Шотландия, така и в Австралия (Мелбърн) и Нова Зеландия (University of Canterbury in Chrischurch and University of Auckland). Избрала съм специалности, които са търсени и в Обединеното кралство и в Австралия и Нова Зеландия. Разбира се, вземам предвид и възможностите за scholarship и в Австралия и Нова Зеландия.

    Идеята е аз да уча и може би да работя през лятото (в Австралия или Нова Зеландия), а приятелят ми да работи. Така, че въпросите ми са първо относно неговата професия: знаете ли какво е заплащането за шофьори?

    Написах много и после изчезна, като се опитах да публикувам. Ще пиша отново след около час. Сега е 14:40 в слънчев Бристол.
    Last edited by primadona; 30-07-16, 16:54.

    #2
    Отг: Primadona и партньор

    Отново съм аз.

    В частта, която написах, но не се публикува, обясних, че професията шофьор е наистина много добре платена в Англия. Приятелят ми взема заплата повече от два пъти от това, което аз вземам като paralegal (което си е за завиждане, като се има предвид, че правното и медицинско образование в Обединеното кралство изискват инвестиция от порядъка на 45 -60 хиляди паунда). Всъщност около 10 хиляди повече от напълно квалифициран solicitor в Манчестър (по-бедната, северна част на страната). Аз направих проучване на различните сайтове, които сте посочили (trademe and seek), както и прочетох различни публикации през google и виждам, че заплащането е около 17 -25 новозеландски паунда на час в Нова Зеландия.

    Фактът, че не се публикуват заплати в обявите в Австралия и Нова Зеландия, е наистина объркващ, особено когато идваш от страна, в която такава практика (да се публикува salary rangе) е напълно установена практика.


    Бихте ли могли да ни помогнете с информация, която да е актуална? Да ни препоръчате сайт, които да следим или може би форум? Приятелят ми също е с много добър английски.

    Относно Австралия: приятелят ми е чел разни публикации в Интернет, твърдящи, че някои шофьори в западна Австралия (около различни мини) изкарват около 200 хил заплата на година. На мен това не ми звучи реалистично, но предпочитам да чуя вашите мнения. Дали става дума само за отделни случаи и намирането на работа на такива места сигурно е много трудно?

    Последно относно шофьорската професия: знам, че в момента е в Canterbury Shortage List, заради земетресението в Christchurch.

    Всяка информация е добра дошла и ще сме много благодарни.

    Относно моите планове: Аз подавам applications за няколко специалности:

    1. Occupational therapist
    2. Audiologist
    3. Social worker

    Знам, че и трите са в Skill List и на Австралия, и на Нова Зеландия. И трите са търсени професии в Обединеното кралство, независимо, че се изисква accreditation and registration with the Health Care Professions Council, ако си получил образованието си в чужбина и регистрацията не е гарантирана.

    Заплащането в момента за всяка от тях е доста добро, дори и за entry level positions и е възможно да се упражняват след регистрация като self employed.

    Отново: аз направих проучване в Интернет и не виждам кой знае колко обявени свободни позиции за нито една от тези професии (особено audiologist!) в Нова Зеландия. Заплащането също не е много впечатляващо. Моля Ви, бихте ли помогнали с повече информация за Нова Зеландия, включително да препоръчате някой, с когото бих могла да разменя няколко имейла (английския език не е никакъв проблем!).

    Ако имате информация за Австралия, разбира се, е добре дошла!


    Благодаря, че прочетохте тези дълги два поста.

    Comment


      #3
      Отг: Primadona и партньор

      Здрасти
      Мога да помогна със следния линк (тук има информация за нивото на заплащанвто по отрасли в Австралия)
      http:/docs.employment.gov.au/documents/australian-jobs-occupation-matrix
      Аз не разбрах за какъв вид виза, дали студентска или работна (скиллд или спонсорирана от работодател временна). Ако сте със студенстка има определени часове позволено да работиш.
      Това само мога да кажа...

      Comment


        #4
        Отг: Primadona и партньор

        Благодаря, Бенитабени.


        Ще погледна линка, който си дала.


        Относно визата:

        Студентска, за Австралия:

        1. Обикновена (subclass 573) - master's with coursework- Аз мога да работя до 20 часа на седмица през учебната година и неограничено през ваканцията. Приятелят ми има неограничен достъп до пазара на труда. Аз така съм учила и работила и в Англия (тогава бях сама!). По времето, по което аз учих, 2009 до 2012, България нямаше достъп до пазара на труда във Великобритания и важаха общите имиграционни правила.

        2. Subclass 574 - master's with research - и двамата имаме неограничен достъп до пазара на труда.

        Студентска, за Нова Зеландия:

        Разграничение между master's with coursework and master's with research не се прави и аз имам право на 20 часа на седмица (и неограничено през ваканциите), приятелят ми има неограничен достъп до пазара на труда.

        Идеята е образование (студентска виза и работна за приятеля) и след получаване на мастърската степен и регистриране с релевантната организация и намиране на работа, кандидатстване за перманентна виза, с водещ кандидат аз и в скил листата (естествено). Всички courses, за които кандидатствам, са с work placements, така че, надявам се това ще отвори врати и ще останови връзки с работодатели.
        Last edited by primadona; 30-07-16, 22:32.

        Comment


          #5
          Отг: Primadona и партньор

          Бенитабени, ако мога да запитам: ти бакалавърска степен ли правиш или магистърска/докторат?

          Ползваш ли си някакъв scholarship?

          Видях, че има доста български имена в списъците на Endeavour Awards. E, думата 'много' е малко относителна За малка страна като нашата, да 'доста'...

          Аз питам във всички университети, в които кандидатствам, за scholarships, и разбира се проучвам всичко, но, ако имаш някакъв личен опит, ще съм много благодарна.

          Има няколко английски фондации, които предлагат стипендии на British passport holders, мисля да опитам там също.

          Поради факта, че бакалавърската ми степен е от Обединеното кралство, тя не се приравнява, всъщност моите 76% процента (first class) се смятат за 86% в повечето университети в Австралия, но аз предполагам, че ти знаеш това...

          Благодаря.
          Last edited by primadona; 30-07-16, 22:35.

          Comment


            #6
            Отг: Primadona и партньор

            ние сме с PR виза, скоро живот и здраве я активираме.
            информацията, която имам за студентските визи е стара (от 1999) и не знам до колко е актуална. Тогава мъжът ми е бил приет в Пърт, имал е право на работа до 20 ч. седмично в кампуса и задължително са му искали финансов гарант (било то пари в лична сметка или човек, който да гарантира) сумата за всички семестри. Дори още преди издаването на визата са искали да плати първата годишна такса и ако поради някаква причина не дадат виза ги връщат. Сега не знам как стои въпросът, но чети, рови, търси и ще изкочи нещо

            Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk

            Comment


              #7
              Отг: Primadona и партньор

              Благодаря отново.

              И сега правилата за Австралия за бакалавърска степен са същите: 20 часа работа на седмица или както те обичат да ги описват '40 hrs per fortnight' и неограничено през ваканцията. За магистърска и докторска степен (post graduate qualification) достъпа до пазара на труда е както обясних по-горе: разграничение за master's with research and master's with coursework (в Австралия), без разграничение (в Нова Зеландия). И в двата случая: партньорът има неограничен достъп до пазара на труда и неговата работна виза не е свързана с конкретен работодател. Единственото ограничение е, че не може да започне да работи ПРЕДИ започването на моя курс.

              Относно изискването за заплащане на депозит по визата: това важи също.

              В Нова Зеландия: the Student Visa Application изисква да се докаже: 'that you have sufficient funds equivalent to NZ$15, 000 for a full year of study (per year). Oтносно Partnership Based Temporary Visa Application - evidence of at least NZ£4,200 of available funds for maintenance during your period of stay in New Zealand.

              Общо за двамата: NZ$34, 200 (£18647.02 към днешна дата). Oтделно билети и застраховка.

              Някои стипендии в Австралия са главозамайващи: както Endeavour Awards. Разбира се, много трудни за получаване. On a positive note, ИЗЦЯЛО merit based!

              Моята лична дилема е дали след получаване на образованието в Австралия/Нова Зеландия бих имала същите възможности за работа както в Англия/Шотландия. Мелбърн Юни е страхотен университет, 33-ти в света и най -добър в Австралия, но Новозеландските университети не са особено забележителни.

              Както казах, засега, заплащането за изброените професии (occupational therapist, social worker) във Великобритания е £28 - £40 на час, което дори при слаб паунд и Брексит е доста добро заплащане. Работата е стресова и много отговорна, но и правната професия е ужасно стресова, пък заплащането е около £17, 500 - £22,000 на година или £25, 000 - £40,000 за напълно квалифициран solicitor (depends whether in the North/South or London).

              Искам да направя правилен избор и всяка помощ и информация от първа ръка е повече от добре дошла!
              Last edited by primadona; 30-07-16, 23:41.

              Comment


                #8
                Отг: Primadona и партньор

                аз по професия съм social worker, завършила съм в бг, обмених няколко писма с професионалната организация в Австралия на соц.работници, които дават право да се работи като такъв. Понеже не съм учила в англоезична държава трябва да мина фул скил асесмънт като за миграция и после да си платя за мембършип към тях, за да мога да практикувам. НО изрично ми казаха, че специалността трябва да е социална работа, а не някаква разновидност, иначе няма да ми дадат право за нищо. Не знам в твоя случай как стоят нещата. Може да поразтърсиш из професионалните организации и да им пишеш с въпроси. Доста често те ти дават някакви съвети спрямо случая ти. А и ти си завършила в UK и според мен ще е по-лесно :-)

                Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk

                Comment


                  #9
                  Primadona и партньор

                  Написано от primadona Виж мнението
                  Отново съм аз.

                  В частта, която написах, но не се публикува, обясних, че професията шофьор е наистина много добре платена в Англия. Приятелят ми взема заплата повече от два пъти от това, което аз вземам като paralegal (което си е за завиждане, като се има предвид, че правното и медицинско образование в Обединеното кралство изискват инвестиция от порядъка на 45 -60 хиляди паунда). Всъщност около 10 хиляди повече от напълно квалифициран solicitor в Манчестър (по-бедната, северна част на страната). Аз направих проучване на различните сайтове, които сте посочили (trademe and seek), както и прочетох различни публикации през google и виждам, че заплащането е около 17 -25 новозеландски паунда на час в Нова Зеландия.

                  Фактът, че не се публикуват заплати в обявите в Австралия и Нова Зеландия, е наистина объркващ, особено когато идваш от страна, в която такава практика (да се публикува salary rangе) е напълно установена практика.



                  Благодаря, че прочетохте тези дълги два поста.

                  Welcome във Форума!
                  Само една малка корекция,която считам за техническа грешка от Ваша страна: Тук в Нова Зеландия няма Новозеландски Паунд,(допускам, че сте се объркали в бързината и по навик от ползването на британски паунд). Място за сравнение със заплатите във Кралството просто няма и е немислимо да правите такова поради разбираеми причини.
                  Поданството понякога помага, понякога не, както и британските сертификати също много често не се признават тук, от личен опит споменавам защото аз съм пред такъв проблем в момента. Имам британски международно признати документи и дипломи от академия и трейнинг центрове, обаче в момента тук карам "приравнителни" такива като си плащам всичките разноски!
                  Шофьорите са доста платени, не чак така драматично както сте споменали. Търсят се и се започва от много ниско ниво докато се докаже човек като капацитет. Има голяма разлика в пазара в Австралия и Нова Зеландия, отново по разбираеми причини.
                  Западна Австралия ако ме питате мен- бомба е паднала там. Има един Perth and Fremantle. Това е ... и мнооооого силен вятър.
                  Дввиза на Fremantle е:
                  "No Wind, No Life".

                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Last edited by ORCADES VIKING; 01-08-16, 11:55.

                  Comment

                  Working...
                  X