Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Vetasess асесмънт

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Vetasess асесмънт

    Здравейте, предстои ни минаване по дългия път за далечна Австралия. Ще кандидатстваме за виза 190.

    Като първа стъпка ни предстои асесмънт към Vetasess. Подготвяме всично кужно, но ще се радвам, ако има някой, който може да помогне с някои неясни неща. Бихте ли ми казали какви са българските еквиваленти на следните документи:
    - Company registration Certificate - това българското актуално състояние на фирмата работодател ли е?
    - Taxation Records of Assessment - това справка от НАП за какво точно е, върши ли работа обобщена справка по месеци на кандидата с име и ЕИК на работодателя и заплатата на която е осигуряван месец по месец (така наречен Д1 в НАП)?
    - Банковите извлечения за 10 г назад може ли да са разпечатка от онлайн банкирането с последващ подпис и печат от страна на банката? Нужно ли е да има контактно лице от страна на банката с телефон и e-mail?
    - Колко платежни фиша трябва да се представят при условия, че работодателя е един и същ за последните 10 г, само позициите във фирмата са сменяни няколко пъти?

    Благодаря предварително за всички отговори.

    #2
    Re: Vetasess асесмънт

    Здрасти!

    По-запознат съм с положението в Нова Зеландия, отколкото Австралия. С това въведение:

    Company Registration Certificate - изглежда това е фирмено дело, с което е регистрирана фирмата. В България фирми се регистрират в съда.

    Taxation Records of Assessment - мяза на Декларация образец номер 6 на НАП (Д1 е данни за осигуреното лице, Д6 са парите)

    Кой иска извлечения 10г?? Поинтересувай се в БГ какво е задължението за пазене на данни. Банките разпечатват извлечения по сметки доколкото могат назад като услугата се плаща на страница (и е по договаряне). Естествено има после проблем, че ще трябва да се превеждат. Аз услужливо написах писмо на английски, което накарах банката да подпише и подпечати, а в извлечението с жълт флумастер отбелязах сумите за заплата (те се виждаха, че са еднакви, периодични, и отговарят на данъчната декларация).

    Фишове - ако може да покажеш, че е плащано по банков път от една и съща фирма колкото може назад във времето да отидеш, това ще им е достатъчно доказателство.

    Поздрав
    Ники

    Comment


      #3
      Отг: Vetasess асесмънт

      Ники, Благодаря за отговора

      Относно Company Registration Certificate - изглежда фирмата е регистрирана преди повече от 20 г, и данни в агенция по вписванията не мога да взема. Съответно търсения документ предполагам е нужно е да докаже, че фирмата е съществувала преди 10 г (когато е началото на периода за асест и трудовия договор е бил валиден вече) и също така съществува и сега. От Агениция по вписванията ми предлагат Решение на съда + Актуално състояние.

      Taxation Records of Assessment - ясно, ще искам Д6 от НАП, макар че вече подадох за Д1 (в данъчното това ми предложиха). А дали случайно и Д1 няма да свърши работа?

      За банковите извлечения - мога да взема за 10 г назад, но едната справка за 5 г период беше изключително детайлна със скромните 102 страници
      (всичко струваше 30 лв) това няма как да го преведа цялото... Сега моля да ми изготвят някаква по - сбита вариант, чакам (за останалите 5 г. още чакам инфо). Може ли да ми кажеш какво предстаелява писмото, което банката е подписала и подпечатала ако мога да го използвам в нашия случай?

      За фишовете - разбирам идеята ти, но ми се иска да предостая въможно най - много доказателства. Така или иначе те са лесни за вземане, само колко и от кога да бъдат?

      Сетих се за още нещо. Ако в Reference Letter'a наименованието на заеманите позиции леко се различава (не е дума по дума, но същия смисъл) с изискванията от vetasess, но задачите съвпадат като съдържание (отново не дума по дума разбира се) проблем ли е?


      Comment


        #4
        Re: Vetasess асесмънт

        Затова казах за банковите неща: сбитото е писмо, което да пише това, което Ветасес ги интересува - тях ги интересуват мисля че заплатите (или поне мен такова нещо ги интересуваше имиграционните). Аз им пратих цялото извлечение дето беше повече от 20 страници без да превеждам - само отбелязах периодичните плащания (в един ден на всеки месец, един и същ платец, една и съща сума) да се види, че съм получавал заплата от въпросния работодател за Х години. В писмото от банката писах, че заплатата ми е била превеждана по банков път по сметка А (дадена в приложеното извлечение). И с това се приключи.

        Фишове - не знам, но поне 3 месеца е най-добре.

        Ако може да докараш името на професията да съвпада (или поне при превода да съвпадне) ще е най-добре също. Ако не, ще трябва да им се обясняваш. Или ако са написали длъжностите в писмото и те съвпадат, то тогава не вярвам да има проблем.

        Comment


          #5
          Отг: Vetasess асесмънт

          Здравей Kuki :-)
          ние сме минавали ветасес, но само за дипломата за висше, защото беше различна от тази на скил асеса.
          Мен ме очудва това, че искат регистрацията на фирмата (първият документ, който посочваш). Да не би да става дума за самонаето лице? Иначе документът е съдебно решение по фирмено дело за регистрация на търговско дружество. Оригиналът би следвало да е в собственика на фирмата или в деловодителя й. В общия случай е една страница, ние сме превеждали заради асесмънт към ACS.
          Актуално състояние е друго - то се вади в НАП или при нотариус и представлява документ, който констатира текущото състояние на фирмата - дали има задължения, дали е действащо дружество, кой е МОЛ и подобни, има и опр.срок на валидност.
          Вторият документ не са ми известни към кои букви се отнася (Д1, 6), звучи ми нещо като справка в НАП за платени данъци, заплати и осигуровки на съответното лице, т.е. следствията от един трудов договор.
          Банкови извлечения - това предполагам е, че са плащани заплатите по банков път, а ако са с фиш на ръка предполагам колкото може да покажеш, по 2, 3 за вс година според мен е достатъчно.
          Най-добре да се бапише нещо.като препоръка от работодателя, в която посочва позициите, през които е минало даденото лице и прогресът му.
          Друго не се сещам, ако имаш др въпроси давай :-)


          Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk

          Comment


            #6
            Re: Vetasess асесмънт

            Малка корекция - актуалното състояние се издава от Агенция по вписванията за търговски субекти или от съда за фондации/нестопански организации

            Comment


              #7
              Отг: Vetasess асесмънт

              Абсолютно си прав Ники, просто боравех с образа на сграда докато пишех и изобщо не съм се усетила...


              Sent from my HUAWEI P7-L10 using Tapatalk

              Comment

              Working...
              X