Съобщение

Collapse
No announcement yet.

TSS visa - Rumi i Stan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    TSS visa - Rumi i Stan

    Отварям нова тема, за да е в Австралийския подфорум, че старата ми НЗ мечта умря миналата година.

    Засега изглежда, че ще ни спонсорират за TSS visa - midterm, която е старата 457. Другата опция беше да вземем 186 - Employer Nomination Scheme, но за нея обикновено спонсорират като си минеш пробейшъна, т.е. след 3 години в моят случай. Когато преговаряхме аз им казах че предпочитам ПР защото правителството им си сменя аджендата много често и не искам да си преместя семейството на другия край на света, а да нямам никаква гаранция че ще е за постоянно. На тях това им хареса, и казаха че ще лоджнем и двете едновременно. TSS ще се ползва за да мога да започна работа на 1 октомври, заради промените сега няма даже инфо колко време отнема издаването й заради нисък брой на апликейшъни. Знам че трябва да платя за здравна застраховка но не е голяма болка, сравнено със САЩ. Ущата са безплатни във VIC.

    Днес изпратих документите към AASW за оценка. Миналата седмица получих оферта, подписах, върнах и попълних докс за да могат да лоджнат тяхната част за визата.

    Сега седим и чакаме. Как да изкарам данъчен номер и къде да отворя банкова сметка? Предполагам че ще имам транзакции към USA от там, макар че чистя де що имам сметки преди да заминем. Трябва да дам тази информация за да мога да попълна формуляра на уни за пенсията.

    #2
    Отг: TSS visa - Rumi i Stan

    Изглежда добре да си се ориентирала. Аз се изненадах, че във Виктория не се плаща за училища при 457, сигурно и новата виза ще наследи това.

    Може да обмислите данъчните ви афери със САЩ. Ти ще си на трудов договор и вероятно твоя доход ще е изцяло изключен. Ако съпругът обаче стане самонает в Австралия, ще трябва да плаща SE данък в щатите (и тримесечни ES) - двустранните споразумения не предвиждат този случай, защото супера не не задължителен тук за самонаети.

    Comment


      #3
      Отг: TSS visa - Rumi i Stan

      Данъчен номер (TFN) е онлайн, но трябва да подадете след като пристигнете в Австралия:


      За съпруга същото, но вероятно ще му трябва и ABN (нещо като ЕТ):


      Банкова сметка - всички по-големи банки приемат онлайн мигрант апликации, подаваш от Щатите, превеждаш си пари и като пристигнете отиваш на място да си активираш сметката. Пример:
      Moving to Australia and need to open a bank account? Learn about our accounts and banking features so you can get banking when you arrive.


      Трябва ти и Superannuation fund - имаш право да си избереш или да се запишеш към фонда на университета

      Comment


        #4
        Отг: TSS visa - Rumi i Stan

        Благодаря за отговорите! Той най-вероятно ще търси работа, не вярвам да отваря компания от самото начало. Трябва да прочета наистина за данъците и дали ще мога да се оправя сама. Досега все аз си ги попълвах, и на фирмата му също аз ги правих, но сега предполагам ще е по-сложно.

        Ще погледна банката, Ани!

        Comment


          #5
          Отг: TSS visa - Rumi i Stan

          ABN не се ползва само за отваряне на фирма, също се ползва ако се фриланства, ако се работи по проект (като контрактор) и ако се издаде фактура за какъвто и да е вид услуга. Той може да работи за фирма като контрактор, фирмата намира клиентите, праща го и взима комисионна за фактурата която той издава през неговият ABN

          Ако не декларираш дейност през ABN, той не ти пречи. Обаче ако нямаш, а ти потрябва, издаването му отнема месец-два

          Comment


            #6
            Отг: TSS visa - Rumi i Stan

            Когато качвахте документите нотаризирахте копието на паспорта? Ако го сканирам направо не виждам смисъл да правя копие, да го сертифицирам и после да го сканирам, ама моя работодател ми поиска точно това та се зачудих как е за визата. Не прочетох никъде инфо за паспортите.

            Comment


              #7
              Отг: TSS visa - Rumi i Stan

              За визата да - имаше го в изискванията и го направих. Навремето четох и отзиви от хора които са прикачили сканирано копие.

              За работодателя е отделна история, изискването на сертифицирано сканирано копие е стандартна процедура. Със заверката един вид се удостоверява, че някой човек ти е видял оригинала и че такъв документ съществува. Никой не се замисля, че Фотошоп може да се ползва при всеки случай, само желание да има

              Comment


                #8
                Re: TSS visa - Rumi i Stan

                Руми, ти си в САЩ. Отиваш си в банката и като клиент ще ти ударят нотариален печат за минута безплатно

                Comment


                  #9
                  Отг: TSS visa - Rumi i Stan

                  Пробвах в банката ама не искат, защото нямали такива правомощия - трябвало специален нотариус който да завери че е истинско копие. Намерих нотариус, не е проблем $7 на печат, но трябва да замъкна всеки притежател на паспорт пред него да завери че наистина паспорта бил на еди кой си и било истинско копие.
                  Знам че е прекалено усложнена процедурата и не беше такава когато живеех другаде, в друг щат, но тук на село са такива нещата и не можеш да им кажеш нищо защото те държат печатите и те колят и бесят.
                  Ще се разкарвам по няколко пъти докато наглася на всички графиците - уща, работи, извънкласни и прочие глупости, ама майанта му.

                  Comment


                    #10
                    Отг: TSS visa - Rumi i Stan

                    Оказа се че не ни трябват медицински прегледи тъй като водят визата временна. ПОпълних си my health declaration online, и това ми излезе като резултат.

                    Днес ще ходим за отпечатъци за да можем да изкараме FBI background checks. Българските не ни трябват защото гледат само 10 години назад.

                    Comment


                      #11
                      Отг: TSS visa - Rumi i Stan

                      Пореден ъпдейт - nomination application от работодателя удобрен за рекърд тайм - оувърнайт общо взето.

                      Аз току що лоджнах моята част - отне ми горе-долу 4 часа да попълна всичката информация. Ако имате само едно гражданство няма да е толкова дълго, но при нас трябваше да вписвам инфо по два пъти за всеки заради бг и амер. паспорти и документи.

                      Също сканирайте всички документи предварително за да не ви се налага да сканирате като мен в крачка. Общо взето какво ви трябва е паспорти, свидетлства за раждане на деца и за брак за вас ако имате, ако не други документи които показват че живеете заедно, удостоверенията за съдимост, и всички останали документи които имате за да удостоверите квалификации и стаж (дипломи, резюме, препоръки от работодател, договори, асесмънти, етц.)

                      Най-накрая се плаща - за 4мата ни олекнах с 6000 ауд. Пак са сменили таксата, защото преди месец беше 1050 на възрастен или нещо подобно.

                      Ще пиша пак като има новини.

                      Comment


                        #12
                        Отг: TSS visa - Rumi i Stan

                        Айде честито, почти сте готови!

                        ФБР свидетелството май отнема 2-3 месеца, предполагам че апликацията ще ви е "on hold" докато го представите и после директно грант

                        Comment


                          #13
                          Отг: TSS visa - Rumi i Stan

                          Ооо това ако ходиш през официалната агенция. Ние платихме през частни представители и само за един ден се сдобихме със свидетелства.


                          Sent from my LG-H820 using Tapatalk

                          Comment


                            #14
                            Отг: TSS visa - Rumi i Stan

                            Имаме грантове!!! Току що получих имейлите

                            Не мога да повярвам - 4 дни тотал от подаването на документите. Паспортите бяха само сканирани без заверки. Очаквах да поискат нещо, но искарахме късмет.

                            Австралия - here we come

                            Comment


                              #15
                              Отг: TSS visa - Rumi i Stan

                              Айде честито, и все така бързо и безпроблемно да е!

                              Погледнете за медицинска застраховка, мисля че е задължително или много препоръчително докато дойде време за ПР и Медикеър:
                              Working in Australia? Meet your visa requirements with our Overseas Workers Health Cover. Suitable for those on 482 & 485 visa and more. Find cover and Join online today.


                              Успех в организацията на преместването и Октомври на бира!

                              Comment

                              Working...
                              X