Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Размисли за връщане в България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Размисли за връщане в България

    Чета на Стефан писанията и си спомням с какво нетърпение го чаках да дойде и колко бях щастлив, че си е намерил работа в Хамилтън тук в Нова Зеландия. Не можах да повярвам как изведнъж още не вдишал тукашния въздух, той реши да си замине и в рамките на няколко дни го изпращах със семейството му след една прощална пешеходна обиколка на Окланд.

    Междувременно anita82 от Австралия се прибра в България, Дени и семейство се прибраха в България, Илина и семейство заминаха за Австралия, Sasho направи пинг-понг Австралия/България/Австралия, Тони и семейство са в процес на местене в Австралия. Тук останахме не много: аз и семейство, MyCTaKaP , DanyGod и няколко други. Причините за местене бяха различни - ковид много разбърка мисленето на хората и ги раздели на "за" и "против" ваксините; възрастните родители се оказаха силно въже, което да дърпа някои обратно както се изрази Стефан. Това са само хора, които познавам, а колко ли още са поели по пътя на завръщането - връх на айсберга. Според НЗ статистика около 40К НЗ граждани в момента нето напускат НЗ за постоянно (>12 месеца).

    Не съм писал и аз много отдавна, но в резюме - родиха ни се две деца, прехвърлихме се в по-голяма къща, децата тръгнаха на училище. Посетих Тайван за месец и половина да видя родното място на съпруга. Записах се резервист офицер в НЗ флот, а междувременно продължавам да си работя в САП. Въобще интересен живот. Тази зима бяхме за Коледа и Нова година в България цялото семейство да видят децата сняг и да ги запозная с българския им дядо наживо. Прекарахме чудесно - развяхме се и по Гърция, Централна и Западна Европа. И се прибрахме в Нова Зеландия.

    От този момент, Лонг (съпругът) постоянно говори за местене в България на цялото семейство. Гледа имоти за продажби и за под наем. Прави изчисления, бюджети, планове за училище за децата, а аз съм малко като гръмнат. Допускал съм, че е възможно, но натискът и силата идва от него. Ако питаш майка ми и баща ми, отговорите са "за какво ти е да си идвате? стойте си там". И се чудя какво да правя. Заради ситуацията ни има много неизвестни - правното положение на Лонг и децата, и най-вече те. Опитахме се да им извадим удостоверения за раждане в България на база на новозеландските, но ни беше отказано (там фигурираме като двама бащи - майка няма вписана). Обжалвахме по съдебен ред. Спечелихме на първа инстанция, но загубихме пред Върховния административен съд. Сега ще се опитаме да подадем за гражданство за децата на база осиновителните решения от НЗ, но и там ще е мътна и кървава. А ако ще се идва важно е да е възможно по-рано децата да научат български и да започнат да ходят на училище. За мен с работата е по-лесно - работя в сфера, където в България има места и заплатите ще са около 6-8К лв на месец чисти, което е прилично за 4-членно семейство с един доход, но нямя да е достатъчно за частно образование.

    Иначе бях шокиран от цените на храната - горе-долу колкото е тук. Месото, плодове и зеленчуци в БГ са по-евтини, но ориз, млечни продукти са по-скъпи. Комунални услуги, комуникация, транспорт са много по-евтини. Наемите също са по-евтини от тук. Данъците са много по-ниски. Лесно се пътува до всяко кътче на Европа. Лесно се живее без кола. Интересно е - има ресторанти, развлечения, култура (за София говоря). Моите родители и техни приятели са тук - беше страхотно, че децата имаха безплатни детегледачи, които и да ги глезят малко докато ние сме излезли вечерта с приятели. Важен момент, като се има предвид, че откак са се родили децата, ние не сме излизали късно вечер сами. Винаги с тях и винаги като стане 21ч почва да се мисли за прибиране. Фактът, че в България имам много приятели и винаги има какво да се прави заедно, направи голямо впечатление на Лонг. Предупредих го за здравната система, че не е като тук и за всичко се плаща, дори и да си осигурен, но ниските данъци компенсират достатъчно (може и да се види и за някаква частна застраховка). Неизвестно е и как ще живеем като еднополово семейство в България със заплаха на физическа сигурност, вероятно издевателства над децата в училище, което си ме притеснява.

    Дори да се реши проблемът с гражданство/пребиваване на децата, съществува другия голям проблем с геополитиката. Откак съм военен имам малко поглед какво се случва в света и накъде вървят нещата и да съм близко до конфликт, който може да пламне сериозно догодина или да се разрастне в други части на света не ми се нрави. Утешение е, че ще си запазим НЗ гражданство и имотите тук, тоест ако стане много напечено с риск за живота - ще имаме вратичка за връщане. Та такива ми размисли. Обикновено като има такъв голям проект се разбива на малки части, подреждат се според зависимостта на всяка част и се започва работа. Започнах вече и ще видим докъде ще я докарам!

    #2
    Макак ще се връщате в БГ?! Само драма и мъка виждам по тоя път за вас.

    Comment


      #3
      Ако успееш да минеш през цялата тая българска бюрокрация, барабар с визи за Лонг, ще те призная за царят на скучна мисъл, отново Изглежда Лонг няма да миряса, докато не види с очите си за какво става дума.
      И аз взех да се оплаквам, че тук се забави темпото. Ама се оказа, че навсякъде има какви ли не проблеми в момента. Трудно е да се каже къде е по-хубаво май, май. Успехи!

      Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

      Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

      Comment


        #4
        Леле каква голяма промяна на хоризонта. Успех в начинанието! Вие сте много подготвени за такъв тип промени. Стискам палци да се получи възможно най-добре за вас.

        Интересно ми е дали има някакви промени в НЗ, които не ви харесват?

        Comment


          #5
          Аз плувам по течението - обичам предизвикателствата. Имаше една интересна идея от моя страна недомислена - да се преместим всички в Каверау (Kawerau) в Нова Зеландия. Това е едно малко дърварско градче от 8 хил. души, с 2 начални училища, 1 гимназия, поне 1 банда, около 10% от населението са наркомани на метамфетамин, НО. Бандите са като цяло под контрол, гимназията учи децата безплатно да карат кола, няма движение, можеш да ходиш пеша почти навсякъде, евтино е, цените на имотите са едни от най-ниските в страната, има оптичен интернет. И най-вероятно ще мога да работя от къщи за настоящата ми компания и да ходя веднъж седмично до Тауранга (там имаме клон на казармата вместо в Окланд). И най-важното - няма да имаме ипотека, ако продадем настоящата ни къща и купим в Каверау. Не прецених достатъчно, че за децата няма много възожности, и това е идеята сега да се върнем в България.

          Смятам, че средното ниво на държавните училища и тук и в България е много ниско. Но в България има много добри както държавни, така и частни гимназии, което бихме могли да си позволим. Може би това е водещото. Аз обичам да се боря с бюрокрации - системно и целенасочено. По-често успявам. В Нова Зеландия промени много няма - неравенството нараства като в цял свят, обществото постепенно се поляризира благодарение на анти-социалните мрежи (но е далеч от това, което е в САЩ или в България). Ще бъдем въвлечени в евентуален военен конфликт като България. Здравната система се държи на внос на медицински сестъри от Филипините и индийски доктори и зъболекари. Една от най-големите ни индустрии - земеделието също зависи много от работна ръка от полинезийци. Така е и в строителството. В един момент тези потоци ще секнат и тогава ще сме за мустака.
          Та ще е интересно. Важното е децата да се изучат и да получат световна перспектива - после накъдето ги духне вятъра - я в БГ, Европа, НЗ, Тайван пък и през океана в САЩ. Да сме живи и здрави.

          Comment


            #6
            Ники, да сте здрави. Няма лошо да поживеете някъде другаде, дори и това да е в България. Опита за децата наистина ще е ценен. А пък аз стискам палци да ви доведе вятъра през океана някой ден.

            Comment


              #7
              И от мен успех Ники, каквото и да решите!

              Comment


                #8
                Ники, нямам идея колко си близък с децата си, но да ги пуснеш в бг у-ще, си е чист тероризъм, след като не са били отраснали в такова. Няма значение, часно/държавно. Ние в Павлово, имахме познати върнали се от Канада и момичетата им учеха в месното (което за стандартите си е Окей), това 2010 - та я питах, как 2ри клас и 7 клас момичета свикват с у-щето, и тя ми вика, е малко им е трудно, че ги плюят и се бият... и псуват и пият, но ще свикнат... В у-ще, ако си мислиш, че хомофобията няма да ги преследва навсякъде - от учители, до съученици - си в голяма грешка, ще ги гледат и ще се държат с тях, като с 'дяволски изчадия'. Но ако това не ти е проблем, България си има и добрите страни - има социален живот и много други неща (все пак е Европа!)... но хомофобията е много силно засегната. Аз си бях в България зимата и ми хареса, като за почивка, е супер, даже и 3 месеца в годината бих си живял, но за деца родени и живели 6-8години в друга държава и преместили се, не е добра идея, не че няма да свикнат, не че няма да се адаптиират, но не е чесно спрямо тях. Лично съм го преживял, след като родителите ме заведоха и живях 5 години в дупката наречена 'Коми АССР', мен даже ми харесваше - то на децата навсякъде им харесва, но след години си давам сметка, че ми бяха отнети много неща, не че ми пука - руския ми беше по-добър от българския, като се върнах в България бях побойник от 'класа', намалиха ми поведението (1988 г), че обарвах момичетата - защото това си беше нещо нормално в руските у-ща - в общи линии бях 'сбъркан' ... но от нещо лошо, по-лесно се свиква с хубавите неща ...със сигурност ако бях отишъл от българско у-ще в руско, щеше да ми е голям стрес.

                П.П. Аз оплакване нямам от Австралия... да, цените на имотите отлетяха в небето, има и други проблеми ... щяхме да купуваме втора къща в Бризбън, но заради цените се отказахме, сега гледаме в Мелбърн (там са по-евтини къщите).

                Comment

                Working...
                X