Здравейте приятели,
в тази статия ще ви споделя повече "сухи факти" за Нова Зеландия.Сигурно сте останали с впечатление, че тук е едно много приятно място за живеене. Определено е така. Но преди да сте повярвали, че рая съществува, трябва да знаете, че в много отношения Нова Зеландия е далеч от световните лидери.
Няколко интересни факти: Населението на държавата е 4.5млн човека. Разпростира се на територия малко над 2 пъти по-голяма от тази на България. БВП на глава от населението е 5 пъти по-голям от БГ, но покупателната способност (т.е. стандарта на живот) е близо 2 пъти по-голяма.
Ето карта, за да придобиете визуална представа (картата е сканирана от книгата "Нова Зеландия отблизо и далеч"):
И едно вълнуващо сравнение между Европа и Австралия:
Може да се каже, че Европа слага ръка върху НЗ през 1840г когато англичаните сключват договор с местното население (маорите) и обявяват НЗ за британска колония. Това много бързо се променя и през 1852г. НЗ обявява (частична) независимост - т.е. създава парламент, идентичност и собствени структури за самоуправление. През 1901г. отказва да се присъедини към Австралия, а вместо това закрепва връзките с короната като се обявява за Доминион на Великобритания. Следват процъфтяващи години под формата на експорт на стоки до "Майката", докато Обединеното Кралство не решава да се присъедини към Европейския съюз (1970). От тогава насам НЗ е преориентирала експорта си към Австралия, Япония, САЩ, а от скоро и големия играч - Китай.
Много интересен факт е, че Британците за първи път не се опитват да унищожат местните, а дори се смесват с тях - например приемат наименованията им за местности и градове, декоративния стил и дори местни ритуали. Така създават нова (смесена) идентичност, която е лесно разпознаваема и винаги ще помага на Нова Зеландия за запазване на националните ценности и да изгражда имиджа си пред света.
Водещ отрасъл е селското стопанство и в частност животновъдството - спрямо световното търсене са едни от водещите по производство на овце или крави. От скоро отглеждат и по-екзотични животни като Ему и Лама. Известни са с производството на плодовете Киви и Фейджоа. Главно разчитат на експорта и са силно зависими от световната икономическа ситуация. От скоро се осъзнали, че е желателно да имат план Б и стремглаво развиват туризма и киноиндустрията.
Много се гордеят с това, че са първи са въвели нормиран работен ден от 8 часа (1857), първи са дали право на жените да гласуват (1890) и първи са покорили Еверест (1953). Всеизвестни са със създаването на актуалните екстремни спортове - бънжи, зорбинг и рафтинг. Първи са в света по липса на корупция с феноменалните 99%.
Температурите са в порядъка на 5-25. Слънцето гори жестоко, защото тук е озоновата дупка. Щом се скрие настава моментален студ.
Имат цялата палитра от природни дадености - планини, реки, водопади, долини, плажове, вулканични образувания, та дори и фиорди.
През страната минава границата на две плочи, което предразполага както за множество земетресения, така и за прекрасни природни забележителности като гейзери, вулканични пейзажи, черен пясък и други.
Наричат себе си шеговито Кивита подобно на беззащитната, сляпа и не летяща птица Киви. Все пак възприемат това за изключително весело, шантаво и неопределено хубаво (без създадени предразсъдъци в мисленето). Това води до една огромна свобода на личността, защото тук трудно ще се намери човек, който да ти обясни, че не изглеждаш, не се държиш или не разсъждаваш "както трябва". Когато правиш нещо различно е много разпространен израза "Ти кивясваш". "Кивитата са странни птици" се използва с положително значение.
Националният цвят е черния, а символ - сребърната папрат. За спорт няма много какво да се говори - тук царува ръгбито и националния отбор - All Blacks.
Напоследък много имигранти искат да пуснат котва тук. Най-често можете да чуете израза "НЗ е най-доброто място за отглеждане на деца". Като цяло е добро място за имиграция, защото все още няма много поколения новозеландци, които да казват "Мани ги тия другоземци", подобно на Щатите. Местните ги е страх да не ги разводнят азиатци или индийци. (Скоро ще ви пиша с какво са известни българите и румънците тук - сигурно можете да се досетите и сами )
Много хора искат да чуят сравнение на двете страни. Ще се опитам да погледна от една различна гледна точка на нещата.
Нова Зеландия е на гъза на географията, сериозно. Прецакани са в много отношения - нямат съседи, нищо не минава през територията им (освен сеизмичната зона), сами са пред капризите на времето, далеч са от всичко съществено - изобретенията и люлката на цивилизацията Европа. Доста трудно им е да посетят едни от най-вълнуващите градове като Виена, Париж или София (), защото са на разстояние от близо 20 000км. Да не говорим за качеството на къщите, които лесно могат да се сравнят с държава от третия свят, а цените им започват от $200 000 нагоре (там където евентуално бихте искали да живеете).
Австралия е походила много хитро - обявила е НЗ като щат и им дават всички привилегии (престой, право на работа, здравеопазване), без да ги считат за граждани на съюза. Тъй като в момента Големия брат е във огромен възход (предимно заради износа на желязо и въглища към Китай), заплатите са 1.5 пъти по-големи и Австралийския долар е силен, много квалифицирани кивита се възползват от тези си права и отиват да работят там. Никой не ги обвинява и не им се сърди - за тях това, човек да търси най-добрите възможности, е толкова нормално, колкото да вали дъжд поне един път в седмица
Ако някой ден тук решат да се оплакват ще се изселят масово за 2-3 години затова гледат да се усмихват и търсят поводи за радост. Според мен по-трудно биха се справили от нас, ако трябва да се възстановяват от такова силно разтърсване, като преминаване от Социализъм към Демокрация,
С други думи - тук животът е с много по-малко предпоставки сравнен с условията налични в България, но заради разкрепостеността си, силния дух и жаждата за добър живот новозеландците успяват да се справят по-добре от нас. Поне за сега
Като за десерт ще ви дам препратка към една изключително интересна статия, която, искрено вярвам, ще ви обогати и замисли дори:
Ето и още една, с която целя да провокирам коментарите ви:
Следва продължение - конкретни примери.
Искрено ваши,
Яница и Христо
Чакам продълженията.
Наистина ли има значка с двата национални флага? Не е фотошоп, нали? Заплювам си я за подарък. :-*
Big hugs!