Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Резултати и впечатления от изпита

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Резултати и впечатления от изпита

    В тази тема може да споделяте резултати и впечатления от изпитния ден
    Какъв резултат постигнахте? На коя част сте разчитали и коя оценка ви изненада? Кое ви пречеше, разсейваше и помагаше?
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

    #2
    Отг: Резултати и впечатления от изпита

    Да се "похваля" с резултата си:
    Listening: 8.5
    Reading: 9.0
    Writing: 7.0
    Speaking: 6.5

    Overall: 8.0
    За самия изпит - притеснявах се само от Writing-а и Speaking-а, тъй като тях не ги бях упражнявал с никого и не знаех какви точно са критериите за оценка и дали аз ги покривам. Както се вижда от резултата, имало е защо да се притеснявам. Прекалено много се ошашках на говоренето (много запъвания имах) и се усетих, че оценката няма да е много висока, но се надявах все пак да ми я докарат до 7, но не би.
    За писането имах най-много притеснения, защото до последния момент изобщо не бях писал есе - само преписвах чужди примери, за да придобия скорост на писането, тъй като обичайната ми работа изобщо не предполага писане на ръка и общо взето писането на ръка се превръща в проблем. За късмет се падна лесна тема за есето - за зоопаркове и ползи/вреди от тях - за мен много благодатна тема, тъй като ми се събират хиляди часове научнопопулярни филми, гледани на английски със субтитри и речника ми там е доста богат. Явно обаче граматиката ми е слаба и тя е дръпнала оценката надолу.
    За останалите два модула бях тренирал от два месеца с материали, теглени от Интернет и не мислех, че нещо може да ме изненада - всъщност имаше изненада - на четенето дадоха текст за китайските колесници от древността, където имаше страшно много непознати думи - най-вече на различни съставни части от самата колесница, но покрай останалите думи смисъла се разбираше.

    Много полезно е да се ползва този сайт: http://www.ielts-blog.com/ - в него има информация за последните изпити по света - какво се е падало като теми по всеки модул. Специално за говоренето всички въпроси, които ми задаваха на изпита се бяха падали през последните два месеца - даже на един "колега" от изпит в Румъния му се бяха паднали почти същите въпроси, само че при мен имаше значително повече въпроси - предположението ми беше, че след като задават въпроси от много теми явно покривам обичайния минимум от думи и скачането в много теми цели да разберат дали имам речник в разнообразни области.
    И нещо друго, което може би е важно, но не съм сигурен дали впечатлението ми е вярно: още при заявяването на изпита има една онлайн анкета, която трябва да бъде попълнена - там се попълват различни данни, които оформят "профил" на кандидата - с какво се занимава, за какво му е необходим изпита и т.н. Според мен преди самия модул на говоренето изпитващия преглежда този профил и си систематизира какви въпроси да задава и в каква област да бъдат. Възможно е и да греша и при мен да е било просто съвпадение, но се явявам за първи път и нямам с какво да сравнявам.

    Тъй като на мен са ми необходими 7-ци на всеки модул, имам един въпрос към съфорумците - минавали ли сте през обжалване на оценка и имали ли сте положителен резултат от него? Малко е куцо заради една половинка да трябва да се явявам отново....

    Comment


      #3
      Отг: Резултати и впечатления от изпита

      Ха, не се и надявах че толкова скоро след регистрация мога да помогна на някой в този форум.

      eNd3r, ето какво се случи с мен:

      Към края на Юли 2012 се явих на ИЕЛТС, и за моя изненада изкарах (както и ти) високи оценки: 2х8.5, 1х8 .... и за моя изненада 6 по wiriting... общо band 8, но това не грее особено когато австралийците искат поне 7 навсякъде.

      Бях убеден че не съм писал глупости, както и че сравнително ми се отдава да развивам социо-теми (а и на фона на другите ми високи оценки). Допълнително прочетох (историята на една румънка) че когато се обжалва writing има големи шансове за успех защото "има доказателствен материал" за представянето ти. И ето - платих 60 ГБП в лева на Британския съвет за обжалване и зачаках (всъщност забравих че съм). В един момент се сетих и попитах госпожиците в София и след 2-днвено забавяне ми отговориха с официално писмо от Кеймбридж че оценката ми е повишена до 7. Няма да описвам другите перипетии, защото май беше прецедент някой успешно да обжалва и от Британския съвет бяха абсолютно омагьосани какво да правят, но резулата е че вече имам достатъчен резултат за допълнителни 10 точки...

      Трябва сам да си прецениш дали второ явяване няма да е по-подходящо от обжалване, но имаш сериозни шансове дори и да обжалваш - делят те само 0.5...

      Успех!

      Comment


        #4
        Отг: Резултати и впечатления от изпита

        Никога не съм препоръчвал обжалване на оценка, но като че ли най-добър шанс има писането. При слушането и четенето има точни предписания какво се признава за верен отговор и няма смисъл да се обжалва, защото проверката е машинална - допустим ли ти е отговорът или не.

        При писането пък има определени критерии, и е малко по-субективно - богатство на езика, структура на изреченията, граматика, правопис, логическа подредба и обоснованост на мнението. Винаги има шанс някой оценител да даде макар и малко повече.

        С говоренето обаче нещата не стоят така. По принцип говоренето се оценява малко по-високо от нивото на кандидата като се отчитат фактори, че английският не му е роден език, което влияе на представянето пред изпитващия, произношение и т.н. Освен това има и запис. Лесно може да се види дали кандидатът просто се е притеснявал в началото докато минат опознавателните въпроси и се е отпуснал след това, или се мъчи с всичко поради незнание - това включва и неразбиране на въпросите. Отново, тъй като се оценява по-високо, според мен шансовете за повишение са по-малки.

        В конкретния случай наистина става дума само за 0.5 т, така че може да си заслужава риска.

        Comment


          #5
          Отг: Резултати и впечатления от изпита

          Браво,

          страхотни резултати. Жалко наистина за Writing-a, но кой знае, дано да ги убедиш от Britsh Council.

          Поздрави,
          Jorje

          Comment


            #6
            Отг: Резултати и впечатления от изпита

            Благодаря за всички отговори на въпроса ми, при това толкова бързо. Благодаря и за поздравленията.

            Permutation, твоя случай от една страна вдъхва сериозна надежда, а от друга израза ти "май беше прецедент някой успешно да обжалва и от Британския съвет бяха абсолютно омагьосани какво да правят" говори за нулев шанс при преразглеждането. Съгласен съм до голяма степен с оценката на NikiG, че при говоренето има дори завишаване на оценката, тъй като при моето интервю според мен самия може би заслужавах и по-ниска оценка. Просто липсата на тренировки със свободен разговор на английски в ежедневието си каза думата и донесе излишно напрежение, което се отрази и на представянето ми.

            Реших все пак да подам обжалване, въпреки че самия аз не съм убеден, че заслужавам по-висока оценка конкретно за представянето си на това интервю. Идеята ми е при повторното разглеждане високите оценки от останалите модули да покажат, че всъщност зная езика и го разбирам, но просто нямам достатъчно практика с говоренето и това да повлияе. Най-вероятно това са си мои спекулации по темата, които нямат нищо общо с реалността, но ще видим . Само да ми пристигне TRF-а, че трябва да го приложа в оригинал ...

            Comment


              #7
              Отг: Резултати и впечатления от изпита

              Написано от permutation Виж мнението

              Бях убеден че не съм писал глупости, както и че сравнително ми се отдава да развивам социо-теми (а и на фона на другите ми високи оценки). Допълнително прочетох (историята на една румънка) че когато се обжалва writing има големи шансове за успех защото "има доказателствен материал" за представянето ти. И ето - платих 60 ГБП в лева на Британския съвет за обжалване и зачаках (всъщност забравих че съм). В един момент се сетих и попитах госпожиците в София и след 2-днвено забавяне ми отговориха с официално писмо от Кеймбридж че оценката ми е повишена до 7. Няма да описвам другите перипетии, защото май беше прецедент някой успешно да обжалва и от Британския съвет бяха абсолютно омагьосани какво да правят, но резулата е че вече имам достатъчен резултат за допълнителни 10 точки...
              Успех!
              Евала, а имаш ли идея колко време след изпита може да обжалваш? На мен не ми достигна 0.5 на writing-a от 09.06.2012 за великолепната 7-рка Още един младеж ми беше споменал за обжалване, ама не го взех насериозно тогава.

              Comment


                #8
                Отг: Резултати и впечатления от изпита

                Написано от Митю Виж мнението
                Евала, а имаш ли идея колко време след изпита може да обжалваш? На мен не ми достигна 0.5 на writing-a от 09.06.2012 за великолепната 7-рка Още един младеж ми беше споменал за обжалване, ама не го взех насериозно тогава.
                Здравей, сега си проверих комуникацията с Британския съвет и не искам да те разочаровам, но си пропуснал срока за обжалване - 6 седмици от датата на изпита. Успех другия път!

                Comment


                  #9
                  Отг: Резултати и впечатления от изпита

                  eNd3r, през последното денонощие си мислех за твоите шансове за обжалване...

                  Аз може би малко скромно казах че съм бил убеден че не съм писал глупости. Истината е че увереността за това обжалване дойде и защото 1 месец преди изпита се бях дипломирал с магистратура от английски университет, държал съм писмени изпити само на английски... когато изчаквах резултатите от ИЕЛТС моите прогнози бяха за най-висока оценка в писмения изпит.

                  Ако ти самия не си уверен в твоето представяне, сигурно има защо.

                  Друго нещо - не съм изцяло съгласен с мнението на Ники: при един писмен изпит всички проверяващи са равнопоставени - четат твоите "творения" постфактум, докато тежестта на мнението на този който те изпитва на живо при устен изпит е най-голяма.

                  Съвсем приятелски те съветвам да се подготвиш за нов изпит, а ако не те притесняват тези 150 лв може в паралел да си пуснеш и обжалване.

                  Comment


                    #10
                    Отг: Резултати и впечатления от изпита

                    Всеки си преценява за него, но моите впечатления са, че на устният ти пишат по-висока оценка с 0.5-1. (Или поне за мен е такова усещането, т.е. мисля си че съм по-зле).

                    Виж за writing-a там колкото и да очакваш, не знам защо резултатът е винаги надолу с поне 1 ;-)

                    Btw, резултатът ти е много добър. Поздравления! Мисля, че щом на writing-a имаш 7-ца speaking-a ще го прескочиш лесно.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Резултати и впечатления от изпита

                      Споделям мнението на Митю. Устният го надценяват, а писменият го подценяват - не знам с колко - аз двата пъти изкарвам 8.5 Така че няма как да са го намалили с 1ца.

                      Comment


                        #12
                        Отг: Резултати и впечатления от изпита

                        Написано от NikiG Виж мнението
                        Споделям мнението на Митю. Устният го надценяват, а писменият го подценяват - не знам с колко - аз двата пъти изкарвам 8.5 Така че няма как да са го намалили с 1ца.
                        Ники, ти си частен случай. Не се гъбаркай с нас
                        The depraved are devoted.

                        Comment


                          #13
                          Отг: Резултати и впечатления от изпита

                          В моят случай мисля че устният са ми го надценили (8) а писменият беше ок (7). Според мен трябваше да имам 7 и на двете, може би ми дадоха повече на устният защото не млъкнах ама това си е генетично, не е заради знанията ми по език

                          Comment


                            #14
                            Отг: Резултати и впечатления от изпита

                            Да си призная, мен винаги ме е притеснявал Listening теста. Знам, че е сравнително лесен, но аз съм леко шматка и 1 секунда без концентрация може да провали всичко

                            Comment


                              #15
                              Отг: Резултати и впечатления от изпита

                              Написано от permutation Виж мнението
                              Да си призная, мен винаги ме е притеснявал Listening теста. Знам, че е сравнително лесен, но аз съм леко шматка и 1 секунда без концентрация може да провали всичко
                              Ми не знам. Listening-a е малко като руска рулетка. Трябва да е читава темата, да не гъгне записа, да не шумят и да мрънкат около тебе нон стоп, да си концентриран (аз лично правя по 4-5 грешки в първите 10 въпроса?!) и ако си се подготвил все нещо ще излезе... 8.5 примерно, като NikiG ;-)

                              Btw, сега сериозно. Установих, че като направя един listening сутрин след като стана, вторият го слушам от самото начало. Така направих и преди изпита.

                              Comment

                              Working...
                              X