Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете - Йо

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на шансовете - Йо

    Здравейте,

    Аз (26г.) и мъжа ми (29г. октомври прави 30г.) сме младо семейство (женени) с бебе на 10м., които искаме да направим стъпка към емиграция в Нова Зеландия. Мислех за шансовете кой да е водещ в кандидатсването и се оказа, че е мъжът ми (аз съм завършила археология с магистратура туризъм и нямам много шансове Той обаче септември завършва магистратура Топлотехника, Вентилация и Климатизация (HVAC engineer) в ТУ София и има 6г стаж по специалността в бг фирма, но работят и по поръчки от немски фирми (тоест ако се наложи може да вземе препоръка, че е съвестен работник от немците, но само толкова). Проектант е. Все още, въпреки усиленото ми проучване, не знам какви са ни шансовете още повече, че нямаме нито познати, нито оферти за работа, нищо свързано с Нова Зеландия. Та първият проблем ми е свързан с конкретна специалност в LTSSL, която да отговаря на неговата такава. Разбрах от нета, че тази специалност е желана и отговаря на Skilled Migrant като я открих в Apendix 11 - list of skilled occupations в клауза SM7.10.1.b. а имено:
    334112 Airconditioning and Mechanical Services Plumber342111 Airconditioning and Refrigeration Mechanic

    Въпросът е, че не е нито механик, нито водопроводчик, а е проектант (designer) и нз дали се вписва. Та въпроса ми е. Как да процедирам?

    #2
    Отг: Оценка на шансовете - Йо

    Добре дошла Йо и на тебе и мъжа ти и поздравления за решението! Впечатли ме това, че пишеш вече подготвена и цитираш нещо, което малко хора ползват, а е ключово - Operational Manual.

    Точката, която цитираш е "лакмусов тест" на имиграционните дали работата от списък Б е "skilled", за която кандидатът има оферта от работодател. Един вид, трябва вече да е предложена на кандидата.

    Прегледах списъците LTSSL, ISSL и CSSL. Единственото близко нещо е климатици на коли в ISSL. Малко са скарани тук с климатиците, защото температурите са със сравнително ниски амплитуди от +5 до +25 градуса на север и малко по-големи на юг, за разлика от БГ дето са от -20 до +40. Климатици в дома не се използват въобще, а в повечето офиси - рядко. Погледнах и туризма. Там се търсят управители на ресторант/бар.

    Ето една работа, която е подходяща и в момента е отворена за кандидатстване в НЗ:
    http://www.engineeringjobs.net.au/job/M-and-ampE-Design-Engineers-Building-Services_1920559.html


    Да направи едно хубаво резюме и да почне да пише на компании. Напиши как сте и двамата с английския - ИЕЛТС държали ли сте?

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете - Йо

      Благодаря за посрещането Ники

      Първо да отговоря на по-лесния въпрос. Нямаме сертификат IELTS все още, обаче работим по въпроса, запасихме се и с доста материали, а септември има курс в Британския съвет точно преди изпита, което е иделано. Мъжа ми има средно ниво и ще му е малко по-трудно да вземе сертификата, но мисля, че ще успее. За себе си не се съмнявам, само е въпрос на време да се явя. Затова реших да проуча дали изобщо има смисъл да се явяваме, ако не отговаряме на изискванията за емиграция.

      Относно туризма - стажът ми е само 2 год. и малко и то в Туристическа агенция, която работи с екскурзии за ученици. Работата е в офис и като екскурзовод за деца отделно. Нямам стаж и опит за управител, както изискват за успешна емиграция.

      Относно работата на мъжа ми - разбрах, че тази професия не е много разпространена в Нова Зеландия, но нямам друг избор освен да заложа на нея. Негов минус е, че няма опит в сферата на автомобилите , а проектира частни сгради, молове, офис сгради. Идеята за кандидатстване за работа е добра и обмислям този вариант, но поради забавянето, докато получи сертификат за език, предполагам, че кандидатурата му ще бъде отхвърлена. Но винаги може да се пробва Ще му направя резюме и пробваме

      Comment


        #4
        Отг: Оценка на шансовете - Йо

        Здрасти Йо и добре дошла.

        Да имате търсена професия не е задължително условие за имигриране в НЗ, но значително помага.

        Процедурата е свързана с точкова система и има различни подходи, но като цяло се дава шанс на всички, като с приоритет са младите и квалифицирани мераклии.

        Тъй като ти и партньорът ти имате високо ниво на квалификация имате голям шанс да съберете достатъчно точки, за да подадете документи от дистанция и да участвате в "томболата". Ако получите оферта за работа сте 100% изтеглени (поне по точки, защото след това има медицински и доказване на чисто криминално минало).

        Моя съвет е да прегледате точковата система и да кажете за колко точки според вас можете да се борите:
        Visit us to find out how to apply for a visa or NZeTA, employ migrant workers, and assist students and refugees.



        Във вашия случай големия бонус може да дойде от:
        20 points: if your partner holds a level 7+ qualification. (и също отговаря на условията да бъде водещ кандидат - IELTS, NZQA и т.н.)

        Успехи!
        Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

        Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

        Comment


          #5
          Отг: Оценка на шансовете - Йо

          Мерси Мустакар,
          Радвам се, че се включи в темата

          Прав си, бях останала с впечатлението, че ако не си в категорията с предпочитаните длъжности, то нямаш почти никакъв шанс. Направих калкулацията. Ако кандидатсвам от мое име, а Матей е партньорът ми събираме 170 точнки, които подлежат на доказване. Този резултат много, ама много силно ме съмнява, трябва да бъркам някъде. Ето какво се получи:

          ВСИЧКО ТУК МИ Е yes
          Do you have a recognised qualification? (level 7 or 8) YesNo
          Do you have a recognised qualification? (level 3,4,5,6) YesNo
          Did you begin your study for level 3, 4, 5 or 6 recognised qualification on or before 24 July 2011? YesNo
          Tuk pak e YES
          Age
          What is your current age? -- Select Age -- Under 20 20 - 29 30 - 39 40 - 44 45 - 49 50 - 55
          Do you have a partner? YesNo
          Would your partner have the required English proficiency to qualify as a principal applicant? YesNo
          Does your partner have a recognised qualification ? (level 7, 8, 9 or 10) YesNo
          Does your partner have a recognised qualification ? (level 3, 4, 5 or 6) YesNo
          Did your partner begin study for their level 3, 4, 5 or 6 recognised qualification on or before 24 July 2011? YesNo
          ОБЩО: 170 точки

          Да не би на този въпрос с левъл 3, 4, 5, 6 на двете места не трабва да отбележа - не, защото като имаш ниво 7 мисля, че е ясно, че имаш предните нива ? Или пък да не признават дипломите от средните училища примерно? Или пък ниво 4-6 не е за средnи училища изобщо, а за колежи примерно? Тук не ми е ясно. Тогава се получава една оценка, която и за пула не става.

          Другата система за смятане - чрез първия линк сякаш е по-ясна. Тук сметнах шанса на Матей:
          25 points: 30-39 years
          20 points: 6 years experience (подлежи на доказване)
          50 points: recognised level 7 or 8 qualification (e.g. bachelor degree, bachelor degree with honours) или ако признаят ниво 9 (магистърско ниво). - 60 точки.
          20 points: if your partner holds a level 7+ qualification.
          Професиите ни не са в сферата на търсените, няма как да си го изцедя от пръстите, освен ако няма оферта за работа по Apendix 11.
          Общо:115 което е доста малко и не си струва да се пуска в пула, но акo прибавиш 50 за оферта от НЗ по Apendix 11-skilled employment то тогава резултатът е 165, което е достатъчно стига да докажеш, че си в сферата на skilled employment.

          Правилно ли разсъждавам?

          Comment


            #6
            Отг: Оценка на шансовете - Йо

            Направи ли за себе си автоматичния точков калкулатор и какво се получи там като краен резултат.
            Логиката за точките за образование е следната: възможностите са взаимноизключващи се - ако имаш левел 7-8, не може да имаш 4-5-6, защото кандидатстваш с точно една определена специалност.
            С коя АНЗКО специалност би кандидатствала ти?

            За Мат 115 точки като водещ кандидат са малко - шансът да бъдете избрани не е много висок, но съществува. То ЕОИ седи в пула 6 месеца. После може да се подаде наново и пак да седи, а междувременно да се натрупа опит или нещо друго, което да вдигне точките. Стратегически погледнато според мен най-добре е времето ноември-април, защото тогава съм забелязал, че падат критериите за избор от пула. А Мат с коя специалност (АНЗКО) би кандидатствал?

            Comment


              #7
              Отг: Оценка на шансовете - Йо

              Мерси Ники, усетих се и реших да преправя отговора си Нещо не ми се връзва с това ниво 4-6 и го проучвам в момента ще пиша пак след малко. Мисля, че не ги сметнах като хората

              Comment


                #8
                Отг: Оценка на шансовете - Йо

                Това е калкулатора:

                http://www.immigration.govt.nz/point...r/Default.aspx - накрая натискаш Calculate
                Всяко линкче в калкулатора отваря в нов прозорец обяснение. Калкулаторът е идиотоустойчив - тоест ако кажеш "да" на 2 взаимноизключващи се неща, ще вземе най-доброто едно от тях.

                http://www.immigration.govt.nz/migra...ls.htm?level=1 - тук са 3те списъка: LTSSL - за постоянна миграция (жителство), ISSL - за временна миграция (не гарантира жителство, но може да се използва като начин да се постигне жителство), CSSL - временен списък целящ да запълни липсата на хора, които да възстановят Крайстчърч след земетресението или да компенсират отлива от кадри там. Този списък предполага, че ще се работи и живее в Крайстчърч като начало и пак да повторя, временен е. Отделно 3 отрасъла са определени като приоритетни за имиграционната политика (future growth areas): информационни технологии, биотехнологии, мултимедия.

                Дори и малко да си се объркала, не се притеснявай - ще почнат да изкристализирват нещата.

                Comment


                  #9
                  Отг: Оценка на шансовете - Йо

                  Здравей Йо,

                  не знам защо си изтрила предпоследното си мнение, но се губи връзката в диалога. Струва ми се, че си го затрила по погрешка. Възстановявам го - можеш да го редактираш когато поискаш.

                  115 точки никак не са малко - въпрос на лични интереси. Най-сигурно е да се действа с кандидатстване от разстояние. Т.е. събирате точки, влизате в пула и се надявате да ви изтеглят. Евентуално получавате жителска виза и идвате тука с разрешение за работа, здравни и т.н. - като бели хора.

                  Вариант 2 е.... рискувате всичко и идвате като туристи с надеждата да получите оферта за работа, която да ви даде работна виза и след това жителска. Това никак не е лесно.

                  Има различни подходи (ако мога да ги нарека пътеки) за атакуване на върха. Въпрос на време, пари и мотивация.

                  Успех!
                  Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                  Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                  Comment


                    #10
                    Отг: Оценка на шансовете - Йо

                    Привет
                    Докато го напиша наново и Ники вече беше отговорил (а отговова го пуснах за около минута може би хахах), много е бърз и после нямаше вече смисъл да стои след неговия пост ))
                    Добре си направил Мустакар,че го възвърна наистина се губи връзката така
                    Бих заложила на първия вариант
                    Доколкото разбирам, ако професията ти не отговаря на една от списъците в LTSSL, ISSL и CSSL няма как да кандидатсваш, освен АКО нямаш оферта за работа по твоя специалност, не толкова желана, но сертифицирана по Австр. и НЗ закони.Започнах да чета наред, защото иначе ми се губят някои моменти, които в последствие е възможно да се окажат важни.
                    Last edited by Yoana85; 01-07-12, 08:02.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Оценка на шансовете - Йо

                      Привет,

                      намерих малко време за проучване на обстоятелствата. Поразрових се в NZQA за квалификацията на мъжа ми. И намерих само това -


                      Да разбирам ли, че ще бъде оценен ниво 4, което е макса тук, въпреки, че в Бг има документ магистърско ниво по специалността?

                      Поздрави

                      Comment


                        #12
                        Отг: Оценка на шансовете - Йо

                        Според мен не е това мястото, където следва да се търси. Ако има магистърска степен следва да е завършил инженерингова специалност. Тази специалност следва да отговаря на някоя от НЗ специалности например Industrial Engineer или Electronics Engineer или Designer и т.н. Всяка от тези специалности, за която следва да отнесат и признаят ниво на база на академична справка, често в описанието си за квалификацията изреждат какво покриват като дейности и водят към свързани специалности. Пример с мен - аз съм завършил Радиолокация, но по NZ се равнявам примерно на Electronics Engineer и т.н. Дано ти представям разбираемо това, което имам в предвид.

                        Comment


                          #13
                          Отг: Оценка на шансовете - Йо

                          Йо, няма да се изморя да повтарям едно: като се гледат списъците, трябва да се покрият ТОЧНО изискванията от колони 3 и 4. Ако в тях пише, че се иска ниво 7 по специалност Х и 10 г опит, то няма да ти признаят точки, ако им дадеш ниво 9 и 10 г опит - ще си искат ниво 7 (нищо че имаш 9 по същата специалност).

                          Първо се набелязва с коя специалност ще се кандидатства и на кое точно ниво (според списъка). След това така се нагаждат документи (образованието няма как да се нагоди) и придружителното писмо, така че от NZQA да те оценят ТОЧНО според критериите за миграция. Най-грубо казано: праща се на NZQA целия пакет с документи и им се казва "Оценявай ме за ниво 7 на специалност Х, въз основа на тези документи". Аз помня, че малко завоалирано им бях писал, че искам да ме оценят спрямо имиграционните изисквания на специалността - един вид или ме оценете така или въобще недейте, защото няма да ми свърши така или иначе работа.

                          Level 4 са готвачи и занаятчии (което включва правилно си се ориентирала - HVAC). Единствената пречка е, че не видях специалността в списъците.

                          Comment

                          Working...
                          X