Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интервюта за работа

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Отг: Интервюта за работа

    Привет Ники, сори че така зачезнах но се бяха натрупали доста неща за избутване ;-)

    Напълно си прав, това е така и тук в бг но с добавено шуро-баджо за ключови високи позиции , освен ако не си късметлия. По-скоро въпросът ми беше дали имате наблюдение дали в ОЗ конретно са склонни да промотират имигранти и след колко време, ако не отстъпваш на местните.

    Иначе за бюрокрацията - никой не я обича. Поне сред мойте познати нямам такива хора :-( Но, целта оправдава средствата - тя е просто необходимо зло. За другите неща съм наясно, просто ми беше любопитно дали да си правя планове, че мога в краткосрочен план да достигна позицията си на която съм тук или да се примиря с факта, че ще се занимавам с нещо по технологично и интересно, макар и не толкова добре платено.

    Надявам се, нещата при нас да се развият благоприятно и да мога да Ви споделя first-hand experience след някоя и друга година, като ми минават и разни рискови мисли от типа за собствен бизнес в даден момент. Кой знае? Може пък и да сработи

    Comment


      #17
      Отг: Интервюта за работа

      Здравей Митю,

      интересното за НЗ е, че бизнесът е изключително динамичен и гъвкав. Извинявай, че ще избера този подход, но по никакъв начин не е сравним с българския си събрат - нито от към шуробаджанащина, нито от към растене във фирмата/кариерата.

      Моя съвет към теб е - проучвай пазара/конкуренцията, прави си собствените сметки, вдигай си квалификацията и се бори за интересите си. Трябва да се състезаваш на тяхна територия, по техните правила, което прави играта още по-интересна
      Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

      Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

      Comment


        #18
        Отг: Интервюта за работа

        Съгласен съм донякъде с Мустакар.

        Шуробаджанащина има, но е много прикрира и приема една по-друга форма - нетуъркинг. Примерно обявява се работата и шефът пита (а може и някой просто да иде при него, знаейки че има открита позиция) дали има някой, който познава подходящ човек. Така пак се минава през процес на подбор, но вече с референция от "вътрешен" човек (който естествено си слага репутацията on the line), много по-лесно се избира този човек. Уви, другите кандидати не знаят за това - така че на тях по-скоро им се губи времето.

        Comment


          #19
          Отг: Интервюта за работа

          Първо да уточня, че аз не вярвам в шуробаджанащината. Това е едно ултимативно лошо, което (поради някаква причина) те спира да растеш във фирмата (въпреки, че ти си много добър).

          Ник добре е споменал нетуоркинга - препоръката тук тежи много при избора ти, но и препоръчителят гарантира за теб с доброто си име. По този параграф ние сме назад с една крачка - при нов старт те избират на сляпо.

          Знам, че търсиш директен отговор. Ако предлагаш повече от другите кандидати позицията е за теб (пряка конкуренция), НО първоначално ще бъде като да играеш белот в Кюстендилско - викат на Дамата "Мома" и правилата са малко по-различни
          Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

          Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

          Comment


            #20
            Отг: Интервюта за работа

            Аз може ли малко да посъбудя малко тази тема с няколко конкретни питания: интервюиращите в НЗ или ОЗ имат ли навика да задават тези "протоколни" въпроси, от типа:
            - какво ви подтикна да кандидатствате при нас,
            - като какъв се виждате след 5 години,
            - посочете ми 3 положителни и 3 отрицателни свои черти и икачества
            - дайте ми пример за поемане на инициативност в досегашния си работен опит
            - как предпочитате да работите - сам или като част от екип
            - дайте примери за лични успехи в предишната си работа
            - има ли ли сте ситуация, в която сте видяли някакъв проблем и сте сигнализирали на мениджъра

            Това са все такъв тип "провокативни" въпроси, на които понякога ако отговориш честно и откровено се закопаваш. Интервюиращите искат да чуят точно определени отговори на тези подвеждащи въпроси.

            Това прави ли се в НЗ и ОЗ, и ако да, какво горе-долу питат и какъв горе-долу очакват да бъде отговора?

            Comment


              #21
              Отг: Интервюта за работа

              Да на всички примерни въпроси + още от сорта Това при интервю с рекрутери, ако стигнеш до интервю с фирмата те се интересуват повече от уменията ти отколкото от тези глупости.

              Какво очакват - никаква идея, давах примери, звучах уверена, винаги минавах на 2ри етап така че явно съм уцелила какво да говоря.

              Само една рекрутерка ме изненада 1 път с въпроса "с какво мислиш че ще допринесеш към екипа с факта че си жена". Аз леко блокирах и тя ми подсказваше нещо за чувствителност, изящество, красота, усет за детайли и тн. Аз съм такъв ярък представител на женствеността че нямам думи, смънках че не считам че полът има значение, не знам какво се предполагаше да отговоря ама минах на 2ри кръг

              Comment


                #22
                Отг: Интервюта за работа

                Задават ги абсолютно навсякъде тук. Наричат ги нещо като "поведенчески въпроси" (behavioral questions). За тях са много важни и аз в никакъв случай не бих ги нарекъл подвеждащи. Просто не сме им свикнали, поради куп причини.

                Идеята е, че щом са те поканили на интервю, значи са ти претеглили уменията от CV-то като достатъчни, т.е. атрактивен си за тях. На втори етап искат да преценят как би се вписал в екипа и ценностите на компанията. Идеално говорейки тук хвърлят много сили да премахнат колкото се може повече лични пречки, за да могат да останат само работните задължения и изграждането на сплотен екип им е приоритет.

                Много помага, ако някой опитен ти проведе обучително интервю, генерира предложения и ти помага да осмислиш отговорите си.

                Отначало е трудно и притеснително, но бързо може да се постигне задоволително ниво - няма нищо страшно! Важното е да знаеш за какво се бориш и какво предлагаш
                Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                Comment


                  #23
                  Отг: Интервюта за работа

                  Да добавя - цени се много integrity (!) Явно в България не се цени толкова и затова си нямаме май точна дума за това. Или може би най-близката, за която се сещам сега без речник е "почтеност".
                  Тоест трябва в отговорите да си безкомпромисен с корупция, премълчаване на дефект, или нещо, което ще ти спести работа/отговорност, но ще е в ущърб на фирмата.

                  При мен като софтуерен тестер имаше следния въпрос на интервюто - дали бих допуснал нетестван/неизцяло тестван софтуер (знаейки, че не съм покрил примерно всички възможни сценарии) да се внедри в продукция под натиск на крайни срокове или проектни мениджъри, които гонят такива. Отговорът ми беше твърд: НЕ. Истината е, че е много според зависи - има такова нещо като споделена отговорност, ако някой друг е склонен да поеме отговорността за нетествания софтуер, то тогава съм слонен да го пусна. Но ако знам, че има дефект (със сигурност знам), то тогава наистина съм категорично: НЕ.
                  Такива неща правят впечатление.

                  Друго нещо в интервюто - ако има избор между сам и с колеги, с колеги е по за предпочитане. Решения се вземат независимо (показва отговорност и лидерски качества), но работата с колеги се цени повече отколкото да си затворен в един ъгъл. Важни са взаимоотношенията хоризонтални (с колеги от екипа) и вертикални (с подчинени и висшестоящи) както и функционални - с различни екипи. В момента в работа съм на такова ниво, че само вдигам телефон да поискам нещо в нашата сграда и всичко става за минути. Представете си каналния ред да пишеш билетче в системата, да чакаш някой да му обърне внимание и да го изпълни когато му е кеф, защото не те познава и според изискванията има 3-5 дни да го свърши (няма да си даде зор)... Та такива работи.

                  Comment


                    #24
                    Отг: Интервюта за работа

                    Във връзка с коментара на Ники, бих искал да попитам още нещо, което е от голяма важност за мен. Във форума на много места е дискутирано, че новозеландците са много социални и отворени хора. Та в тази връзка, аз като характер и личностни особености съм малко интроверт, леко затворен, срамежлив и т.н. Също така съвсем леко заеквам, особено ако се притесня за нещо. Не знам доколко хората в НЗ биха ме приели с тези мои характеристики, в "социалната" Нова Зеландия. Не говоря само за правене на лошо впечатление на интервюта, а и по принцип. Всякакви мнения биха били от голяма полза, мерси предварително

                    Comment


                      #25
                      Re: Интервюта за работа

                      На интервюто се очаква да си леко притеснен, особено ако знаят (а те ще знаят), че това ще ти е потенциално първата работа в НЗ. Важното е да покажеш искрен интерес към работата на фирмата, да задаваш въпроси за естеството на работа, за организацията на екипа, за различните проекти, за отговорностите, които ще поемеш и да си готов да започнеш с удоволствие. Да гледаш в очите като отговаряш без да се притесняваш (е, малко е окей да се притесняваш). Да благодариш накрая и да кажеш, че ще се радваш да се срещнеш пак с интервюиращия. Усмивки, където е необходимо, ръкостискане и като цяло положителна настройка и неподправен интерес. Помага предварително да си проучил с какво се занимава компанията и питайки къде ще ти е мястото в екипа да вмъкнеш, че разбираш за какво става дума, защото си се запознал с предлаганите продукти и услуги.

                      Това по-горе са малко общи приказки, но важат за всякакво интервю. Това че заекваш не е никакъв проблем. Няма перфектни хора - особено тук чужденците какъв английски говорят... майка плаче, кавал свири, кюнци падат...

                      Comment


                        #26
                        Отг: Интервюта за работа

                        особено тук чужденците какъв английски говорят...
                        То пък на местните щото им е перфектен английския

                        Comment

                        Working...
                        X