Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Vegemite

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Vegemite

    Обичам да опитвам нови неща, а тук много са непознати, загадъчно привикващи ме да ги опитам. На рафта в магазина, до меда и течния шоколад, имаше нещо като гъст мармалад с добре изглеждащ етикет - Vegemite. Спомних си, че преди време тукашния сайт за продажби (тип продавалник) ме заля с оферти за този продукт, та дори ми изпрати цял мейл от мейлинг листа си посветен на него.

    Click image for larger version

Name:	static-vegemite001.jpg
Views:	1
Size:	35.6 Килобайти
ID:	8890Click image for larger version

Name:	788096.jpg
Views:	1
Size:	34.1 Килобайти
ID:	8889

    Тъй като не мога да си купя всичко за един ден съм много внимателен и се опитвам да правя проучване. Най-често чета цялата информация изписана на етикета (сигурно за това продължаваме да прекарваме по 2 часа в супермаркета). Пише, че съдържа някакви думи, които не мога да си спомня и витамин Б - ОК, ама... имах нужда от жокер. Спрях една жена и я попитах дали този продукт е сладък или солен. Тя ме погледна учудено, после се усмихна и обясни, че не е сладко. Било по-скоро солено. Savory, savory? Питам аз (защото ми се струва, че тук така наричат всичко, което не е сладко). Клати глава положително. Защо е на щанда до сладката, течния шоколад и меда? Не знаела била... щом съм я спрял трябва да знае всичко!

    Ама, викам, как се яде? Какво се прави? Тя, все още не вярваща, че може да има човек на тази планета, който да не знае, ми отговори, че най-често се маже на препечена филийка и може да се добави авокадо. Супер, мисля си аз и лигите ми потичат. Ама мяза на рачел.. нещо не ми вдъхва доверие с този много тъмнокафяв цвят. Жената добавя - На мен много ми харесва - често си хапвам и мажа на децата за закуска. Точно това ми трябваше - препоръка. Гледам я една такава обикновена, нормално изглеждаща жена, количката и пълна с познати продукти - няма начин да ме навива да си купувам нещо гадно, нали? Слагам аз бурканчето в кошницата, но дамата учтиво ме съветва да взема малкото бурканче. Ааа, имало малко бурканче, ОК
    Click image for larger version

Name:	vege-story.jpg
Views:	1
Size:	23.8 Килобайти
ID:	8891Click image for larger version

Name:	image.php?&aid=554&vegimite.jpg
Views:	1
Size:	32.8 Килобайти
ID:	8892Click image for larger version

Name:	p3977atl.jpg
Views:	1
Size:	29.2 Килобайти
ID:	8893
    Треса се от вълнение. Усещам как ще се прибера в къщи и ще открия нещо нечувано вкусно.
    С прибирането вадя една филия и мажа така доволно - нали ще е за проба, трябва да има има! Захапвам и започвам да дъвча - странно. Странно, ама интересно. Богат и интересен вкус на екстракт от кал премесена със сажди и подправен със сол на цвят. Естествено веднага подхвърлям на Яница щурата идея да опита, като и обяснявам (със светещи от вълнение очи), че не мога да конкретизирам вкуса и трябва да опита. Последва гримаса, нещо като тази:

    Click image for larger version

Name:	Eating+Vegemite+006.jpg
Views:	1
Size:	84.0 Килобайти
ID:	8888

    Дъвча, дъвча (белким стане по-вкусно), ама нейсе - започва да става гадно. Не се трае. Дойде ония безценен момент, в който не можеш да вземеш решение дали да го глътнеш или да го изплюеш. Половин филия съм си намазал... прецаках се. Не се стърпях и го изплюх. Последва кратка дискусия тип "Дали наистина някой го яде това?"

    Click image for larger version

Name:	22630d1252561972-vegemite-jackie-vegemite.jpg
Views:	1
Size:	29.8 Килобайти
ID:	8894

    Преведох си, че yeast означава мая. Ок, тия хора мая ли ядат? Шантава работа. Преглътнах поражението и оставих бурканчето на трудно видимо и достъпно място в стил "само за гости".

    Няколко дена по-късно (т.е. днес) ме зачекна интерес - не е логично някой да си купува това. Реших, че трябва да прочета повече. Отворих Уикипедиа. Накратко - мая, остатъчен продукт от производството на бира. пише, че това било символ на Австралия - било ги подпомагало втората световна война. От една страна банално копирана Американска рекламна пропаганда - войниците били като лъвове заради бонбонките M&M и кока кола (и едва ли не заради тези подкрепата на тези продукти Америка е станала суперсила ), от друга - какво пък толкова е станало с Австралийските войници през втората световна?
    Click image for larger version

Name:	20060320-mandms2.jpg
Views:	1
Size:	47.2 Килобайти
ID:	8895Click image for larger version

Name:	1944-image2_1889741i.jpg
Views:	1
Size:	55.1 Килобайти
ID:	8896Click image for larger version

Name:	1942-Coka-Cola-ad.jpg
Views:	1
Size:	26.9 Килобайти
ID:	8897Click image for larger version

Name:	c086_nothing_refreshes.jpg
Views:	1
Size:	77.0 Килобайти
ID:	8898
    Пише, че се опитвали да забранят Vegemite-а в САЩ, ама после се оказало, че това не било вярно. На капак на всичко министър председателят на Астралия Julia Gillard била дала на Барак Обама да опита и той казал "It’s horrible" (по български това означава, че Обама мисли като мен, т.е. сигурно доказателство, че и аз мога да бъда президент на САЩ). Всъщност цялата идея е, че това е само за корави пичове (австралийците), а не някви си разнежени американци. Чудят се и те коя марка да си издигнат за национален символ - така ще е като си нямат лютеница с мустакати веселяци на етикета като нас

    Добре, в Wikipedia пише разни слухове... за първи път чета толкова неинформативно и скалъпено обяснение в този сайт. Трябва да поровя из фен страниците. Инструкции за новобранци a.k.a бойно кръщение с Vegemite: http://babyccinokids.com/blog/2010/0...t-aussie-icon/

    Click image for larger version

Name:	vegemite.thumbnail2.jpg
Views:	1
Size:	20.5 Килобайти
ID:	8899

    Има дори ревю с видео (силно препоръчвам да посетите страницата): http://knucklesalad.com/threat-level-vegemite/



    Slightly more tolerable when flavor is masked with honey, in the way that a dirty foot with honey tastes better than plain foot
    Ще се пробвам пак стрикно следвайки описанието от по-горната картина за начинаещи! Кой знае, може някой ден и аз да стана "корав" пич като местните и ежедневно да ям дори най-ужасните продукти на планетата, било то богати на витамини. Защо не и да калявам децата си - веднъж свикнали с Vegemite-a всичко останало ще им се струва вкусно

    Click image for larger version

Name:	dr1639-kraft-vegemite-2-5kg-tub.jpg
Views:	1
Size:	47.1 Килобайти
ID:	8900
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

    #2
    Отг: Vegemite

    A-xa! - temata me provokira da pisha v saita. Sorry, che pisha na latinica - znam, che ne e priatno, no v momenta sam na rabota i niamam kirilica na kompyutara...

    Az mislia, che produkta e dobar - Vegimite - ne tolkova, po-dobar e Marmete - sashia, no na mesna (meso) osnova. Vegemite-a e na rastitelna osnova - t.e. za vegetarianci!!! Moje bi zatova ne ti haresva HrYan! Triabva da opitash Marmite parvo... No sega ne moge da go opitash, zashtoto go skriha ot pazara poradi prichina, koiato zabravih i do skoro v mediite se vodeshe voyha - "DA SE VARNE MARMITE-a na pazara - he mogem bez nego!"
    Ami...kakto vsiako neshto na tozi sviat (osobeno pak po-specifichnite neshta) triabva da znaesh kak da go upotrebiavash/iadesh/opitvash/konsumirash.

    Az za parvi pat se 'sblaskah' s Marmite v detskata gradina tuk. Dechicata go iadat mnogo, zashtoto ...sadarja maia. Nali pomnite - na hilavite i slabi dechica v BG im davaha birena maia za podsilvane? Niakoi go pomniat...ne az. Taka i tuk...vmesto birena maia - marmite, nishto chudno. Mnogo e aktualen i polezen produkta i sred vazrastnoto pokolenie - dava sila. Vaprosat e, che ne triabva da se maje na filia kato vsichki sladki neshta ili maslo...A i hliab s marmait e neshto kato kifla sas smetana..

    Az go haresvam na craker (solena biskvitka) s malko maslo i mnogo, ama mnogo tanko namazan marmite barhu masloto, samo za vkus, vmesto sol...na men mi haresva.
    Inache - na filia i cialata namazane ....ami malko e debelashko...
    Osven tova e mnogo polezno i opredeleno ukrepva organizma...samo deto triabva da si gotov da priemesh novi vkusove. I nai-vajnoto - kogato opitvash nova ili nepoznata hrana, ne triabva da ia oprelichavash na neshto poznato....poniakoga tova e prosto nov vkus, razlichen ot vsichki ostanali.
    Naprimer - avokadoto..Avokadoto si e avokado. Iadka.
    A za cveta - az po-nepriemam sinite torti sas smetana bez zahar -yaaak!, otkolkoto Vegimite.
    In November, our Christchurch factory was closed due to earthquake In November, our Christchurch http://www.marmite.com/ factory was closed due to earthquake damage. This factory is the only one that makes Sanitarium Marmite.We are currently working hard to get the
    factory up and running in NZ.We know that Marmite will be off shelf for sometime but we are doing everything we can to minimise how long.Thank you for your support and love of Marmite.
    Don't freak. We will be back soon!damage. This factory is the only one that makes Sanitarium Marmite.In November, our Christchurch factory was closed due to earthquake damage. This factory is the only one that makes Sanitarium Marmite.We are currently working hard to get the
    factory up and running in NZ.
    We know that Marmite will be off shelf for sometime but we are doing everything we can to minimise how long.Thank you for your support and love of Marmite.
    Don't freak. We will be back soon!

    We are currently working hard to get the
    factory up and running in NZ.
    We know that Marmite will be off shelf for sometime but we are doing everything we can to minimise how long.Thank you for your support and love of Marmite.
    Don't freak. We will be back soon!

    Comment


      #3
      Отг: Vegemite

      Има вкус на катран Поне така си представям вкуса на катрана след като веднъж пробвах бразилски катранен коняк.

      Обаче децата си го ядяха за закуска върху филийка с масло без да им мигне окото.

      Comment


        #4
        Отг: Vegemite

        Значи и товакато всяко непознато нещо си иска чалъма или по-точно някой да те открехне.
        Взимаш филийка хляб и я препичаш на тостера до златисто. Слагаш масло леко да се затопи отгоре. След това намазваш черния продукт с който разполагаш много тъничко, Опитваш и пак мажеш докато уцелиш вкуса който ти допада. Много е полезно - пълно е с минерали и витамини.
        Лично аз предпочитам Мармайта, но нещо стана кът защото фабриката беше в Крайстчърч и нещо се беше скапала покрай земетресенията.
        Мармайта се прави от филтрата от бирата - събират го от всички пивоварни в НЗ и после го дообработват докато се получи правилната смес. Лично на мен много ми напомня бирената мая с която моите родители ме тъпчеха като малък щото бях слаботелесен (няма да кажеш като ме видиш сега, но може и бирената мая да е виновна, или тя само обяснява защо обичам хубава бира).
        Та, думата ми е: не бързайте да го отписвате продукта, ами хапвайте по малко.
        Да ви е сладко!

        Comment

        Working...
        X