Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Свидетелство за съдимост

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Свидетелство за съдимост

    Здравейте колеги емигранти (бъдещи и настоящи),
    Надявам се не развалям подредеността на форума с откриването на нова тема. Нямам голям опит в писането по форуми.
    С жена ми живеем в Хонг Конг от повече от година. По професия съм инженер-конструктор. След поредните издънки на колеги китайци преди няколко месеца решихме да си пробваме късмета в по-бяла държава. В Австралия нещата не потръгнаха, Европа не върви надобре, САЩ също, та се спряхме на Нова Зеландия.
    Прочетох няколко мнения на Ники в различни форуми и му благодаря за изчерпателната информация.
    Започнах стъпка по стъпка процедурите за имиграция: IELTS (бях единствения бял в залата) асесмънт и си подготвих EOI.
    Междувременно си подадох си СиВито на 3-4 места и о чудо! ми се обадиха на едно от тях (Крайстчърч)( за разлика от Австралийците) и към момента минах първото интервю и ще чакам второ.
    Бих ви бил благоадарен ако ми дадете съвет по следните два въпроса:
    1) свидетелство за съдимост: при положение че съм живял повече от година в ХК трябва ли да си вадя свидетелство от ХК (или както му викат тука) и от БГ. Мисля Ники е бил в подобна стуация само че в САЩ.
    2) Има ли смисъл да чакам да минат всички интервюта и АКО ме харесат да си изкарвам работна виза или да си пусна експрешъна в момента. С други думи може ли да се променят обстоятелствата след подаването. Към момента събирам 125 точки защото гадовете ми оцениха дипломата за 7 вместо за 9. Ако случайно ме изберат с предложение за работа и към момента имам другa какво става?
    Благодаря ви предварително.

    #2
    Отг: Свидетелство за съдимост

    Ехеее, Сашо, след толкова добри думи как да се не включа

    "If you have lived for periods of 12 months or more in any other countries during the last ten years, you must also provide police certificates from these countries, and also your country (or countries) of citizenship."
    справка: http://www.immigration.govt.nz/migra...cecertificate/

    1) В твоя случай ще ти трябва от БГ и ХК. В дадената страничка най-отдолу има инструкции за всяка страна. Не е супер лесно за ХК като го гледам, но просто следвай инструкцията стъпка по стъпка и ще се оправиш. Щом си стигнал и си преживял 1 г. в ХК, няма страшно!

    2) Със 125 т. те съветвам да пуснеш ЕОИ. Ако се намери работодател, който да те спонсорира по специалността (и ако тя е в списъците), много лесно става да се добави предложението за работа към ЕОИ и да ти го прибутат напред. Тогава точките стават 175 и вече гледат на теб съвсем различно. По принцип никъде не пише ясно, че това е възможно, но аз се позовавам на закона:
    http://www.legislation.govt.nz/act/p...LM1440720.html - където пише, че си длъжен (то е и в твой интерес) да уведомиш имиграционните за всяка материална промяна във вече подаден EOI. По принцип се подразбират негативни промени (осъдили са те, разболял си се и т.н.), но тъй като не е категорично упоменато, мисля че и положителните също важат. Със сигурност знам, че веднъж избран със 125 т. може да си ускориш разглеждането на документите, ако пратиш по факс предложението за работа: "Note:If you have been selected and later obtain an offer of skilled employment you should fax this to us (+44 207 973 0370) and we will prioritise the assessment of your EOI." (това от лондонския офис).

    Надявам се не съм те объркал много, но ще доизясняваме. Действай!
    Last edited by NikiG; 23-07-12, 11:36.

    Comment


      #3
      Отг: Свидетелство за съдимост

      Здрасти Sasho и добре дошъл.

      Пускай EOI от сега. Ако ти предложат работа може да кандидатстваш за работна виза, за да започнеш работа бързо. Ако чакате издаването на жителска виза може да отнеме около 3 месеца след одобрение.

      Та в твоя случай с толкова много точки си е win/win ситуация. Ако те изтеглят от Pool-a би било най-доброто стечение на обстоятелствата за теб.

      Успехи!
      Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

      Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

      Comment


        #4
        Отг: Свидетелство за съдимост

        Ники и Мустакар,
        Благодаря ви за светкавичния отговор. Таква реакция само в райсъвета на Хонг Конг съм виждал.

        ПП. Законът на Мърфи е най-фундаменталния закон във Вселената. Днес тримата директори във фирмата ме сгащиха в заседателната зала и ме повишиха в принсипъл инженер. Точно преди очертаващото се напускане.
        А.. да. И тайфунът дойде в 17:48 (при обявен тайфун напускаме работа) при положение че свършваме в 18:00.

        Благодаря още веднъж.

        Comment


          #5
          Отг: Свидетелство за съдимост

          Тайфунът е млял в Пекин. И тук в Окланд вали вече 3ти ден - напоително.
          Много добре, че са те повишили - още едно признание и добавка в резюмето, че си кадърен. То такива им трябват тук! Марш за свидетелство. От БГ мисля, че близък роднина също може да ти го извади, но ще им трябва акт за раждане (то в такъв случай може майка/баща). Но за ЕОИто не ти трябва - чак като те изтеглят и ти пратят ИТА. Така че може да не бързаш, защото то е с давност само 6 месеца. Може ли да дадеш разбивка на точките? Как ти докара до 125 (с 50 образование)?

          Comment


            #6
            Отг: Свидетелство за съдимост

            Като цяло повече точки ми носи факта че професията ми е от шортидж листа (след онова земетресение имах си аз)
            По долу е разбивката на точките:
            Identity: 25 (възраст до 39 години, може да говоря мъдро но съм още млад )
            Recognised Qualifications: 60 (50 за диплома и 10 за absolute shortage)
            Recognised Work Experience : 40 (25 за 9 години по специалността и 15 за absolute shortage)
            Жена ми е архитект, но за нея трябва регистрация (наравно със зъболекарите, адвокатите и т.н.) което вероятно ще направи на място ако се случи да заминем.
            Разбира се тези точки са само пожелателни, трябва още да се доказват. От друга страна при full assessment мога да се надявам на още 10 (5? така и не е ясно), но реших да го пусна така.

            Comment


              #7
              Отг: Свидетелство за съдимост

              Добре де, само малко спекулация:

              Със сигурност имаш поне 10 г ОБЩ опит въобще независимо от специалността (максималният) - а те това питат
              а бонусът го вземаш за 6 г по специалността (максималният)

              След като жена ти е архитект, ако получи оценка поне на 7 ниво и има 6.5 среден ИЕЛТС може да вземете 20 т. за партньор (няма нужда от регистрация).

              Магистратурата носи 60 т вече (по мое време беше 55) за разлика от бакалавър, който си е/беше (предишното да се чете отделно ) 50 т.

              Значи, за да подадеш ЕОИ ти трябва PAR и за двамата поне от NZQA (за да вземете точки за партньор), но после трябва и двамата да минете през пълна оценка IQA, ако имаш парите, документите и примерно 3 седмици повече, направо прави IQA. А докато я чакаш се интервюирай. Щото едно предложение за работа ще те изстреля с доста точки (50-60 за предложението + там някакви за извън Окланд, защото най-логичното място поне на първо време за теб е в Христова черква).

              Comment


                #8
                Отг: Свидетелство за съдимост

                Абе вече няколко пъти срещам мнение, че за спътника трябва ИЕЛТС 6,5. Обаче аз като чета това

                http://www.immigration.govt.nz/opsmanual/30541.htm


                Non-principal applicants meet the minimum standard of English if:they provide a Test Report Form (no more than 2 years old at the time the application is lodged) from IELTS, showing they achieved an overall band score of at least 5 in the IELTS General or Academic Module;

                разбирам друго. Кажете ми ако бъркам.
                The depraved are devoted.

                Comment


                  #9
                  Отг: Свидетелство за съдимост

                  Зависи дали ще декларираш 20т. за партньор:


                  A partner's skilled employment in New Zealand (see SM10) or recognised qualifications (see SM17), only qualify for points if the partner meets the English language requirements for principal applicants (see SM5.5).

                  Ако ги декларираш и двамата трябва да имат 6.5 средно, ако не - 5 средно е достатъчно за избегнеш плащането на втора такса заради партньора.

                  Comment

                  Working...
                  X