Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кредитни карти от Български Банки в ОЗ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Кредитни карти от Български Банки в ОЗ

    Някой да има опит с използването на VISA/Master/VISA Electron карти от бг банки в ОЗ?

    #2
    Отг: Кредитни карти от Български Банки в ОЗ

    Вътре в ОЗ не знам (обаче скоро ще мога да отговоря ). Но при плащане на асесмънт, виза и тн разбрах че Visa Electron-a за нищо я нямат и не я приемат изобщо. При плащане с Visa и Mastercard нямаше никакви проблеми.

    Comment


      #3
      Отг: Кредитни карти от Български Банки в ОЗ

      Има причина, поради която я нямат за нищо. Виза Електрон (Виза) и съответно Маестро (Мастеркард) са дебитни карти, от които парите се теглят в реално време и се изисква ПИН. Това предполага връзка на продавача с банката, издала картата или със система, която може в реално време да се свърже с банката.

      С банкоматите няма проблем - те използват множество мрежи за обработка (не само Виза) и имат договори с всички банки. Така приемат всякакви карти. Аз примерно с новозеландската си банкова карта (която няма никакво лого, освен отзад Cirrus мрежата), успях да изтегля пари от банкомат в Бразилия.

      Нормалната Виза/Мастеркард се приема навсякъде, защото самата мрежа Виза/Мастеркард одобрява транзакцията без да се допита до твоята банка. Ако твоята банка не е обявила картата ти за блокирана, обикновено Виза дава оторизация на търговеца, а след това изчиства транзакцията. Дори и поради комуникационен проблем Виза не може да се свърже в момента с банката-издател, транзакцията пак се осъществява.

      При дебитните карти с пин няма как това да се случи. Трябва да вкараш пин и банката-издател да одобри транзакцията (след като провери наличния баланс по сметката). Освен ако нямаш договорка за овърдрафт, ако наличният баланс по сметка е по-малък от заявения, банката ще откаже транзакцията.

      Comment


        #4
        Отг: Кредитни карти от Български Банки в ОЗ

        От личен опит с кредитна Виза и дебитна Виза Електрон в НЗ - с кредитна карта проблеми няма, Виза Електрон при пазарене в магазин шанса е 50/50 - някъде я приемат, другаде не. От (почти всеки) банкомат може да теглиш с нея без проблеми.

        Накратко - никога не разчитай само на дебитната, може да те изненада непрятно, но пък и не я приемай като неизползваема. Кеш тегля само от нея, тъй като таксите за това при кредитните са доста по високи.

        П.С. Като се замислих горенаписаното всъщност важи не само за НЗ, но и за навсякъде другаде където съм бил, т.е. Европа, Югоизточна Азия и НЗ, та в Австралия не би трябвало да е по ралично.
        Last edited by badabing; 24-09-12, 11:33.

        Comment


          #5
          Отг: Кредитни карти от Български Банки в ОЗ

          Да - никога да не се тегли кеш от кредитна карта, а само да се използва за покупки (в НЗ на много места ако пазаруваш с кредитна карта, цените са по-високи с 2-3% за да избият таксата, която търговецът плаща за обработка на кредитна транзакция).

          Как може да се ползват картите

          Вид карта / Вид Транзакция Транзакция: дебитна Транзакция: кредитна
          Карта: дебитна ПИН подпис (или ПИН)
          Карта: кредитна ПИН
          подпис (или ПИН)
          Много е важно да не ползваш кредитна карта като дебитна при покупка (червеното отгоре) и никога да не теглиш кеш, защото:
          • транзакцията се третира като cash advance
          • лихвата (обикновено е по-висока с няколко процента
          • лихвата започва да тече от момента на транзакцията - няма гратисен период
          • има оскъпяване от няколко валутни единици + % (3-5% от транзакцията)


          Примерно кредитна карта - лихва за покупки 12%, лихва за кеш 18% като плащаш 3% от транзакцията минимум $5.
          Ако изтеглиш $50 кеш с тази кредитна карта, моментално ще те натракат $55 и лихвата от 19% почва веднага да тече. Да кажем след 30 дни ти идва сметка - ще дължиш $55.83 (което заради таксата прави 138% ефективна годишна лихва за 1вия месец, заради $5-те такса) и докато ги платиш ще се е натрупала още лихвица. Като цяло не е далавера. Аз НИКОГА не съм и няма да тегля кеш от кредитна карта.

          Comment


            #6
            Отг: Кредитни карти от Български Банки в ОЗ

            Написано от anita82 Виж мнението
            Вътре в ОЗ не знам (обаче скоро ще мога да отговоря ).
            Дай боже и ние

            Comment


              #7
              Отг: Кредитни карти от Български Банки в ОЗ

              Ники, като сме подкарали темата за кредитните карти, след колко време работа банката е склонна да ти даде кредитна карта и имаш ли идея какви са първоначалните кредитни лимити и при какви условия горе долу ги отпускат в момента за нови клиенти при Вас? (Лимит, лихва при покупка, за кеш казахме че забравяме, годишна такса, застраховка).

              Comment


                #8
                Отг: Кредитни карти от Български Банки в ОЗ

                Ще ти кажа за моята карта от Уестпак - всяка банка е строго индивидуална и трябва да им се разровиш по сайтовете, НО:
                1. лимит: от 500 (за студенти) до ? - на мен ми дадоха $5К, но ги омагьосвах. Може би като начало ще започнеш с около $2К
                2. Кога? - искат да видят 3 пълни заплати от работодател, което реално прави два месеца (заплатите са всеки 2 седмици)
                3. Лихвата е според картата - 13% до 24% (моята е 20%)
                4. Годишна такса - различно, в зависимост от "бонусите" и вида карта (Виза/Американ експрес) - моята е $44/годишно (от САЩ така сладко бях свикнал кредитните карти да са без годишна такса... много ми е трудно да отвикна)
                5. Застраховка - това най-вероятно е българска приумица, която никъде не съм чувал да има (най-вероятно, защото съм живял малко в БГ, а и там предпочитах да си използвам американските карти).


                Решенията кога да се ползва коя карта са стратегически. При възможност (и ако няма оскъпяване) си ползвам Американ експрес, особено ако смятам, че може да възникне проблем. Там правото винаги е на твоя страна и може да поискаш (дори неоснователна) рекламация на стока или услуга. Никаква бумащина - вдигаш телефона и казваш: не разпознавам транзакцията, не съм я правил аз, не съм се уговарял за толкова пари, не съм подписвал нищо. Не казвам да се правят неоснователни рекламации, но в БГ трябва да попълваш документи, да чакаш, и дори се допуска да си направил неоснователна рекламация и за това банката да те глоби (в САЩ такова нещо няма). Та така Не случайно имам перфектен кредит.

                Comment


                  #9
                  Отг: Кредитни карти от Български Банки в ОЗ

                  Смятам, че е важно да добавя, че за кредитна карта тук (както и навсякъде другаде по света) искат гражданство (временно или постоянно), което означава, че на посетителска/работна виза не може да купуваш на лизинг, да теглиш кредит, да имаш овърдрафт или кредитна карта.
                  Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                  Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                  Comment

                  Working...
                  X