Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете Дани и Иван

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на шансовете Дани и Иван

    Здравейте,

    Казвам се Даниела и със съпруга ми (Иван) искаме да емигрираме в НЗ. За да можете да кажете реално имаме ли шансове, ще ви разкажа и доста странични неща, но и ще задавам въпроси, на които не можахме да си отговорим.

    Първо да кажа, че и двамата сме на 30 години в момента. Работили сме двамата заедно за две фирми в България, които към настоящия момент не съществуват (и двете фирми в която сме работили ги има в търговския регистър, но всъщност не работят). Аз имам няколко месеца по-малко стаж от съпруга ми, но в Points Indicator-а ги пишем по 4 години, макар и да е повече. Тук възниква и първия проблем - кой да ни напише референции и как можем да докажем стаж, без такива.

    Плюса който имаме (според нас) е, че Иван е работил тези 4 години като PHP Developer (може би Web Developer-261212 от "Long Term Skill Shortage List"). Aз съм Web & Graphic Designer и в този списък няма такава професия, имаше в някакви други списъци, но сега не успях да ги открия. Възнамеряваме Иван да кандидатства като водещ, защото професията му я има в LTSSL.

    Ето къде отговаря с да в Points Indicator-а:
    Is your work, or offer of employment, in any one of New Zealand's: areas of absolute skills shortage? Yes
    Do you have a recognised qualification? (level 7 or 8) Yes
    Към горната точка ще кажа, че и двамата имаме магистърска степен по АИУТ (Автоматика, Информационна и Управляваща техника) и може би от NZQA биха го приравнили на нещо което да отговаря на колона 3 и 4 в LTSSL. Продължавам с Points Indicator-а
    Number of years of relevant work experience (anywhere) 4 years
    Number of years work experience in any one of New Zealand's: areas of absolute skills shortage ? 2 to 5 years
    Was the work experience gained in a comparable labour market or an area of absolute skills shortage? Yes
    What is your current age? 30-39
    Do you have a partner? Yes
    Would your partner have the required English proficiency to qualify as a principal applicant? Yes (приемаме, че ще изкарам)
    Does your partner have a recognised qualification ? (level 7, 8, 9 or 10) Yes

    По този начин попълнено - излизат 130 точки.

    По този начин имаме май някакъв шанс. Може би, ако се понапънем с NZQA може и да го приравнят на 9 ниво и да съберем 140 точки

    Вие какво мислите по нашия случай?

    #2
    Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

    Здравейте Дани и Иван,
    Според мен ключът от палатката е най-вече да ви се признае образованието и на двамата в колона 3 и 4 от LTSSL, защото квалификацията, възрастта и резултатите от ИЕЛТС са ви твърдите/непроменяеми неща. Опитът също е важен и ако има недоизяснени неща най-вероятно ще ви върнат един-два пъти (много стандартна процедура, която не бива да ви плаши) и накрая ще ви пуснат. С опита няма два еднакви казуса - ще приемат всичко, което имате. Дали ще са бележки от НОИ или за платени данъци, или портфолио от разработени сайтове, или препоръки от работодател (а защо не и от клиент?), дори клетвена декларация, ако фирмата не съществува вече - тя трябва да подава годишни отчети, иначе ако не се лъжа НАП можеше служебно да я закрие. Така че проверете в Търговския регистър дали има дата на заличаване/неактивност и спрямо нея нагласете опита. Засега това е
    Успех, Ники

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

      Здравей Ники,

      Много благодаря за бързия отговор Във връзка с отговора ти възниква още едно въпросче, ако ние се борим за 9-то ниво (за да вземем 10 точки отгоре), а в 3 и 4 колона от LTSSL искат 7, това би ли довело до проблем?

      Открих си и моите кодове в Appendix 6 - List of Skilled Occupations: 232414 Web Designer и 232411 Graphic Designer, но май не ни носи допълнителни точки.

      И още едно въпросче: Тези бонус точки само за работещи в НЗ ли се дават:
      Bonus points
      10 points: work in an identified future growth area
      10 points: work in an area of absolute skills shortage
      10 points: work in a region outside Auckland
      20 points if partner has a skilled job or job offer.


      Сетих се и още нещо, което може би би повлияло - последната година и двамата сме официално без работа - изкарваме си стотинките като работим неофициално.

      Comment


        #4
        Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

        В таксата за оценка на NZQA може да се включат до 5 квалификации. Примерно мен ми оцениха така:
        1. Bachelor of Information Technology (Level 7)
        2. Master of Computer and Information Sciences (Level 9)
        По този начин получавам точки за най-високата квалификация (магистратурата), но имам и такава, която е логически предшественик и изисквана в ЛТССЛ.

        Колкото до работата - обикновено се доказва с препоръки, а не с "трудови книжки" и така нататък. Не мисля че ще има проблем да получите референция от клиенти или нещо подобно. Спокойно може да сте били freelancer или contractor.

        Comment


          #5
          Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

          Здравейте Дани и Иван,

          според мен добре сте се ориентирали и сте на прав път. Ключът е в признаване на квалификацията ви от NZQA като такава изброена в съответната колонка в списъка.

          Не се притеснявайте за трудовия стаж - все ще се намери начин да се съберат уважителни доказателства подкрепящи твърдението ви. Ще си позволя да ви посъветвам - не заоравайте с мислите в тази насока, а продължавате смело с другите неща - език, проучване, мотивиране, цели и т.н. С други думи - спънки ще има доста, но какво правим след това?

          Убеден съм, че ще изскочат още въпроси. Ще се радваме да помогнем с каквото можем.

          Поздрави,
          Христо
          Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

          Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

          Comment


            #6
            Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

            Подготвяме се за IELTS-a, събираме референции и т.н. и между другото преглеждаме как стои въпроса с наемите в НЗ. Това което ни направи впечатление е, че в по-малките градове в кухните и баните имат по 2 чучура на мивка - за какво им е такова изпълнение, как се ползва и не са ли чували за смесители тея хора?

            Иначе следим редовно темите във форума и с интерес четем преживяванията на емигрантите. Възникна ни и още един въпрос - и за двамата ни ли ще трябва NZQA или само за водещия (съпругът ми) и аз ако не си изкарам NZQA ще мога ли да си намеря нормална работа в НЗ?

            Comment


              #7
              Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

              Това с двата чучура е британска отживелица, с която и аз не мога да свикна и упорито отказвам да наема нещо, което има такива кранове. Очевидно от единият тече топла, а от другият - студена вода. Питах един колега как се мият като или трябва да замръзнеш или да се попариш, а той - миеш се само с топлата - докато дойде гореща ще си си измил лицето примерно. За останалото - ползваш двата да напълниш мивка/вана/съд - миеш/къпеш/плакнеш и така. Не е само в малките градове. Къщите са сравнително стари и това си е било стандарт едно време, но всичко ново гледам вече има смесители. Наемите зависят от мястото, но като цяло си заслужава да е по-близо до работа, особено при два дохода. Градският транспорт не е много евтин и не е свръх редовен (обикновено е навреме, но линиите са разпределени през 15-20 и повече минути)

              За NZQA:
              1) трябва само на водещия кандидат за миграция.
              2) ако вторият кандидат може да бъде главен (има поне 6.5 среден ИЕЛТС и бакалавърска степен), може да си направи асесмънт да се гушнат допълни точки
              3) трябва, ако някой иска да продължи да учи, но обикновено университетите си имат собствени асесващи програми, които са по-евтини (поне University of Auckland е така - струваше НЗ$130 асесмънта)

              Comment


                #8
                Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

                Благодаря за отговора.

                Нещо ме е страх да се явявам на IELTS-a и затова го отложихме за юни, когато е втората дата във Варна. Нещо не ми се изясни NZQA-то - там оценяват ли стажа - според мъжа ми оценяват само образованието/квалификацията, а стажът се смята при подаване на еои? Мъжът ми има 5г. и 1 месец стаж, а докато подадем еои ще станат повече и с малко референции евентуално да наваксаме липсващото до 6г., та ако те ни оценяват стажа и ги пуснем сега за оценка ще загубим доста стаж и съответно точките за над 6г. стаж. За сега смятаме да пускаме еои през ноември.

                Иначе вече ни е ясно, че и двамата трябва да минем NZQA и IELTS, за да вземем максималния брой точки и при малко късмет и да ги докараме до 150 и да не висим в пула.

                Като цяло вече сме доста по запознати с процеса по емиграция и си мислим ако ни дадат резидънс виза да се пробваме да отидем на по-топличко - някъде във Far North, но ако ни пуснат само work виза - Auckland или Christchurch, че иначе няма да има работа по специалността.

                Поздрави от БГ

                Comment


                  #9
                  Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

                  Според мен, не пропускай дата за IELTS от страх: и аз и жена ми изкарахме с по 1 единица повече отколкото аз бих се/я оценил.

                  Comment


                    #10
                    Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

                    И плюсовете и минусите на Far North се дължат на факта че е отдалечен и изолиран регион. Northland е добър компромис между крайния север и Окланд, а и Уелингтън не е лоша възможност. Както се казва - това да ви е проблема за решаване

                    А по въпроса за NZQA и стажа и на мен ми е малко мътно. Уж става въпрос само за дипломи (qualification), а на сайта им пише
                    What documents do I need to send?

                    NZQA needs to see the original documents for all qualifications gained in all countries, and evidence of your work experience.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

                      NZQA не заверява стаж, въпреки че иска да види какво си работил (може и настоящо резюме да се приложи).
                      Стажът се оценява изцяло от INZ и то след като са ви поканили да подадете за виза.

                      За Уеб дизайн - само големите градове: Окланд, Уелингтън и Крайстчърч. Не бих могъл да си представя къде в Нортланд ще има работа за уеб дизайн, но пък кой знае - някоя малка бутикова фирмичка може да има

                      Comment


                        #12
                        Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

                        permutation - така или иначе датата за записване за март месец я изпуснахме, мъж ми малко се мръщи ама ще му мине

                        badabing - и ние от това се смутихме, а като се замислиш реално между оценката от NZQA, подаването на еои и изтеглянето може да мине доста време и нещата да се променят. След всичко прочетено мъжът ми е на мнението на NikiG, но аз не съм изцяло убедена все още - затова и питаме миналите по пътеката.

                        NikiG - идеята за крайния север е съпътствана с промяна на професията, въобще не си правим илюзии, че там ще има работа по нашата специалност за току що влизащи в страната. Целим се там с мисълта, че ще е малко по-топло и по-спокойно, макар и с по-нисък доход.

                        Поздрави на всички

                        Comment


                          #13
                          Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

                          NZQA не заверява стаж, въпреки че иска да види какво си работил (може и настоящо резюме да се приложи).
                          Т.е. можеш да им изпратиш обикновенно CV, такова което би изпратил на обява за работа, а не тези писма с които после ще си доказваш стажа пред INZ?

                          Не бих могъл да си представя къде в Нортланд ще има работа за уеб дизайн
                          Как къде - във интернет Аз например от няколко години работя за компания в която екипа е пръснат на 3 континента, а единствения физически офис е в Азия. Ако някога се сдобия с резидънс виза най-вероятно ще си продължа по този начин. При work to residence сигурно няма как да се получи. Отделна тема е, че в далечния север има места които изглеждат така сякаш и интернет няма.

                          Comment


                            #14
                            Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

                            Badabing, NZQA може да поиска абсолютно същите документи като INZ за доказване на стаж, но не мисля, че са толкова стриктни или толкова критично настроени. Не си спомням вече аз какво им пратих, но в никакъв случай не ми се стори страшно или нелогично. По-скоро ми беше странно, че ми искат оригиналната(!) диплома за средно образование.

                            За Нортланд - наистина си е като на село в БГ. И да, може да има и места без интернет... Все още се води, че около 1/4 домакинства в НЗ са с dial-up... Много ми е странно къде са, но не бих се учудил в затънтените кътчета на крайния север и юг да е точно така!

                            Comment


                              #15
                              Отг: Оценка на шансовете Дани и Иван

                              В ръководството за кандидатстване за оценка от NZQA си пише, че ако са ти много документите и няма място в плика може да сложиш стандартно CV вместо референции от работодател.

                              За интернета на север - се зачетохме с мъж ми и се оказва, че в НЗ извън големите градове за достъп до интернет немалко хора ползват сателит. Имаше планове за около НЗ$100 + цената на оборудването, а имаше и мобилни варианти с малка чиния за къмпинг, така че това няма да е чак такава болка за умиране в случай че се запътим натам.

                              Comment

                              Working...
                              X