Съобщение

Collapse
No announcement yet.

НЗ - Генерални възможности - EOI vs Work Visa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    НЗ - Генерални възможности - EOI vs Work Visa

    Здравейте приятели,

    радвам се, че най-накрая намирам време да напиша този наръчник, защото смятам, че е изключително важна базова информация, върху която можете да градите плановете си, а от друга страна би ми спестило много време да го обяснявам на всеки по отделно

    Приемам, че темата вече ви вълнува и сте чели в сайта на имиграционните. Т.е. имате мотивация да дойдете точно в НЗ и информация за изискванията. Сметнали сте си ориентировъчно точките за EOI и вече желаете да обмислите възможности и да планувате как да атакувате върха. Задавате си въпросът колко е важно да имате оферта за работа и дали да не я търсите на място.
    ВАЖНО: Жителската виза и работната виза са два различни пътя изискващи различни подходи!

    Ето казах го. Това беше. Сигурно би било полезно да обясня и защо

    За жителската виза(Residence Visa) се подава така нареченото EOI (Expression of Interest). Кандидатурата ви се оценява на базата на точкоопределящи фактори. Години, квалификация, трудов стаж и т.н. Има допълнителни "бонус" точки за кандидати с търсени професии. EOI-то е доказано работещо и неговата цел е да отсее кандидатите.

    Ако EOI-то ви е одобрено преминавате през няколко процеса, но в момента ни интересува следствието - получавате виза за постоянно жителство (която може да има или няма условия). Това означава да имате всички привилегии и задължения на гражданите на тестов период от 5 години, след което можете да станете пълноправен гражданин. В случая ни интересува привилегиите. Те включват да работите за себе си или дори да основете фирма, да спестявате за пенсия, да ползвате държавни осигуровки при нужда и да можете да участвате във всички безплатни обучения организирани от държавата. Жителската виза ВКЛЮЧВА работната виза в себе си.

    Успешно EOI и жителска виза означава, че можете да дойдете в НЗ без никакви ограничения и да действате както намерите за добре.
    Тъй като напливът към НЗ, а следователно конкуренцията е голяма, летвата за ЕOI е вдигната на високо ниво и не е по силите на всеки, НО това е възможно най-добрият и най-сигурният вариант.

    За работна виза ви трябва оферта от работодател, която да отговаря на определени условия. В този наръчник няма да се впускам да обяснявам отделните изисквания, а ще се постарая да дам представа за визата като цяло.
    Работната виза дава право на работа и престой за съответното време. Работната виза е вързана към един работодател (за водещия кандидат). Това означава, че ако загубите работата си ще загубите и визата. Докато сте на работна виза можете да сменяте работодател, но трябва офертата отново да отговаря на определените условия и да преминете същата процедура по издаването.
    Работната виза НЕ ви дава правата и задълженията на гражданите, НО е направена с достатъчно добри условия да се чувствате комфортно - ползвате здравната система като всички останали и можете да се застраховате по един или друг начин за другите несгоди. Важно е да знаете, че на работна виза НЕ можете да си издадете местна кредитна карта и да взимате заеми, не може да внасяте вноски за пенсия и не можете да заемате постове свързани с държавната сигурност.
    За съжаление още не съм запознат с училищата и детските градини и не мога да дам информация за това.

    Другото важно, което трябва да знаете за работните визи е, че спрямо преминаването от тях към гражданство можем да ги разделим на два вида:
    1. Working towards residence - автоматично получавате жителска виза след 2 години без EOI
    2. Essential Skills - не води към гражданство, но дава възможност да се подаде EOI с бонус точки за работа.

    Работна виза означава, че дава право да пребивавате в НЗ, за да работите докато пазара на труда има нужда от вас или уменията ви.
    Сигурно тук е момента да спомена и учебната виза - тя е направена за студенти и освен, ако наистина не желаете да учите тук не предлага нищо по-добро от изброените по горе що се отнася до придобиване на гражданство.

    Продължаваме на второ ниво - важна информация за планирането.

    EOI-то е тромав процес и отнема много време. Може да минат до 6 месеца от датата на избирането ви от "pool-a" до датата на издаването. Това изключително много затруднява добавянето на оферта за работа към него, освен ако не предлагате нещо наистина изключително като умения, за което работодателя би преценил, че си струва чакането. EOI-то е прекрасен избор когато искате да играете на сигурно - подавате заявление, чакате и ако ви одобрят идвате в НЗ с разрешение за престой и работа.

    ВАЖНО: Статистика за EOI тегленията: препратка

    Как препоръчвам да подходите - Концентрирайте се върху изискванията и се борете за всяка точка! Т.е. направете всичко по силите си да вземете точки от всичко, от което можете. Дори това да означава допълнителна подготовка. Прелиствайте списъците с търсените професии всеки месец. Борете се да вземете 10 или 20 точки за партньора ви.

    Често срещани грешки: EOI-то не се наглася по вас, а вие трябва да се нагласите по EOI-то

    Работната виза означава някой да иска да ви наеме. Изискванията за EOI (IELTS, NZQA и т.н.) може и да бъдат от полза, но като цяло може да се мине и без тях. Т.е. тук е важно да бъдете конкурентноспособни - да предложите нещо повече от местните и другите кандидат-емигранти. Моля, имайте предвид, че ако решите да кандидатствате на място ще се наложи да влезете в НЗ като турист. Ако имиграционните преценят, че не отговаряте на профила на турист, а влизате в страната с други цели (като например търсене на работа) няма да ви допуснат. Работната виза играе по други правила - тези на пазара на труда.

    Как препоръчвам да подходите - Разберете изискванията на бизнеса! Влезте им под кожата. Ако не сте много добри се квалифицирайте, а ако сте много добри, станете още по-добри Вижте изискванията в обявите за работа и ги покрийте поне на 60-70%. Сертификатите помагат - местните нямат много. Проучете НЗ формата за CV.
    Контактувайте директно с работодателите. Споменете изискването за работната виза в CV-то си - не като пречка, а като процедура, която ще е нужна, за да започнете работа. Уверете ги, че сте мотивирани да дойдете в НЗ и да останете - това е много, много важно за тях. Бъдете прями - пишете директно с какво смятате, че можете да бъдете полезни за бизнеса им. Бъдете активни - участвайте в НЗ групи и дискусии. Подобрявайте езиковите си умения по английски, защото комуникацията е от минималните изисквания, които трябва да покривате, колкото и да сте добър в професионален аспект. Мислете и говорете само за това с какво можете да бъдете полезни на фирмата и оставете те да дефинират кое е пречка или не. Бъдете позитивни и в настроение - за тях е много важно да наемат лъчезарен човек с добро присъствие, отколкото мрънкач/скандалджия с невероятни технически умения. Използвайте всички канали да ги впечатлите - например изпратете истинско писмо по пощата

    Често срещани грешки: Да се притеснявате за фактори, за които не трябва да се притеснявате - като срок за издаване на визата или всичко друго, което реално не зависи от вас. Това си го решава работодателя и те си го слага в техните сметките, за да вземат решение.

    Надявам се, че тази информация ще ви бъде от полза да концентрирайте усилията си в правилната насока.

    Поздрави,
    Христо
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

    #2
    Отг: НЗ - Генерални възможности - EOI vs Work Visa

    Здравей Христо,

    Много информативен пост! Уверих се, че EOI наистина е по-добрия път за хората с дългосрочни намерения към НЗ.

    Имам два въпроса.

    1. Относно статистиката за избраните. Какво точно искат да кажат с: "All those with a job or job offer that had a points total of 100 or more but less than 140 points."

    Ако включва Work визите, това е пределно ясно. Но ако е само за EOI, това значи ли, че в момента ако работиш извън НЗ + кандидатстваш за имиграция е плюс? Нещо не ми е много ясно във формулировката...

    2. Казваш че евентуално може да се мине и без NZQA certification. Какво имаш в предвид като алтернатива? Аз имам диплома от US по Бизнес Администрация и сега ще подавам за Pre-Assessment да ми я приравнят с листата за недостиг (Procurement). Благодаря за този съвет между другото

    Поздрави,
    Хари

    Comment


      #3
      Отг: НЗ - Генерални възможности - EOI vs Work Visa

      Коментар само на 1.
      Работа или предложение за работа се разбира само "в Нова Зеландия" - тоест или вече си в НЗ и работиш, или имаш предложение за работа. Да не забравяме, че ЕОИ води до ЖИТЕЛСТВО (което естествено включва в себе си правото на работа).

      Comment


        #4
        Отг: НЗ - Генерални възможности - EOI vs Work Visa

        Здравей Хари,

        без NZQA може да се мине само във варианта с работна виза - просто работодателите не винаги се вълнуват от това дали квалификацията ти е призната локално, а гледат уменията. Въпреки това имай в предвид, че има професии, за които работодателите ги интересува NZQA оценката! Например, ако решиш да станеш преподавател в университет, заплатата ти се определя от признатото ти ниво от NZQA.

        За EOI - оценка на квалификацията от NZQA е 100% изискване.

        Поздрави,
        Христо
        Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

        Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

        Comment


          #5
          Отг: НЗ - Генерални възможности - EOI vs Work Visa

          без NZQA може да се мине само във варианта с работна виза
          Наскоро покрай едно интервю ми се наложи да проуча въпроса и се оказа (поне аз така го разбирам), че при някои от вариантите на работна виза може да ти се наложи да имаш оценка от NZQA. Или пък да не е наложително, но пък по-лесно ако вече имаш такава.

          Essential Skills work visarequirements
          We may give you a work visa under Essential SkillsInstructions if you have a job offer for which youare suitably qualified and experienced, and:
          your job offer is in an occupation that is on theImmediate Skill Shortage List (ISSL) or theLong Term Skill Shortage List (LTSSL), and youmeet the requirements for that occupation, or
          your job offer is from an employer who has acurrent approval in principle from us for yourrecruitment, or
          we are satisfied there are no suitable
          New Zealanders available, or no New Zealandersreadily able to be trained to do the job.
          Рядко се споменава, та може би е рядък случай, но е добре да се има предвид.

          Comment


            #6
            Отг: НЗ - Генерални възможности - EOI vs Work Visa

            Това може да се разбира, че ще ти дадат най-благоприятната виза за тебе. Тоест ако кандидатстваш за работна виза в професия, която е в ISSL или LTSSL и отговаряш на изискванията, то може да те одобрят направо жителска (не го споменават директно, но има смисъл, защото ако отговаряш на изискванията И вече имаш работа, ти си от огромен интерес за НЗ).

            Comment


              #7
              Отг: НЗ - Генерални възможности - EOI vs Work Visa

              Здрасти badabing,

              генерално във вариантите за NZQA има различни изключения.

              До колкото съм запознат, за да се постигне това, което си почернил (your job offer is in an occupation that is on theImmediate Skill Shortage List (ISSL) or theLong Term Skill Shortage List (LTSSL), and youmeet the requirements for that occupation) не е нужна оценка от NZQA (но може би помага). Трябва добре да се провери.

              Или може би отново става дума за изключения, защото Essential Skills work visa не води автоматично към гражданство (и може да се прекрати във всеки един момент) и е предимно насочена към по-ниско квалифицираните кадри. (Ако си високо квалифициран и играеш за EOI ще получиш оферта за работа и работодателят ще те чака колкото е нужно да дойдеш с гражданство. т.е. няма да се минава през вариант виза.)

              Например, ако имаш оферта за работа като зидар и тази професия е изброена в списъците това означава, че не се налага да отговаряш на някое от другите 2 точки. Най-вече да се налага да доказваш, че няма местен, който е квалифициран и желае да върши тази работа (което е голямо предимство).

              За квалифицирани кадри като теб желаещи да вървят по пътя на работната виза препоръчвам да се борите за Talent (Accredited Employers).


              Като за десерт искам да припомня думите на Ники да не се захващаме за изключенията. Аз силно препоръчвам оценката от NZQA, защото, ако поради някаква причина се наложи да я направите няма спешна процедура. Изчаква се 3-4 месеца.

              Поздрави,
              Христо
              Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

              Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

              Comment


                #8
                Отг: НЗ - Генерални възможности - EOI vs Work Visa

                За квалифицирани кадри като теб желаещи да вървят по пътя на работната виза препоръчвам да се борите за Talent (Accredited Employers).
                Да, но това е в случай че си имаш работа с Accredited Employer, а далеч не всички са такива

                Като за десерт искам да припомня думите на Ники да не се захващаме за изключенията. Аз силно препоръчвам оценката от NZQA, защото, ако поради някаква причина се наложи да я направите няма спешна процедура. Изчаква се 3-4 месеца.
                Напълно съм съгласен, аз лично мисля в най-скоро време да си направя оценка, от една страна ще ми даде отговор на някои въпроси, а и ще я имам готова ако ми потрябва за работна виза.

                Comment

                Working...
                X