Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Климат в Окланд, Нова Зеландия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Климат в Окланд, Нова Зеландия

    DanyDog, почти съм сигурен че разликата в климата между Окланд и Нортланд е нищожна. Окланд е по-близо до екватора от Атина напр., който по нашите разбирания си е топъл град, но съм чел в постингите на Ники че му е студено там. Явно климата се определя основно от някакви течения - океански, въздушни -, формата на острова и други фактори от които не мога да изброя, но имат по-голямо влияние от географската ширина.


    Интересно ми е - Окланд или Мелбърн е по-топъл?

    #2
    Отг: Климат в Окланд, Нова Зеландия

    Климатът в Окланд е от тип океански, а в Мелбърн си е може би субтропичен. Информацията за двата града я има в Уикипедия заедно с таблици по месеци за температурите и валежите.

    Като цяло Окланд е хладен, заради огромното влияние на океана. Температурата на водата варира между около 14 и 21С през годината като това оказва влияние на сушата: зимата не пада под 10С през деня и около 8С през нощта, а лятото е около 24-25 през деня и 17-19 през нощта. Относителната влажност е много висока, но почти не се усеща.

    Мелбърн си е с по-крайни температури - може да падне и под 0та зимата (за кратко), а лятото си е значително над 30. Че и над 40. Такива температури на въздуха в Окланд няма.

    Единственото ми оплакване е, че "есента" в Окланд е 8 месеца, а пролетта е 4 и просто това чакане да стане по-топличко е малко убийствено, но като цяло е поносимо. Таз година лятото е просто прекрасно - 24-25С, слънчево и без дъжд. Миналата година нямаше лято - 20-22С и валеше със седмици...

    Comment


      #3
      Отг: Климат в Окланд, Нова Зеландия

      Ники, как ти се стори Бризбан? - климат и други?
      Иначе тези 24-25 в Окланд през лятото си е вълшебно време...
      Last edited by permutation; 19-02-13, 21:34.

      Comment


        #4
        Отг: Климат в Окланд, Нова Зеландия

        За Бризбън ще пиша след малко в блога Че малко съм поизостанал с новините

        Comment


          #5
          Отг: Климат в Окланд, Нова Зеландия

          Много полезна информация сте писали. И аз си обяснявам различната климатична обстановка с това, че е насред океана и климата е нормално да е океански. Но пък аз такъв климат не съм виждала за по-дълго време и не мога да кажа как ще ми се отрази. Не обичам студа, но пък във Варна при 8 градуса и вятър не ми е много студено. Относно климата в Окланд, четох и в една книжка, която MyCTaKaP беше пуснал във форума:



          Та там има едно описание, което ми се стори доста интересно. Човека описваше как жена му се обличала през зимата. Като излизала за работа си обличала якето за навън. Като се приберяла от работа си обличала якето за в къщи, а като си лягала си обличала якето за спане . Стори ми се доста странно, но като се има в предвид, че идват от Тексас, най-вероятно за нас ще е друго

          А как бихте определили климата в Уелингтън? Според тази книжка, там е много ветровито

          Comment


            #6
            Отг: Климат в Окланд, Нова Зеландия

            Темата за времето е много обсъждана и с който и да съм говорил всеки има различно мнение.

            Преди всичко искам да ви споделя, че температурите тук и времето като цяло са несъизмерими с тези в България поради множество причини - най-вече заради ледения вятър от южния полюс, остров в океана и тънкия озонов слой. Като Ники казва 25 градуса българите си го представяме като фурна с вентилатор - да ти става горещо от вътре и да се потиш, а тук е всъщност е като грил - напича ти кожата само отвън, а като отидеш на сянка замръзваш.

            Уелингтън е ветровит и в зависимост от сезона носи хладък или леден вятър, но за сметка на това хората си живеят и забавляват по всички възможни начини. Да ви кажа честно за мен няма нищо стряскащо - време като време

            Може би не е най-точното място, но все пак ще се изкуша да ви споделя няколко снимки правени от мой приятел тази година: http://www.peterpopelka.com/Travel/1...ana/index.html
            Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

            Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

            Comment

            Working...
            X