Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да си проверим парашута преди да скок :)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Отг: Да си проверим парашута преди да скок

    В ОББ кажи, че искаш всички разноски да са за сметка на изпращача тип "OUR"
    Те ще се опитат да ти кажат, че не може така и трябва да са споделени, тип "SHA", а ти им напомни, че споделени са само за преводи в ЕУР към Европейското икономическо пространство.

    Пак ще ти се наложи да платиш $15 входящи към НАБ, НО ще ти пристигне цялата сума!
    Ако изпратиш с тип "SHA" 20,000 AUD, в банката там ще пристигнат примерно 19,960 AUD, защото приемащата банка или нейните кореспонденти ще си удържат по трасето пари. С "OUR" трансферът ще ти струва 10тина валутни единици повече, но за сметка на това ще пристигнат точно 20,000 в Австралия и от тях вече банката ще си свали $15.

    Comment


      #17
      Отг: Да си проверим парашута преди да скок

      Permutation,

      Явно по повод твоето заминаване за AU курса на AUD плавно пада. За справка:



      В което лошо няма. Само да не се отрази и на икономиката там, че да е трудно с намирането на работа.

      Поздрави,
      Jorje

      Comment


        #18
        Отг: Да си проверим парашута преди да скок

        Написано от Jorje Виж мнението
        Permutation,

        Явно по повод твоето заминаване за AU курса на AUD плавно пада. За справка:



        В което лошо няма. Само да не се отрази и на икономиката там, че да е трудно с намирането на работа.

        Поздрави,
        Jorje
        Това и аз го следя и ми прави впечатление, че тенденцията е същата и към НЗ долар. Явно Еврото се покачва като стойност, но докога ще е толкова стабилно? Божа работа.

        Ако някой, който ги разбира тези работи, се обади да внесе малко повече яснота ще е много добре за всички.
        The depraved are devoted.

        Comment


          #19
          Отг: Да си проверим парашута преди да скок

          По-скоро AUD отслабва, а не Еврото да става по-силно. Но, това си е лично мнение.

          Niki ти какво ще кажеш по въпроса?

          Jorje

          Comment


            #20
            Отг: Да си проверим парашута преди да скок

            Единствения жив човек дето ги разбира "тия работи" е Джордж Сорос, единствен той е печелил 1 млрд. залагайки срещу британския паунд

            Оттам нататък има фундаментални и спекулативни фактори, вторите ги оставяме настрана, щото с известни изключение никой не е оракул...

            Сред фундаменталните разбира се са количеството пари в обращение (респ. инфлацията) и разликата в икономическата активност (растежа на брутния продукт). Казано по друг начин - или ЕЦБ вече не купува дълг (- АЦБ купува), или в Европа нещата вървят към събуждане (- китайците вече не купуват руда от Оз).

            Едва ли има много смисъл да спекулираме, просто нямаме достатъчно информация. Нямат дори и тези, които твърдят че я имат.

            Comment


              #21
              Отг: Да си проверим парашута преди да скок

              IMF says Australian dollar about 10pc overvalued

              "The Australian dollar is overvalued by around 10 per cent from a medium-term point of view," Min Zhu, deputy managing director of the IMF, said in an interview.
              He also said the New Zealand dollar is overvalued by around the same extent.
              Manufacturers and exporters have blamed the Aussie's strength for hurting their profit and putting the nation at a disadvantage against its trading rivals.
              The Reserve Bank of Australia has repeatedly said the strong Australian dollar was constraining the economy, which slowed last year alongside a downturn in China.
              Малко стара новина, но дава представа какво се случва.

              Comment


                #22
                Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                Отдавна не съм следил курсовете, но виждам, че НЗД (и АУД) са отслабнали. И за двете икономики това е чудесно - тук много мрънкаха производителите/износителите, че заради прекалено силните долари е потисната икономическата активност. По последни данни се очаква икономиката в НЗ да се ускори до 3.5%, което е перфектно, както и "tradable" инфлацията да се повиши от под 1% за миналата година до около 2%. Toва е инфлацията на външната търговия на страната. Износителите получават по-малко пари за стоките и услугите си, но пък вносът се увеличава и цените спадат заради курса. НЗД поскъпна заради световни парични потоци насочени към една относително стабилна държава (примерно като Швейцария) и невъзможността на НЗ централна банка да противодейства на разхлабените парични политики на "големите". ЕЦБ например може да противодейства на Фед като напечата подобно количество пари (те го и направиха) заради подобното население, но НЗ не може да си позволи да напечата толкова пари заради малката си икономика и население.


                Нещата ще се оправят с времето. Аз не виждам сътресения в НЗ в близките 30 г. което определено ме устройва

                Comment


                  #23
                  Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                  Написано от NikiG Виж мнението
                  ...не виждам сътресения в НЗ в близките 30 г. което определено ме устройва
                  Ники, ти да не си решил вече да оставаш в НЗ за следващите 30 г.?

                  Comment


                    #24
                    Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                    Като завършек на собствената ми тема, но също и инспириран от скорошен въпрос на Jorje, реших да опиша как подходих при изпращане на пари до Австралия.

                    Открих преди известно време transferwise.com и макар в началото да бях скептичен, реших да заложа на тях и съм доволен. Сигурно заради перфектния им съпорт реших да рискувам.
                    Накратко: изпращате им например 100 евро, те си удържат 0.5% комисионна и останалите 99.5 евро ви ги обръщат по реалния пазарен курс (осреднения между купува и продава). Получавате си AUD без никаква друга загуба.
                    Разбира се, разноските по вашия превод до тяхна сметка са си за вас, НО отскоро имат и левова сметка в България. (Аз имах евро и ми се наложи да пратя евро до Естония, където са им операциите - обръщането евро към Лев щеше да ми струва повече)
                    Както и повечето други форекси, регулират се от Англия и изискват документи за идентификация.


                    За повечето ще е ясно, но да подчертая: конвертирането между валутите се извършва към момента на получаването на вашия депозит, т. че и ползите и рисковете са си за вас ако междувременно обменния курс се е променил съответно във ваша полза или вреда.


                    По мои изчисления това беше най-разумния начин за обмяна, нямам намерение да споря ако някой е открил друг. За по-специфични въпроси, може да четете на сайта им.


                    С този линк може да си спестите еднократно комисионната от 0.5% за първите 3000 GBP (около 7000 лв).
                    Banks charge a lot for overseas transfers. We don't. Transfer money abroad easily and quickly with our low cost money transfers.

                    Напр. 8 хил. лв., комисионната ще ви бъде само 5 лв и останалите 7995 лв ще ви се обърнат по реален пазарен курс в другата валута (AUD, NZD, CAD, ...)

                    Comment


                      #25
                      Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                      Написано от NikiG Виж мнението
                      С форекс е най-изгодно, защото като цяло загубите са около 1% от сумата, а при банков трансфер, ако не е във валутата на приемащата сметка имаш:
                      1) неизгоден курс
                      2) 2.5% (някъде и 3%), който приемащата банка те удря допълнително
                      3) банкови такси на приемащата банка

                      Аз тъкмо преведох 43К евро от БГ до НЗ с форекс и като цяло ситуацията изглеждаше така:
                      Парите се превеждат в британска сметка в ЕУР от моя българска в ЕУР - това си го свърших онлайн.
                      След 2 дни парите се получават в британската банка
                      Форекс превеждат парите в моята сметка в НЗД по предварително уговорения курс, който е под 1% различен от гугълския (пиши в гугъл "X BGN in AUD" и виж резултата)
                      Последния превод е тип директен депозит, а не банков трансфер, което го освобождава от входящи такси (не е през СУИФТ)

                      Вече съм правил няколко трансфера и всичко е нормално. Работи само за суми над 2000 валутни единици.

                      Успех!
                      Някой знае ли евтин начин за изпращане на суми под 2000 единици до България?
                      Изискването е да се знае предварително колко лева ще получи получателят и да стане в рамките на няколко дена преводът.

                      Comment


                        #26
                        Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                        Ozforex ще ти свърши работа, и ще струва $15 + загубата от лошия курс.
                        При transfer wise ще ти струва точно 60$ всичко за $2000 но валутния курс може да играе.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                        Comment


                          #27
                          Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                          Написано от permutation Виж мнението
                          Ozforex ще ти свърши работа, и ще струва $15 + загубата от лошия курс.
                          При transfer wise ще ти струва точно 60$ всичко за $2000 но валутния курс може да играе.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          Пробвах с озфорекса, но иска преводът да е минимум 2000 долара. Искам да преведа значително по-малка сума от тази.

                          Comment


                            #28
                            Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                            Вярно че озфорекс имаха мин.
                            Transferwise нямат $ сметки в австралия, пращаш $ до Естония струва 50$ (30 такса NAB и 20 за банки посредници) + .5% комисионна. Други загуби нямаш защото веднъж пристигнали доларите се обменят по реалния курс към момента. Става доста бързо, обаче в тази посока не поддържат възможност за пращане на точна сума и трябва да им пишеш емейл да ти разрешат опцията за aud към bgn.
                            Други не знам.

                            Comment


                              #29
                              Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                              Написано от NikiG Виж мнението
                              Аз тъкмо преведох 43К евро от БГ до НЗ с форекс и като цяло ситуацията изглеждаше така:
                              Парите се превеждат в британска сметка в ЕУР от моя българска в ЕУР - това си го свърших онлайн.
                              След 2 дни парите се получават в британската банка
                              Форекс превеждат парите в моята сметка в НЗД по предварително уговорения курс, който е под 1% различен от гугълския (пиши в гугъл "X BGN in AUD" и виж резултата)
                              Последния превод е тип директен депозит, а не банков трансфер, което го освобождава от входящи такси (не е през СУИФТ)

                              Вече съм правил няколко трансфера и всичко е нормално. Работи само за суми над 2000 валутни единици.

                              Успех!

                              Ники, може ли да поясниш за кой форекс говорш? Гледах Озфорекс и той е настроен да прехваляш $$$ от Австралия в чужбина понеже сметките им са в Авст. банки и се полза BPay или Pay anyone за да платиш от Австр. сметка на клиента в Австр. сметка на Озфорекс чрез online payment. Нещо не ми е ясно как от Бг сметка се прави онлйн тансфер към Озфорекс? Как ти дават Британската сметка, е-мейл ли им пишеш или имат друг сайт за трансфери от EU bank accounts kъм AUS/NZ bank accounts ?

                              Comment


                                #30
                                Re: Да си проверим парашута преди да скок

                                НЗ Форекс - казах им какво ми трябва и те ми дадоха ЕУР сметка във Великобритания (защото нямат никакви в БГ - то и да имаха, пак трябваше да е СУИФТ превод, което е тъпо)

                                Comment

                                Working...
                                X