Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да си проверим парашута преди да скок :)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Да си проверим парашута преди да скок :)

    Здравейте,

    Ще ви помоля за мнения:

    Кой е най-изгодния начин за обмяна на ЛВ(ЕУР) към АУД, за да се захранят сметки в NAB, Westpac... ?

    Има ли проблеми с теглене/пазаруване от Български кредитни/дебитни карти? - Най-вече на някой блокирали ли са му картата от БГ банката след пазаруване/теглене в Австралия?
    В УК на много места "мразят" кредитните карти и слагат % ако решиш да платиш така? - как е в Австралия?

    На много места в континентална Европа имат изискване да си живял 3-6 месеца в държавата и чак тогава да сключваш договори към ютилити доставчици - вода, ток, мобилни, тв, нет... и в Австралия ли е така? Разбира се за начало ме интересува гсм и интернет
    Last edited by permutation; 12-05-13, 10:42. Причина: typos

    #2
    Отг: Да си проверим парашута преди да скок

    Хайде, стига сте гласували down there! Не свърши ли изборния ден в Оз и НЗ?

    Comment


      #3
      Отг: Да си проверим парашута преди да скок

      Май в този форум Австралийците са малко - от активните май само за Анита се сещам. Може ли да попитам същото и Новозеландците, за техния опит? Вие сте преминали през аналогични проблеми.

      Comment


        #4
        Отг: Да си проверим парашута преди да скок

        Permutation,

        само като идея: http://www.ozforex.com.au/currency-c...UR/AUD/1/false.

        Нека и Niki да каже - той е финансов "гуру". Аз си бях писал преди време с NAB хората ми обясниха какво трябва да се направи. Отделно: https://www.nab.com.au/wps/wcm/conne...ance/15/23/1/2

        Аз лично съм се насочил към NAB, но всеки си взема сам решенията. Поне бяха любезни - макар,че базата ми за сравнение на любезност и компетентност е BG ( разбирай почти нулева) и всяка проява на идея и добро отношение ме впечатляват.

        Спомням си веднъж едно мое посещение в Пощенска банка - на въпроса ми могат ли да ми кажат кои са им референтните банки в AU, които са посочени на сайта им - видях само един уплашен и нищо не изразяващ поглед. То беше едно търсене, едно ровене по сайта, едно обаждане по телефони ... в крайна сметка ... никакъв отговор. Само загубено време.

        Дано поне ти е база за започване на търсенето.

        Мен лично ме вълнуваше и момента с курса. Понеже сега AUD е на доста високо ниво спрямо Euro/BGN и си мислех за Euro сметка в AU банка - поне докато се подобрят нивата ( ако се случи). NAB мисля,че нямат Euro сметки, но West... мисля,че имаха ... със сигурност имаше няколко.

        Поздрави,
        Jorje

        Comment


          #5
          Отг: Да си проверим парашута преди да скок

          Jorje, това последното за EUR сметка в Оз банка е много интересна идея. Към момента ми е трудно да преценя дали е оправдана, но определено е свежа и не се бях сещал за нея - благодаря!

          Иначе ако се ползва ozforex и други сигурно е интересно за по-големи суми. Честно казано дори оперативно не знам как извършват услугата.

          Аз си мисля да подходя предпазливо и затова питам дали има проблеми с полване на Бг карти "там"

          В Бг ползвам ПИБ и техните кореспонденти за АУД са НАБ. Най-вероятно ще си ползвам тях да преведа по сметка в Оз, но исках да попитам дали някъде не съм в дълбока заблуда

          Comment


            #6
            Отг: Да си проверим парашута преди да скок

            Permutation,

            не знам до колко са добри кадрите на ПИБ с които работиш, но тези в Бургас са уникални.... Преди няколко месеца исках да купя AUD в брой и онези "барбита" в банката се оцъклиха и просто решиха въпроса като ми кажат,че нямат ... и толкоз.

            Аз обаче бях решил да си купя точно тогава и се обадих на Дилърите в София. И нещата разбира се се случиха както аз искам.

            Пиша това за да се чуеш с някой от Софийските им клонове. Там поне с колкото хора съм говорил все са били компетентни.

            Ники може да каже няколко думи за ozforex, понеже е работил с него. Аз имам на идея да го ползвам, но ... когато му дойде времето :-)

            Поздрави,
            Jorje

            Comment


              #7
              Отг: Да си проверим парашута преди да скок

              Гледам с "кадри" да не работя - старая се каквото мога да върша онлайн. Виждам че може да договаряш курс онлайн и за АУД, не съм го ползвал още (за АУД) да видя какви марджини ще ми дадат.

              Ако има някъде линк към постинг на Ники за озфорекс, пусни го.

              Comment


                #8
                Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                Сигурен съм,че Ники ще сподели мнение.

                Аз също гледам да правя всичко оnline (най-малкото, понеже физически няма как да стигна в работното им време на банката). Но, когато все пак искам да си купя физически банкноти AUD, няма как ... трябва да се ходи до банката.

                Между другото - наскоро четох,че AUD са силиконови, не са от хартия... и вярно не са. Много са красиви :-)

                Jorje

                Comment


                  #9
                  Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                  Кой е най-изгодния начин за обмяна на ЛВ(ЕУР) към АУД, за да се захранят сметки в NAB, Westpac... ?
                  Аз лично си отворих сметка в NAB още от БГ и преведох левове в нея от БГ. Дали е било изгодно не знам, но беше лесно

                  не знам до колко са добри кадрите на ПИБ с които работиш, но тези в Бургас са уникални.... Преди няколко месеца исках да купя AUD в брой и онези "барбита" в банката се оцъклиха и просто решиха въпроса като ми кажат,че нямат ... и толкоз.
                  Change бюрата са супер, в Пловдив намерих AUD в поне 3 бюра и никъде по банките.

                  В УК на много места "мразят" кредитните карти и слагат % ако решиш да платиш така? - как е в Австралия?
                  Всичко навсякъде можеш да платиш с кредитна, в някой закусвални има условие сметката да ти е над $10 ако плащаш с карта.

                  На много места в континентална Европа имат изискване да си живял 3-6 месеца в държавата и чак тогава да сключваш договори към ютилити доставчици - вода, ток, мобилни, тв, нет... и в Австралия ли е така? Разбира се за начало ме интересува гсм и интернет
                  GSM - prepaid, няма условия. Пуснах си ток и интернет на 3тия месец някъде (на мое име), всичко стана онлайн и нищичко не са ме питали - нито за доходи, нито откога съм в държавата. Водата се включва в наема,нито я плащам нито я пускам.

                  Между другото - наскоро четох,че AUD са силиконови, не са от хартия... и вярно не са. Много са красиви :-)
                  Верно е, можеш да ги переш в пералня и да се опиташ да ги късаш (неуспешно).

                  Comment


                    #10
                    Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                    Благодаря за отговорите!

                    Намерих и прочетох и свързаната тема от миналата година. Нямаше да питам някои неща ако я бях намерил по-рано.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                      С форекс е най-изгодно, защото като цяло загубите са около 1% от сумата, а при банков трансфер, ако не е във валутата на приемащата сметка имаш:
                      1) неизгоден курс
                      2) 2.5% (някъде и 3%), който приемащата банка те удря допълнително
                      3) банкови такси на приемащата банка

                      Аз тъкмо преведох 43К евро от БГ до НЗ с форекс и като цяло ситуацията изглеждаше така:
                      Парите се превеждат в британска сметка в ЕУР от моя българска в ЕУР - това си го свърших онлайн.
                      След 2 дни парите се получават в британската банка
                      Форекс превеждат парите в моята сметка в НЗД по предварително уговорения курс, който е под 1% различен от гугълския (пиши в гугъл "X BGN in AUD" и виж резултата)
                      Последния превод е тип директен депозит, а не банков трансфер, което го освобождава от входящи такси (не е през СУИФТ)

                      Вече съм правил няколко трансфера и всичко е нормално. Работи само за суми над 2000 валутни единици.

                      Успех!

                      Comment


                        #12
                        Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                        Благодаря Ники, ще го имам предвид!

                        Comment


                          #13
                          Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                          Здравейте,
                          тъй като и мен този въпрос ме вълнува, питах в ОББ.
                          Идеята ми е, както е направила и Ани, да си направя сметка например в NAB още от България.

                          След това от сметка в ОББ, SWIFT превод към австралийската сметка, като парите се превалутират преди изпращането от ОББ във АУД. За суми около 20 000 АУД, ми казаха че курсът се договаря, като е между обявения курс на банката и курса на БНБ (тоест в полза на клиента), и таксата за SWIFT превод е ... 0.15 % което прави към 50 лв за 20 000 АУД

                          не знам приемащата банка ще наложи ли такси в този случай.

                          EDIT, прегледах набързо сайта на NAB и открих това (още AUD15$)
                          Ако е само толкова, наистина за мен ще е най-лесно по този начин...

                          NAB's guide will help you answer all your questions about fees that may apply to our range of personal accounts & services.


                          International Transfers Inward (received)


                          Transfers to NAB in Australian or overseas currency:
                          Deposited to NAB account Up to $15
                          Last edited by ltrifonov; 16-05-13, 11:31.

                          Comment


                            #14
                            Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                            Написано от ltrifonov Виж мнението
                            не знам приемащата банка ще наложи ли такси в този случай.
                            Доколкото знам НАБ имат такса за входящи преводи:
                            Whether you’re waiting for a once off payment, or regularly receive overseas payments, here are the details you need to know. Find out more.

                            Comment


                              #15
                              Отг: Да си проверим парашута преди да скок

                              Е ти си си отговорил междувременно

                              Comment

                              Working...
                              X