Съобщение

Collapse
No announcement yet.

В търсене на перфектното жилище..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    В търсене на перфектното жилище..

    Търсенето на жилището не е никак лесна работа. Заредете се с много търпение, тук никой за никъде не бърза, така че това дали вие имате спешна нужда да живеете някъде, никой не го интересува, спазват се установените срокове и правила и това е. Жилищата предлагащи се и търсещи се предимно са къщи, апартаменти или юнити. За пояснение юнит е по-малка къща, обикновенно с обща стена със съседите, било то на гаража или на самата къща. Юнитите се обозначават в обявите по този начин с наклонена черта:
    2/355 Angas Street, Adelaide, SA 5000

    След като сте си набелязали обектите за оглед, се насрочва дата към публикуваната обява. На огледа се отзовават всички заинтересовани, агентът е подготвил предварително лист с документи, който трябва да представите, ако жилището ви харесва, след огледа. Съветвам ви, ако действително това е вашето място, поговорете с агента, за да ви запомни, да направите добро впечатление. В последствие се събират всички молби и тогава т.н хазяи след като преценят кой за тях е най-благонадежден ще одобрят него.Избирайки жилище е много важно, да има удобен за вас транспорт, училище или детска градина. За предпочитане е да си изберете добър квартал, а не толкова хубава къща.Другият вариант е хубава къща в кофти квартал.Документите никак не са малко, почти колкото за закупуването на една къща, лошото е че повечето агенти искат догговор за работа със съответните ви доходи, а като нямате такъв си е наистина трудно, мисля че би свършила работаи банкова референция, но не винаги, зависи и от имота. Нещо , което смятам че е важно, тук няма лични карти, документа ви за самоличност е тукашна шофьорска книжка, така че колкото по-бързо се сдобиете с нея, толкова по-добре. Когато се наема къща се предплащат 6 наема напред, това е така наречен бонд, той ще ви бъде възстановен в случай на освобождаване на жилището и в случай, че няма щети по жилището. Нещо много важно , при нанасянето снимайте всичко, което има като щети-дупка в стената, драскотини , счупени плочки, всичко, защото после , при изнасяне, ще ви накарат да възстановите всички щети, които няма да са от вас.След като наемете къщата, на всеки 3 месеца ще имате инспекция, т.е проверка от агента , как подържата жилището, което ще бъде отбелязано в портокол. Наема се плаща по банкова сметка, обикновенно на всеки 2 седмици.Всички останали консумативи като ток, вода и газ се плащат на 3 месеца. Когато решите да си прекарате интернет се пригответе за 1 месец чакане, така че това трябва да не го забравите, да си подадете молба още като се нанесете.

    #2
    Отг: В търсене на перфектното жилище..

    Много полезна информация за Австралия. За Нова Зеландия нещата стоят малко по-яче. Бондът (секюрити депозитът) е максимум 4-седмичен наем, което е доста по-добре. Регистрира се в държавата и стои там - тоест не е в собственика, който произволно да реши да издевателства. Освобождава се от държавата в полза на наемателя, когато се получи документ подписан от двете страни, че наемните отношения са приключили и страните са доволни. Всякакви щети се плащат преди да се освободи бонда.

    Правят се снимки на всякакви малки дефектчета, пукнатини, лекета по мокет, неработещи електроуреди. Отделно ако е обзаведен апартаментът си има и Chattels List: списък с всичко в апартамента, което трябва да присъства при напускане. Проверете го много внимателно и отбележете несъответствия. Бърз пример: на нашия пишеше 2 хавлиени кърпи: първо - такива нямаше и второ - не бих ползвал чужда кърпа (дето кой знае колко хора преди мен са ползвали - не че в хотел не е същото, но там поне ми се иска да вярвам, че хигиената е на малко по-восоко ниво). Отбелязах този и други пропуски в списъка, подписах го, накарах и агенцията наемодател да подпише и да ми извадят копие. Оттук насетне като напускам няма да има въпроси "Ама къде са кърпите?" Досега не са ни правили визитация, но ще идват на 10 февруари. Интересното е, че в средата на март ни изтича договора за наем (беше 9-месечен). Чувал съм, че няколко седмици преди това ти правят предложение за удължаване на наема и ако го приемеш, всичко продължава. Ако не - почват да ти мъкнат хора да оглеждат апартамента. Ние засега оставаме.

    Comment


      #3
      Отг: В търсене на перфектното жилище..

      Бонда и в Австралия се внася в същата такава държавна сметка, за де се избегнат злоупотреби предполагам. Но, за разлика от НЗ в Австралия, поне на огледите на който ходихме, а те не бяха малко не срещнахме никъде обзаведени къщи, така че имайте предвид, че всичко ще трябва да купувате.
      Бих препоръчала някой магазини за стоки с по-нормални цени, но за това може би трябва нова тема

      Comment


        #4
        Отг: В търсене на перфектното жилище..

        Като за начало това, което ме сюрпризираха мои познати в НЗ е, че къщите са с мухъл и че е цяло чудо да си намериш такава, която не е. Това доста ме стресира, както и факта, че всички били не обзаведени освен, че имало печка и съдомиялна в кухнята.
        О, най-любопитно ми беше, че има дивани и мебели под наем за по 7 долара дивана на седмица напр.
        Истината е, че все още мисълта как влизам в празна къща само с 6 куфара и дете ме ужасява. Самата идея да започна живота си от пълната нула ме плаши безкрайно...
        Ако тук в Бг притежвах по-хубави мебели и техника, бих наела контейнер, с който да си занеса нещата там. Някой проучвал ли е въпроса?

        ПС: Днес ходих до фирма за превод и легализация на документи, за да се информирам, колко ще ми излязат горе долу. Не че нещо ми казаха, но поне разбрах от къде да набавя копията на различните актове. С една дума - началото е положено.

        Comment


          #5
          Отг: В търсене на перфектното жилище..

          По правило къщите не са обзаведени, а около половината от апартаментите - особено по-евтините и малките са. Апартаменти има почти изцяло с много малко изключения в центъра на Окланд (за другите големи градове не съм запознат). Обзавеждането като цяло е сравнително старо и неподдържано, но "става". Аз мисля, че съм готов вече да се изхвърля и да се нанеса в необзаведено жилище и постепенно да почна да купувам неща, които ми харесват, но да видим кога ще се случи това.

          Мухълът наистина е проблем, както и уплътненията на жилищата - вее отвсякъде. А защото е влажно/често вали и е сравнително хладно, относителната влажност на въздуха седи над 80%. Ако няма проветрение считай, че мухълът ти е в кърпа вързан. Например нашата баня в апартамента има отдушник/много тих вентилатор, който от агенцията за недвижими имоти ни посъветваха да не изключваме - досега не сме го спирали (той не се чува, но ако сложиш примерно лист хартия веднага се усеща как засмуква). Отделно отваряме прозорец като пускаме сушилнята, защото тя няма отдушник - целия горещ влажен въздух вее в апартамента.

          Нямам представа колко струва обзавеждане, но съм виждал, че правят бизнес от него. Освен, че като цяло няма да е евтино ще има начален разход за доставка, а това също не знам колко би било. Но пък в дългосрочен план може да излезе по-евтино от наемането на обзаведен апартамент: за обзаведените се избиват чуждестранните студенти, живеят по 4-5 човека в малка кутийка (предимно индийци) и така пестят от високия наем. За вас това в началото най-вероятно ще е непосилно.

          Comment


            #6
            Отг: В търсене на перфектното жилище..

            Наистина и ние подочухме че къщите се дават под наем необзаведени, но аз намирам много обяви със снимки, където къщите са мебелирани със всичко необходимо за да се нанесе семейство с дете, освен домакинските съдове, кърпи и т.н
            Явно си зависи от цената, която си готов да дадеш, поне аз така предполагам.
            Ние гледаме в този сайт какви квартири и на какви цени се предлагат.

            Comment


              #7
              Отг: В търсене на перфектното жилище..

              Най-вероятно ги виждаш обзаведени, защото или снимките са стари, или там все още живее някой, който не се е изнесъл - като правило се дават необзаведени.

              Има и друго, което съм забелязал особено за апартаменти - пишат понякога, че снимките са "generic", което значи, че са ползвали снимки от друг апартамент и че това което виждай най-вероятно няма нищо общо с това, което ще видиш на огледа. Винаги е добра идея като се обаждаш на агента и питаш за апартамента да споменеш и снимките и да питаш кога са правени - или като си видял обзавеждане, а пише че са необзаведени кое е всъщност

              Comment


                #8
                Отг: В търсене на перфектното жилище..

                Ники е прав, повече жилища, който са с мебели на снимките, това са снимки най-вероятно с вещите на предишните наематели.Но ще отворя нова тема от къде, какво може да се закупи на нормални цени или по кое време на годината е най-изгодно да се купуват скъпи вещи.

                Comment


                  #9
                  Отг: В търсене на перфектното жилище..

                  Привет и от мен

                  Тези 6 наема напред за бонда в какъв период се измерват? На седмица или на месец? Обявите, които съм гледал са с наем за седмица, което става.

                  Знаете ли също така дали има минимален или препоръчителен срок за наемане на жилище?

                  Другото, което жена ми някак си трудно асимилира (или май не е все още ) е как може да няма никакво обзавеждане и въпросът и всъщност поне кухненски мебели няма ли?

                  Comment


                    #10
                    Отг: В търсене на перфектното жилище..

                    Както е цитиран наемът: от Великобритания идва правилото да се котира в $/седмица. Тоест да, 6 наема са 6 седмици наем.

                    Необзаведен в САЩ се има предвид: хладилник, печка, и климатик (във Флорида специално) като кухнята си е обзаведена

                    Тук хладилник и печка са стандартни за необзаведен апартамент. Естествено кухненски шкафове има. И мивки и тоалетни чинии също Става дума, че дневната и спалните са абсолютно празни.

                    Comment


                      #11
                      Отг: В търсене на перфектното жилище..

                      Добре, успокоих се. Т.е. е нормално необзаведен, като в наше село ;-)

                      Мерси Ники. Бърз както винаги

                      Comment


                        #12
                        Отг: В търсене на перфектното жилище..

                        Тук в под необзаведено жилище се разбира само с шкафове, гардероби и готварска печка, ако сте късметлии може и съдомиялна машина.

                        Comment


                          #13
                          Отг: В търсене на перфектното жилище..

                          Тепърва оглеждаме за квартири, но ни прави впечатление, че тук в НЗ повечето квартири със съквартиранти са изцяло обзаведени с изключение на стаята, която наемаш. Има гардероби, шкафчета, но няма легло.
                          И аз не разбирам защо е така, но всичко ново ми е интересно и ще опитам с голям мерак да го направя по техния начин
                          Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                          Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                          Comment

                          Working...
                          X