2 от 2 ПърваПърва 12
Показани резултати 11 до 17 от 17

Тема: 3a Бразилия... NZ и още нещо

От
    Sydney
    Полезно
    14
    Полезен 88 пъти в 59 мнения
    Блог статии
    1

Re: 3a Бразилия... NZ и още нещо

А представи си ако беше успял да развихриш твоите талант и предприемчивост в либерална държава, където никой не ти налага ограничения и успеха е изцяло в твоите ръце...

Little Big Man Аватара на Gianni
    От
    Italy
    Полезно
    23
    Полезен 12 пъти в 11 мнения

Отг: 3a Бразилия... NZ и още нещо

Ако хипотетично се опитам да си ги представя нещата за миг, то предполагам имаш предвид - още по-голям и успешен бизнес. Реално си прав, ако си го написал чистосърдечно и без да заиграваш иронично в нашенски стил. В либералната 03 точно това са постигнали преди много лета и моите роднини, от точка 0 в началния етап на състезанието са взели Grand Prix на финала. Иде реч за голяма транспортна фирма + много други екстри, които са притежавали. Бог да ги прости цялата ми австралийска рода, отдавна са във "вечните ловни полета".
    Аз просто исках да положа по една китка на паметниците им, но не ми се получи. Съдба човешка, какво да се прави. Една врата се затваря, а друга се отваря след нея. Явно Фортуна е искала да си остана в Европа.
    Традициите отдавна не са това което бяха...

Целеустремен Аватара на MyCTaKaP
    От
    Wellington, New Zealand
    Полезно
    182
    Полезен 119 пъти в 66 мнения
    Блог статии
    27

Преди няколко години, когато започнах да се подготвям за идването ми в НЗ, мои приятели ми препоръчаха да използвам всяка възможност да си упражнявам уменията по говорене на английски език. Отново по тяхно предложение се включих към организираната безплатна пешеходна обиколка на София, където се оглеждах за потенциални англоговорящи "жертви", с които да поговорим 20-30-60 минути след обиколката. Като цяло смятам начинанието и отделеното време за много полезно.

Съща така създадох полезни контакти. Например така срещнах Антъни -австралиец, които се беше запътил към Украйна да се ожени и да създаде семейство. Спомням си, че бях много учуден и го попитах прямо "Защо?". Той ме погледна ще кажеш, че знаеше отговорите на всички въпроси и ми каза - "Знаеш ли, май всеки иска да бъде там където не е." В днешно време Антъни живее в Турция и работи като преподавател по IELTS. Много е доволен - с голям интерес попива от местната култура и граби с шепи от местните блага. Радва се на храна, песни, танци и дори местни обичаи. Може би така, както ние го правим на срещуположната страна. Наскоро посети България за да отиде до Бузлуджа. Вече му е мерак да опита сладостта на друга близка държава като например Полша.

Цялата тази история ме накара да вярвам, че възможностите за пътуване и потапяне в други култури никога не са били толкова богати, колкото палитрата предлагана от съвременния свят.

Като че ли идването на другия край на света не е свързано само в надеждата за по-добър живот, а включва известна доза мечтателство и авантюризъм, та дори... ексцентризъм. Хората, които идват насам не бягат, а търсят...
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

От
    Italy
    Полезно
    23

Цитат Написано от MyCTaKaP Виж мнението
    Като че ли идването на другия край на света не е свързано само в надеждата за по-добър живот, а включва известна доза мечтателство и авантюризъм, та дори... ексцентризъм. Хората, които идват насам не бягат, а търсят...
    Браво много точно казано, Ице! Именно минимум трябва да си мечтател, авантюрист в добрия смисъл и ексцентрик до някъде, за да се впуснеш в търсене на новото си начало. Знаеш ли искам да разкрия една малка лична тайна. За мое огромно съжаление точно тези 3 качества не се понравиха навремето на нашего брата от "българската общност" в Сингапур и направиха всичко гадно възможно да си тръгна от там (за което им благодаря!). Хората бяха се устроили по некакви си измислени междуправителствени спогодби с китайците, имаха осигурена работа и жилища, децата им на училище и т.н. Ооо Господи, каква заплаха видяха те при идването на Авантюриста (както ме нарече дори тогавашния Бг консул). Просто за тези мекотели не беше нормално, някой откаченяк да тръгне на своя глава и със собствени средства да си търси щастието по широкия свят. Дори предполагам, че в момента повечето от тях са в ОЗ, защото още тогава си го мечтаеха. Както и да е, не им се сърдя за нищо сега, може и да са били прави за себе си.
    После какво излезе тук в темата, че аз съм бил завистника на преуспелите нашенци. Ех, да си призная честно весело е да общуваш с разни хора, дето имат разни идеали. За себе си се гордея, че постигнах всичко сам и то благодарение най-вече на упорството си да вървя все нагоре и нагоре по пътеките криви. Поел съм по този път вече, дори не мисля да се връщам Старта е далече.(това са думи от една рапърска песен).

Сега се сетих за един трогателен момент от онези години. В един слънчев ден отивам в българското консулство, защото се искаше някаква бележка подписана от консула (във връзка с документите ми беше нещо). Навън жегаааа, влагааа... 50°C на този горещ асфалт и гумите ти направо се топят... Намерих сградата след много лутане, влизам а вътре офиси до покрива, там в един от тях се помещаваше нашето консулство (не знам сега как е, тогава нямахме посолство в Сингапур). Та накратко учтиво чукам на вратата, отваря ми някаква китайска лейди с усмивки, поклони и прочее салтанати и ме кани най-любезно да заповядам на Бг територия. Какво мислите беше първото нещо пред погледа ми?! Ами не, не е това дето си го помислихте. Видях един дебел размазан потен плужек, който се беше разплул зад още по-огромното си бюро. Погледна ме кисело и мрачно, а аз даже не му бях казал за какво го търся. Пита ме плужека в прав текст: Имаш ли заявена среща с мен?! Отговарям му весело: Ами, не ваше величество. Грешен отговор!!!
    А той още по-кисело проломоти: Сори отивам на обяд, мен. Ако искаш намини да се видим некой друг ден от годината.
    И от негова страна това беше... почти веднага го видях, как мазно се изтърколи към вратата и изчезна от погледа ми.
    Интересния момент обаче е друг. Аз така се парализирах образно казано от поведението му, че направо за миг забравих кой съм, от къде идвам и за къде съм се запътил. Направо си зяпах с широко отворени очи и уста. В един момент ме пробуди вежливия глас на китайката, която се оказа му е секретарка: Извинете какво мога да Ви предложа - плодов сок или нещо друго разxладително, сър?
    Паднах на земята, приземих се като американския Space Shuttle. Първото което ми дойде на ум да я запитам беше, защо е толкова любезна именно тя (китайката!!!), а не българина - консула. Отговора й ме довърши: Защото аз работя за вашата държава, сър.
    Пак го казвам - паднах, паднах на земята и онемях... Явно плужека не работеше за Бг а за себе си.
    Последна редакция от Gianni ; 10-03-15 в 08:09

5. Следният потребител намира мнението на Gianni за полезно:

NikiG (10-03-15)

От
    Italy
    Полезно
    23

На няколко места из форума срещнах една препратка към един друг форум http://forum.ide.li/index.php?showtopic=282&st=0 , където още през 2008 нашенец представил се cъc скромния ник Bulgarian е направил невероятна дисертация на тема Що за чудо е това NZ и имаме ли ние бъдеще в нея?!
    Аз никога не съм бил по тези географски ширини, но сравнявам разказаното с една пълна дисекция на маорските земи в социално-битово и културно отношение. Това което неприятно ме изненада е нареждането на страната, на второ место в световната ранглиста по криминална престъпност (след US).

Цитат Написано от Bulgarian
    Част от престъпленията извършени в периода 30.06.2007г – 30.06.2008г. на територията на Нова Зеландия

Убийства – 112
    Изнасилвания и посегателства от сексуален характер – 3522
    Обири – 2620
    Нападения и побоища – 21 096
    Отвличания – 242
    Хулиганство – 24 968
    Наркотици и упойващи вещества – 19 259
    Семейно насилие – 5322

Полицаите нямат достатъчно права и често те остават набити, наплюти или напсувани. През 2008г. в гр. Хейстингс при опит да разтърват две воюващи гимназии двама полицаи останаха натупани от 14 годишни ученици. Не им е позволено да носят никакво оръжие,не умеят да се бият и почти половината им служители са жени. За пръв път в животът си видях полицай да умолява някого, изглеждаше жалко.По такъв начин не можеш да се бориш и плашиш престъпниците. Правителството трябва да разбере, че спокойната държава от 60те години отдавна е изчезнала и всички трябва да се съобразяват с реалностите на днешната ситуация, което да спаси полицаите от ролята им на жертвено агне. Двама служители на реда бяха убити хладнокръвно в два различни случая през 2008г,а трети още се възстановява. САЩ и НЗ водят класацията за затворници на глава от населението сред напредналите страни.САЩ са истински шампиони със 751 затворници на всеки 100 000 души от населението,а НЗ по 188 затворници на всеки 100 000 души,което я нареждат на еднакава позиция със страни като Либия и Узбекистан.За сравнение страните от ЕС имат по 60- 90 затворници на всеки 100 000 души.

Съвет за желаещите да работят или емигрират

Преди да вземете решение дали да дойдете тук и да започнете нов живот помислете много добре и проучете всичко внимателно, защото решението ви ще е съдбоносно и може предизвика огромен трус и промяна в животът ви, на който мнозина не успяват да издържат. Знайте, че отивате на другият край света, влагате големи разходи за транспорт и документи, а НЗ не е Европа, при положение, че не ви хареса не можете просто да махнете с ръка и да си тръгнете, защото вече сте похарчили значителни суми. Не можете и също така да си идете до БГ за уикенда например, както от Германия или Англия, да скочите в самолета или на колата и за няколко часа сте си в къщи. Всичко това тук е свързано с много пари и голяма отпуска, която тук никой няма да ви даде. Повечето от хората дошли тук "засядат" и не могат да се приберат по родните си страни с години, тъй като започват да изграждат всичко от начало, а това е много дълъг и мъчителен процес и сериозна промяна в манталитета, психиката и начинът на мислене. Имайте предвид, че идвайки тук за по-дълъг период от време, вие ще загубите цялата си среда, която сте имали в Pодината - приятели, роднини, общуване, обществено положение, начин на живот и т.н. В началото телефонните разговори с БГ ще бъдат редовни, всички ще се вълнуват за вас, но с годините и проблемите, контактите ви ще изчезнат и ще почнете да губите връзката си с Oтечеството. Пристигайки, вие се превръщате в Hикой и трябва да положите два пъти повече усилия, за да се докажете и получите желаният стандарт на живот или обществено положение. Голяма част от новите хора тук идват с голям ентусиазъм и очаквания, но после разбират, че изобщо не е това за което са мечтали и автоматически изпадат в депресия и носталгия, която ги тласка само назад. Така че умната и късмет!
    Вероятно мнозина от тук четящите кивита с Бг произxод могат да кажат нещо друго по въпроса и бих искал да го направят. Защото ако някой е решил да отиде "от трън на глог, че е по-висок" едва ли си струва усилията. Гледам доста млади хора мислят там да отглеждат и дечицата си, мислейки острова за Последния земен рай. Да не се окаже, че в големите си надежди за по-добър живот са объркали двата щата накрая.
    Последна редакция от Gianni ; 03-04-15 в 18:12

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    181
    Полезен 535 пъти в 301 мнения
    Блог статии
    35

Re: 3a Бразилия... NZ и още нещо

Ето статистиката за последните 3 години - НЗ като цяло не е страна на посегателства върху личността, но за сметка на това има достатъчно посегателства върху имуществото.
    http://www.police.govt.nz/sites/defa...l-20141231.pdf

Въпреки че подобни числа изглеждат големи - примерно 120 хил кражби за 2014та (което е примерно 250 на 10000 души) и разкриваемост само 22%, не знам статистиката в другите държави, която може също да е изопачена от недокладвани престъпления. Шансът тук да бъдеш убит е нищожен за сметка на шанса да бъдеш обран.

И аз преди да дойда в НЗ се бях стреснал от престъпността. Но знаете ли, в България престъпленията се броят по заведени съдебни дела. Престъпления, за които не се е намерил извършител не влизат в официалната статистика на НСИ. При разкриваемост 22% в НЗ, това ще рече че престъпността тук е само 60К, което е съпоставимо с България.

http://www.nsi.bg/bg/content/3765/%D...85%D0%BE%D0%B4

8. Следният потребител намира мнението на NikiG за полезно:

MyCTaKaP (08-04-15)

От
    Italy
    Полезно
    23

2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители, разглеждащи темата

В момента 1 потребители преглеждат темата. (0 потребители и 1 гости)

Права

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •