Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Боб по хайдушки

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Боб по хайдушки

    Интерeсен раздел, но рецептите никакви не ги видях. И очилата слагах и рефрешвах сайта... ама немааа. Викам си, я да ви публикувам аз една от моите, па белким се хареса на някого.

    Боб чорбица по хайдушки

    Hачин на приготвяне:
    Взима се едно гърне, напълва се със студена вода от кладенчето и се слага върху бурен огън.
    Огъня се поддържа бурен с повечко дърва.
    След завирането се изчакват 30 мин да поври и се изсипва водата.
    Сипва се нова студена вода от кладенчето и се добавя глава кромид лук и чубрица и отново се слага на бурния огън.
    След завирането се изчакват 25 мин да поври и отново се изхвърля водата.
    Сипва се нова студена вода от кладенчето и се добавя малко олио и сушена червена чушка.
    След завирането се изчакват 20 мин да поври и се сипват лукa, чубрицата, чушката и боба. След като опитаме и преценим, че чорбицата е готовa вземаме гърнето и гo... изхвърляме заедно c боба. A на така приготвената жар се слага агнешкото чеверме...
    Вече са минали няколко часа. През това време агнето вече е опечено. Дето се вика: Хайдутин боб не яде!


    Разбира се това се е правило преди повече от 200 години, а сега съвсем сериозно Ви предлагам нещо по съвременно, защото времената на хайдутите са отдавна в небитието.

    Необходими продукти за Боб по хайдушки:
    500 г. свинско месо
    500 г. карначета
    250 гр. бланширани гъби
    400 г. боб
    150 г. кромид лук
    150 мл. олио
    25 гр. брашно
    ½ връзка джоджен
    ½ връзка магданоз
    15 гр. червен пипер
    сол на вкус

    начин на приготвяне:
    Свинското месо се нарязва на средни по големина парчета и се сварява в подсолена вода. Бобът също се сварява. Ситно нарязаните лук, моркови и целина се задушават около 10 минути в загрятото олио. Поръсват се с червения пипер и се разбъркват. Изцеденият боб се сипва в тавата с готовата запръжка и към него се прибавя свареното месо заедно с ½ бульон. Нарязаните на филийки гъби се слагат при боба. Карначетата, нарязани на парчета с дължина 2-3 см., се запържват с малко олио и когато са полуготови, се прибавят към боба. Ако е необходимо, се уплътнява с разбитото в студена вода брашно. Кипва се във фурна 10-15 минути и се поръсва със ситно нарязаните магданоз и джоджен.

    Бон апети да ви е сладко.
    Прикачени файлове
    Last edited by Gianni; 10-03-15, 11:44.
    Традициите отдавна не са това което бяха...

    #2
    Отг: Боб по хайдушки

    Както казваше братовчед ми: Абе то боба е хубаво нещо, ама без салам не става.
    А както е казал народа: От нашенско по-убаво нема.
    Click image for larger version

Name:	nashensko (1).jpg
Views:	1
Size:	107.0 Килобайти
ID:	8849
    Click image for larger version

Name:	nashensko (2).jpg
Views:	1
Size:	96.6 Килобайти
ID:	8850

    Правила и съвети при готвенето на боб

    • Готвим на слаб огън, бавно и продължително.
    • Никога в началото на готвенето не повишаваме рязко температурата, не заливаме или слагаме боба във вряла вода.
    • Когато готвим в открита тенджера , винаги накисваме боба предварително.
    • Когато готвим в открита тенджера , към боба в началото добавяме само малка глава едронарязан лук.
    • Сол и домати поставяме едва когато бобът е уврял напълно.
    • По време на готвенето винаги добавяме студена вода.
    • За придаване на плътност винаги използваме препечено на сух тиган брашно.
    • Когато правим запръжка не трябва да допускаме лукът или червеният пипер да се препържат (препърженият лук плува на повърхността на чорбата, а препърженият червен пипер горчи). Ако все пак това се случи, изхвърляме и започваме отново.
    • Ако искаме да имитираме, че в бобената яхния са врели пушени кокали, достатъчно е като подправка да използваме четвърт ч.л. сминдух и на върха на ножа смлян чимен.
    • „Наложен боб” се прави като направим запръжка от 3-4 големи глави лук, изпържен до розово в 5-6 с.л. олио и поръсен с 2-3 ч.л. червен пипер. С тази запръжка заливаме порция боб-яхния или боб, запечен на фурна.
    • Ако решим да правим боб със зеле, добрата пропорция е 4:1 за сметка на киселото зеле. Вкусът на това ястие е много по-добър ако още отначало варим боба със зелето.
    • След като добавим препеченото брашно за сгъстяване, оставяме яденето да заври отново като бъркаме непрекъснато, защото брашното има вредният навик да се утаява на дъното и да загаря.
    • Зелечуците добавяме едва след като сме се уверили, че бобът е полууврял.
    • Истински добър боб можем да направим само в тенджера под налягане. Тогава слагаме всички продукти, с изключение на пресния магданоз, още в началото.
    Last edited by Gianni; 13-03-15, 18:18.
    Традициите отдавна не са това което бяха...

    Comment


      #3
      Отг: Боб по хайдушки

      Аз много харесвам боб яхния с пушен бекон/кокали! За съжаление тук все още не съм намерил пушен бекон, за това пък изпробваме с разни наденички.

      Gianni, има ли италианско месо, което се доближава да пушения бекон?

      Аз съм виждал тук доста меса приготвени по италиански рецепти или направо импортирани от Италия, но още се чудя от къде да ги започна...
      Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

      Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

      Comment


        #4
        Отг: Боб по хайдушки

        Написано от MyCTaKaP Виж мнението
        Gianni, има ли италианско месо, което се доближава да пушения бекон?
        ...Аз съм виждал тук доста меса приготвени по италиански рецепти или направо импортирани от Италия, но още се чудя от къде да ги започна...
        Месото за което говориш cе нарича панчета. Най-простичко казано, това е свинско месо от коремната част на прaсенцето. Сурово, сушено-пушено месо, подобно на бекона, който ние добре познаваме, но определено е по-фино и деликатно на вкус.

        Ако познавате вкуса на италианската кухня в оригинал, може би сте забелязали, че съставките далеч не са толкова много и разнообразни, както в българската например. Което на мен лично ми допада много, тъй като смесването на прекалено много продукти с подправки, пречи на вкуса им да изпъкне по правилния начин.

        Сами ще се убедите, че спагетите, които само след малко ще ви предложа, имат точно премерения брой продукти. А вкусът, който имат е способен да ви накара да се влюбите в Италия, ако все още не сте, разбира се.

        Спагети аматричана е рецепта, идваща от най-красивия град в Европа – Рим. А месото което се използва в рецептата е именно панчета.

        Продукти за спагети Аматричана:

        1 ск. чесън (стар)
        50 гр. панчета
        200 мл. доматен сос
        2 стр. босилек
        1 щипка сол
        1 щипка черен пипер млян
        1 с.л. зехтин
        15 гр. пармезан
        150 гр. спагети

        Начин на приготвяне:

        1. Сварете спагетите.

        2. Сложете зехтина да се загрее леко на котлона в тиган. Нарежете чесъна на тънки филийки и го запържете. Добавете панчетата, нарязана на много тънки слайсове.

        3. Сложете доматения сос. Добре е да си го приготвите от пресни домати, лук и пресен босилек. Слага се на котлона и се бърка отвреме навреме. Дръжте го достатъчно, за да се сготви добре. Не трябва да има вкус на пресни домати.

        4. Разбъркайте добре съставките в тигана. Добавете спагетите в тигана, отгоре сложете нарязаните на жулиени листа босилек. Овкусете със сол и пипер и разбъркайте.

        5. Продължете готвенето още няколко минути.

        6. Накрая, точно преди сервиране, щедро се поръсва с пармезан – ситно настърган и такъв на ленти за по-добър естетически вид.

        Bon apeti

        Повече за тънкостите около направата:

        Нещо, на което трябва да се обърне внимание, е че не бива да загряваме прекалено много зехтина, той трябва да е топъл, но не горещ. След това трябва да сложим чесъна, който сам по себе си е деликатен продукт и не трябва да се слага преди зехтина, за да не загори. Това ще предаде един много по-различен аромат на ястието.

        Това е всичко, но повярвайте ми, то е абсолютно достатъчно, за да ви накара дори да си помечтаете за романтичния Рим.
        Прикачени файлове
        Last edited by Gianni; 14-03-15, 10:24.
        Традициите отдавна не са това което бяха...

        Comment

        Working...
        X