Съобщение

Collapse
No announcement yet.

There and Back Again

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    There and Back Again

    В земята имаше дупка, и в нея живееше един хобит. Билбо Бегинс или Дотам и обратно...
    Тук във форума има толкова последователи на Хобит и не знам защо малцина само са описали с по няколко реда, какво ca препатили търсейки своя собствен път към Средната земя. Има няколко кратки истории, но са разхвърляни из блоговете. Не би ли било добре да се обобщи всичко в една тема?
    Традициите отдавна не са това което бяха...

    #2
    Re: There and Back Again

    Доста мислихме едно време как да се организира форума и сме винаги отворени към нови идеи. Но ако може малко по-конкретно. Какво се очаква в организацията? Блогът е подходяща форма, защото в темата има коментари, които нерядко размиват съдържанието - не може да очакваме хора да пишат нещо от значение, а да не разрешаваме коментари. От друга страна повечето хора са във форума с цел да извлекат полезна информация повече отколкото да споделят. Шапка свалям на споделящите, а още повече на пишещите в блога, защото в това е живецът на форума.

    Comment


      #3
      Отг: Re: There and Back Again

      Написано от NikiG Виж мнението
      От друга страна повечето хора са във форума с цел да извлекат полезна информация повече отколкото да споделят. Шапка свалям на споделящите, а още повече на пишещите в блога, защото в това е живецът на форума.
      Да направим една кратка справка с Уикипедия, за да си обясним следния въпрос: Що за чудо е това Интернет форум?
      Откривам следното долу-горе задоволително разяснение:
      Интернет форум, или още наричана дъска за съобщения, е сайт за онлайн дискусии. Заражда се като модерен еквивалент на дъските за бюлетини. От технологична гледна точка форумите са уеб приложения, в които потребителите сами генерират съдържанието. Хората, които участват в дискусиите на различни теми, могат да създадат социални връзки формирани от общи интереси и гледни точки.

      Перфектно, кратко, ясно и точно! И именно форум bg2nz е едно прекрасно место събрало много качествена и полезна информация относно начините и стъпките, които водят до успешно реализиране на мечтата ни за по-добър живот (за съжаление не в Родината!). Форуми с подобни тематики, аз лично условно ги наричам информационни банки, защото имат за своя главна цел общополезна дейност. Може да се продължи с още разяснения по въпроса, но не това ми е идеята в тази тема. Сега виждам, как мнозина четейки се усмихват и какво ли си казват: Мхмм, тоя май не е в ред с централното захранване, та това са неща, които всеки от нас ги знае.
      Ами, прави сте, даже Супер! - им бих отговорил на подобни люде. Там е работата обаче, че според мен (nothing personal Ladies and Gentlemen) НЕ всеки желаещ да направи Пълна промяна е много наясно за нещата с които се е захванал и сериозноста на последствията от тях (казвам го на база прочетени коментари из блоговете). Това е накратко идеята ми. Тук в тази или подобна тема да бъде полемиката oт съвети на препатили, обобщена на едно место, а не разхвърляна във вече създадените раздели. Нека условно наречем предишната вече известна/споделена информация по-горе във форума Техническата част на въпроса. Ако правилно сте ме разбрали, тук иде реч за друго или по-точно казано: Следвайки Техническата част > към съвети на препатили > към успешна реализация на идеиите си за бъдещето.

      Задавам следния чисто cxематичен пример относно полемиките:
      1. Първо човек трябва преди всичко да е наясно сам със себе си, какво иска да постигне правейки тази крачка към новото си начало.
      2. План за действие, както казваше един мой стар приятел англичанче: Направи си първо план за това, което искаш.
      3. Начало на реализацията.
      и т.н. и т.н.
      Last edited by Gianni; 13-03-15, 18:52.
      Традициите отдавна не са това което бяха...

      Comment


        #4
        Отг: There and Back Again

        Стари писаници от друга тема, но реших да ги refresh-на тук. Съвети за желаещите да работят или емигрират:

        Ако има нещо, което трябва да бъде видяно в тази страна, най-далечната възможна, ако тръгвате от България, това е природата. На първо място начинът, по който океанът общува със сушата. Баналната дума крайбрежие няма да ми помогне с нищо, за да опиша пейзажа. Тук земята и водата рядко се срещат в права линия: те се прегръщат и преплитат в безкрайна вселена от острови, полуострови, заливи и фиорди или просто парчета скала, захвърлени в океана. Плаж също не е понятие, което подсказва нещо познато. При отлив той представлява стотина метра широка ивица от блатисто мокър пясък, покрит с най-красивите и големи миди, които бихте могли да си представите. Дори аз, която не изпитвам симпатия към прахосъбирателни неща без практическа функция, не издържах и на всяка разходка събирах по половин килограм, после ги хвърлях с болка, после пак събирах... Край мен местните хора разхождаха своите кучета или тичаха с хвърчила. При пълен прилив плажът просто не съществува. Веднага след океана започват поляни, а дърветата покрай тях стигат чак до брега. Над всичко това се простира огромно небе. Понякога облаците слизат толкова ниско, че плуват през горната част на високите сгради. Залезът постига неописуемо съчетание на цветове: в единия край небето може да бъде мораво-сиво, а в другия край - блестяща оранжево-синя гама.

        Северният остров представлява море от зелени гънки: безкрайна поредица от хълмове и полянки, осеяни с китки дървета, а между тях - като разпръснати маниста - пасат овчици, крави, стада от пуйки, сърни и даже лами. От овчари няма и помен. Толкова е искрящо зелено, че на петия ден ти домъчнява за мръсотийката на България. Не е чудно да се почувстваш като Елин-Пелиновия дядо Матейко, който отказал благостите на рая заради селската кръчма.





        Преди да вземете решение дали да дойдете тук и да започнете нов живот помислете много добре и проучете всичко внимателно, защото решението ви ще е съдбоносно и може предизвика огромен трус и промяна в живота ви, на който мнозина не успяват да издържат. Знайте, че отивате на другия край света, влагате големи разходи за транспорт и документи, а Нова Зеландия не е Европа. При положение, че не ви хареса не можете просто да махнете с ръка и да си тръгнете, защото вече сте похарчили значителни суми. Не можете и също така да си идете до България за уикенда например както от Германия или Англия, да скочите в самолета или на колата и за няколко часа сте си в къщи. Всичко това тук е свързано с много пари и голяма отпуска, която тук никой няма да ви даде. Повечето от хората, дошли тук, засядат и не могат да се приберат по родните си страни с години, тъй като започват да изграждат всичко от начало, а това е много дълъг и мъчителен процес и сериозна промяна в манталитета, психиката и начина на мислене.

        Имайте предвид, че идвайки тук за по-дълъг период от време вие ще загубите цялата си среда, която сте имали в родината - приятели, роднини, общуване, положение, начин на живот и т.н. В началото телефонните разговори с България ще бъдат редовни, всички ще се вълнуват за вас, но с годините и проблемите контактите ви ще изчезнат и ще почнете да губите връзката си с отечеството. Пристигайки, вие се превръщате в никой и трябва да положите два пъти повече усилия за да се докажете и получите желания стандарт на живот или обществено положение. Голяма част от новите хора тук идват с голям ентусиазъм и очаквания, но после разбират, че изобщо не е това за което са мечтали и автоматически изпадат в депресия и носталгия, която ги тласка само назад. Така че умната и късмет...


        Last edited by Gianni; 12-03-15, 17:22.
        Традициите отдавна не са това което бяха...

        Comment


          #5
          Отг: There and Back Again

          Нова Зеландия - Tрудния път към чудната страна

          На 26.12. - последния ден от коледните празници пришпорвам варненските улици на път към вкъщи. Часът е почти 19:00 и само два часа остават до тръгването на автобуса за Истанбул. Багажа все още не е приготвен, не съм вечерял, трябва и душ да си взема, но усмивката е вече на устата ми. Дългоочакваното пътуване е на път да започне...

          Нека шоуто да започне ceгa! Возим се, спираме, почиваме, возим се, спираме, спираме, спираме, возим се, спираме... гледам GPS-а още не сме минали и половината. Решавам да питам шофьора кога ще пристигнем и той ми вика "Когато пристигнем."
          ...

          Last edited by Gianni; 13-03-15, 18:37.
          Традициите отдавна не са това което бяха...

          Comment


            #6
            Отг: There and Back Again

            Написано от permutation Виж мнението
            Аз като съм говорил с някои от първите емигранти от онова време, всички казват че е било супер-лесно: дошъл посланика (или консул) от Белград в някаква хотелска зала в София да им провери английския и нямало скъсани Не знам подробности но мисля както и за Канада българите са били с някакъв почти хуманитарен статут за кратко.
            Нали сте чували за приказката: Да попаднеш на точните хора в точния момент и на точното место.
            Ето това който успее да го направи е супер голям късметлия.
            На някои хора може и да им е идвал австралийския консул от Белград на краката да им раздава визите в София (не съм запознат с подобни случаи). Аз определено се опитах да го направя сам и то по възможно най-трудния начин. Цялата работа тръгна от там, че времената не бяха като сега - меташ се пред компа с чаша бира и мезенце и си джиткаш из нета за готово инфо от чичко Google.
            Знам от лични разговори с мои приятели, как емигрираха в Канада през Куба. Тогава наистина на западняците не им бяха ясни много работи за реалноста в Бг. Отделно в Канада отиват нашите и със сълзи и сополи казват на имиграционните: Аз съм набожен, вярвам в Господа, ама комунистите не ми дават да паля свещи и да влизам в църквата, преследват ни, бият ни.... И всякакви небивалици от сорта. Имиграционните и те се просълзят, викат си "Лелее горките хора" и айде дай си паспорта за входен печат.
            Да, по онези времена се разправяше и друго, че всеки успял да влезе в Канада или Австралия по закон не са можели да го върнат обратно. Много хора се възползваха от намалението - даваха им къщи, веднага им намираха работа, а отделно са записвани и на курсове за изучаване на езика. Тази цялaта работа не трая много дълго и който успя да си нареди пасеанса сега си пита дедовия. Цели cемейства удариха джакпота в началото на 90-те. После нашите политици светнаха западняците за измамата и хората си затвориха границите. Ето в общи линии за това иде реч.
            Last edited by Gianni; 16-03-15, 08:24.
            Традициите отдавна не са това което бяха...

            Comment


              #7
              Отг: There and Back Again

              Традициите отдавна не са това което бяха...

              Comment


                #8
                Отг: There and Back Again


                You're gonna meet some strangers
                Welcome to the zoo
                Bitter disappointments
                Except for one or two
                Some of them are angry
                Some of them are mean
                Most of them are twisted
                Few of them are clean
                Now when you go dancing with young men down at the disco
                Just keep it simple
                You don't have to kiss though

                Don't waste time with the idiots that think that they're heroes
                They will betray you
                Stick with us weirdos

                For all your days and nights
                I'm gonna be there
                I'm gonna be there yes I will
                Go gentle through your life
                If you want me I'll be there
                When you need me I'll be there for you

                Don't try to make them love you
                Don't answer every call
                Baby be a giant
                Let the world be small
                Some of them are deadly
                Some don't let it show
                If they try and hurt you
                Just let your daddy know

                Now when you go giving your heart make sure they deserve it
                If they haven't earned it
                Keep searching it's worth it

                For all your days and nights
                I'm gonna be there
                I'm gonna be there yes I will
                Go gentle through your life
                If you want me I'll be there
                When you need me I'll be there for you

                Go gentle to the light
                I'm gonna be there
                I'm gonna be there yes I will
                If all your days are nights
                When you want me I'll be there
                Say my name and I'll be there for you
                Традициите отдавна не са това което бяха...

                Comment


                  #9
                  Отг: There and Back Again

                  One of the best motivational songs https://www.youtube.com/watch?v=fCebJodm0lY
                  Традициите отдавна не са това което бяха...

                  Comment


                    #10
                    Отг: There and Back Again

                    Тасмания

                    Прелиствайки из блоговете попаднах на един пост от потребител отличаващ се с необикновено библейско проникновение относно австралийския остров Тасмания. За съжаление човека е поменал само 2-3 многозначителни думи и до там със загадката. Израза му е следния: Там не е за живи хора...
                    Няма факти, няма солидни аргументи и каквито и да било подробности по въпроса. Днес се опитах да го оправдая до някъде момчето и дойдох до следния предполагаем извод - явно който и да е написал това твърдение е преживял нещо много ужасно на острова и сега само при мисълта за там получава колики, обща отпадналост, гадене и уртикария. Пак се отплеснах в разсъждения.

                    Накратко едно малко питане към отбора на Знаещите от форума: Ако има някой запознат с темата, моля нека сподели аргументирано и по-детайлно за какво иде реч (освен за тасманийския дявол, тигър, торбест вълк и др. разни гадинки).

                    Благодаря предварително на отзовалите се!
                    Традициите отдавна не са това което бяха...

                    Comment


                      #11
                      Re: There and Back Again

                      Не знам дали е за живи хора или не, Джани, но имам едни познати дето заминаха за Южна Австралия в края на 2010 с две дечица. Няколко години бяха там и после се преместиха в Тасмания. Сега живеят там, роди им се и трето детенце и са много щастливи. Ако четат тук и се разпознаят, да пишат ако искат

                      Comment


                        #12
                        Отг: There and Back Again

                        Благодарско за експpесния отговор, Ник!
                        Ето това имам предвид - да се чуят мнения на очевидци, а не работи от рода "една жена казала в супера..."
                        Традициите отдавна не са това което бяха...

                        Comment


                          #13
                          Отг: There and Back Again

                          Аз бях в Тасмания за 2 дни, петък вечер в центъра на Хобарт нямаше кой да ме напсува. Имаше един препълнен пъб с видимо пияни посетители и май това беше, улиците бяха празни. Около 8-9pm....

                          Comment


                            #14
                            Re: There and Back Again

                            Ани, отдавна се познаваме - сигурен съм, че дори сама си се забила в пъба и не си останала без забавление и компания. На теб ти трябва град от ранг Ню Йорк, Сидни, Амстердам, Мелбърн, че даже и Окланд. В последния между другото забавленията в петък почват след полунощ. Случвало ми се е рано сутринта (примерно 5) докато чакам автобус за летището да стана свидетел на падащи дами на високи токчета видимо наквасени, повръщащи младежи и нехаеща полиция. Да не се шашкат новите членове на форума. Полицията е там, но не пипа, стига нищо никому лошо да не се случва. Болшинството пияни не са агресивни, дори биха се усмихнали и пошегували.

                            Comment


                              #15
                              Отг: There and Back Again

                              Ник, страхотни сте с Анита - направо masters of speech!
                              Last edited by Gianni; 30-03-15, 11:42.
                              Традициите отдавна не са това което бяха...

                              Comment

                              Working...
                              X