Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Представяне - Дани и Ицо

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Представяне - Дани и Ицо

    Здравейте!

    Имате прекрасен и много полезен форум. Поздравления на хората, които го поддържат и така активно отговарят на всички неориентирани като нас!

    Ние сме Дани и Ицо. И двамата сме в ранните 30 години Имаме две дечица - на 4.5г и на 9 месеца. Като цяло тук имаме един доста добър стандарт на живот и висока квалификация, НО... Децата постоянно боледуват. Като се приберем в 6:30 от работа минали през задръстванията и скапани не остава много време да им обръщаме внимание. Отделно все по-страшно ми става като мисля за детски градини и училища. Нещо все не ме удовлетворява напълно. И мислейки по тези проблеми и това, от което имаме нужда се оказа, че може би трябва да се преместим с желанието и стремежът да го постигнем. Преди никога нито един от двамата не е приемал живота извън БГ като вариант. Но мислейки за това къде ще е най-добре за децата стигнахме дотук.

    За момента няма да разпитвам много за шансове и т.н., тъй като мисля, че като цяло няма да имаме проблем с това да ни одобрят и да си намерим работа, пък и за момента още се чудим искаме ли го или не . Аз лично вярвам, че всичките ни стремежи са постижими именно в една от двете дестинации Австралия или НЗ (по-скоро сме се насочили към НЗ и по-конкретно Окланд), но съпругът ми има нужда от повече убеждаване.

    И тъй като главният ни стремеж е да им е добре там на децата имам следните ключови въпроси:
    1. Нормално ли е човек да работи на 6ч. работен ден. Т.е. как се гледа на това, особено за имигранти (става дума за високи технически позиции в IT сферата)?;
    2. Как стои въпросът с болнични за гледане на болно дете (все пак не ми се вярва съвсем да спрат да боледуват)?;
    3. Като цяло как се отразява времето и атмосферата на малките деца? Има ли такива нон стоп сополи и кашлици по градините и училищата?
    4. Спортуват ли активно малките деца?
    5. И как точно стои въпросът с градините и училищата Платени ли са или не? Как става приемът? Ако се озовем там, например декември месец с едно дете на 5 и едно на година и половина, какво да ги правим?
    6. Има ли групи българи, с които да можем ние и децата да общуваме, за да не губят съвсем представа какво е това България, тъй като се надяваме, дори и да отидем, да не оставаме вечно там.

    Сигурно има и други неща, които ме вълнуват, но в момента просто не се сещам. Като цяло ще се радвам на всякаква информация за това как се живее с деца .

    #2
    Отг: Представяне - Дани и Ицо

    Здравейте Дани и Ицо
    Нашите мотиви също се обособиха след като се роди детето ни с тази разлика, че винаги сме гледали и искали по-глобално да се развиваме. Нашето дете не ходи на ясла/градина, гледаме си я в къщи точно поради вашите причини... относно впросите, които задавате, аз съм проучвала само за Австралия и не мога да дам адекватен и обективен отговор, защото сме в процес на емиграция...
    По т.1 и т.2 не мога да отговоря, по 3. - според мен си е идиидуално... както съм чела, че някои спират да боледуват, така и че продължват до климатизирането. Има и нещо друго - климатът в НЗ е доста по-важен от този Австралия така, че пак нещата опират до организъм. 4. това според мен си зависи от родителите и децата, независимо в коя част на света са 5. знам, че градината в Австралия са платени, като сумите са доста "високи" за нашите бг виждания (около 100-120 долара на ден, като след известно време може да кандидастваш за дискаунт), а и имат waiting lists повечето. Училището е безплатно, освен ако не искате някакво частно, или специализирано (аз съм харесала едно, но си е скъпичко), това пак за Австралия. Има различни видове childcare, според възрастта, времето (стандартната е от 9-15, удължената до 18ч.) и типа. 6. Сигурно има, като навсякъде по света.
    Хората с деца там да разкажат, мен също ми е интересно, не само за Авсралия, а и за НЗ

    Comment


      #3
      Отг: Представяне - Дани и Ицо

      Бенита, благодаря за предоставената информация! Ще чакаме включване и от други. А за спорта принципно си права, но винаги го има и въпросът с времето :-) Аз по-скоро се надявам спортовете да са свързани с градината/училището, както е и тук де малко или много.

      Поздрави,
      Даниела

      Comment


        #4
        Отг: Представяне - Дани и Ицо

        Здравейте Дани и Ицо, добре дошли във форума.
        Ще започна отзад напред, със нашият личен опит.

        от година и половина сме в Сидни, детето ни е сега на 5 и малко, току що тръгна на училише.
        по въпросите:
        1. съвсем нормално е да работиш на каквото време си договориш, може парт тайм или фул тайм. 7.6 часа май е стандартният работен ден. Може и да си договориш контракт, и да си работиш от вкъщи - всичко е гъвкаво, зависи си как се договориш.
        2. болнични досега ни ми се е налагало да вземаме, не сме боледували нито веднъж, но системата медикеър е доста добра, и съсвсем безплатно например може да си направиш ядрено-магнитен резонанс. Аз ходих на 2-3 прегледа, на рентген ме пращаха, съвсем приятно и безплатно. Не помня да съм чакал повече от 5-6 минути пред доктор, зашото по правило първо се обаждаш и си вземаш час, след това си отиваш. Може да отидеш абсолютно във всеки един кабинет, не си длъжен на някакъв личен лекар. Само си казваш медикеър номера.
        3. времето и атмосферата специално в Сидни е страхотна, малкия не помня да е боледувал, зима тук няма, става около 7-10 градуса когато е най-студено. Около 1 година ходихме на пре-скул (детска градина) и нямахме болести, но все пак "имунизацията" от 2 години кашляне по бг ясли-градини си каза думата. На наши познати детето на 2 г. за пръв път тръгна на градина и си се разболя веднага(което е нормално - среща чуждите вируси за първи път)
        4. Дали спотуват?! тичат като луди по детските площадки. Тук са маниаци на тема детски площадки, страхотни са, обезопасени, с огради, меки настилки, навсякъде са, както и парковете са навсякъде. Дали спортува детето си зависи от родителите - може да го запишеш на каквито си искаш и колкото спортове искаш. например тенис вторник, плуване сряда, карате четвъртък. Всичко това си плашаш разбира се
        5. Градините СА платени и трябва да си намериш в коя има места. Около 100 и над долара на ден се плаща. Държавата прави отстъпка. На нас ни поемаше около 42 % от таксата, като не сме чакали, записахме малкия на 1 март, през април се усетихме да си поискаме тази отстъпка, (child care rebate) и след 2 седмици изведнъж започнаха да валят пари - със задна дата покриха всичко от първия ден включително. Училището е безплатно (държавното). има 4 срока, току що ни дойде една сметка 70 долара за първия срок, нещо за хартии и консумативи. има по едно такова плащане всеки срок. ЧАстни училища има всякакви, цифри има зашеметяващи. ти си решаваш. Ние от нашето квартално сме супер доволни (сравнявайки с аналогията в бг) В държавното училище са ДЛЪЖНИ да го приемат в района в който живее. няма списъци или чакане около 5-6 месеца предварително се записахме.
        6. Групи българи има не е като в Чикаго, малко сме и само отбрани хора. Далече сме от бройката на сърби, гърци, македонци, италианци които са започнали да прииждат тук 50-те 60-те години и вече са 3, 4 поколение.

        Като цяло, тук хората имат минимум 2 деца, масово са с по 3 и повече, нас с едно ни гледат много странно. Отиваме на имунизация, докторката пита, 'тате, къде са другите' ?

        Това от мен, за близо 2 години тук не съм съжалил и за секунда са решението което взехме

        Поздрави,
        Любо

        Comment


          #5
          Отг: Представяне - Дани и Ицо

          Благодаря, Любо, информацията ти беше доста полезна Много се надявах да чуя нещо такова!

          Поздрави,
          Даниела

          Comment


            #6
            Отг: Представяне - Дани и Ицо

            Здравейте Дани и Ицо,

            Много ще ми бъде приятно да си поговориме и мисля, че ще ви бъда доста полезна. Мога да ви дам отговори на всичките въпроси и даже допълнителна информация, която ще ви бъде интересна. Искате ли да оставите skype или viber за да се свържа с вас и да си поприказваме на живо

            Всичко най-добро Ви пожелавам.
            Last edited by Ben10; 29-03-15, 00:41.

            Comment


              #7
              Отг: Представяне - Дани и Ицо

              Ето и малко инфо от мен, след година и половина в НЗ с две деца и работа в ИТ:

              Нормално ли е човек да работи на 6ч. работен ден.
              Зависи. Най-вече от работодателя. Има и компании които те искат от 9 до 5 точно, с костюм, има и такива които са доста по-нормални и държат да наемат правилните хора, които да си вършат работата добре, когато и както им е удобно. Аз например имам колеги които идват в 7 и си тръгват в 3, или пък идват в 8-9 и си тръгват в 3 за да приберат децата от училище (така наречения school run) и после доработват от вкъщи, има и такива които по 1-2 дни в седмицата работят от вкъщи, а има и някои които работят само 4 дни в седмицата. Варианти има много, стига работодателя да е отворен за тях.

              Как стои въпросът с болнични за гледане на болно дете (все пак не ми се вярва съвсем да спрат да боледуват)?;
              Честно казано не знам как е уредено законово. При нас просто пращаш един мейл "Днес ще закъснея/ще работя от вкъщи/няма да работя понеже се занимавам с болно дете" и толкова. За щастие не ми се е налагало за повече от половин-един ден. Предполагам че ако става въпрос за седмица/две ще трябва да си вземеш платен или неплатен отпуск. Мога да разпитам ако държите да знаете как е точно.

              Като цяло как се отразява времето и атмосферата на малките деца? Има ли такива нон стоп сополи и кашлици по градините и училищата?
              Отразява им се СУПЕР. Естествено че се случва да боледуват, но едно от нещата в което НЗ наистина е много добро място, то е е като място за отглеждане на деца.

              Спортуват ли активно малките деца?
              Това зависи най-вече от децата и родителите им. Ако искат да спортуват възможности има много.

              И как точно стои въпросът с градините и училищата Платени ли са или не? Как става приемът? Ако се озовем там, например декември месец с едно дете на 5 и едно на година и половина, какво да ги правим?
              Детските градини са платени, като ако сте граждани или с ПР виза имате 20 часа на седмица безплатни (за деца над 3г), ако сте с работна виза си плащате всичко. Проблема е че дори и да искаш да си плащаш, понякога се чака с месеци, зависи от района в който живеете.

              Училището е безплатно, могат да започнат веднага като навършат 5г., след 6тата мисля е задължитено. Във вашия случай например едното дете ще трябва да може да почне училище (като това съвсем не е като училището в България). Другото ще трябва или да го гледа единия родител или да му намерите daycare.

              Има ли групи българи, с които да можем ние и децата да общуваме, за да не губят съвсем представа какво е това България, тъй като се надяваме, дори и да отидем, да не оставаме вечно там.
              В Окланд има доста българи, има и българско дружество и т.н. Тук в Уелингтън са много по-малко. Реалноста е, че като новоимигранти ще общувате най-вече един с друг и с децата си. Което пък май една от целите ви.

              Ами това е. Не е лесно, но не е и кой знае колко трудно. Ако имате добър стандарт в България много е възможно тук реално да правите по-малко пари (доходите ви ще са по-високи, но също така и разходите и накрая на месеца ще спестявате по-малко отколкото в Бг), но пък парите не са всичко.

              Comment


                #8
                Re: Представяне - Дани и Ицо

                Дани и Ицо, добре дошли. Бен10 е жената в едно познато семейство българи тук с деца като вашите. Аз я помолих да се регистрира и да ви пише тук (Дени - пиши във форума моля, за да може и други да почерпят от информацията, която имаш и преживяванията с които си се сблъскала, че и мен ме сблъска покрай тях).

                Comment


                  #9
                  Отг: Представяне - Дани и Ицо

                  Здравейте Дани и Ицо,

                  Считам, че badabing е дал изчерпателен отговор на въпроси 1 и 2.

                  3. Като цяло как се отразява времето и атмосферата на малките деца? Има ли такива нон-стоп сополи и кашлици по градините и училищата?
                  Децата рядко боледуват тук в сравнение с България, където по-голямото ни дете, което ходеше на градина, боледуваще всеки месец и през повечето време си беше вкъщи на антибиотик. Една от причите е, че има огромна разлика в детските градини. Тук са едно голямо отворено пространство, докато в България вирусите се разнасят в една затворена стая. Друга причина е, че въздуха в Окланд е по-чист в сравнение с този в София. Макар и климата да е доста влажен край океана, не мисля, че същият е проблем за децата. Дори и да се случи да има мъгла, то това е едва няколко пъти в годината, като представлява нещо като мокър облак, а не мръсен смок.

                  4. Спортуват ли активно малките деца?
                  Повечето детски градини имат големи детски площадки към тях и за разлика от България децата са по цял ден навън ако не вали, а не само когато (ако) решат учителите да ги изведат. Децата спортуват много активно в градината, защото по цял ден тичат, катерят се, скачат и т.н.

                  5. И как точно стои въпросът с градините и училищата Платени ли са или не? Как става приемът? Ако се озовем там, например декември месец с едно дете на 5 и едно на година и половина, какво да ги правим?
                  badabing е обяснил за таксите в детските градини и училищата.

                  Училището тук е от 09:00 до 15:00 ч., като има занималня, която се заплаща и е с работно време сутрин от 7:30 ч. до началото на учебните занятия и следобяд след завършване на училище до 18:00 ч. Училището в Окланд е по райони и можете без да чакате да запишете детето в района, в който живеете. Ако искате да бъде в друг район, различен от този в който живеете, ще сте в листа на чакащите.
                  За детските градини наистина зависи от района дали ще има места, но мисля, че не е толкова трудно да намериш свободни места, след като поразпиташ в няколко детски градини.

                  6. Има ли групи българи, с които да можем ние и децата да общуваме, за да не губят съвсем представа какво е това България, тъй като се надяваме, дори и да отидем, да не оставаме вечно там.
                  В Окланд има българско дружество, което организира често събирания, както и Неделно училище за децата, където те да могат да учат да четат и пишат на родния си език.

                  В обобщение, базирайки се на моят опит и лични впечатления, бих казала, че Нова Зеландия е страна, която несъмнено предлага здравословна и мирна среда, отличаваща се с благоприятни условия за отглеждане на нашите деца.

                  Comment


                    #10
                    Отг: Представяне - Дани и Ицо

                    Написано от Ben10 Виж мнението
                    6. Има ли групи българи, с които да можем ние и децата да общуваме, за да не губят съвсем представа какво е това България, тъй като се надяваме, дори и да отидем, да не оставаме вечно там.
                    В Окланд има българско дружество, което организира често събирания, както и Неделно училище за децата, където те да могат да учат да четат и пишат на родния си език.
                    Малък офтопик

                    Хубаво има българско дружество в Окланд, но ми е интересно да науча от първа ръка: Какво се случва с неговата дейност, след като председателят му Дон Цецо отпраши скоростно със все фамилията си към Мелбърн, 03?!
                    Традициите отдавна не са това което бяха...

                    Comment


                      #11
                      Отг: Представяне - Дани и Ицо

                      Благодаря на всички, които се отзоваха. Бяхте много полезни. Животът за децата звучи добре! Не прочетох мнение относно някакви непреодолими проблеми
                      Вече везните започнаха да клонят в посока Австралия, обаче, главно, защото като че ли за мъжа ми там има повече професионални възможности + лекото притеснение, че ще ни е хладно в Окланд. Можете ли да ме насочите за какви визи трябва да гледам, защото има твърде много и леко се пообърках? За НЗ се бах ориентирала и горе-долу попресментала... И двамата сме с трудов стаж 8-10г., магистърски дипломи и с професии измежду желаните. Записахме и IELTS за 9 май. Дано резултатите да са задоволителни. Леко съм притеснена за своите .

                      Всъщност, ще пусна тема при Оценка на шансовете с по-подробна информация.

                      Поздрави,
                      Даниела

                      Comment


                        #12
                        Отг: Представяне - Дани и Ицо

                        зависи дали искате "Постоянна" или "Временна" виза... постоянните основно се кандидаства за 189 (индипендънт) и 190 (спонсорска), временните - работна 457, това го казвам, защото в първият пост пишеше, че не мислите да живеете там "завинаги"...

                        Comment


                          #13
                          Re: Представяне - Дани и Ицо

                          Градовете в Оз са по крайбрежието и ако си представиш сблъсъка на най-сухия (и много топъл) континент на земята с необятния влажен (и хладен) океан, може би ще се досетиш че климата във всеки момент се определя от това в зависимост кой атмосферен фронт доминира. Средногодишните температури са много приятни, обаче времето също е и променливо, та не е като това да не предразполага към разпространение на вируси, НО няма големи епидемии като в Европа и Америка - предполагам донякъде и заради изолораността.
                          Ние сме тук от година и няколко месеца и по-малкият ни син боледува почти всеки месец. Почти колкото и в БГ. Но, действително - повечете хора с малки деца с които сме говорили казват, че при тях децата им се разболяват значително по-рядко.

                          Comment

                          Working...
                          X