2 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Показани резултати 11 до 20 от 42

Тема: Bреме ли е да се завърнат българските емигранти

Little Big Man Аватара на Gianni
    От
    Italy
    Полезно
    23
    Полезен 12 пъти в 11 мнения

Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

В Италия от време на време ми задават въпроса: Тук ли мислиш да останеш за постоянно или един ден ще се върнеш в Бг?!
    Отговарям им следното: Ако съм роден от родители емигранти тук или същите такива са ме довели, когато съм бил на 4-5 годинки - Да. Аз обаче дойдох твърде късно с оформен мироглед за нещата и никога не мога да се нарека италианец, защото съм роден и отраснал в един друг свят (повтарям го за неразбралите - един друг Свят - не друга държава).

Хайде, хора сложете си ръка на сърцето и кажете: Аз избягах от Бг, защото не искам дори за миг да съм българин!
    Човек има само една Родина - там където е роден и израстнал, другото е дадена възможност от дадена нация да се развивате при тях и съответно на Маx да използват възможностите Ви.

Не карайте предците ни да се обръщат в гробовете си знайни и незнайни, където и да са. Верно е, че в основата си сме номади и през вековете скитането напред-назад е било основно начинание за нацията ни, но тогава са го правели водени от други подбуди и цели. Историята говори за м/ду 10 и 12 български царства господарства наричащи се с името България, от които папера не им е останал, изключая днешната Бг. Някой чувал ли е факта, че в ден днешен би следвало да сме около 100 млн. а не жалките 7 и малко отгоре?! И защо се е получила тази разлика според вас ladies & gentlemen?! Не се оправдавайте с факта, че от 1 300 години съществуване сме били 750 под разни робства (това си е от простотията на тези некадърници, които са управлявали държавата ни по ония времена).
    Традициите отдавна не са това което бяха...

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    181
    Полезен 535 пъти в 301 мнения
    Блог статии
    35

Re: Bреме ли е да се завърнат българските емигрант

Родолюбието и енергията на българите се изпарява през 30те години на миналия век, когато наистина е златния век на съвременна България, отново потъпкан от властолюбиви и подкупни държавници и задкулисна намеса на Великите сили. После следва малко комунизъм, където те обучават да не мислиш критично, а безропотно да възпроизвеждаш системата, която естествено ти се отплаща с храна, покрив, някаква сигурност и скромен живот. След това идва дивият егоизъм и непукизъм и желанието за материално забогатяване. Е, до ден днешен в България къде изкуствено къде естествено се поддържа ниско ниво на заплащане и заради ниска продуктивност. Младото поколение иска мобилен телефон и:
    http://kutzarov.org/?p=1336 (вижте и другите статии в сайта на автора)

Ценности и култура няма. Да, българин съм и си го казвам, но това не значи, че искам да се върна в Родината - даже хич никак не искам. Вече мисля, че и на море не искам да ходя там. Ще отида там където има обслужване, където с удоволствие ще си дам парите и бакшиша, а не някоя нагла сервитьорка при сметка 16.42 лв да ми вземе 20те лв, да каже "Нямам дребни да ви върна" и да чака да кажа да задържи рестото. В такива ситуации (както и с такситата) винаги нося една кесийка с дребни, от които мога да направя всякаква комбинация и да платя точно. Така и правя. И касови бележки искам. Но съм един от малцината и все по-зле става. С едни приятели холандци в Несебър търсихме ресторант и в един исках да погледна менюто. Беше скъпо и го върнах като казах на викача, че ни е скъпо, той едва не ми налетя и вика "Къде сте тръгнали на ресторант, ако не искате да оставите поне 20лв на калпак" (2006та, когато баничка + боза в София на Славейков беше 60ст). Да бях мазохист с желание да мизерствам и всеки ден да съм свидетел на ужасиите - не съм. Не ме интересува. С риск малко да събудя балканската кръв на някои хора във форума, искам да ви кажа съвсем искрено, че Турция би била много по-подходяща държава-управителка и като се има предвид колко много ни обичат (съвсем сериозно!) турските турци и самата държава, мисля че положението би могло да се оправи. Но отвътре вече няма енергия, интелигенцията е в ъгъла, все едно е 1948ма.

Колкото до милионите: предпочитам 100тина читави човека, отколкото 100 милиона пасмина. Аз се гордея със себе си, не със сънародниците си (в която и държава да се намирам) и предпочитам да се ограждам с верни хора, на които мога да разчитам всякак. В България, ако ме блъсне кола, най-вероятно ако някой се обади на 112, ще попитат линейка ли да пращат или катафалка. Докато някой дойде за помощ, ще съм обран. Ако някой се опита да помогне, полицията ще го арестува като извършител, за да си оправи статистиката. А може и шофьорът на колата да ме осъди да му платя огънатата броня и преживения стрес (виж http://www.dunavmost.bg/Bulgaria/New...znoski-po-delo) Та така... Съжалявам, че съм толкова циничен, и ме е срам да спомена за миналото, защото ще прозвучи грозно и като въздух под налягане като се сравни с настоящето.
    Последна редакция от NikiG ; 07-04-15 в 08:56

3. Следният потребител намира мнението на NikiG за полезно:

venziap (07-04-15)

Полезно
    42
    Полезен 46 пъти в 33 мнения
    Блог статии
    2

Хора, тези които сте се махнали стойте си там, тук не става... не става нищо... хора, манталитет, народопсихология, както искате го наречете... нещата изкрастализират още повече, когато се сблъскаш със здравната система (или по-скоро с липсата й)... налагати се да ставаш специалист в някоя област, защото "специалистите", които са учили за това не им дреме... примери много - крадат ти номера (единията?!?!) на колата, на която си плащаш всички данъци, каско-маско и куп други, глобяват те защото, за да стигнеш до КАТ за смяна (за собствена сметка) защото си без номер нищо, че са ти го откраднали, там те овикват, че видиш ли не си минал през автомивка, подновяваш си всички документи и после освен всички неща, които си платил започваш да плащаш и за платен паркинг, където си чупят задно стъкло (виновник няма) и ти блъскат колата (не ти дават да видиш записите от камерите, защото ако било вечер станало нямало да се види добре?!?!? WTF за какво плащаш) и така отново си на изходна позиция... пример две, решаваш да имаш дете, да го родиш в тази държава, да бъде работна ръка, данакоплатец. налагати се да изучих цялата медицина, защото иначе те подкарват по "стандарта", който е безуме. как да е раждаш го това дете като решаваш да си платиш и това да се случи в частна болница, където не е никак евтино за бг стандаритите, и какво - нищо чудно, да го изпишат със инфекция (стафилококова), или да съсипят здравето на майката за следващите минимум 5 години. ок, преглъщаш и това, но когато вече ти разболеят детето в някакъв си детски клуб и отиваш на лекар, ако благоволи да си вдигне телефона, чакаш 2 часа на студа да те приеме и накрая ти отговаря, че си въобразяш, че детето ти не е добре!?!?!?!?!? отиваш на частно - там те одрусват една минимална раб.заплата, пускат ти една кола изследвания неправилно, съответно излизат грешни резултати, трябва пак да ги пуснеш като отново платиш, защото ти се отказва направление, пак плащаш едни пари и за това "удоволствие" се сблъскаш с кретеноиди... примери, още мога да дам... стойте си там където сте, тук НЕ СТАВА!

5. Следните 2 потребители намират мнението на benitabeni за полезно:

NikiG (07-04-15),roshavbg (07-04-15)

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    181
    Блог статии
    35

@permutation, Щатите бяха уволнени по няколко причини:
    I. Лични - избягах от семейната драма там. Влияеше ми зле, защото ме караха да се занимавам с проблеми от всякакво естество: междуличностни, финансови, здравни, застрахователни и т.н. Невъзможност да да спонсорираш еднополов партньор за жителство (това вече отпадна, или ако не се очаква да отпадне до края на юни т.г.)
    II. Държавни - накараха ме да напусна, защото работих без разрешение (въпреки че плащах данъци и имах подадена молба за зелена карта чрез родителите ми), робски условия на труд (особено за по-ниско ниво на заплащане), закони направени да пълнят гушите на адвокатите и напълно несправедливи към виновните (и криминалните, и гражданските присъди са под всякаква критика), недостъпно здравеопазване, ксенофобия, расизъм, прекалено голямо влияние на религията в живота на хората. Отделно след 2010г като се върнах вече със зелена карта нещата се бяха променили коренно - чувстваше се че америкнанците са със смачкано самочувствие, 10% безработица, напукан асфалт във Флорида по паркинги/бензиностанции, че дори тук-таме и по официалните пътища - дотогава не бях виждал такива неща. Потенциалните ми работни места бяха на почти час с кола от нас до работа в едната посока при стресов трафик.
    III. Откритието Нова Зеландия. Не можах да повярвам как работата ми стана второ семейство, бира с колеги (аз не обичам бира, но се жертвах в името на колектива ) Само 7 месеца след това си върнах зелената карта. Да, има проблеми и какво да се желае, но има сремеж, има оптимизъм, с удоволствие ходя на работа, изкарвам предостатъчно и се чувствам здрав, спокоен и щастлив.

Българския паспорт ще пазя докато имам изгода от него като средство за безвизово пътуване в Европа. В момента, в който ми се направи проблем от България за каквото и да било, просто ще им го хвърля (той и без това не ми е "връчен" - сега виждам че не съм описал перипетията си по издаване на лична карта с вече смененото ми име). Както и да е - България отдавна е "уволнена". Това не значи че ще забравя родния дом, родния град, липата отпред (само една), (баба и дядо) х 2, детската градина, игрите, училището, приятелите и всичко, което помня като слон.

7. Следните 3 потребители намират мнението на NikiG за полезно:

permutation (07-04-15),roshavbg (07-04-15),venziap (07-04-15)

Полезно
    41
    Полезен 16 пъти в 12 мнения

Цитат Написано от Gianni Виж мнението

Хайде, хора сложете си ръка на сърцето и кажете: Аз избягах от Бг, защото не искам дори за миг да съм българин!
    Човек има само една Родина - там където е роден и израстнал, другото е дадена възможност от дадена нация да се развивате при тях и съответно на Маx да използват възможностите Ви.
    Имаш убедителна стратегия, основаваща се на вменяване на вина и чувство на срам у "бегълците" и безспорни аргументи за завръщане като "Не карайте предците ни да се обръщат в гробовете си знайни и незнайни, където и да са. "
    Уникало! Друго просто няма какво да се добави!

От
    Italy
    Полезно
    23

Цитат Написано от venziap Виж мнението
    ...Уникало! Друго просто няма какво да се добави!
    Стига със сарказма, man! Банален ли да ставам с италианската поговорка: Светът е хубав, защото е шарен. Пуснал съм си една скапана тема в която съм изразил собственото си мнение (!!!) по даден въпрос (НЕ твоето или на някой друг!). Какво следва - тази тема (подразбираемо - този човек) модераторите, ако обичат да ги пратят в кучия г*з, защото ... ами и аз не знам точно ... ами защо не изразява нашия мироглед. Евалла, даже аферим и дори машалла, агалар!
    Колко пъти да се повтарям - НЕ съдя никого, Не вменявам вина на никого!

Давам два примера от многото с които съм запознат, иде реч относно мой познат и мой братовчед, които избягаха от Бг в началото на 80-те год. на миналия век.

1. Мой приятел от казармата избяга по време на служба, защото си беше изградил свой мироглед относно комунизма и според него не се вписваше в правилата на играта им. Пътя му започва през екс Югославия - Триест - после за кратко в Италия и от там в Щатите.
    Какво получи от "народната власт" за куража си: Осъден задочно на смърт, като изменник на Родината.
    Какъв е в днешния ден: Преуспял бизнесмен в US, който тотално се е отрекъл от Род и Родина.
    Цената която плати: Съсипани родители и близки от "народната власт" (разбирайте органите на ДС).

2. Моя братовчед избяга от Бг само ден след като му връчиха повиквателната призовка за "родната" казарма.
    Основен мотив - не желае да носи оръжие и да изпълнява заповеди на когото и да било.
    Какво получи от "народната власт" за куража си: Осъден задочно на смърт, като изменник на Родината.
    Какъв е в днешния ден: Средна ръка човек със собствен бизнес в Азия, който тотално се е отрекъл от Род и Родина.
    Цената която плати: Съсипани родители и близки от "народната власт" (разбирайте органите на ДС).

Ако тези двама младежи в днешния ден не искат и да чуят за Бг може и да се опитам да ги разбера - най-малкото защото "народната власт" им поиска главите в прав текст. Тук обаче си говорим за други неща, иде реч за хора израстнали и получили перфектното си образование в Родината си (Ники до някъде ще го сложа в изключенията) и след това съвсем легално са излезли по странство. Съответно не са съдени за деянието си от "народната власт", а и никой не ги гони или преследва. Cxваща ли се разликата c моите хора?!

В държавата ни за момента е зле, то спор и две мнения по въпроса няма. Как да се оправят нещата, ако всеки нормален човек си бие камшика нанякъде и стане образно казано невъзвращенец?!

p.s. А това дето го споменава Ники за патриотизма на нашенеца. Давам за пример прадядо си, който е емигрирал и живял около 20 години в Америка и когато до тях достигат новините за обявяването на Балканската война от 1912-та зарязва всичко прибирайки се за да участва, като доброволец на фронта. Резултата - следствие на тежко раняване остава инвалид до края на дните си. На моменти си мисля, а не е ли сгрешил човека в решението си? Тогава са били патриоти все още явно.

От
    В гетото
    Полезно
    112
    Полезен 18 пъти в 11 мнения

Гледам много време, енергия и страст се отдават да се коментира "затворена страница". Реших и аз да се включа малко и Ganni да разбере намека. Хората търсещи съвет тук са такива, които са се предали да лъжат повече себе си, че няма по-добро от гетото България.

Последна редакция от roshavbg ; 07-04-15 в 18:56

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    181
    Блог статии
    35

Джани, аз избягах от САЩ, защото отказвам да живея живота на роднините си (включително и най-близките). Кръвта вода не става, но е най-добре да се оградиш с хора, които са верни и с които имате общи интереси, а не с такива, които се чувстват твои близки само заради кръвта. Имаш ли семейство? По думите ти оставам с впечатлението, че нямаш и имаш нуждата да запълниш празнотата с някаква носталгия към България.

Хората от миналото са такива, каквито ги описваш - и мой пра-пра-дядо отива в САЩ на гурбет, връща се в България и построява мелница в Бяла Слатина. Баба ми учи за очен лекар в Германия и се прибира 1942 г баш по време на войната. Тогава е имало надежда. Вече критичната маса, която може да оправи страната я няма - не вярвам, че демократичния процес е способен да оправи нещата и затова хората с възможности и с глава на раменете си си бият камшика.

Индивидуалността днес предпазва от идеализиране на парчето земя, върху което си се родил и чиято националност носиш. Аз отдавна не храня никакви чувства към нито едно място на земята. Ако съм добре някъде се старая малко или много да помагам за развитието на мястото, и смуча колкото мога от него. Един вид симбиозата мравка - листна въшка. Това ми е философията на днешно време. Не бих умрял и за нито една държава - отдавна съм много над ограничението да съм гражданин на държава. Аз съм гражданин на света!

От
    Italy
    Полезно
    23

Момчета, всички тук сте страшни симпатяги! Браво харесвате ми!
    Както казваше моя ротен командир, когато беше в настроение: Юнаци, много се гордея с вас, те сега да ми кажат и съм готов да минем заедно Балкана боси през билото.
    А когато нещо му беше криво имаше друга приказка: Мамка му предадохте ме, а аз бях готов да Ви се доверя и Балкана да минаваме боси през билото.

Не ми забелязвайте (така казват в наше село), нали затова е форум - место за дискусии. Не искам с никой от вас да се намразявам - емигранти сме, кой от 1-2 години, кой от няколко пъти по толкова. Ако нищо друго не ни слага на едно место, поне заради този факт да запазим благоприличие. Стига с тези подмятания: "Пратете го в нафталина", "затворена страница", "хабене на енергия" и так далее... Който иска да коментира, да го прави без сарказъм и подмятаници. Уж за голяма начетеност и култура претендирате, а то само Ники май спазва добрия тон.

13. Следният потребител намира мнението на Gianni за полезно:

NikiG (07-04-15)

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    181
    Блог статии
    35

Като цяло се спазва добрият тон И Рошав и Венци ги познавам лично от едно време, когато 2010-2011 се събирахме в София на среща на форума и крояхме планове как да се евакуираме. Хората желаещи емиграция и пишещи тук са добронамерени, независимо от нивото на образование, култура или разбирания. Аз лично насърчавам дискусия дори когато не съм съгласен с предмета или изразеното мнение. Не се опитвам да наложа своето и не нападам лично. Случвало се е да "разтървавам" хора във форума, но слава богу е рядкост. Нищо не мога да кажа за бъдещото си връщане в България - само едно е сигурно, ще се прибера юни 2017 да отпразнувам 20г от завършване на гимназията със съучениците, с повечето от които поддържаме връзка и се познаваме (целия випуск от 100тина човека). Пръснати сме навсякъде по света, но знаем че училището ни е уникално и сме по-задружни дори от някои световни групи

15. Следният потребител намира мнението на NikiG за полезно:

MyCTaKaP (08-04-15)

2 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители, разглеждащи темата

В момента 1 потребители преглеждат темата. (0 потребители и 1 гости)

Права

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •