Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Bреме ли е да се завърнат българските емигранти

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Re: Bреме ли е да се завърнат българските емигрант

    @Niki Макар източника да не е много кредибъл - Явор Дачков (gllasove.com) го е подкарал през псоедните няколко години по пътя на Болен Сидеров -, за феноменалното развитие на Турция спор няма никакъв!

    На Турция обаче и предстои да навлезе в Middle income trap

    като през последното столетие само Корея е успяла да го преодолее, дано турците успеят и ги последват, но при структурата на обществото им това не е много вероятно.

    България в по-дългосрочна перспектива, и като част от голяма икономическа зона, има шанса да я издърпат за косата. И аз не мисля, че има вътрешни сили сама да постигне чудо. Дали това ще се случи както в Ирландия - малцината останали след няколко поколения на емиграция да имат висок стандарт -, е трудно да се предвиди.

    Comment


      #32
      Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

      Уважаеми Ladies and Gentlemen, темата от въпроса за хипотетичното връщане на Бг емигрантите заби в посока развитието на Турската империя. Добре, не се сърдя, няма лошо в това. Вчера бях написал нещо и после го изтрих. Сега го пиша пак, защото виждам, че давате малко грешни представи на хората относно "резаните карабини". Бях там за около 1 година в началото на 90-те. Работих за един от най-големите истанбулски бизнесмени, като лична охрана и покрай него имах възможноста да видя доста неща за които никъде няма да прочетете по нета.
      Да, имат хората напредък по много направления и е видно с просто око, но.... има едно голямо НО при тях! Ако си говорим за Истанбул има зони от града, където е супер уредено и дори европейците могат да ги вземат за положителен пример относно начин на живот и личностни взаимоотношения. Това може да се види и в някои други от големите им градове (говоря за европейската част на страната). Не се заблуждавайте обаче, че цялата им държава е на това ниво.
      Там се намират едни от най-големите американски бази в тази част на света, давам ви само едно име от многото - Инджирлик - голям подземен град претъпкан от авиация и др. бойна техника. В тази връзка американците наливат доста милиони от зелените си хартийки в държавата. Но минете ли Босфора и част от крайбрежието след него, от там насетне започва истинското им лице и манафска същност, а когато го видите с очите си, тогава ми говорете за напреднала Турция.

      p.s. При мисълта колко наши царе са били под стените на Константинопол и по една или друга причина не са влезли вътре, направо лошо ми става. Дори понякога чисто хипотетично искам да си представя развоя на средновековната история при завладяването му от българите.
      Не знам после Господ ли, кой ли е дал тази възможност на феслиите, явно не малка роля освен всичко останало е изиграл и духовния упадък на ромеите по онези времена. Като цяло събитията, които са последвали имат преди всичко трагичен отпечатък най-вече върху нашия народ, който изиграва ролята на буфер в спасението на Европа. Те затова сега и толкова много са ни очевадно "благодарни".
      Традициите отдавна не са това което бяха...

      Comment


        #33
        Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

        Написано от Gianni Виж мнението
        Живота е любов, обич, дом, семейство, добра работа и приятни мигове с хубави хора.
        Ок ама не разбрах какъв е проблема да имаш всичките тези неща в която и да е страна?

        Ако приемем че може да живееш в уредена страна с чисти улици, с възможности за развитие и бизнес и да имаш дом/семейство/приятели - тогава какви са предимствата на България? Аз лично не ги виждам ама и спрямо повечето българи разбиранията ми са странни, може би затова си пасвам с "чуждите"

        Comment


          #34
          Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

          Българинът, смаял САЩ: Бих се върнал в България



          http://vbox7.com/play:137a11ff4e

          За успеха на 18-годишен българин, който е приет във всички осем висши училища от Бръшляновата лига - едни от най-престижните университети в света, съобщават американски и британски медии.
          "Дейли мейл" разказва, че Стефан Стойков е пристигнал със семейството си преди 10 години в САЩ. Той е завършил гимназия в Индианаполис, щата Индиана. Когато дошъл в САЩ, Стефан не можел да каже нито една думичка на английски език. 10 години по-късно той е приет във всички осем висши училища от Бръшляновата лига.
          Изданието разказва за още трима младежи от имигрантски семейства, постигнали подобен успех.
          Самият Стефан признава, че не може да повярва в успеха си. "Чувството е невероятно. Никога не съм предполагал, че ще ми се отдаде възможност да избирам измежду най-престижните висши училища в света. Надявах се да ме приемат поне в един от университетите от Бръшляновата лига, но не и във всичките осем", споделя младежът.

          Университетите от Бръшляновата лига са "Браун", "Колумбия", "Корнел", колежът "Дартмут", "Харвард", Пенсилванският университет, "Йейл" и "Принстън".
          Всички университети предлагат на българина пълна стипендия. Няколко от колежите дори са го поканили да им гостува през април, за да се запознае на място с програмите и условията им, за да ги избере, пише "Индистар". Момчето е прието и в 10-те водещи колежа в страната.
          Стефан споделя, че усилията и подкрепата на родителите му са му помогнали да постигне целите си.
          Момчето признава, че майка му и тежката работа, която тя вършела като домакиня, са го вдъхновявали през годините.

          Източник: БТА
          Традициите отдавна не са това което бяха...

          Comment


            #35
            Re: Bреме ли е да се завърнат българските емигрант

            Бих = има възможност в бъдещето, но тя е несигурна.

            По-скоро бихме искали България да се "оправи", за да се върнем, а не да се върнем, за да я "оправим"

            Но тъй като първата предпоставка граничи с невъзможното (налудничавото направо), то следствието е още по-невъзможно. Необходимо, но не задължително достатъчно условие

            Да е жив и здрав. След 5-6 г като завърши, нищо няма да се чуе за него. Или ще се върне като Симеон Дянков на бяла коза за известно време, ще си сложи в резюмето че е бил в управлението на държавата (дано да е успешно) и ще си hit the whip...

            Comment


              #36
              Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

              Написано от anita82 Виж мнението
              Ок ама не разбрах какъв е проблема да имаш всичките тези неща в която и да е страна?

              Ако приемем че може да живееш в уредена страна с чисти улици, с възможности за развитие и бизнес и да имаш дом/семейство/приятели - тогава какви са предимствата на България? Аз лично не ги виждам ама и спрямо повечето българи разбиранията ми са странни, може би затова си пасвам с "чуждите"
              Ах, колко малко ни трябва на мене и на тебе
              не говоря за пари дори, не бе, не бе, не бе...
              Всяка сутрин Rolling in the deep,
              всяка вечер James Brown moves my feet.

              Има един стар филм Свой среди чужих, чужой среди своих

              Традициите отдавна не са това което бяха...

              Comment


                #37
                Re: Bреме ли е да се завърнат българските емигрант

                малко да налея масло в огъня:
                Една легенда на БНТ ни напусна. Почина журналистката Нина Селвелиева. Тя е знаково име от златните години на БНТ, съобщават от обществената телевизия. (adsbyg

                Comment


                  #38
                  Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

                  Прочетено днес в нета:

                  БЪЛГАРИЯ МЕ СМАЗА! ОТИВАМ СИ! ОТРИЧАМ СЕ ОТ ТАЗИ БЪЛГАРИЯ, В КОЯТО НЯМА ЦЕННОСТИ.. ДЪРЖАВАТА НЕПРЕКЪСНАТО ПРЕЧИ. ВСЪЩНОСТ ДЪРЖАВА НЯМА.
                  Отричам се от тази България, в която живеем днес и сега. Отричам се от тази България, из която престъпниците се разхождат необезпокоявани. Отричам се от тази България, която е рай за мошениците, далавераджиите, крадците, убийците. И ад за честните и почтените хора. Отричам се от тази България, в която властва Абсолютната Безчовечност.
                  ОТРИЧАМ СЕ ОТ ТАЗИ БЪЛГАРИЯ, В КОЯТО НЯМА ЦЕННОСТИ.
                  Няма идеали. Няма достатъчно смели хора и истински родолюбци. Не е останала никаква чувствителност и никакво уважение към личността. Има само изтребление на таланти. И камари лъжи. Като например, че престъпността е намаляла, както и емиграцията.
                  Аз ще стана част от тази огромна емиграционна вълна. Заминавам при тези, които като нас преди години обичаха това място, наречено „РОДИНА“. Тези, които страдаха от идеали. Тези, които мислеха, че родината е свята и че е грях да я изоставиш. Тези, които изгубиха много самолети с приятели. Тези, които плачеха върху опустелите писти на аерогарата, но упорито си повтаряха, че човек трябва да живее там, където се е родил. И че другото се казва „предателство“. Тези, които искаха да живеят тук и никъде другаде. Тези, които имаха илюзии и смятаха, че ако всеки прекопае своята градина, нещата ще се оправят и всички ще живеем по-добре. Тези, които десет години работиха, без да се занимават с политика, без да членуват в партии и без да влизат в никакви групировки. Тези, които създадоха ценни и полезни неща и ги създадоха със собствените си ръце. Тези, които не праха пари. Тези, които бяха потенциалът на България.
                  Защото обичахме България. Преди осем години, когато бях извън страната ни, аз пак исках да живея тук. Защото обичах България. Сега, когато заминавам, аз отново искам да живея тук. НО ТУК НЕ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ! Всеки, който не краде и не убива, всеки, който се е опитал да направи нещо в България и за България, знае истината – държавата само пречи. Държавата непрекъснато пречи. Всъщност държава няма. Няма и политика. Има само управляващи, мафия. Има чудовищна, крокодилска посредственост, която се разпростря навсякъде. Превзе цялата власт. Запрати интелигентните, мислещите, чувстващите и можещите хора в панелните им кутийки – да се чудят как да изхранват децата си! Разположи се. Унищожи всичко изградено досега. Не построи нищо ново. И вместо мисионери, които да разпръскват светлина, разпрати навсякъде безмозъчни същества, които размахват палки и гърмят с пистолети, строят къщи с басейни, трудно връзват две думи в изречение, слушат чалга и от време на време с удоволствие пребиват някой от съвсем оределите си сънародници.
                  Всеки ден ние сме унизени, смазани, обезверени. Всеки ден напълно загубваме смисъла на нещата. Случва се на улицата, в трамвая, в магазина, в някое от милиардите чиновнически учреждения. Навсякъде. Историята се състои от различни факти, от различни оскърбления, но всъщност това е една и съща история – тази на пълното унижение на човешкото достойнство. В крайна сметка в момента се пише историята на унищожението на българския дух.
                  Е, ГОСПОДА ДЕПУТАТИ И УПРАВНИЦИ БРАВО НА ВАС!
                  Взехте ни и силите да се борим да останем тук. Можете да ни довършите. Блъскайте бъбреците, удряйте, чупете, рушете, ритайте, размажете мозъците ни! Така по-бързо ще си останете само вие. И все пак ще има проблем. Един единствен проблем. Колкото и да не ви се вярва, Ботев и Левски ще ви гледат отнякъде. Тях не можете да ги разстреляте отново. Няма как да ги обесите. Няма как да ги пребиете. Няма как да ги предадете. Те са тук. Те никога няма да емигрират. Това е, господа Мутри и тези от Депутатите, които стоите зад тях.
                  АЗ СЪМ ПОРЕДНИЯ БЪЛГАРИН, КОИТО НАПУСКАТ ВАШАТА БЪЛГАРИЯ.
                  Аз съм поредната, която се умори да се опитва да направи нещо за тази страна. Напускам и по икономически, и по човешки причини. Тук не можеш да се развиваш. Тук не можеш да мечтаеш. Тук не е препоръчително да следваш моралните си норми. Морал?! Губиш играта. Защото тук се играе друга игра. И тя е мръсна. Aз съм поредната българка, която заминава, въпреки че иска да живее тук. Аз съм поредния изгонен българин. Само че идеализмът вероятно е заболяване. А в това отношение съм фамилно обременена. Ето защо отнасям със себе си една друга България. България на дедите ми. България на детството ми. България на родителите ми...

                  Коментарите ги оставям за вас.
                  Традициите отдавна не са това което бяха...

                  Comment


                    #39
                    Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

                    какво да коментираме, то е ясно, че всеки може да даде десетки примери за безобразията тук, дори и такава статия да напише... аз лично съчувствам на по-възрастните хора (55+ години), които остават тук. Защото тук не останаха НОРМАЛНИ лекари, които да се погрижат за тях. Защото тук няма да могат да се насладят на спокойни старини след години отдаване за "държавата". Защото ще живеят с мизерните 200-300 лв. на месец, с които не могат дори сметките си да платят. И защото тук злобата, завистта и наглостта на над всичко...тъжно

                    Comment


                      #40
                      Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

                      Не знам доколко е редно, но малко поизлъгах за "прочетеното в нета". Дефакто писаното е oт моя лична позната, която дълги години живя в чужбина и един слънчев ден реши, че е дошло времето да се завърне към корените си в BG. Опита момичето какви ли не бизнеси, заради единия от които дори се опитаха да я убият конкурентите й (гръмнаха й колата, добре че този който е натиснал дистанционното е бил пълен идиот и не е видял добре, че тя вече е слезла малко преди това). После заплахи не от кой да е, ами от дознателите на полицията (!!!) да се отрече от показанията си и да прекрати делото срещу изродите. И т.н. и т.н. цели 8 години напразни опити да върви към нормален живот, но уви всичко напразно...
                      Да не изпадам в детайли за нещата, но в края на краищата погледа й пак се обърна към чужбина и вече не е в BG. А това получих тази сутрин по пощата си, пишеше че има изпратено копие и до Министерски съвет. Думи нямам това е положението.
                      Традициите отдавна не са това което бяха...

                      Comment


                        #41
                        Re: Bреме ли е да се завърнат българските емигрант

                        Джани, от доказателстава мисля, че вече няма нужда. Потресаващо е това, което познатата ти е написала. Това трябва да се прати до Европа, до медиите до всички. Даже бих си го сложил във гейсбука. Ще напиша само, че е цитат и че уважавам както решението на някои да напуснат държавата, така и решението на тези, които ще останат. Идеята е, че целта на този форум обаче е не да критикуваме родината, а да помогнем на тези, които имат желанието и възможностите да я напуснат.

                        Comment


                          #42
                          Отг: Bреме ли е да се завърнат българските емигран

                          Често хората ме питат дали ми липсва нещо от България. За мен тя, родината, си е там и винаги мога да се прибера и да ям български манджи и да се насладя на културата. Бих се радвал да говорим повече за непознатото или по-скоро за това, което трудно можем да намерим в България - съжителство с култури от други държави, екзотични за нашите разбирания храни, хобита, та дори ръгби и крикет. Ако въпросът е дали е време да се завърна, ще се радвам да прочета мнения не само за несгодите, а също така за успехите и възможностите.

                          Според мен тази тема вече се изчерпа. Заключвам дискусията и предлагам да насочим вниманието си към други по-интересни теми за разговор.
                          Last edited by MyCTaKaP; 07-06-15, 08:05.
                          Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                          Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                          Comment

                          Working...
                          X