Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете/на етап проучване сме /Марти

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на шансовете/на етап проучване сме /Марти

    Здравейте,
    казвам се Мартина на 30г и със семейството ми се насочихме към Австралия,Мелбърн,Сидни или някъде другаде,но да е от по-големите градове.
    Имаме 2 деца - на 2 и 4 г.

    Аз ще съм Водещия кандидат.
    Колебанията са между виза 189 и виза 190,като клоня повече към 190 за спонсорство .Коя от двете визи е по-подходяща за нас?

    1. години 30 - 30т
    2. образование/квалификация- Завършила съм Civil Engineer магистър/бакалавърска степен няма в Бг,излизаме от университета магистри/- 15т
    3. трудов стаж - тук е проблемно, по специалността работих 2 г преди да се дипломирам т.е. семестриално бях завършила,но по-късно правих дипломната . И последните 5 г не работя по специалността,а в туристическа фирма.И сега пак започвам работа по специалността си.
    4. език - на ниво Advanced бях преди няколко години и мисля,че с лека подготовка ще се справя с IELTS - 10т / или 20т/
    5. спонсорство - ако ме спонсорира някой щат -

    6.Моя мъж е на по-ниско ниво с английския.Завършил е Туризъм и е работил около 15 г по хотели и ресторанти към хотели.Не знам колко време ще му отнеме да се подготви за IELTS и ще пробвам без точки за него/поне засега/
    И в двата списъка за професиите има Civil Engineering
    233211.Има ли някъде описание на професиите какво се изисква по тях,за да напаснат препоръките?

    Съвсем скоро се насочихме към Австралия и от съвсем скоро проучвам.
    Правилно ли съм разбрала стъпките:?
    1.Явявам се на IELTS и събирам и превеждам документи за образование и стаж
    2.Асествам се към
    Engineers Australia/AIM като им изпратя всичко,което искат преведено и легализирано
    3.Кандидатствам за спонсорство - само към една от териториите ли се кандидатства или може към две?
    4,Кандидатствам за визи-тук се плащат визите за всички включително и децата нали?

    Имаме ли шанс до 1-2 години да заминем.Иска ми се децата там да започнат училище.

    Благодаря за съдействието и подкрепата на всички в този форум и успех на тези,които са в процес за визи


    #2
    Re: Оценка на шансовете/на етап проучване сме /Мар

    Добре дошла, Мартина!

    Описание на професията ти:


    Спонсорство може само от ЕДНА територия - идеята е, че точно там искаш да идеш. За 1-2 г мисля е напълно реално да свършиш всичко, че и за по-малко. За стажа трябва да чета допълнително, защото отдавна не следя процедурата за Австралия, но за щастие във форума имаме много "австралийци", които ще откликнат Поздрави и успех!

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете/на етап проучване сме /Ма

      Мисля Jorje получи виза с пътно строителство преди около година и половина. Мартина, може да му намериш профила и пратил лично съобщение, да се посъбуди във форума...

      Comment


        #4
        Отг: Оценка на шансовете/на етап проучване сме /Ма

        Привет на всички.

        Редовно влизам във форума и чета всичко. За съжаление няма още с какво да се понваля. Все се каня да опиша пътуването ни до Пърт и ще го направя в блога, но като има още инфо.

        Мартина- аз съм завършил УАСГ -Пътно строителство. (страхотна памет Permutation ;-)) Минал съм процеса от асестването при ЕА до виза 190. Ако искаш тук ако искаш на лични ще пиша. Според мен е по-добре тук, защото все ще има какво ди се добави.

        Искам да кажа, че хората в този форум са страхотни и, че без тяхна помощ трудно бих се справил.

        Ще опиша процеса след няколко дни, като се върна на родна земя, че писането на БГ на телефона ми е като БДС машинописка на фонетична клавиатура :-)

        И Permutation , тук съм в в форума почти постоянно ;-)

        Jorje

        Comment


          #5
          Отг: Оценка на шансовете/на етап проучване сме /Ма

          Здравей Мартина,

          Вариантите са наистина 189 или 190. По принцип аз бих заложил на 189. Моята идея също беше за 189 тъй като тя на практика ти дава право да отидеш където искаш ( разбирай, където има работа) в AU. Със 190 има някои ограничения.

          И така - за годините ти е ясен броя на точките.
          2. Трябва да решиш какъв стаж ще доказваш.
          3. Стажът ти започва да тече ( според разбиранията на AU) след като вече си си взела дипломата и си законно "Civil Engineer". T.e. ако ще доказваш стаж за "Civil" - броиш от деня в който си се дипломирала до деня в който си напуснала ... ако има такъв. Понеже споменаваш, че си си правила дипломата по-късно - трябва да го вземеш предвид. Т.е. получаването на "Инж." ти е началото на стажа. Нищо, че преди това може да си работила по специалността.

          До колкото разбирам - работила си друго до момента - в туристическа фирма.

          Вариантите са два според мен, но нека и другите съфорумци да кажат.

          Вариант 1 - събираш целият си стаж за "Civil Engineer" и тръгваш по тази пътека - асесмънт при ЕА и т.н. или
          Вариант 2 - събираш си стража в туризма и тръгваш да го доказваш, но нямаш образование по него ( или поне не си споменала).

          Можеш и при двете организации да се асеснеш, но това ще са повече разходи и няма да има повече точки. Трябва внимателно да прецениш - като основният ти мотив трябва да е коя специалност се търси повече в AU към настоящият момент.

          Още нещо, което е много важно - ако тръгнеш по пътеката за 190 - там е много хлъзгаво. Щатовете си променят когато те решат правилата и условията за спонсорство. В конкретният случай мога да кажа за WA. Там в момента "Civil Engineer" e available, но под Schedule 2. Което ще рече, че без покана за работа възможността да ти дадат покана е малка.

          4. IELTS - правила ли си пробни тестове? По мое мнение трябва в домашни условия да изкарваш поне 7.5-8.0 на всички модули, за да може да очакваш 7-ци на реалният изпит. Незнам дали Advanced level ще покрие изискванията за изпита. Има страшно много материали за изпита, така, че най-добре ще е да се оцениш сама, за да знаеш къде си и колко време ще ти трябва.
          5. Спонсорство - дава 5 точки наистина. При попълването на онлайн апликейшъна имаш следните възможности: Да посочиш конкретен щат за спонсорство или да посочиш всички. Лошото при вторият вариант е,че примерно ако те спонсорира NT -трябва да отидеш там ... поне за две години ... или поне да кажеш, че си търсила работа там и понеже няма се местиш другаде. Варианти има. Ти решаваш дали за конскретен щат или за всички да подадеш.

          Така - ако решиш да използваш Civil Engineer - оценява те ЕА, както вече си разбрала. Процесът там е доста бавен ( отнема около 14-16 седмици). Имай предвид, че няма как да пратиш документите на EA,ако преди това нямаш IELTS: Applicants are required to have achieved a minimum of Band 6 in each of the 4 modules of Reading, Writing, Listening & Speaking in either the general or academic modules of the IELTS. https://www.engineersaustralia.org.au/FAQ/2217

          След като вече имаш веднъж покрила 4х6 - пращаш документите на EA. Под документи се разбира:
          1. Нотариално заверена диплома от УАСГ.
          2. Преведена от заклет преводач ( заедно с нотариалната заверка)
          3. Всички възможни референции от предишни работодатели, за които си работила - доказващи опита ти по специалността.
          4. Ако нямаш референции - справка от НОИ ( дано си била осигурявана).

          (само за идея - аз изпратих всичките си рефернции ( те бяха на английски директно), нотариално заверено и преведено копие на справката от НОИ ( там пък какъв е хаус не е истина), преведени фишове за заплата от отделни фирми ( не всичките), разпечатана справка от банката направо на английски ( без превод) за получавани заплати)

          Плащаш таксата и чакаш. Имат сайт,където проверяваш до къде са стигнали. Общо взето се побират в срока до 14-16 седмици. Ако имат нещо неясно - питат по имейл. При мен една референция беше без печат и ми поискаха доказателство за стажа - пратих им копие на payslips и от банката. Приеха ги.

          И така след около 16 седмици ти дават становище - разбира се, всички стискаме палци да е положително. Там ти казват, че съглсно посочената информация можеш да кандидатстваш за имиграция по номер .... Civil Engineer.

          После следва вече самото кандидатстване за виза. Имай предвди, че някои щатове и тук имат изисквания за IELTS. Провери ги преди да се насочиш към някой конкретно.

          Това е за сега. Прочети по-горе написаното и ако имаш въпроси ( това е почти сигурно) - питай. Ще помагам с каквото мога.

          Колкото до заминаването - в рамките на една година - година и половина могат да се случат нещата. При добро желание и съвестна работа.

          Поздрави и успех.

          Jorje

          Comment


            #6
            Отг: Оценка на шансовете/на етап проучване сме /Ма

            Благодаря за отговорите ,
            насочвам се към EA и след като се явя на IELTS ще видя дали съм за 189 или 190.

            Проблема при мен си е стажа. Мога да докажа стаж след дипломирането от 1 до 2 години максимум.
            Ще подготвя сама референцията от работодателя и се съгласи да ми я подпише и подпечата,но ми е плащано на ръка и без договор. Т.е. няма да мога да направя банково извлечение или такова от НАП.
            Само с референция,в която ще е описано от кога до кога съм работила и какво точно,дали ще свърши работа.
            Ако не....ще трябва да търся спонсорство.
            ще си задам въпроса сега и на ЕА да видим те какво ще кажат.
            Стаж доказва ли се после някъде другате?За визата?
            Благодаря Ви,че помагате
            П.С. Разходихме се с моя мъж с Google Earth из Австралия да видим за къде сме се запътили

            Comment


              #7
              Re: Оценка на шансовете/на етап проучване сме /Мар

              Да, имиграционните проверяват стажа независимо - може да признаят повече или по-малко от ЕА. Това, че ЕА е решило 5г примерно. Имаше някъде интересна ситуация, че някой се беше оплакал на имиграционните, че са му дали примерно 4г и беше получил остър отговор, че имми не е ЕА и не ги интересува какво са написали от ЕА.

              Comment

              Working...
              X