Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Земетресения !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Земетресения !!!

    Здравейте,
    не намерих тема, но е напълно вероятно да има такава.

    Както всички знаем Нова Зеландия се намира на между тихоокеанската и австралийската континентални плочи, което е предпоставка за голям набор от природни бедствия. Едно от тях са големият брой земетръси с немалък коефициент. Този факт е един голям минус за бъдещите емигранти избрали Нова Зеландия за своя дестинация.

    Бих се радвал ако споделите и опишете своите неволи, преживявания и трудности в тези тежки моменти, и как се отразява това на вашето всекидневие и близки ( деца и възрастни ).
    Също така бих искал да разбера какви мерки предприема правителството по тези въпроси?

    Благодаря ви в аванс!
    Лек и успешен ден от мен

    #2
    Re: Земетресения !!!

    Земетресения си имаме колкото си искаш. Направо се засядай да четеш и да гледаш:



    Тук ги има по часове - постоянно се случват. Свиква се да те подрусва, особено в определени райони, които са разломни. Не бива да те притеснява. Ще се научите бързо какво се прави при земетресение, също както аз се научих във Флорида какво да правя като идва ураган. Естествено нещата са несравними, защото земетресението идва неочаквано, но все пак има стъпки, които ако се следват ще намалят вероятността от произшествия с болничен или фатален край Колко оптимистично, нали?

    Comment


      #3
      Отг: Земетресения !!!

      Здрасти Гошо и добре дошъл.

      Аз лично се учудвам, че не си спомням някой да е задавал този въпрос преди. Или поне не по този начин.

      Само миналата година в Уелингтън имаше 2 труса оценени около 6 по рихтер, но като цяло не съм усетил да нарушава ежедневието ни. Може би това се дължи на ниското строителство и използваните материали - повечето къщи са едно-две етажни и често са изградени чрез дървена конструкция.

      Относно преживяванията, първия трус го проспах, а след втория ни пуснаха от работа да си ходим докато дойде някой да огледа сградата. Правителството не съм видял да предприема някакви специални мерки, по-скоро се разчита на комисията по земетресенията да оглежда ново строителство и съществуващи сгради. Често променят стандартите и се затварят цели сгради за ремонт. Тези които не срещат изискванията са обозначени с бележка на входа, така че посетителите да преценят дали да влизат или не.

      Това е в Уелингтън, някой друг може да сподели дали има същите наблюдения за други градове.
      Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

      Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

      Comment


        #4
        Отг: Земетресения !!!

        Здравейте,
        много ви благодаря за бързите отговори и споделянето на вашите лични впечатления и наблюдения.

        Също така благодаря за сайта ( макар че не е много оптимистично да констатираш няколко земетресения за денонощие, та макар и те да са леки ) винаги е добре човек да бъде информиран!

        Надявам се и други сънародници да споделят своя опит с нас.

        Comment


          #5
          Отг: Земетресения !!!

          Сега, мен понеже това ми е работата мога да пиша много и скучно. Но понеже си имаме вече гуру на скучната мисъл във форума ще да навърля само няколко щриха:
          1) Сеизмичността на НЗ измерена като проценти от земното ускорение (g) (да не се бърка с Г-точката) варира между 0,13 и 0,60. За сравнение в БГ най-високата стойност е 0,30
          2) Сеизмичността за трите най-големи града изглежда така:
          Оклънд- 0,13
          Велингтон - 0,40
          Христова Черква - 0,30 (беше 0,2 преди 3 години)
          3) В НЗ има и много гадни разломи. Има един баш през Велингтон.
          Следващото голямо земетресение го чакаме във Велингтон. Крайстчърч вече го друса ТРИ пъти за 2 години. Сега прилича на зомбиленд,
          Иначе като строителство в НЗ има 4 типа сгради:
          1) дървени бараки за ширпотреба. Тях земетръс ги не лови. За сметка на това ги ловят насекоми, гъби и влага.
          2) Зидани сгради от преди 70-80 години. По принцип са опасни, но има програма за укрепването им до 2025,
          3) Кофти проектирани високи сгради от бетон от преди 20-30 години. По принцип много опасни но са рядкост.
          4) Съвременни високи сгради. Земетръсните норми на НЗ са най-добрите в света, така че по принцип са сигурни.
          Ако ви е страх от земетръс идвайте в Оклънд, тука не клати

          Comment


            #6
            Отг: Земетресения !!!

            Не съм най-компетентния по въпроса, но си мисля, че най-добрите земетръсни норми в света са в Япония.
            The depraved are devoted.

            Comment


              #7
              Отг: Земетресения !!!

              Написано от roshavbg Виж мнението
              Не съм най-компетентния по въпроса, но си мисля, че най-добрите земетръсни норми в света са в Япония.
              Не че искам да се правя на интересен, ама съм прокетирал съвместно с японци, също съм бил в Япония. Японците ни се кланяха като в "Шогун" и не спираха да ни се чудят как сме разбирали едновременно от бетон, стомана и фундаменти.
              Противно на общоприетото мнение почти всички по-големи сгради в Япония са проектирани от американци или европейци. Японците за инженери много-много не стават. При голямото земетресение в Кобе през 1994 (ако не бъркам) японците същисани разбраха че сградите им тотално не отговарят на елементарни сеисмични изисквания. Тогава те тотално промениха нормите си, ощо взето копирайки от американските.
              Китайците и те направиха същия номер някъде преди 2000г.

              Comment


                #8
                Отг: Земетресения !!!

                Много благодаря за изчерпателните отговри.

                Comment

                Working...
                X