Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как стои въпроса с IT специалистите?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Как стои въпроса с IT специалистите?

    Здравейте,

    Извинявам се ако ви се стори глупав или наивен въпроса ми, но искам да попитам дали на практика за IT специалисти важат стандартните правила/ограничения?
    Интересува ме дали и в НЗ има търсене на такива кадри, както и в Европа?
    Както може би знаете, повечето специалности в тази сфера са или сравнително нови, или изискванията за умения и знания са много динамични и се променят през годините, или самите кадри рядко имат съответстващо образование. Отделно преквалификацията и растежа в йерархията са много по-силни от редица други по-традиционни професии.
    Например напълно нормално е някой с образование за учител да речем, да работи това през целия си трудов стаж и да имаме пълно съответствие на образование-стаж-настояща професия.
    Докато при IT, дори и да има подобно образование, то е било преди 10 или повече години, когато съвсем други неща са били актуални и залегнали в учебните материали. После този човек е започнал да речем като support, минал е през QA и накрая се е преквалифицирал като Project Manager. В този случай стандартния процес по емиграция към НЗ ми се вижда невъзможен, а в същото време в Европа, САЩ и т.н. този човек би бил много търсен.
    Някой знае ли как процедират в НЗ в тези случаи?
    Какъв е шанса IT специалистит, който не по негова инициатива е заливан от оферти за различни европейски страни, да събуди интереса на НЗ работодатели без да е там на място и без да е започвал каквито и да са процедури за заминаване?
    Благодаря предварително.

    #2
    Re: Как стои въпроса с IT специалистите?

    Ник(и), въпросът ти е много общ, за да може да се отговори ясно. Може ли да дадеш малко информация за каква възраст става дума, какво (формално) образование, и какъв опит дори несвързан с образованието. И последно, за каква/и АНЗКО специалности искаш да кандидатстваш или поне професии.

    Работодателите имат едни изисквания, а имиграционните - други. Като цяло работодателите искат 3г опит за нормален ИТ специалист, а имиграционните дават най-много точки за поне 6г опит в сферата на формалното образование.

    Та ще чакаме включване от теб, за да може да де напътим по-правилно. Дошъл си на правилното място, повечето от нас във форума са свързани с ИТ и в НЗ и в ОЗ.

    Comment


      #3
      Отг: Как стои въпроса с IT специалистите?

      Здравей адаш и благодаря за отговора.
      Както и сам спомена, точно разминаването между реалните нужди и изисквания на работодатели и тези на имиграционните ми беше идеята на въпроса.
      Ще опиша и моя конкретен случай:
      Години 35, семеен с едно дете на 7. Средно обазование от гимназия с английски език и така и недовършено висше в специалност коренно различна от IT.
      10 години стаж като Quality Assurance/Tester/QA Analyst (различни титли в различните компании), като през годините съм минал през йерархията за тази професия и в момента съм на Lead позиция. Всичките ми БГ работодатели до сега са били международни компании с офиси в страната.
      Работил съм и извън България, а периодично отклонявам предложения на разни рикрутъри за UK, Ireland, Luxemburg, Netherlands и т.н.
      Смея да твърдя, че имам доста "привличащ вниманието" профил в Linkedin с много препоръки от предишни преки ръководители и колеги.
      Имам и различни специфични за професията сертификати и обучения.
      Нямам реална представа колко бих изкарал на Ielts, но ако това е някаква насока - както споменах завършил съм езикова гимназия с английски, през целия ми стаж като QA работният език е бил английски, в много от компаниите преките ми ръководители не са били българи. Работих и живях почти година в Гибралтар (отвъд-морска територия на UK) където пак естествено всичко е на английски (е, и малко испански ).

      Може би да споделя и какво ме привлича в идеята за имиграция към "Долната земя":
      Искам да работя и живея в уредена англоезична страна. В Европа, където това е най-лесно, опциите ми са 4 - UK, Ireland, Gibraltar и Malta.
      UK отпада заради концентрацията на обяви като за мен, с добри заплати в Лондон. Там не бих живял. По другите градове заплащането е по-слабо и стандарта ми на живот спрямо тук в България ще падне рязко. Да не говорим и за климата.
      В Ирландия за малко да приема една оферта, но след финалното интервю с предложение за работа, на място в Дъблин, имах "късмета" да се запозная в детайли със здравеопазването им...Времето също не по моя вкус.
      Малта и Гибралтар са с климат точно като за мен, но в Гибралтар вече опитах. Там други фактори финансови ме накараха да се върна.
      А да не говорим, че напоследък като цяло Европа показва много лоши перспективи с безсилието си да се справи с имиграните от Африка, Сирия и т.н.
      Затова останалите ми опции, освен изброените европейски, са САЩ, Канада, Австралия и НЗ.
      САЩ са по тотално друга схема с лотарийните им зелени карти. Опитвали сме и с един предишен тамошен работодател да ме дръпне с работна виза, но заради неудобства със сроковете и броя квоти за тези визи не се получи.
      В Канада без френски до колкото знам няма шанс, а не ми харесва и климата.
      Това са ми причините да се ориентирам към двете останали опции в Южното полукълбо.
      Отново благодаря за вниманието и ще се радвам на по-конкретни съвети и насоки.

      Comment


        #4
        Re: Как стои въпроса с IT специалистите?

        Горе-долу ни съвпадат профилите и по възраст и по професия - и аз съм QA - линкни ме:


        Няколко неща за НЗ:
        а) Климатът няма да ти хареса. Малко по-добър е от ВБ и Ирландия, но не може да се сравнява с тропическите Гибралтар (бил съм там и беше много хубаво) и Малта. Вали често и е сравнително хладно, 7 месеца есен и 5 месеца пролет.
        б) имиграционната политика предполага опит в сферата на образованието - въпреки че аз нямам никакви резерви по отношение на твоята компетентност като QA без дори да те познавам, имиграционните ще искат ИТ образование поне 7 ниво. Повечето работодатели също ще го имат в изискванията си.

        В този случай имаш две опции, които може да не са приемливи. Преобразоване в нещо което се равнява на НЗ ниво 7 (бакалавър) по ИТ. ИЛИ. Кандидатстване за Австралия, защото там се гледа по-скоро опита, а не формалното образование (ще ти трябва оценка от ACS - Australian Computer Society). Но да не те подведа, много се промениха нещата откак аз кандидатствах 2008ма. Ако може някой ИТ от ОЗ да се включи и да каже как стоят нещата сега. С ОЗ жителска виза може да се заселиш в ОЗ и в НЗ(!) - Нова Зеландия ще ти удари автоматично печат на жител, ако имаш ОЗ жителска виза, която ще ти даде право да работиш и да живееш в НЗ до напускането й. След 2г тук ще може да си подадеш за постоянно НЗ жителство и оттам пътят е чист.

        Comment


          #5
          Отг: Как стои въпроса с IT специалистите?

          Другия вариант за НЗ е да намериш оферта за работа и работодателя да ти асистира за издаване на работна виза. Ако ти хареса обстановката в последствие може да кандидатстваш за жителство.
          Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

          Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

          Comment


            #6
            Отг: Как стои въпроса с IT специалистите?

            Много благодаря за помощта.
            Каква е вероятността да получа покана за интервю по телефон/Skype ако кандидатствам от тук?
            Кои са сайтовете, където има най-много IT оферти?

            Comment


              #7
              Отг: Как стои въпроса с IT специалистите?

              За ОЗ също няма да ти много лесно без формално образование, поне по отношение на имиграция, а не толкова за последващо намиране на работа. Ще ти трябва да изкараш поне 8-ци на 4-те компонента на IELTS, което ще ти даде 20 допълнителни точки. Ако наистина успееш, ще се приближиш до заветните 60. Може би е разумно да се явиш на IELTS преди да вземеш решение.
              Разгледай постингите на benitabeni, чийто партньор е в сходна на твоята ситуация.

              Comment

              Working...
              X