Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете Румяна и Станимир

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Оценка на шансовете Румяна и Станимир

    Здравейте! Ще са ми полезни вашите мнения като на хора които са минали по този път вече. Първо да кажа, че няма да идваме без да имам оферта за работа - това е условието на мъжа ми.

    --- Водещ кандидат - аз, Румяна
    1. 36 г.
    2. Доктор по Клинична социална работа - САЩ; БГ - бакалавър и магистър по социални дейности от СУ
    3. 2 год. от БГ и после 10 год.в САЩ
    4. отличен, терапевт съм и завърших тук докторантура
    5. лицензиран клиничен социален работник в Ню Джързи; имам една публикация в проф. литература
    граждани сме на БГ и САЩ
    искам да преподавам в университет и да продължа практика и рисърч

    --- същото за партньора Станимир
    1. 42г.
    2. Строителен техникум, не е практикувал
    3. 10 г. механик/техник по каравани, от 3 години има собствена фирма
    4. добър английски

    Две момчета на 5 и 9 години, родени в САЩ.

    Дали да преследвам работна виза и след това резидънс или направо скилд мирънт?
    Благодаря ви!

    #2
    Отг: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

    Здравейте и добре дошли,

    според мен не е нужно да избирате дали да преследвате работна виза и след това резидънс или направо скилд мирънт, просто действайте по двете

    би било добре да се изнамерят изискванията за признаване и практикуване на Клинична социална работа. Може би гуруто, Ники, ще има повече идея коя институция би била полезна в това начинание.
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

    Comment


      #3
      Отг: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

      Да, аз прочетох в Асоциацията на социалните работници - ще трябва да си приравня дипломите и гледат стажа по специалността. Аз обаче искам да преподавам, така че няма да ми трябва регистрация.
      Продължавам да търся отворени позиции и да кандидатствам. Засега нищо не излезе от Крайстчърч, Кентърбъри Университет.

      Comment


        #4
        Отг: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

        Аз прекъсвам търсенето на работа при вас за сега. Подадох само три апликейшъна за да видя дали ще има някакъв интерес. Истината е че съм прекалено зелена в академичния свят за да се надявам на позиция кандидатстваща от друга страна. Естествено е да търсят хора, които вече са опитни, имат установен рисърч рекорд и т.н. Затова реших да натрупам съответните на "родна" земя първо и тогава да се пробвам пак. Започвам от тази учебна година в един тийчинг университет във Вашингтон стейт. Тъкмо ще сме по-близо до вас за евентуални екскурзии/нетуъркинг.

        Успех на всички, които са по-напред в процеса или сега започват. Дерзайте!

        Comment


          #5
          Re: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

          Руми, да ти редя една далавера Вместо работа, защо не подадеш в Окландския университет да правиш PhD. Това мисля аз да правя както и най-добрия ми приятел, който също има двойно САЩ/Бг гражданство и живее в Ню Йорк и смята да се евакуира от САЩ.

          Предимства:
          1) имаш пълно право на работа 40ч/седмица
          2) плащаш domestic fee (НЗ$6,600 = US$4,400 на година) ако си в PhD програма (другите докторантури са по-скъпи)
          3) можеш да получиш пълна стипендия (ако не работиш, или да получаваш докато си намериш работа).
          4) партньорът има пълно право на работа каквото иска 40ч/седмица
          5) партньорът и децата имат пълно безплатно здравно осигуряване
          6) лесно се кандидатства после за жителство, защото има много бонус точки от това, че си учил в НЗ (а и за това че си работил).

          Недостатъци:
          Не се сещам (!!!)

          Погледни:




          Познавам едно българско семейство с двама малчугани. Мъжът е точно в това положение, прави PhD. Закрепиха се и в момента подават за жителство (и ще го вземат).

          Comment


            #6
            Отг: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

            Ники, това е добра идея, но ще ми трябва малко време първо да си почина от последното PhD. Ще разгледам за евентуални пост-док позиции. Тук са супер ъндърпейд и не съм кандидатствала за подобни изобщо, но при вас като сравнявам академичните заплати с тукашните такива, доста по-добре изглеждат нещата.

            Comment


              #7
              Re: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

              Преподавателският профсъюз тук е много на почит и като цяло има и независимост и добри условия за преподаване. В универсистета имаме поне 2 български професорки, една архитектура и една бизнес...

              Comment


                #8
                Отг: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

                Моите впечатления от академичните среди са в пълна противоположност от тия на Ники. Сещам се за поне 3-4 близки познати които са правили PhD в НЗ.
                Негативите са:
                1) мизерна стипендия:$25,000 год.
                2) лошо отношение от професорския състав
                3) по принцип избягват да ти дават да водиш упражнения (т.е. лишават те от допълнителен доход)
                4) зависи разбира се от конкретната дисциплина, но при нас стипендиите са почти изцяло с тясна практическа насоченост и като цяло темите са много скучни.
                Аз не бих се хванал за PhD освен ако наистина не ме влече нАуката.

                Comment


                  #9
                  Отг: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

                  Здравейте Румяна и Станимир. А какво ви накара да потърсите възможност за емиграция извън US?

                  @Сашо: Мисля, че идеята за PhD не е никак лоша при положение, че единия от партньорите успее да си намери добре платена работа.
                  "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                  Comment


                    #10
                    Отг: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

                    Написано от pooh06 Виж мнението
                    Здравейте Румяна и Станимир. А какво ви накара да потърсите възможност за емиграция извън US?

                    @Сашо: Мисля, че идеята за PhD не е никак лоша при положение, че единия от партньорите успее да си намери добре платена работа.
                    друга среда, различна култура, да изложим децата си на друга образователна система, т.н. Мъжът ми няма да е с добре платената работа, така че условието при което би се съгласил на нова емиграция е аз да имам такава, писала съм и преди за това. Ще видим как ще се развият нещата в САЩ в следващите няколко години и ще решаваме пак.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Re: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

                      Написано от NikiG Виж мнението
                      Предимства:
                      ...
                      5) партньорът и децата имат пълно безплатно здравно осигуряване
                      Вярно ли е това за phd visa (или както се казва)? А безплатно ли е училищното образование на децата?

                      Ако да е така, ще е сериозна отлика от ОЗ, където тези са безплатни, но само ако си с постоянно жителство или гражданин.

                      Comment


                        #12
                        Re: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

                        Тук има изключение за PhD, което дава на децата на PhD студентите домашен статут:



                        http://www.immigration.govt.nz/migra...am.htm#student - тук дават работна виза на партньора

                        http://www.health.govt.nz/new-zealan...-years-or-more - а тук дават право на здравеопазване, ако си с работна виза за повече от 2 г (а партньорът получава такава, защото докторантурата е за поне 3 г и за толкова дават студентската, съответно и на партньора за работа)

                        Ако партньорът има право на здравеопазване, деца до 17г също имат:



                        Много добре се получава... За здравеопазването е: ако имаш работна виза за поне 2 г, ИЛИ си на работна виза в момента без значение от срока и си пребивавал в НЗ повече от 2 г (може да си учил 2г и тъкмо да си взел работна виза за 1 г - пак се класираш).

                        Comment


                          #13
                          Отг: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

                          Намерих си старата тема с питането за шансовете и слагам информацията за нас тук, за да не разводнявам другата тема в Стандарт на живот.

                          Средата на април получих имейл от Борда на соц. работници, че ми признават квалификациите и ме канят да се регистрирам Бяха невероятно приятни да се работи с тях, говорихме доста чрез мейли, помогнаха много в процеса защото нещо се случи с пакета с документите и след десет дни ни кост, ни вест ми казаха да си пратя сканирани документите по имейла. Не знам дали просто са толкова найс, или срещата им с уни си оказа влиянието, защото ме очакваха и за два дни ми пратиха резултатите.

                          Уни затвориха рикрутмънт-а миналата седмица и в следващите няколко седмици ще интервюират и ще говорим пак за дати.

                          Средата на май. Писаха ми пак от уни, че са успели да намерят човек който да започне юли. За съжаление са намерили още един, хахах, така че аз увяхвам Но този вторият човек не бил регистриран в Борда на соц. работници и ако не успеели да се регистрират (малко вероятно) ще задържат позицията за мен, за да започна декември.
                          Допълнително ми казаха, че евентуално ще има един човек който да се пенсионира на Хоукс Бей кампуса, но няма да знаят със сигурност до края на юли и ако това стане искат да ми предложат тази позиция, която е със започване януари.
                          Аз им благодарих за помощта, времето и желанието да работят с моите таймлайнс и им се извиних за причинените трудности. Както и че ще се радвам да работя с тях на който и да е кампус. Така че моята история приключва засега.

                          Има нова позиция в друг институт ъф технолоджи в Нортленд, но няма да кандидатствам засега там поради криворазбрано loyalty към сегашния уни. Ако юли ми кажат че няма да стане тогава ще започна да гледам по-често за отворени места и да кандидатствам за отворени позиции навсякъде. Също мисля и да си разпратя кавър летър и резюме до всички университети, които имат програма по социална работа.

                          Междувременно ще си завърша регистрацията в Борда на соц. работници за да имам предимство при кандидатстването.

                          Comment


                            #14
                            Re: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

                            От дотук написаното разбирам, че не си се отказала. И че най-вероятно ще имаш шанс да започнеш януари на друго място (ако се пенсионира държащият позицията).

                            Като цяло мисля нещата ще се наредят в твоя полза така че и "вълкът цял и агнето сито" (нарочно го пиша така). Радва ме, че се проявява разбиране, а не бюрократична стена. Това винаги ми е харесвало в НЗ.

                            Comment


                              #15
                              Отг: Оценка на шансовете Румяна и Станимир

                              Съгласна съм относно човешкото отношението, не само от университета но и от Борда на социалните работници. Нямам думи да опиша разликата между тях и Американската ни действителност, но ти сигурно знаеш, Ники.

                              Не съм се отказала, а от рисърча който направихме за наеми, стандарт на живот и училища, стана така че и мъжът ми се нави, който по принцип беше скептичен за НЗ и предпочиташе Австралия. Така че общо взето нещата се развиха добре за нас макар и да няма нищо черно на бяло (засега).

                              Comment

                              Working...
                              X