Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Представяне на Ралица - Приятно ми е...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Представяне на Ралица - Приятно ми е...

    Здравейте на всички.

    Може да ме наричате
    Ралица.Включвам се във форума с надеждата за успешна емиграция в Нова Зеландия.

    Моята история и желанието да се преместя там е много емоционална. Имам намерение да се преместя да живея в Нова Зеландия заедно с приятелката си, която в момента е там по Work and Holiday програма. Решихме Нова Зеландия да е мястото, където ще се съберем да живеем. Което обаче е трудна задача, както за нея така и за мен, защото не знаем кой е правилния път, който да поемем за получаване на гражданство там. Именно затова се обръщам с молба за помощ към вас.

    Поздрави,
    Ралица
    Last edited by rali; 13-12-16, 21:20.

    #2
    Re: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

    Рали добре дошла!

    Точките ти ги изкарах 90, ако ти признат дипломата за магистър (иначе 80). Без предложение за работа ще е невъзможно да се кандидатства. Английски ще е добре да изкараш 8 на ИЕЛТС (за миграция ти трябва 6.5 средно, но да убедиш работодател, че ще си преподавател с английски е по-добре повечко).
    Професията ти я няма в списъците с непосредствено търсени, но я има като цяло в миграционния. Това значи, че може да кандидатстваш с нея, но няма да може да получиш бонус точки.

    С работа ще минеш 100, което значи, че ще бъдеш изтеглена автоматично. Някакви шансове приятелката ти да те включи като партньор, ако успее да вземе работна виза (но там доказателството е да сте живяли 1 г заедно).

    Поздрав,
    Ники

    Comment


      #3
      Отг: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

      Благодаря, Ники!

      Ето аз как докарах точките до 100:

      Do you have a recognised qualification? (level 7 or 8) yes
      Do you have a recognised qualification? (level 3,4,5,6) yes
      Did you begin your study for level 3, 4, 5 or 6 recognised qualification on or before 24 July 2011? yes
      Do you have a recognised level 9 or 10 post-graduate qualification (Master's Degree or Doctorate)? yes
      Number of years of relevant work experience (anywhere) 2 years
      What is your current age? 20-29

      За съжаление дори и тези 100т. няма да ми осигурят избиране, както ти ми каза

      Значи все пак предлагаш да изкарам един IELTS. Според теб IELTS General Training или IELTS Academic ми е нужен? Аз четох някъде, че не е нужен сертификат ако имаш завършен някакъв курс на английски език и затова се успокоих, че магистратурата ми покрива изискванията..уви, явно не е така

      Приятелката ми би направила всичко за да ми помогне, но за съжаление и въпреки, че сме заедно от 5 години, ние нямаме 1г съвместен живот заедно (имаме отделни пътувания ако се брои)...а всичко друго имиграционните едва ли ги интересува Много ми е мъчно

      Моля, някой да сподели по какъв начин да си намеря работа. С какво мога да убедя работодател да ме наеме и изчака, докато замина?

      Поздрави, Рали

      Comment


        #4
        Re: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

        Рали, точките са ти 90.

        Най-високата квалификация се брои само - тоест да отговориш "да" за 3,4,5,6 и после "да" за преди 2011та не важи, ако искаш да ти признаят магистър/доктор.

        тоест само магистър (60) + възраст (30) са ти точките.

        За стаж - 0т., защото не е в страна с подобен пазар на труда -или- по специалност от списъците с непосредствена или дългосрочна нужда.

        За да влезеш в пула въобще ти трябват 100т. Там ще те държат 6м без да те изтеглят. Ако за това време може да си намериш работа може да добавиш предложението към ЕОИто и да те изтеглят и да задвижат процедурата, но с работата наистина е мътна и кървава, щом специалността я няма в търсените (има я като цяло в професионалните, но това не е достатъчно).

        Ако може да съберете някакви доказателства, че връзката ви е ексклузивна, че поддържате контакт през годините, пътували сте съвместно и една декларация, че търсите как да заживеете заедно заради примерно културни норми -И- тя да е водещ кандидат, ако има работа, а ти да осигуриш 20т допълнително към нейните за партньор с поне ниво 7 образование и поне английски 6.5 средно, на който и да е модул, може да стане работата.

        За английски - трябва да провериш дали ти трябва регистрация в някоя от съсловните организации тук и евентуално те дали имат изисквания за езика. Иначе за миграция трябва поне генералния (общия) английски, но еквивалентно се приема и академичен.

        Comment


          #5
          Отг: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

          Може би е идейно да се изкара някакъв курс от списъка с професии и shortage листата?

          Понастоящем кандидатствам за EOI и в апликацията вписах освен бакалавър и магистър дипломите, така и професионалните сертификати, които съм получил през годините. Това с идеята, че всеки допълнителен факт, за който имам документ в подкрепа на професионалният ми интерес е в +. Обикновенно ICT курсовете са скъпи, но пък някои от тях са само за седмица и накрая ти дават сертификат. Освен това някога би било полезно при търсене на работа.

          Друг вариант е да кандидатствате с партньора си, което носи допълнително точки. Или на този етап да потърсите друга форма на миграция (пр. студентска виза). Съгласен съм с Ники, че реална оферта от работодател значително увеличава шансовете ви. Някъде на официалният им сайт имаше калкулатор и указания за точкуването - потърсете.

          Успех
          "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

          Comment


            #6
            Отг: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

            Първо искам да благодаря и на двамата за отговорите, това значи много за мен.
            Ники, честно казано се пообърках с точковата система. Не ми стана ясно защо не мога на всички етапи от образованието да тикна yes, аз така или иначе си ги имам и то преди 2011г...нещо свързано с оценяването от NZQA ли е?

            А относно стажа...по моята логика:
            Number of years of relevant work experience (anywhere) – тук се отнася дори и за работа в България..или пък се отбелязва единствено ако имаш предложение за skilled работа?
            А вече Was the work experience gained in a comparable labour market or an area of absolute skills shortage? ---- Е това за което ти говориш относно страната и списъците с непосредствена или дългосрочна нужда и там си отбелязвам No. Поправи ме ако греша, но тъй като няма никъде подробна информация как точно се попълва теста, аз следвам логиката си..и както съветвате във форума – боря се за всяка точка
            Доста се ровя напоследък в търсене на информация за работа, изисквания и т.н. Оказа се, че за да работиш като учител трябва да си регистриран в НЗ като такъв, което доколкото разбрах става онлайн. Общо взето извода до който стигнах е следния:
            Първо да дам за превод и легализация дипломата си за бакалавър учител, след което да я изпратя до NZQA за оценяване. От там вече с нея да се регистрирам като учител, за да имам право изобщо да кандидатством за подобна работа. Тук обаче не съм сигурна може ли да се регистрирам при положение, че все още съм в България. Ако може, започвам да кандидатствам онлайн по свободните позиции и да се надявам някой да пожелае да ме наеме и изчака да отида. В Cv-то ще включа всички сертификати и знания (свързани с преподаването), които съм придобила в България и биха ми били в плюс. Имайки вече работа, да си пусна Expression of interest.
            Относно изкарването на някакъв курс от списъка с професии и shortage листата – разгледах списъка, но няма нито една професия, която да се доближава до моята и да може да мине само с един курс.

            Решила съм да изкарам и IELTS, но не знам кой – за миграция искат общия, а за преподаване академичен. Може би академичния е по-удачен и би припокрил и общия до някаква степен. Ники, какво имаш предвид под съсловни организации?

            Образованието в НЗ ми се вижда много скъпо и за съжаление няма начин да замина като студент – въпреки, че това е един от най-лесните варианти и бих се възползвала ако имах възможност.

            Декларацията за която говориш е добър вариант и самата истина за ситуацията, в която се намираме. Тя как по-точно се подава и кога?Предполагам, че е заедно с подаването на interest-а за skilled migrant категорията. Тя има бакалавър география и е работила като gis officer, което е търсена професия там, но в момента работи неквалифицирана работа. Точките и са 90 без оферта за работа.

            Comment


              #7
              Re: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

              Рали - ето малко пояснения:

              Official tool to check Immigration NZ's Skill Shortage Lists (Essential Skills in Demand). Search the Long Term, Regional, & Construction and Infrastructure skill shortage lists here.


              А ето и сертификацията:


              Трябва английски ИЕЛТС академичен с поне 7 на всяка част.
              Има и други възможности за доказване - Кембридж и т.н. Описани са в линка.

              Прочети и пиши ако нещо не е ясно

              Comment


                #8
                Отг: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

                Благодаря, Ники.
                Сайта за сертификацията и аз го бях намерила и там точно са си написали хората стъпките и документите, които се изискват...много са, но няма друг начин.
                Аз искам да попитам за лично мнение - смятате ли, че е възможно и добра идея: да изпратя бакалавърската диплома до NZQA (за Pre-school education with English language teaching...не е pre-primary, но се припокриват и се надявам да не е проблем?), след това да изпратя документите за сертифицирането и регистрирането като учител, докато съм в България... замина като турист в НЗ и там си намеря работа по специалността?
                Или идеята не става и има вероятност да ме върнат на летището като видят документите и се досетят, че не заминавам като турист?

                Comment


                  #9
                  Отг: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

                  Здравей Рали, напълно те разбирам. Съществува проблемът за това кое е първо "кокошката или яйцето" - работата или визата и в търсенето на оферта за НЗ от БГ сме като в омагьосан кръг. В една друга тема дискутираме въпроса за сроковете и цените, където хората препоръчаха да се върви по царският път (NZQA + IELTS) и в крайна сметка се съгласих с тях, но за мен вече е късно. Имиграционните не са глупави и това им е работата - да защитават интересите на държавата. Не на последно място предполагам, че разполагат с централизирани информационни системи и ако се усъмнят в намеренията ти, сам по себе си този факт може да е основание да ти откажат виза или дори влизане в страната. За да те насърча ще кажа, че получих одобрение по точки и съм селектнат от пула. Трябва да се заредим с много търпение, да се информираме навреме и да спазваме правилата - отдалеко да ти е леко!
                  "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                  Comment


                    #10
                    Отг: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

                    Написано от pooh06 Виж мнението
                    Здравей Рали, напълно те разбирам. Съществува проблемът за това кое е първо "кокошката или яйцето" - работата или визата и в търсенето на оферта за НЗ от БГ сме като в омагьосан кръг. В една друга тема дискутираме въпроса за сроковете и цените, където хората препоръчаха да се върви по царският път (NZQA + IELTS) и в крайна сметка се съгласих с тях, но за мен вече е късно. Имиграционните не са глупави и това им е работата - да защитават интересите на държавата. Не на последно място предполагам, че разполагат с централизирани информационни системи и ако се усъмнят в намеренията ти, сам по себе си този факт може да е основание да ти откажат виза или дори влизане в страната. За да те насърча ще кажа, че получих одобрение по точки и съм селектнат от пула. Трябва да се заредим с много търпение, да се информираме навреме и да спазваме правилата - отдалеко да ти е леко!
                    Здравей, Аспарух и честито за напредъка! Аз за съжаление не мога да събера тези 100 точки и това много ме притеснява. Остава да намеря друг начин...намирането на работа е най-сигурния, но и доста труден вариант...особено като не си в НЗ. Именно затова се замислих за подготвянето на всички документи предварително и заминаването като турист (доколкото прочетох за българите не се изисква виза, ами само паспорт)..на място вярвам, че ще имам по-голям шанс да си намеря работа като учител...друг вариант е вече неквалифицирана или сезонна работа , което също ще ми осигури работна виза за известно време...НО както казваш имиграционните не са глупави и като проверят и разберат за регистрациите като учител и т.н. като нищо няма да ме допуснат до НЗ... ии всичко пропада...
                    А на IELTS ще се явя..но смятам да е другата година, дата близка до евентуално заминаване, защото пък нали той е валиден само 2 години...

                    Comment


                      #11
                      Отг: Re: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

                      Написано от NikiG Виж мнението
                      Рали - ето малко пояснения:

                      Official tool to check Immigration NZ's Skill Shortage Lists (Essential Skills in Demand). Search the Long Term, Regional, & Construction and Infrastructure skill shortage lists here.


                      А ето и сертификацията:


                      Трябва английски ИЕЛТС академичен с поне 7 на всяка част.
                      Има и други възможности за доказване - Кембридж и т.н. Описани са в линка.

                      Прочети и пиши ако нещо не е ясно
                      Мислех да им изпратя имейл да попитам относно сертификацията за учители, но все пак реших да попитам първо тук.
                      Аз хубаво си мисля да се регистрирам като учител, но дали е възможно това след като съм в България? Смисъл има ли значение дали си/живееш в НЗ или все още си на хиляди километри, за да се регистрираш?

                      Comment


                        #12
                        Отг: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

                        предполагам това е стъпката, в която очакват от Бг университета да потвърдят идентичността на документа...
                        Това е Verification of Qualification, Allocation би трябвало да е разпределянето при конкретен оценител.

                        Comment


                          #13
                          Re: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

                          Рали,

                          Allocation = "назначаване" - чакаш да се освободи служител, който да ти погледне документите. В момента папката прашасва и никой не знае още коя си и защо си.

                          Успех а резултатите на ИЕЛТСа!

                          За работата - продължавай да кандидатстваш и не се притеснявай. Ако не те вземат едни, все някъде нещо би могло да изскочи. Пази хладнокръвие и пиши обратно на всеки, който ти отговори. Благодари за отделеното време и помоли да ти кажат какво не ти е достигнало да бъдеш "successful candidate". Така ще получиш ценна информация и ще видиш къде са ти слабостите на кандидатурата.

                          За връзката - това е най-мътната и кървава част. Единственото, което ги интересува е да сте ЖИВЯЛИ 1г заедно, независимо дали имате брак/деца и т.н. или да поддържате общо домакинство. Ако тя работи на кораб, това е ок. Има ли шанс да й се изкара личен номер на чужденец (ЛНЧ) в България, който е със същата сила като ЕГН? И да се регистрират сметки, лични карти, банкови/комунални сметки и т.н. А това, че работи на кораб е временно - вие поддържате домакинство заедно. Нещо такова трябва да се извърти и една Statutory Declaration. Може да съм публикувал нашата с Иван тук, а ако не, ще я публикувам или ще ти я пратя (и без да преписваш този път!)

                          Comment


                            #14
                            Отг: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

                            Написано от rali
                            Какви доказателства биха изисквали... ?
                            Ние бяхме изпратили брачното свидетелство + паспорта на дъщеря ни! и кейс офисъра пак поиска допълнителни доказателства, че сме едно семейство и живеем заедно. Та на второ четене пращахме общи снимки от различни мероприятия ( сватби, рожденни дни, почивки ) ; билети + резервации от почивки и екскурзии ; фактури за интернет, телефон, ток, наем и т.н., че пристига всичко на един адрес.
                            Та, както казва Ники - мъчна работа е по тая точка.

                            Comment


                              #15
                              Отг: Представяне на Ралица - Приятно ми е...

                              Не е чак толкова страшно това с доказателствата за съвместен живот. Даже трябва да се радвате ако само за това се заядат.Интересно че май на почти всички им ги искат допълнително.
                              Идеята е да докажете че за даден период сте живели на един и същи адрес.
                              Аз сканирах личните карти на мен и жена ми и подчертах адресната регистрация. Повече не питаха.

                              Comment

                              Working...
                              X