Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и цени

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

    Написано от rali Виж мнението
    Не се отказвай, парите са много, но пари се изкарват, щастието и спокойствието в НЗ е важно
    Второ мнение няма по тоя въпрос


    Написано от rali Виж мнението
    Аз имам една друго питане...ако вземеш Skilled migrant visa без оферта за работа, след като се замине за НЗ задължително ли трябва да се намери и започне работа по специалността или може и неквалифицирана работа да се работи?
    Но при Resident visa има ли ограничения?
    Не. Residence Visa ти дава право легално да работиш и да си търсиш правата в НЗ, без значение какво работиш. Нямаш ограничения.


    Тук несъм наясно с нещо - дали слагат визите в българския паспорт или е някакъв самостоятелен документ? Какво се случва ако ми изтече паспорта - отново ли трябва да кандидатствам?
    Дам, слагат ги в българския паспорт и напрактика са безсрочни визите. Ние си подновихме паспортите точно преди да ни сложат визите. Но, дори и след като ти изтече срока на БГ паспорта, а все още не си взел НЗ паспорт по една или друга причина - просто ти продупчват стария паспорт в края на страниците и ти го оставят в тебе, защото вътре имаш валидна виза. При нас така стана, понеже имаме 10 годишини туристически визи за щатите с жена ми, просто удариха дупките на старите и си ги разназяме с нас, но реално вътре е валидна само US визата.

    Comment


      #32
      Re: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и ц

      2) След като платиш migrant levy-то за всички членове от семейството, пращаш българските паспортите, където се залепват визите за жителство. Визите трябва да са винаги във ВАЛИДЕН (в срок) паспорт. При изтичанете на паспорта, трябва да се прехвърлят в нов (не си спомням цената, но ми се върти нещо от рода на $70 или $180 за виза - лесно може да се провери). Въпреки че на визата ще пише срок "indefinite", която я прави постоянна, за разлика от САЩ визите, паспортът трябва да е винаги валиден.

      Допълнително инфо: Първата виза има двугодишно (24 месеца) ограничение за пътуване - тоест неограничено пътуване, но в края на 24те месеца трябва да си в НЗ, иначе не можеш да се върнеш повече, въпреки че визата разрешава постоянен престой в НЗ.

      3) Сумата за недостатъчен ИЕЛТС не е глоба а "предплащане" на курс по английски. Има организации, които предлагат курсове по тази програма. Естествено само пари няма да вдигнат знанията на английски, но са един вид commitment, че ще се учи.
      Виж табличката накрая - аз $1700 си го поизсмуках от пръстите, но доста точно съм се ориентирал...

      Visit us to find out how to apply for a visa or NZeTA, employ migrant workers, and assist students and refugees.



      Това за 3те месеца с оферта от работодател гласи следното: Офертата е само оферта. Но ако си получил виза, на базата на тази оферта, в 3-месечен срок от влизането в НЗ трябва да започнеш точно тази работа, с чиято оферта си взел визата. Един вид не да използваш офертата да влезеш в НЗ, а после да работиш за друг работодател. Ако не се лъжа, във визата ще напишат сигурно за коя фирма трябва да работиш.


      Ако си взел визи за жителство, идвайки в НЗ може да работиш каквото поискаш, дори не по специалността. НО, ако си получил само Work to Residence, тоест ако не си успял да ги убедиш, че можеш успешно да се заселиш, тогава ти дават виза с валидност 1 г. от издаването, 9 месеца от влизането, да си намериш работа по специалността (и то дават само на главния кандидат). След като намериш работа по специалността, която да е постоянна (да не е с фиксиран срок или непълен работен ден), с минимум $45К заплата, чак тогава подаваш и ти променят визата на безсрочна жителска и дават и на партньора и децата.

      Последно: Жителската виза трябва да я употребиш до 1г след издаването (тоест първото ти влизане в НЗ трябва да е не по-късно от 1г след издаването, за да я активираш), от този момент текат 24 месеца възможност за пътуване.
      Last edited by NikiG; 28-02-16, 21:35.

      Comment


        #33
        Re: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и ц

        @Toni

        Както споменах, САЩ имат друго отношение към визите си, които може дори да не са в паспорт (откъсни страницата с валидна виза от стар паспорт и пак ще я приемат). Нова Зеландия ИЗИСКВА визата да е във валиден паспорт, иначе визата не е валидна.

        Виж формуляр INZ 1176:


        И по-специално:

        Can my resident visa or permanent resident visa be transferred to a new passport?
        Yes. If you have a new passport and intend to travel out of New Zealand, you should make sure your visa is transferred, as you cannot use your resident visa or permanent resident visa to enter New Zealand if it is in an expired passport. To transfer it to a new passport, you must complete the form Confirmation or Transfer of a Residence Class Visa (INZ 1023) and provide:
        • the correct fee (see our Fees Guide (INZ 1028)), and
        • your old and new passports

        Цената за трансфер на виза от стар в нов паспорт в момента е $110.

        Comment


          #34
          Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

          Не знаех, но този вариaнт е доста по-добър и практичен.

          Comment


            #35
            Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

            Лек ъпдейт от мен - реших да задържа изпращането на документите си до NZQA и UK офиса, докато не ми отговори работодател (в противен случай няма смисъл да наливам 10к+ лв.). Установих, че търсенето на работа не е никак лесно - повечето обяви са през агенции, а обявите са рестриктивни към жителството и пълни с технически изисквания. Надявам се да ме потърси някой реален работодател, иначе ще кажа сбогом на мечтите си за НЗ и ще потърся мястото си другаде.
            "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

            Comment


              #36
              Re: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и ц

              Аз чак сега се зачетох в точките и по-скоро са ти 160, а не 175, и то ако имаш 10г опит + поне 6 по специалността, с която кандидатстваш.
              Хубавото е, че повечето неща се плаща постепенно. Не би трябвало да те вкара в голямо затруднение.

              Колкото до работа отдалеч, става все по-невъзможно, защото има достатъчно хора в НЗ с право на работа, които търсят.

              Comment


                #37
                Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                Имам предостатъчно точки, образование, трудов и житейски опит. Водещата идея е да си намерим по-добра работа и стандарт на живот, но с премерен риск. Просто в момента на търсене на работа започнаха да възникват твърде много въпроси, които ме карат да мисля, че има проблеми с трудовия пазар в НЗ и възможностите са силно ограничени.

                Ето една безумна обява за IT support: http://www.trademe.co.nz/jobs/it/ser...1044386978.htm
                Наясно ли са хората от бизнеса, че IT ("техник") е доста общо понятие а професионалист в конкретна област (да кажем Бази Данни) се гради с много години, като при това имаме различни подобласти на съответното познание (пр. Oracle, SQL Server, DB2, Postgres, MySQL и т.н). В обявата се иска човека да разбира и да се грижи за всичко: хардуер (климатици?), мрежи, ERP, CRM, DB, WEB и т.н., като не посочват заплащане.

                Нека си представим, че едно семейство изостави работата си, разпродаде имуществото си и замине в името на мечтите си. Но се сблъсква с една сурова реалност, където има твърде много маймуни на клона, а броя на обявите за работа е силно ограничен. Допълнително част от тях са просто за попълване на база данни със CV-та, а не реални. В един момент готовите пари свършват и те са принудени да започнат каква да е работа, за да не мизерстват или да се върнат безславно в БГ, за да минимизират загубите си. Бил съм в подобна ситуация в UK и много добре знам, че монетата има две страни. Да, възможно е и да ни се усмихне късмета и да намерим работа за 50,80,100+ к. Инвестицията от 10к+ никак не е малка и очакванията ми са доста високи.

                Всичко това трябва да се има в предвид още преди да подадем EOI - както при управлението на проекти или в шахмата, за да си осигурим стабилност и финалният успех.
                Last edited by pooh06; 09-03-16, 09:24.
                "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                Comment


                  #38
                  Re: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и ц

                  Тази обява я разбирам прекрасно. Ще плаща между 55-70К в година, в зависимост от опита.

                  Стандартът на живот в Нова Зеландия не е висок - по покупателна способност отговаряме горе-долу на Средиземноморието: Португалия, Испания, Италия.
                  Гръбнакът на икономиката е широката работеща средна класа, както и дребен бизнес.

                  Прекалено си се впрегнал в текста на обявата - тъй като са малка фирма и са сигурно 2 ИТ-а и търсят трети, да инсталира компютри, програми, да връзва мрежите и т.н., да ъпдейтва програмите. Да може да помогне по телефона и т.н. Може да ти се наложи да инсталираш някоя база, за да може да им работи ЕРП-то, но това няма да изисква Оракъл сертификати да знаеш как работи, да го тюнваш и прочее.

                  Имате следните възможности - да намерите работодател в малко населено място (Крайстчърч или по-малко), където никой не иска да се засели, а имат реална нужда от човек. Парите ще са по-малко, отколкото в големия град, НО ще сте без конкуренция и ще имате перфектна работна сигурност. Разбирай, губиш работата, само ако фалира собственикът. Отделно някои неща в малкото населено място като жилище са в пъти по евтини от големия град.

                  В големия град има много възможности, парите са по-добри, но конкуренцията е жестока. Тоест там наистина трябва да почнеш отнякъде, да се задържиш 1 г и вече с придобития "новозеландски опит" и правото на работа вече всеки работодател, който предлага работа, ще предлага адекватни условия и заплащане. Но за първа работа те знаят, че ти правят услуга и могат да си позволят да те наемат за 5-10К под пазарната цена. Естествено, след година ще те оправят, защото знаят че ориентирал се, можеш да отлетиш по всяко време.

                  Със спонсорство на никой не му се занимава. В болшинството от случаите работодателите плащат на рекрутъри, за да не се занимават дори с подбора. Не ги пиша тези неща да те откажа, а просто да притъпя очакванията, но и да разширя познанието ти за пазара.

                  Малко извън темата: този уикенд бях на барбекю до океана на север от Окланд в българска компания (аз, който като цяло страня от подобни мероприятия). Беше изключително приятно, слънчев и топъл ден, плаж, дебела сянка с одеала да сядане и лягане, много български семейства с по две деца. Бяха спокойни, разговаряхме, децата играеха, ядяха и във водата влизаха. Питах хората как им се струва Нова Зеландия. Един не чух да се оплаче. И казваха, че на друго място надали щяха да могат да отгледат децата си така, както в Нова Зеландия. Мило ми стана...

                  Comment


                    #39
                    Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                    Не ни провървя с търсенето на работа от разстояние, за да намерим разумни аргументи да се релокираме, но вярваме в любовта от пръв поглед и просто искаме да сме щастливи в НЗ.

                    Kiwis among the happiest in the world

                    Latest breaking news articles, photos, video, blogs, reviews, analysis, opinion and reader comment from New Zealand and around the World - NZ Herald
                    Last edited by pooh06; 17-03-16, 23:33.
                    "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                    Comment


                      #40
                      Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                      Днес пратих документите си до NZQA с Fedex, като до Вторник ще са там (цена 150 лв.). Доста време загубих в лутане, събиране на документи и накрая превод (основно в Адапт и 1 документ в Албион - 130 лв.). Важен момент е да не забравим нещо, като например да подпишем и изпратим cover-sheet(a). Той е pdf файл, който се изтегля и принтира след изпращането на онлайн international qualification assesment-a. За всеки случай (съвсем не е задължително) към пакета документи (дипломи с притурките за средно, висше и магистратура, професионални сертификати, трудова книжка, справка от НАП за трудовите договори, Фиш за заплата от работодател с написан признат стаж по специалността, нотариално заверено копие на паспорта, шофьорска книжка, ITA поканата + преводите) добавих придружително писмо (CL). Там съм описал допълнителните документи, които съм приложил с учтива молба да ми бъде призната магистратурата и трудовия стаж, както и съм добавил пълни данни за връзка с мен. В моя случай имаше нужда от такова писмо, защото могат да възникнат редица въпроси, като например защо кодовете по НКПД от българското законодателство се различават от професията с която кандидатствам и къде може да се намери техният английски превод? Или пък защо първият ми работодател не си е сложил подписа и печата върху справка за платени заплати за 2 години, а договора го няма в справката от НАП? Или защо дипломата от средното ми образование прилича на тоалетна хартия..? Все неща на които няма как да отговоря и заради което се срамувам, че съм българин. Единствено мога да кажа, че според известни учени и публикация в BBC първият известен запис на символа кльомба се среща в Манасиевата хроника от 1345 година, но какво от това - гърците или македонците ще кажат, че това е тяхно дело :-D Както и да е - надявам се да излязят хора от NZQA и да ми върнат позитивен отговор в рамките на 30 работни дни. В противен случай ще трябва да изровя адреса за връзка с кол центъра и да помоля офиса в Лондон да ми удължи гратисния период / или пък да изпратя апликейшъна си за виза без NZQA писмото? Напредна времето и сега доста съжалявам, че не пратих документи към NZQA още преди да съм помислил за емиграция към НЗ, ама какво да се прави - минало свършено / ще нагласявам нещата както е тръгнало в движение. Не на последно място добавих текст в CL, че предварително съм платил таксата от 41$, като горещо се надявам да не ми загубят документите. За всеки случай в страницата с адреса написах на английски "ако не се достави да се върне на мен/изпращача". Странно защо, но куриера запечата този текст в плика опаковка. А да не забравя - в cover-sheet(a) има написани 2 различни адреса -> единия е за доставка с куриер (предполагам заради личното предаване и подпис), а другия е до пощенска кутия (не мисля, че е за препоръчване да се пращат важни лични документи по пощата - на един приятел така му загубиха или откраднаха дипломите и синята карта за UK).

                      Нещо друго ме притеснява - жена ми прочела в ITA писмото, че се изисква рентгенова снимка на гръден кош, незнайно защо. Проблемът е там, че снимката трябва да се направи само в специализирана и одобрена лаборатория. А най-близката такава до София е в Румъния, което създава логистичен проблем. Не бих искал да се облъчвам ненужно поради страх от бъдещи здравословни проблеми. В една от предните си работи минавах близо 2 години по скенери на летищата и дълги пътувания в самолети, а също така зъболекар и др. Чуденката ми е дали мога да пропусна тази стъпка - да чукам на дърво съм в добро здраве. Някой чувал ли е за това или е някакво ново изискване?

                      update: писмото е пристигнало навреме и в тракинга пише, че е получено лично от ****
                      Last edited by pooh06; 11-04-16, 12:48.
                      "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                      Comment


                        #41
                        Re: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и ц

                        Всички медицински се правят във Вита-София. Рентген на гръдния кош е задължителен за проверка за туберкулоза. Снимките не се пращат с документите, ако радиологът е написал, че дробовете са чисти, но се пазят за всеки случай, ако ги поискат от ИНЗ.

                        Approved Panel Physicians
                        Country: Bulgaria
                        Type: Medical
                        Doctor/Clinic: Dr Anna Savtcheva, Dr Garo Artin Alboyadjiyan & Dr Plamen Simeonov Maslarsky
                        City or County: Sofia
                        Address: Vita Hospital, 9 Dragovitza Street, Sofia 1505
                        Phone: + 359 2 8465 376 or + 359 2 9434 398
                        Fax: + 359 2 9441 343 Email: vita@intech.bg
                        eMedical enabled: Yes

                        Country: Bulgaria
                        Type: Radiology
                        Doctor/Clinic: The Radiologist
                        City or County: Sofia
                        Address: Vita Hospital, 9 Dragovitza Street, Sofia 1505
                        Phone: + 359 2 9434 398 or + 359 2 8465 376
                        Fax: + 359 2 9441 343
                        eMedical enabled: Yes

                        Допълнително: http://www.immigration.govt.nz/migra...a/emedical.htm (Вита май има възможност да прати резултатите на ИНЗ по електронен път).

                        Comment


                          #42
                          Re: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и ц

                          Колкото до другите неща - за 30 работни дни е малко вероятно да станат предвид написаното от phoenician, дето имиграционният му съветник казал, че в момента много се чака, защото в NZQA са заринати. Достатъчно е да дадеш на ИНЗ история на тракинг номера и евентуално потвърдителното писмо от NZQA, че са получили документите (или ако няма такова, то скрийншот на сайта на НЗКА, че обработват документите).

                          Comment


                            #43
                            Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                            Медицинските се правят във Вита за Оз, НЗ, Канада и САЩ... само д-р Пламен Масларски (изключителен специалист, педиатър, както и жена му, благодарение на нея детето ни е живо и здраво) вече не работи във Вита, а в Сити Клиник... ние бяхме през Февруари във Вита при д-р Савчева, която ни прегледа и тримата... аз им звънях два пъти да си запиша час ,като двата пъти ми казаха две различни цени, с разлика от 120 лв.; иначе всичко минава утра бързо и от Вита бързо ги пращат и обработват, на детето бяха качени в имми още същия ден, нашите на следващия след кръвните... еднствено не съм доволна от вземането на кръв, ама той поблемът си е мой, въпреки че предупредих лаборантката се прибрах със засегнат нерв и спукана вена...

                            Comment


                              #44
                              Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                              Днес получих мейл от NZQA, че несъм приложил документ за обучението си в UK (просто съм го пропуснал по невнимание.., така че няма смисъл да се бърза).


                              Другото нещо, което ми искат е да попълня форма за "Теacher Registration and Teacher Salary purposes". Видяли са сигурно, че в дипломата ми пише учител. Аз несъм клеймвал в EOI, че искам да се регистрирам като учител. Чудя се дали да не напиша ново придружителното писмо, с което да ги помоля да не ме регистрират / оценяват като преподавател?


                              Имали колеги преподаватели в НЗ, които могат да кажат какъв е бенефита да се регистрираш и работиш там като учител в училище/колеж? И колко струва процеса като време иразходи? А какви са стъпките, за да станеш преподавател е университет? Предполагам, че има недостиг на учители/асистенти/research специалисти и аз или съпругата ми можем по-лесно да си намерим такава работа.

                              Друго, което ме притесни е, че в мейла пише документите да се изпратят към пощенската им кутия, но аз предпочитам да ги пратя на адреса, който ползвах преди седмица.
                              Qualifications Recognition Services, New Zealand Qualifications Authority, P.O Box 160, Wellington 6140, New Zealand.
                              "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                              Comment


                                #45
                                Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                                Написано от pooh06 Виж мнението
                                Днес получих мейл от NZQA, че несъм приложил документ за обучението си в UK (просто съм го пропуснал по невнимание.., така че няма смисъл да се бърза).


                                Другото нещо, което ми искат е да попълня форма за "Теacher Registration and Teacher Salary purposes". Видяли са сигурно, че в дипломата ми пише учител. Аз несъм клеймвал в EOI, че искам да се регистрирам като учител. Чудя се дали да не напиша ново придружителното писмо, с което да ги помоля да не ме регистрират / оценяват като преподавател?


                                Имали колеги преподаватели в НЗ, които могат да кажат какъв е бенефита да се регистрираш и работиш там като учител в училище/колеж? И колко струва процеса като време иразходи? А какви са стъпките, за да станеш преподавател е университет? Предполагам, че има недостиг на учители/асистенти/research специалисти и аз или съпругата ми можем по-лесно да си намерим такава работа.

                                Друго, което ме притесни е, че в мейла пише документите да се изпратят към пощенската им кутия, но аз предпочитам да ги пратя на адреса, който ползвах преди седмица.
                                Qualifications Recognition Services, New Zealand Qualifications Authority, P.O Box 160, Wellington 6140, New Zealand.

                                не съм колега преподавател в НЗ, но гугъл казва това:



                                Колкото до преподаване в колеж - имам опит в кандидатстване и получаване на два отказа. Не знам доколко е голям недостига им на кадри, по-скоро нямат такъв, като се има предвид колко е развита индустрията им за secondary education и колко PhD-та бълват на година. Лично в моя сектор не видях такъв недостиг. Стъпките са - рисърчваш какви са университетите, които предлагат степен в твоята сфера; отиваш на vacancy link-a на страницата им и гледаш какво се търси. Обикновено изискват попълване на онлайн апликейшън, изпращане на Cover letter, CV, Writing sample, Research and Teaching Statement, в зависимост от позицията за която кандидатстваш.

                                Comment

                                Working...
                                X