Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и цени

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и цени

    (Актуализация на 03.11.2016) Днес съм в мрачно настроение и не бих се изказал никак ласкаво за НЗ. Смятам, че INZ програмата е един балон и нещата там не са никак розови, въпреки опитите да се представят в добра светлина и цензурата. Получихме отказ и предложение да опитаме отново. Кандидатстването ни струваше над 2к лв., много нерви, близо година време. Чудя се на упоритостта си, далеч по-лесно е да потърсим друга дестинация, като Австралия, Канада, UK.. Ако все пак сте решили и вярвате, че това е страната, в която искате да започнете нов живот, тогава изчакайте да получите оценката от NZQA, преди да подадете EOI!!!

    #

    (Актуализация на 02.04.2016) Забележка!!! запознайте се с изискванията и цените за удостоверяване и оценка на дипломите и трудовия стаж от NZQA. По-натам ще се опитам да обобщя темата, че стана дълга и широка, а в момента минавам през този процес. Доколкото разбрах отнема доста време и е желателно да се направи по-скоро / може би на стъпка 0. Аз подадох заявлението си едва днес по ред причини, след като към момента имам ITA (покана за кандидатстване за виза). Но от NZQA се бавят повече от 20-30 работни дни, а deadline от момента на поканата е 4 месеца.

    #

    Здравейте, представихме се в друга тема - Представяне и защо НЗ/Австралия? (Аспарух, Теди и бебе Тоня). Реших да направя нещата малко по-подредени, като опиша процедурата детайлно в нова тема. Надявам се да мина през целия процес, за да я допълня, както и на помощ от тези, които са минали по този път.

    И така подадохме заявление на 3.12.2015, като автоматично бяхме селектирани по точки на 9.12.2015. Седмица след това обаче нищо не се случва - чакаме да ни валидират точките, евентуално да поискат документи и според написаното в указанията, да изпратят покана. Имате ли представа, къде се получава поканата, колко време отнема този процес и колко е пълната сума на разходите по кандидатстване от заявлението до получаването на визите?

    0. Преди да предприемете какво да е прочетете официалните сайтове на правителството, мнения от форума и се запознайте с информация за Нова Зеландия и програмата. Изчислете шансовете си според калкулатора на сайта (от линковете по-долу).

    1. Първата стъпка е подаване на заявление - EOI, което в момента струва 510$нзд (около 620лв.) и ако сте одобрени по точки автоматично бивате избрани за следващите стъпки.

    Основния проблем, който срещнахме е да попълним заявлението онлайн. Формата има бъгове и е желателно да имате документите под ръка, един работен ден свободно време и да се попълва последователно и внимателно. Формата има таймаут (ако не се лъжа от 2 часа), като промените понякога може и да не са запазени. На сайта липсва информация колко са общо разходите по кандидатстване. По едно време се притесних и помислих да откажа подаденото EOI заявление, но в този случай едва ли биха ми върнали парите (или процедурата е твърде сложна). Включих детайлно целият си трудов опит от чужбина, всичките си дипломи и квалификации, посочих обучение на английски език (вместо ИЕЛТС) от университет и официален ИТ курс, регистрационни номера от USA Social Security и UK National Insurance Number, лична карта, шофьорска книжка, паспорт и др., като същото направих и за съпругата ми. Въпреки, че в началото всичко се приема на доверие се препоръчва да не лъжете и всичката информация да е достоверна. IELTS тестовете и приравняването на дипломите ни от НЗ организацията според мен в нашия случай е по-скоро загуба на време, нерви и пари / надявам се да не греша. Добре е да имате разбран работодател, но като гледам изискванията на работодателите са високи и по-скоро офертите за работа са изключение. Нашият план е след получаването на визите да търся работа, а семейството ми да се присъедини след известно време (като мине изпитателния ми срок).

    Полезни връзки:
    -------------------

    Обща информация за NZQA - http://www.nzqa.govt.nz/qualificatio...ns-assessment/

    Калкулатор на точки - https://www.immigration.govt.nz/pointsindicator/

    Обща информация за програмата - http://www.immigration.govt.nz/migra...nt/default.htm

    Към сайта за регистрация и подаване на заявление (EOI) - https://www.immigration.govt.nz/secu...ed+Migrant.htm
    Last edited by pooh06; 03-11-16, 13:53. Причина: Уточнение за NZQA
    "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

    #2
    Re: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и ц

    С колко точки кандидатствахте? Това вероятно без предложение за работа. Колко имате на ИЕЛТС
    Със сигурност сте поискали 20т за партньор.
    Initial Assessment отнема 3-4 седмици (не знам в момента как работи Лондон), пък са и празници - може да откарате до средата, че и по-късно на януари 2016.Мн
    Имате ли от NZQA оценки на дипломите и на какво са ви приравнили? Писахте ли придружително писмо до NZQA за оценка на дипломите?

    Comment


      #3
      Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

      Благодарим за бързият отговор.

      Събрахме 175 точки, както следва:
      - Identity 25
      - Qualifications 70
      - Work Experience 60
      - Parthner Qualifications 20

      За English Ability избрахме опция без доказване по IELTS, тъй като сме били студенти в Лондон. Писахме и защитихме дисертация, за което имаме документи. Повечето от работодателите ни (бивши и настоящи) са чуждестранни фирми и Английският език е основен в работата.

      - D1: Study for a recognised qualification conducted entirely in English. Yes
      - К1: Study for a recognised qualification conducted entirely in English. Yes (Същото и за партньора)

      Не сме пращали документи до NZQA за оценка - просто спонтанно решихме да кандидатстваме и нямаше време за това. Спомням си, че един от преподавателите ни навремето каза, че Математиката е една от малко световни признати дисциплини, наред с Медицината. Друг е върпосът, че това с признаването и приравняването по мое мнение е (мънки) бизнес. За пример ще посоча UK HSMP програмата от едно време - взехме сини карти без да пращаме документи до UKAS. Някой в BGHELP форума ни беше посъветвал в случай на магистратура да си спестим високата цена, а ако се наложи да докажем силата на дипломите в последствие. За съжаление България остава назад :-x във всички класации, а дори правителството на една Румъния.. има споразумение с правителството на Нова Зеландия за своите граждани (срещнах го някъде из указанията на официалният сайт).

      - F1.Are you claiming points for a recognised qualification(s) and declaring that you meet the criteria? Yes
      - F3a. Is this qualification included as an exact match* on the List of Qualifications? (MBA) Yes
      - 9 - 60 points (Посочих ниво 9 заради магистратурата и допълнителните професионални сертификати)
      - 8 - Postgraduate diplomas and certificates, Bachelors degrees with Honours - 50 points (допълнително вписах и дипломата за Магистър по Математика и Информатика)

      Надявам се да не се наложи приравняване на дипломите и/или тест, тъй като това е свързано с време, нерви и пари. Ако все пак се наложи, дали има някакъв гратисен период, в който можем да направим това?

      ps: Тук може да се провери световния ранг на университета пр. за Русенски Университет, УНСС и Брунел УК:
      N468 http://www.webometrics.info/en/searc...type%3Amundial
      N4365 http://www.webometrics.info/en/search/Rankings/ruse
      N4567 http://www.webometrics.info/en/search/Rankings/UNWE%20type%3Amundial

      Last edited by pooh06; 17-12-15, 00:17. Причина: линкове за ранг на университетите
      "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

      Comment


        #4
        Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

        List of Qualifications Exempt from Assessment

        Ако не си намирате университета в този списък по-добре пращайте към NZQA без да се бавите, че там отиват няколко месеца в чакане.

        Comment


          #5
          Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

          Точно това чакане се опитах да избегна. Чудя се как преценяват дали дипломата съответства на стандартите в НЗ и с колко евентуално намаляват точките.

          Има ли някой който е минал по процедурата без NZQA?
          "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

          Comment


            #6
            Re: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и ц

            Без NZQA може да минеш само ако:
            1) Университетът ти е в списъка, който ти е дал @badabing, --И-- (!!!!!)
            2) Специалността е ТОЧНО същата (дума по дума) като тази, с която си кандидатствал по списъците (в колона 3 и 4).

            Във всички останали случаи ти трябва NZQA и да си сигурен, че ще те оценят
            1) на нивото, на което си мислиш (защото често намаляват нивото от други държави, от 9 на 8 или 7, което автоматично смъква точките с 10).
            2) по специалността от списъците (дума по дума)

            Няколко неща:
            Ранговете на университетите никой не ги интересува (имаше пример с Д-р по философия по околна среда от Харвард учил 6г, който не е в Австралия [не правя грешка със страната, но в НЗ е подобно], на който му се отказва виза, а се дава на фризьорка, изкарала 6м курс в Австралия).
            Ще помогне, ако при превода, успеете да убедите преводача да преведе името на българската специалност възможно най-близко до изискванията, за да може NZQA да вземе "правилно" решение.
            Да се изпрати придружително писмо, в което да се опише желаната оценка и малко аргументи, защо българската специалност точно отговаря на новозеландската и как е помогнала да работите в сферата, с която сте кандидатствали в EOI (DBA и BA).

            Тъй като професиите, с които сте кандидатствали са на 7 ниво, а бакалавърските степени са от БГ, ще ви се наложи оценка от NZQA за конкретна (специфична оценка). По-високите нива са само за точки и не са специфични. Пример: завършил си бакалавър в Лесотехнически университет с някаква специалност "Управление на горското стопанство". После си завършил магистратура в Техническия университет "управленски информационни системи". Въпреки че името на специалността ти отговаря, нивото не отговаря и не е гаранция, че според изискването ти си имал ниво 7 по управленски информационни системи (защото не си го имал - имал си управление на горското стопанство), и съответно ти се отказва виза. Аз имах подобен проблем и минах през доста сложен процес, докато успях да убедя NZQA и кейс офисъра.

            Съвет, помисли много трезво, и не се опитвай да минеш "тънко", защото влезеш ли в спор или да се опитваш да убеждаваш кейс офисъра, ще си създадеш враг, което никак няма да ти е от полза. Изкарай си и ИЕЛТС, защото специалността, с която дефакто кандидатстваш е била най-вероятно на български. Аз се явих на ИЕЛТС, въпреки че съм завършил Американския колеж в София (гимназия, в която основно се преподава на английски), бакалавърската и магистърската степени са изкарани в САЩ, живял съм 7 г без прекъсване в САЩ и през това време (логично) съм работил само за местни компании. Ако мислиш, че ще успееш да ги убедиш без да спориш и без да се бавиш, давай. Аз досега приемам такива разходи като застраховка, срещу бъдещи главоболия, а да не говорим за тотален провал.

            Ако си стигнал дотук, ще помоля да го препрочетеш след няколко часа и тогава евентуално да напишеш коментар. Поздрави!
            Ники

            Comment


              #7
              Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

              Е благодаря ви, на път сте да ме разубедите ;-)

              Вижте, няма две мнения по този въпрос - съгласен съм с вас, че по царският път е най-добре (за да си спестим евентуално неприятности и подводни камъни): завършване на добро образование, придобиване на подходящ трудов опит, събиране на достатъчно пари, легализиране на всички документи от NZQA и успешни IELTS тестове за кандидатите (за титуляра + партньор). Просто не всеки има този шанс в живота, процедурите не са написани достатъчно ясно, човек се обърква от морето (или липсата на) информация и всеки случай е строго индивидуален. Нека да приемем, че кандидатстването за имиграция е проект със съответните параметри: време, цена, цели, качество, очаквания. Важно е да ясно да осъзнаваме, разбираме и преценяваме ситуацията и рисковете с оглед на това да се случат успешно нещата.

              Къде например в официалните сайтове пише черно на бяло каква сума приблизително е необходима, за да се случи имиграцията успешно? Да, има ценоразпис на услугите, но е доста трудно човек да добие представа какви са стъпките и свързаните с това разходи. Тук е момента да изясним тези неща. Бихте ли споделили колко ви е струвало всичко:

              1. Кандидатстване по програмата - разходи?
              - EOI апликация
              - Валидиране на документи
              - Invitation to apply покана
              - Виза
              - Други?

              2. Разходи за първоначален престой?
              - Самолетни билети (за цялото семейство, с отворена дата, двупосочни..)
              - Квартира за първите няколко месеца (според мен мин. 3 + депозит)
              - Транспортни разходи
              - Административни такси и др.
              - Храна и др. от първа необходимост
              - Битови (ток, вода, телефон, интернет)
              - Други?

              3. Разходи в дългосрочен план
              - Неизвестни на този етап

              За мен е ясно, че кандидатстването не е самоцел, а етап от развитието и че няма място за случайни хора. Не се опитвам да мина типично по ориенталски ("изтънко"), а просто споделих мнение, че валидирането на дипломите в крайна сметка е значителен разход (на време, нерви и пари) - част от този имиграционен бизнес. Преминал съм успешно през тежка процедура за високо квалифицирани имигранти за Великобритания (т.нар. HSMP Blue Card) със специални клаузи за Българи и Румънци и знам за какво говоря. Просто намирам Нова Зеландия за по-привлекателна страна за семейството ми по ред причини. И не на последно място спазвам процедурите - възползвах се от факта, че сме учили на Английски език в Университет във Великобритания, което ни дава правото да кандидатстваме по друг параграф (без IELTS тестове). Също така в EOI онлайн апликацията са предложили възможност да клеймнеш точки за образование и без да минаваш през NZQA. Както казах за разлика от Румъния, България няма спогодби с правителството на Нова Зеландия и я няма в този списък. Друг е въпроса дали ще получим оценка подобна на NZQA или ще има разминавания. Но в крайна сметка е важно да покрием минимума от критерии, за пребиваване в Нова Зеландия, както и да докажем капацитета и желанието си да работим за своето бъдеще и нейният просперитет.

              Напоследък има някакъв стремеж да се оправи ситуацията в България, но не вярвам това да се случи скоро. В предаванията на Шоуто на Слави от последната седмица му гостуваха български студенти от Харвард (представляващи група от 100+ студента) и професор Чирков. Те ни припомниха за силата и стойноста ни като личности и народ. През 1937 България е била 6-та икономика в Европа, като редица държави (пр. Великобритания) са ни завиждали за това. За съжаление в момента реалностите са други и съм принуден подобно на 2.5+ милиона сънародници да имигрирам със семейството си. Последните 7 години инвестирахме значителни средства да се развиваме и успяваме в България и се борихме за това, но в замяна на това получаваме само негативи и просто няма смисъл да продължаваме така. Ако не стане с Нова Зеландия, ще се насоча към Великобритания или Канада. Навсякъде сме търсени и успяваме заради упоритостта, интелекта и силата на Българският дух.

              Весели празници и Успешна нова година.
              "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

              Comment


                #8
                Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                Привет,

                Едно е сигурно - никой тука не иска да те разубеди. Хората във форума единствено могат да помогнат. Всички сме се запътили в една посока и всеки се опитва да улесни хората след себе си като използва собствения си опит придобит по време на процедурата. Навремето имах даскал по математика който казваше - "който бърза или стига бавно или не стига". Така че в случая мисля, че параметър - време трябва доста добре да го обмислиш. Имам в предвид, че ако минеш "по царския път" и се отклониш малко, можеш да избегнеш частта с подводните камъни и да знаеш, че всичко което е зависило от теб си го направил.
                Мога да ти дам някои отговори ( от наша гледна точка ) по въпросите ти ( при това не подробно ):

                1. Кандидатстване по програмата:
                Цялата процедура при нас от NZQA, EOI etc. до слагането на визите в паспортите отне година и половина. Аз като водещ, жена ми и дъщеря ни.
                Грубата аритметика излиза около 10к лева. В това са включени всички такси към имиграционните, нотариални заверки, преводи, копия, медицински ( за тримата ), вадене на нови паспорти ( за тримата ), IELTS ( за мен и жена ми ). Не сме легализирали нито един документ, независимо какво се пише и говори по някой сайтове. Само копие, нотариална заверка и превод.

                2. Разходи за първоначален престой?
                Всичко това, се изяснява при подготовката за интервюто. Всеки може да ви даде различен отговор, защото според зависи в коя част се намираш - разходите варират. Но, средните разходи по точките, които сте описали можете отново да намерите по темите из форума тук или многобройните други форуми, както и в официалните статистически сайтове. ( имам ги записани във файл на другия комп и като се добера до него ще ги добавя ).

                Весели празници и успех!

                Comment


                  #9
                  Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                  Хм., не очаквах да отнеме толкова време. Правя аналогия с UK, където цялата процедура мина за има-няма 2 месеца и то защото служителя, разглеждащ случая се заяде и искаше доказателство, че с жена ми живеем заедно ( към онзи момент на семейни начала ).

                  Относно раходите на живот попаднах на този сайт:

                  "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                  Comment


                    #10
                    Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                    нямам опит с процедурата, защото аз си търся работа първо и след това ще подавам за резидънс или работна виза, но ми се струва нелогично да се сравняват две напълно различни имиграционни системи на две много различни страни.

                    Съгласна съм с останалите - по-добре да се подготвиш добре с оценки предварително, вместо после да хабиш нерви и пари да оправяш нещата. Моята докторантура е от САЩ, от айви университет и пак трябва да я приравнявам, и пак трябва да вземам Йелтс, макар че работя като психотерапевт от 10 години в англоговоряща страна.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                      Не познавам НЗ системата добре, но искам принципно да направя една препоръка въз основа на опита от ОЗ.

                      При условие, че 140 точки са достатъчни за покана защо е трябвало да клеймваш 175? - Нали разбираш, че ако след доказването се издъниш дори и на един от клеймовете - гърмиш и губиш парите.
                      Вярно със 175 точки ти се гарантира веднага изтегляне, но алтернативата да почакаш няколко седмици и да си по-сигурен в доказването, мисля си заслужава.

                      По разумно е било като попълваш ЕОИ, там където не си сигурен от 2 възможности да избереш тази която носи по-малко точки. Препдполагам поне на няколко места си имал тази възможност. Като те поканят със 140 или 145 точки, а ти докажеш 175 няма проблем.

                      И аз споделям мнението че няма да ти се размине без NZQA. То донякъде и това щеше да ти даде по-добра представа какви точки можеш да клеймваш.

                      Comment


                        #12
                        Re: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и ц

                        Не се опитвам да те разубедя, а да те мотивирам Ще успееш - имаш абсолютно всичко налице. Най-вероятно няма да е лесно както и при мен по ред причини. Прочети нещата тук и ще видиш какво се случва. Ще се радвам да отговоря на практически въпроси. На мен процедурата ми отне 7 месеца, заради въртели. Точките ми бяха намалени, но пак успях да се впиша.

                        Да върна малко времето назад и да припомня една много стара моя тема на почти 5 г вече:



                        Един стар бюджет със записки, който щях да използвам за интервюто. Наем за апартамент в Окланд в момента е $450-$500 за окей двустаен (разбирай малък):

                        Item Monthly price Comments Company
                        Rent $1,505.00 @350pw
                        Electricity $120.00 @450kwh/month Powershop
                        Water $65.00 @400L/day Normally the water should be included in the rent. However, in some places it is metered. Worst scenario is: access daily charge ($1-$1.50/day) + metered water
                        Heating?
                        Food/Supplies $440.00 If you are frugal enough, you can easily spend no more than $300/month for 2 people; do not buy from superettes, convenience stores Pack'n'Save, Local grocers
                        Transport $160.00 varies, use public transport, carpool
                        Internet $85.00 Orcon Purple+ www.orcon.net.nz Slingshot.co.nz, Orcon.co.nz; best is cable net in Wellington and Christchurch
                        Cell Phones $100.00 varies, use prepaid 2degreesmobile.co.nz
                        Clothing $75.00 Clothing is expensive, so this estimate may be inaccurate.
                        Banking fees $15.00 sign up for electronic banking - free Westpac
                        Total $2,565.00
                        Annual Net $30,780.00
                        Weekly net cost $589.66
                        Gross annual $38,000.00
                        Gross/Net 1.23 taxes average 23% up to 45K and a bit more over that

                        Comment


                          #13
                          Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                          Относно разходите по придобиване на виза през 2012-2013 за мен и жена ми: USD 6,000
                          Билети и пари на първо време: USD 10-15,000
                          Общо за начало: около USD 20,000
                          Относно разходите на годишна база: имам написана една блогстатийка. Ето извлечение:
                          разход забележки Годишна база
                          Наем Скромно жилище в немайорски район 25,000-30,000
                          Храна Ядене в къщи и сандвичи от вкъщи, купуване само на промиция в голям супермаркет 8,000
                          Дрехи и обувки От народен магазин 1,000
                          Транспорт $5 в една посока 6,000
                          Интернет и GSM 2,000
                          Ток и вода Отопление с юрган, охлаждане с отворен прозорец 2,000
                          Пътуване до България 6,000
                          Други неотложни 1,000
                          Общо 56,000

                          Необходим семеен доход: 56,000/0.75=$75,000

                          Може да се пести от транспорт и от пътуване до България. Така може да смъкнете дохода до около $50К.
                          С по-малко ще живеете много мизерно, особено що се отнася до битови условия.

                          ПП (офтопик) Баба ми разправяше какво е било в България през 1937. Започнала да ръботи на 14 години в тъкачна фабрика и стандртния работен ден бил 12 часа. Каза ми: добре че дойдоха немците да въвведат 8 часов работен ден и здравни книжки.

                          Comment


                            #14
                            Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                            На 10.01.2016 получих писмо по пощата, в което пише че кандидатурата ми за EOI е избрана и по случая ми ще бъде назначен служител от UK. Очаквам да ме потърсят скоро.
                            "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                            Comment


                              #15
                              Отг: Процедура за Skilled Migrant EOI - времена и

                              Вече месец след това писмо нищо не се случва. Възможно ли е да не могат да се свържат с мен поради някаква причина (пр. голям брой кандидатури, загубени апликейшън форми или бог знае още какво)?
                              Започвам да си мисля, че кандидатстването ми за НЗ е грешка и пари на вятъра.
                              "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                              Comment

                              Working...
                              X