Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Представяне и помощ относно пойнтс индикатора

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Представяне и помощ относно пойнтс индикатора

    Здравейте хора,
    Живко се казвам, на 32 години съм, с жена ми сме от 10 години заедно, живеем в Германия от 6 години и имаме дете на 8 месеца. Първо искам да благодаря на МуСТаКаР, че бе така добър да ми активира акаунта, че съм регистриран от една седмица но не получавах мейлите за активация. /нямаше ги в спам-а първо там проверих /. Следя форума от доста години, започнах още от алл-бг форума /дори още когато Ники не беше се преместил в НЗ /, но сега реших да се регистрирам и да попитам вас като по-запознати, преди да възлагам някакви празни надежди. Мисълта ми на мен е да започна евентуално процедурата догодина, тъй като искам първо да взема немско гражданство. В момента ходя на курс по английски, а и на работа използвам английският, тъй като имаме в почти всички страни в Европа офиси и си кореспондираме с колегите на английски, но все още нямам намерение да се явявам на IELTS, най-вероятно догодина като до тогава ще си ходя на курс и подготовка.

    Положението е следното:

    Образование:
    Имам бакалавър Стопанско управление /250 ECTS кредита/ и магистър Информационни технологии в Бизнеса /98 ECTS кредита / и двете от БГ. Четох, че 1 ECTS кредит е равен на 2 NZ кредита, така че най-вероятно покривам изискванията на NZQA за образователните им степени. /ако греша, моля да ме поправите/. Въпросът тук е ще ми признаят ли двете степени и какво да отметна на въпросите /вижте screenshot-a/, тъй като отговорите тук са решаващи изобщо да събера 140 точки.

    Работа и стаж:
    В България – 3,5 години в банковият сектор.
    В Германия – 1,5 години /part-time/ в webshop; 1,5 години /part-time/ Софтуер тестер; 1,5 години /full-time/ Софтуер тестер /в момента работя все още на тази длъжност/;
    Тук въпроса би бил – мога ли да включа БГ стажа в общата сметка? Мога ли да включа също така и /part-time/ от Германия? Поинтс индикатора в момента е попълнен без /part-time/ стажа.

    Език:
    Тъй като имам поне още година и нещо за подготовка, мисля че ще покрия с 6,5 компонентите.


    Жена ми е бакалавър по зъботехника /от БГ/ учи Стоматология в Германия в момента, има стаж зъботехник - 5 години (full-time) в БГ и 5 години (part-time) в Германия /в момента е в майчиство, но доколкото знам то се води също стаж, ако греша моля поправете ме/, английският би трябвало да го покрие с 5-ци /нали това е минимума за партньор? Правилно ли съм разбрал, че можем и да платим съответна сума ако е между 4-5 и в НЗ да доучва и да взема изпит?/.



    За улеснение съм направил screenshot на пойнтс индикатора, ще се радвам да споделите мнение дали всичко правилно съм попълнил, а и с червено съм заградил кой въпрос не ми е ясен и искрено се надявам там да мога да сложа „yes“, тъй като в момента покривам 130-135 точки, а от предни години виждам че под 140 точки никой не е избиран от пула.



    Благодаря ви предварително и който иска да се включва, с удоволствие мога да давам инфо за положението в Германия и да сравним, ако има желаещи
    Прикачени файлове

    #2
    Отг: Представяне и помощ относно пойнтс индикатора

    Здрасти Живко,

    Коментари (без много претенции) от мен:
    1) стаж се доказва с договор или бележка от работодател. Трудови книжки в НЗ няма. В тази връзка много зависи какво можеш да покажеш като документ на кейс офицера. Според мен има голям риск да не признаят майчинските за стаж освен ако е някак потулено в документите. Може би не е най добрата идея да лъжете, но вие си решавате. Не знам дали знаеш но и казармата се брои за осигурителен стаж в БГ
    2) решете кой ще е водещият кандидат. До колкото виждам зъботехниката попада в immediate-skill-shortage-list. За ИТ специалностите съм пълен лаик но мисля Ники и Мустакар ще ти помогнат.
    3) Много важно!: Дали попадаш в някой от списъците зависи основно от какво пише на ПРЕВОДА на дипломата (корица и съдържание). Вероятно в института където си завършил има твоята специалност преведена на английски. Виж дали пасва на някоя от списъка. Ако има малко разминаване може да се договориш с преводача.
    Успехи!

    ПП НАз имам голям мерак за Германия. Да веземем да се трампим?

    Comment


      #3
      Отг: Представяне и помощ относно пойнтс индикатора

      Здравей Сашо,

      относно размяната няма проблем аз съм навит, само трябва да погледна колко точки ще ми донесе трампата Ако харесваш дюнер, бурка, ориенталска музика, брадатковци значи Германия е точното място за теб Ако не харесваш тези неща, но въпреки всичко не ти и пречат - идвай в Германия има доста работа, незнам в коя сфера си, но щом си се оправил в НЗ, със сигурност ще намериш работа и тук, а и няма нужда да минаваш имми процедури.
      само да спомена преди да съм продължил, че целта ми е вземане на друго НЕевропейско гражданство, в случай, че германците за пореден път забъркат кашата с тази "бежанска" политика и да имам друга възможност да преместя семейството си в страна, за която местните и легални данъкоплатци са по-важни.
      - стаж - аз не съм си и мислил, че тая трудова книжка ще ми помогне с нещо, даже не я знам къде е вече. До сега от всички работодатели имаме референции, и да не сметнат майчинството, мисля че няма да е проблем. В казарма за съжаление не съм ходил, докато учих и се маех взеха, че я премахнаха.
      - immediate skill shortage list - това за тоя лист не го знаех, благодаря ти, прочетох, но доколкото разбрах той е за временни работни визи, а по точковата система нищо няма да ни послужи. Ако трябва да се кандидатства за работа и уреждане на работна виза, може би ще има жена ми по-голям шанс, тъй като видях също че има лаборатории в НЗ, които имат и клонове в Европа и помагат за уреждането на документи за заминаване, но това ще е може би краен вариант, тъй като жената няма сега много време заради унито.
      - превода на дипломите, те разбрах какво имаш в предвид, но мисълта ми беше, че в
      LTSSL пише за Софтуер тестер изискват все бакалаври и то с информатика. Въпроса тук е - бакалавъра ми както и да го преведа, няма да мога да вкл и информатика в него, информатиката идва в моя случай чак с мастъра в играта. Комбинацията бакалавъра+мастъра може би ще отговори на изискванията, но това дали е възможно незнам, ако някой има представа да се включва да мислим на глас заедно


      Comment


        #4
        Отг: Представяне и помощ относно пойнтс индикатора

        Изглежда имате доста солидни шансове, най-вече заради квалификацията и процесиите (и работен опит).

        За старт имате няколко възможности:
        1. Кандидатствате за гражданство по точковата система. Вкарвате една камара пари и време за подготовка на документите и проучване. Избират ви и решавате дали/кога дойдете.
        2. Проучвате местни пазар на труда и започвате да кандидатствате по обяви - работодател ви предлага работа, задвижвате документите и който е избран идва в НЗ да захапе.
        3. Организирате една туристическа обиколка из НЗ да решите дали изобщо искате да идвате насам и по между другото се запознавате с местни индивиди, които евентуално могат да ви препоръчат/информират.

        До колкото те разбирам си на етап събиране на информация - да кажем, че имате шансове да съберете 140+ точки. Фаза две - готов ли си да налееш едни 5-10К евро да осребриш тази възможност?
        Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

        Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

        Comment


          #5
          Отг: Представяне и помощ относно пойнтс индикатора

          Здрасти Живко.

          Ако решите да кандидатствате по точковата система ето как ги виждам нещата за най-много точки. Понеже образованието и стажа ти не са сходни и образованието ти не е в immediate skill shortage list, верочтно няма да вземеш точки. Ако имаш образование по някоя от специалностите, подкрепено със стаж тогава се взимат точки, ако стажа ти по специалността за която кандидатстваш е над 6 години взимаш бонус.
          Ако жена ти е водещия кандидат, тя ще вземе точки затова, че образованието и е в immediate skill shortage list , взима допълнителни точчки, за магистратурата, ако и признаят 6 години стаж, още 5 бонус точки.
          Ти като партньор даваш точки за това, че имаш бакалавърско и магистратурата също дава точки, без значение специалността. Щом сте решили догодина да кандидатствате, то има време жина ти да се подготви за IELTS, не е кой знае колко сложен, ходила съм 2 пъти и аз и мъжа ми. Според мен има толеранс, когато напишеш в апликейшъна, че ти трябва за емиграция, поне при нас нямаше проблем. Изискването за партньора е да има минимум 7, или 7.5 IELTS, което е същото и за водещия... такъв ми е спомена.


          Comment


            #6
            Re: Представяне и помощ относно пойнтс индикатора

            Здрасти Живко,
            Положението изглежда е следното.
            Ще кандидатстваш като софтуерен тестер (това съвсем случайно е моята длъжност в момента). Препоръките отвсякъде трябва да ги нагодиш да показваш, че си отговарял за качеството на информационните услуги (уеб, бази данни и всичко), включително и в банката.
            ИЕЛТС - добре
            Възраст - добре
            Магистратура - добре, НО бакалавърът е зле, и може да се окаже пречка за събирането на точки. Идеята е, че според ЛТССЛ се иска Ниво 7, а ти ще имаш 9... Ниво 7 не ти покрива изискванията, защото е друго образование. Аз бях отлюбен в самото начало на кандидатстването и после трябваше да мина сума ти врътки, за да постигна това, което ми трябва. Но докато моят проблем беше само с наименованието (но не и с материята) на специалността, твоето стопанско управление си е чисто икономическа специалност и е почти невъзможно да се приравни на ИТ специалност.


            Цитат от едно от първите писма на кейс офисъра ми до мен:


            The Long Term Skill Shortage List specifically states that ICT Professionals must have a degree-level (Level 7) qualification majoring in computer science, information science or information technology AND three years of relevant work experience.

            You have stated that you have the following qualifications:
            Master of Information Systems from University of Phoenix a obtained on 31/10/2007 with a pre-assessment from NZQA stating that it is a level 9 qualification
            Bachelor of Business Administration major in Management Information Systems from Florida Atlantic University obtained on 12/08/2005 listed as exempt from assessment as a level 7 qualification


            As Immigration policy clearly states that a level 7 qualification qualification majoring in computer science, information science or information technology is required. I am unable award bonus points as your qualifications do not meet the requirements.

            As both your qualifications are listed on Appendix 5 as exempt from assessment, I am unsure if they would be assessed to meet the requirements (i.e. your Masters assessed down to a level 7 and for your bachelors having a different major). I suggest that you be 100% sure that a NZQA assessment would come back with a favourable result before applying as it can be an expensive process.


            В моя случай, аз бях убеден, че ще получа каквото искам и го получих. В твоя ще е интересно дали ще можеш да убедиш NZQA да те оцени на Ниво 7 да може да кандидатстваш, като пожертваш 10т за магистратура (която така или иначе няма да ти свърши работа). Жена ти като втори кандидат, ако покрие 6.5 на ИЕЛТС и й признаят бакалавъра Ниво 7 ще донесе още 20т. Стаж не й трябва.

            Comment


              #7
              Отг: Представяне и помощ относно пойнтс индикатора

              Здравейте хора, благодаря ви, че се отзовахте така приятелски,

              опасенията ми относно бакалавъра и позицията ми в момента се оказаха за мое съжаление основателни. Аз си мислих, че положението е едно, то след вашите коментари се оказа следното:

              Вариант 1) Опитвам да ми оценят бакалавъра (Bachelor of Business Administration)+мастъра (Master of Business Information Technology) като Level 7 – Bachelor of Business Information Systems or Bachelor of Business and Information Management (according to LTSSL) (ако не ме оценят както искам – виж Вариант 2), за да мога да кандидатствам със сегашната си професия. Нагласявам стажа до сега като „Софтуер тестер“ (съмнява ме банката да ми даде такава референция, защото тогава бях с професия икономист, но ще пробвам), с точките на жената успявам да събера 140 точки.
              @Ники – благодаря ти за инфото и цитата, помогнаха ми добре да си изясня картинката. За да пробвам дали ще ми бъдат признати бакалавър+мастър като Ниво 7 трябва да подам съвсем нормално документи към NZQA за оценка и да си платя таксата от $800-$900 с евентуално писмо където им се моля да ми ударят едно рамо?

              Вариант 2) Подготвям жената психически, че тя трябва да е водещият кандидат и подаваме чрез нея, аз нося някакви точки колкото да се утеша, че и аз допринасям с нещо и успяваме пак да ги докараме до 140 точки. Ако жената ще е водещата, има и друга вероятност, за която и аз и жената сме малко по-навити а именно за Австралия виза 190, спонсорство от щат с нейната професия, погледнах че повечето щати имат Dental Technician в списъците си. Този Вариант е трудно осъществим заради унито на жена ми и недостига на време в момента.

              Вариант 3) Оставам си в Германия, пускам си брада, купувам на жената бурка а за мен пистолет и като стане тъмно на вън се залостваме в къщи и не излизаме, че гостите на Мути Меркел може да ни обарат както обараха сума и жени на гарата тук в Кьолн. Този Вариант е супер неприемлив за мен, а за жената като доста по позитивна личност от мен – не вярва, че ще се стигне до бурка, че камоли и до пистолет.

              @Мустакар - твоя вариант за екскурзията и евентуално кандидатстване по обяви също е добър, но там виждам жената да има по-голям успех с намирането на работа, тъй като нейната професия е по вървежна. Това означава, че тя сама натам няма да тръгне, трябва аз и дребният също да пътуваме, разходите се покачат, което не е проблем, но би било по-добре кандидатствам аз като основен вземаме визи, аз отивам сам и почвам да се пъна с квартири и работа и евентуално те след време. Но пуст му бакалавър, така направени тези имми процедури, че човек трябва да знае от училище че ще имигрира.
              Last edited by ji_; 10-02-16, 15:52.

              Comment


                #8
                Re: Представяне и помощ относно пойнтс индикатора

                За банката - не си бил "софтуерен тестер", а си бил "икономист", който е тествал икономически модели и модели за откриване на измами и пране на пари, чрез софтуерен анализ на банкови транзакции.

                Всичко може да се нагласи да звучи правдоподобно, стига да имаш малко повечко въображение Естествено, може да помолиш в банката ти сам да си напишеш референцията, а някой да я подпише, който ще е готов да потвърди написаното. Доколкото знам, ако се обадят да проверят (вероятността е по-голяма да се обадят), питат за теб по име, за позицията и за времето, което си бил - не се занимават да навлизат в подробности.

                Всичко зависи от ИЕЛТС-а (да изкараш поне 6.5), и да успееш да убедиш NZQA да ти даде "правилната" оценка. Като цяло имаш достатъчно съставки да наготвиш вкусно. Само да видим с подправките какво ще стане.

                Comment


                  #9
                  Отг: Представяне и помощ относно пойнтс индикатора

                  Ники, благодаря за съвета, ще помисля и ще видя какво мога да направя по въпроса с препоръките, малко промяна ще има нужда на поне две от тях. Относно IELTS-а, ще се опитам да наблегна колкото ми позволява свободното време, а в същото време и на жената да дам малко зор да почне и тя по-малко.
                  Между другото, четох за Австралия (специалност от ACS), че стажа трябва да е задължително след вземането на образованието/дипломата. Търсих за НЗ (immigration.govt.nz) и нищо не открих подобно, ако ти си запознат по въпроса, бих се радвал да чуя и твоето мненеие. Питам поради причината, че имам още един мастър от БГ (специалността е „Комуникационни и информационни системи“), който съм го завършил семестриално, всички изпити си взех на времето, но така и не намерих време послените години да се прибера до БГ да пиша държавен изпит, трябва да погледна тази година като се прибера дали ще успея да свърша тази работа. Та въпроса тук е ако си взема дипломата тази година, дали стажа ми ще бъде признат преди това (както казах за Австралия и ASC - не става) и дали изобщо тази диплома ще свърши работа да приравня по лесно нужното ми Ниво 7.
                  Благодаря още веднъж за усилията и помощта и всичко добро!

                  Comment

                  Working...
                  X