2 от 7 ПърваПърва 123456 ... ПоследнаПоследна
Показани резултати 11 до 20 от 62

Тема: Размишления за бъдещето...

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    181
    Полезен 535 пъти в 301 мнения
    Блог статии
    35

Re: Размишления за бъдещето...

2010г. пада данъка върху най-високите доходи от 38 на 33% (добре за мен, но естествено не чак толкова добре за неравенството)

Увеличение на престъпността няма кой знае колко. Има престъпления против собствеността (даже много - като кражби с взлом), но няма толкова против личността (убийства, изнасилвания). Забеляза ли как въпреки че бяха "въоръжени", сикхите не удариха никой. Можеха да цапардосат един, двама и другите щяха да избягат. В САЩ ако беше, направо щяха да убият и да звъннат на катафалката. На гей парада скоро имаше протест от 50тина човека. Оставиха ги да протестират, но ги заобиколиха с полиция - никакво насилие. Всичко беше много цивилизовано, въпреки че пробиха огражденията и препречиха пътя на шествието и платформите.

Цената и качеството на образованието не са по-зле от другите англоговорящи държави (естествено където се плаща). Вече има реализация и тук и добри пари се правят в сферата на информационните технологии. Сашо ще е един от малкото заминаващи си българи - тези, които аз познавам обичат НЗ и са я направили новата си родина. Не малкото дошли преди нас са доста заможни, ще спомена 5 къщи една позната от Бургас, конеферма на професорка в Окландския университет (която даваха преди 2 дни по Нова телевизия), и т.н.

Природата само няма да те нахрани, но спокойствието и мира определено ще ти харесат.

2. Следните 2 потребители намират мнението на NikiG за полезно:

ORCADES VIKING (18-03-16),pooh06 (14-03-16)

Полезно
    46
    Полезен 26 пъти в 21 мнения

Отг: Размишления за бъдещето...

Виж Ники, съгласен съм с много от нещата, които казваш. Но съм съгласен и със Сашо, който най-вероятно изпитва в момента големи трудности. Предполагам, че дозата песимизъм ще се изпари на мига, когато някой откликне с предложение за работа. Но засега това не се случва и ми е много трудно да взема решение дали да се изнесем към НЗ. Ето какви мейли получавам:

Claire Lowe 11:05 PM (15 hours ago)to me

Dear Asparuh

Thank you for your interest in the position of Data Engineer Spark/SQL | Albany | $100k+.
    Unfortunately, on this occasion, your application has not been successful.

Enterprise Recruitment respects your privacy and we are pleased that you have trusted us with your application. We will retain your details on our confidential database and keep you informed of similar vacancies that match your experience and qualifications. If you do not want us to retain this information please contact us.
    We work with you and our clients to make successful placements and getting to know you is an important part of that process. We ask that you keep us informed of any changes to your current situation either in employment, qualifications or availability.

We look forward to being of assistance with your job search.
    Regards
    Claire Lowe
    Candidate Manager

--

Идваше ми да и отговоря така:

Драга ми Клари или там както се казваш, излагаш се бе жена Знаеш ли колко труд, пари, време, опит и обширни познания се искат за Data Scientist. Хората, които ще намерите в НЗ с тези изисквания се броят на пръсти, а едва ли има такива, които умират да дойдат при вас. Защото знаят, че на друго място биха били по-добре платени. А ние у Източна Европа не сме аборигени, за каквито ни смятате. Тук е започнала цивилизацията и знай, че пишеш това писмо на компютър, защото е имало български физици, математици и инженери. Бъди така добра следващия път да постнеш реална обява, да погледнеш автобиографията ми и да си направиш труда да прочетеш малко за тези технологии, за да не ставаш жалка. Ако нямаш време за това, то не си прави труда да пишеш, защото ми губиш времето. Не забравяй, че имаш работа, защото работиш на гърба на честни и трудолюбиви хора като мен. С огромно неуважение ти казвам, че не желая да работя с вашата агенция. Аспарух ps: http://www.marketingdistillery.com/w...014/08/mds.png

Ама нито ми е в стила, нито ми е на положението, нито желая да се излагам или да и чета лекции.

От
    VIC, Australia
    Полезно
    72
    Полезен 46 пъти в 32 мнения
    Блог статии
    2

Благодаря на всички включили се относно бъдещето на Западния свят! Само мога да се надявам, че няма да е толкова черно заради децата ни, които имат (надявам се) дълъг живот пред тях. За мен НЗ си остава в плановете, влече ме природата и културата, макар че доста от вас не се изказват ласкаво за маорите и полинезийците, но засега ще поработя над резюмето си и академичната си кариера.

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    181
    Блог статии
    35

Следното го казвам ама съвсем на майтап и все едно съм въпросната Клара (или по-скоро Клер)

Драги ми Аспарух/Пух/Паро или както обичаш да ти казват галено,

Зарината съм с писма от цял свят за въпросната обява и почвам сериозно да се питам дали да не отида да се прегледам при психиатър за шизофрения, защото всеки твърди, че е идеалният кандидат за позицията и има сума ти квалификации и години опит в сферата. Всички ми харесват на хартия независимо, че са от всички краища на света, та не мога да преценя кой да избера. Ти си един от малкото, които ми писаха в отговор на отказа. Заради големия наплив ще се огранича да се свържа само с тези, които вече са в Нова Зеландия с право на работа, защото не мога да се надявам да нахраня клиента си (работодателя) с риби в морето, при условие че има достатъчно да напазарувам в магазина (дори и не чак толкова големи и вкусни, а може би и по-скъпи).

Няма как да преценя квалификациите на всички, защото съм само рекрутър и работя на процент и работата ми е да отсея няколкото сериозни кандидата, които са готови да се срещнат с работодателя и да започнат работа в рамките на един месец. Една тайна - изискванията за работа да се четат така: първите 2-3 изисквания са почти задължителни, следващите 2-3 са желателни, а всичко останало е добре дошло. Не си мисли, че се иска всичко и на 100%. Това ще е малко като крайната обява: Търси се секретарка, току-що завършила магистратура счетоводство и контрол и публична администрация, мерки 90/60/90, с приятна външност, английски/немски/френски (и трите), и поне 5г опит.

Благодаря също и за историческата справка за постиженията на някои българи, но това е като македонците гордеещи се с подвизите на Александър Македонски. В момента разглеждам и техни кандидатури, както и малко на гърци за въпросната обява и се чудя на кого да припиша Александър Македонски и да предложа работата.

Автобиографията ти е наистина страхотна, но като цяло е шум предвид нашите изисквания: имаш лиценз за пилот, инсталирал си мрежата на Бундестага, открил си нов суперпроводник, знаеш Майкрософт Офис, можеш да работиш с SPSS и други статистически програми, както и сертификати за администратор база данни на Оракъл и Майкрософт. Нас ни трябва просто Data Engineer with SQL.

Ако не желаеш да работиш с нас, защо си направи труда даже да кандидатстваш? Благодаря за взаимното изгубено време
    Клер
    Кандидат-Мениджър (защото надали ще стана мениджър)

П.П. А за моя процент не се кахъри. Има достатъчно риби кандидати. Все ще намеря кой да пробутам на работодателя и да си гушна таксата.
    Последна редакция от NikiG ; 15-03-16 в 01:24

6. Следните 4 потребители намират мнението на NikiG за полезно:

permutation (14-03-16),roshavbg (16-03-16),sipirumi (15-03-16),venziap (15-03-16)

Полезно
    46

Имах хазяин българин в Лондон, който ме подведе да напусна добре платената си работа и да отида в строителството с него. Като останах без работа хич не ми бе до шегички.

Не виждам с какво присъствието ми в НЗ би увеличило шансовете ми да си намеря работа - нали пак ще търся online в сайтовете. В обявата можеха просто да напишат, че търсят човек с Ексел, за което не ти трябва висока квалификация. Иронията ти не може да скрие, че има проблем с трудовия пазар. Не всичко е цветя и рози и нека не си мислим, че като получим заветната виза всичко ще бъде наред. Предполагам, че мнозина българи правят академична кариера или преподават. Но Университетите не са представителна извадка за бизнеса и реалната ситуация на пазара на труда. Ето и един тип от мен: нова работа се търси, когато не ти трябва, защото когато ти дотрябва - никаква я няма.. С нарастването на производителността на труда и обедняване на все по-голяма част от населението проблемът ще се задълбочава. В хипотетичният отговор долавям, че НЗ не прави изключение от останалият свят в своята меркантилност.

Само мога да се радвам за успелите българи. Те няма нужда да знаят какво е жив компютър или да познават историята си, за да имат по-светло бъдеще. Нали господарите ни точно това искат.
    Последна редакция от pooh06 ; 15-03-16 в 07:58

От
    Auckland, NZ
    Полезно
    1
    Полезен 41 пъти в 24 мнения
    Блог статии
    10

Post Отг: Размишления за бъдещето...

Не ми се пише дълго, че трябва да си лягам.
    Ники пита, а пък Пух явно се е объркал. За това обяснявам:
    Два месеца си почивах. На два пъти ми се обаждаха да ме търсят за работа и на третия приех да се явя на интервю. След точно 3 дни почнах работа, като заплатата ми е с 10% по висока от последната работа.
    Не знам защо някои от форума си мислят че съм се депресирал. Не съм бе хора. Бачкам си, в чудесна форма съм. Отслабах с 6 кг за 2 месеца. Всичко е ОК.
    Просто се опитвам да дам оценка на ситуацията тука и тя ми изглежда както я описвам.
    Ама това не е края на света. Изобщо даже. Днеска сме тука, утре в Китай, после да кажем при арабите.
    Не съм тръгвал да си ходя. Да не съм луд при тая заплата. Обаче утре ако не я взимам, ще си ходя. Толкоз е просто.
    Дали ще се скапе положението в НЗ не знам. Дано не, поне дакото вземем паспорти. Ако обаче да, тогава шапка на тояга (според един приятел това било евфимизъм за презерватив).

9. Следните 2 потребители намират мнението на Sasho за полезно:

MyCTaKaP (16-03-16),NikiG (15-03-16)

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    181
    Блог статии
    35

Добре, минаваме на сериозно.

Обявата я е дал работодателят, рекрутърът се опитва да я попълни. Ако работодателят е искал да напише Ексел и да бъде заринат от резюмета от чуждестранните хлапета в университета, които имат право на половин ден работа и се чудят откъде да припечелят, бутайки стандарта надолу на всички останали в неквалифицираната сфера, щял е. Нарочно може леко да е понапудрено всичко, за да може някой с повечко акъл и опит да откликне.

Единственият проблем, който аз виждам в трудовия пазар е неискрени работници, които се опитват на всяка цена да вземат работа, без да са квалифицирани за нея. И другото е, че не са на място да се срещнат с работодателя или рекрутъра и имат нужда от виза за работа.

Имаме няколко примера във форума, че най-добре е да се ползва имиграционен агент, ако няма право на работа. Ако има право на работа се пишат хубави придружителни писма, в които да покажеш как ще решиш проблемите на фирмата, прави се резюмето "киви-стил", и подаваш на обяви за работа. Най-трудна е първата. След това с малко ЛинкедИн и нетуъркинг сами ще почнат да те дърпат. Мен ми пишат почти всеки месец с предложения за работа (така започнах и настоящата си). Явно съм почнал отрано правилно да кандидатствам, защото от 20г възраст (тоест целия ми трудов опит) съм кандидатствал на много малко места и винаги съм получавал работата, която искам и за която знам, че мога да се справя. Не знам на какво се дължи, но съм благодарен...

На не малко хора съм помагал и с резюмето и с писмата и после как да се държат в работа, за да ги ценят, уважават и да си издействат повишение. Но просто трябва да си притъпят чувството, че някой им е длъжен. В момента, в който работодателите усетят такова отношение, спукана им е работата. Търсят се работници, а не шефове. Решенията ги взема работодателя.

Разбирам фрустрацията ти и от дотук написаното мисля, че ще ти е нужно още време да се приготвиш (ако въобще) за миграция в Нова Зеландия, въпреки че вярвам, че имаш всички дадености да успееш.

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    181
    Блог статии
    35

Ааааа Сашо, мания! Аз съм писал докато ти вече си публикувал. Много интересно. То така става - след 1-2г като си работил и си си изградил име, вече си недосегаем (= без работа няма да останеш). Аз така и втора си намерих.

Повечето хубави работи не са по обяви тук, а са с препоръка от човек, който те познава. Затова е важно да си изградиш социалната и професионална мрежа - не в интернет, а на живо. Това е хубавото на Нова Зеландия. И моля да не се правят сравнения с шуробаджанащината в България и други бивши соц. държави.

Полезно
    46

Исках да споделя, че според мен е желателно да не се хвърляме импулсивно да подаваме EOI, преди да сме намерили сигурен работодател, да сме проучили документацията, цялата информация за страната - иначе си е голям риск с неизвестен резултат.

--

Аз съм коректен и съм написал в кандидатурата си към агента, че несъм в НЗ. Като при това учтиво помолих за съвет в придружителното писмо относно възможностите. Определено имам нужния опит и определено не търсят човек с SQL или Excel - просто стандартен отказ. Получавал съм и по-учтив и професионален отказ: "...However, if you were to travel to New Zealand to make yourself available for interview, or obtain a New Zealand Work or Residency Visa, we will consider your application for future opportunities..."Ето линка към обявата - може пък някой на място да се пробва:

http://www.trademe.co.nz/jobs/it/data-warehousing-bi/listing-1050719328.htm

Всеки гледа нещата от своята си камбанария и е пълно с лицемерие навсякъде по света. Например наскоро препоръчах един украинец за работа в България. От фирмата дори не погледнаха CV-то му, защото бил "руснак". Опитах се да обясня, че човека първо не е руснак, второ е женен за българка и трето има всички необходими квалификации и опит. В момента позицията продължава да стои отворена. Общността в този случай нямаше значение. Мислех си, че НЗ прави изключение в това, но явно съм се объркал.

Та по темата за бъдещето. До момента нито един от съфорумците не каза категорично защо емиграция към НЗ и как се вижда след 10 години. С хипотетичния си отговор към Claire всъщност исках да споделя и изразя възмущението си от това, колко е трудно да си търсиш работа от чужбина (а предполагам и на място). В България има проблеми, но това не е причина да плюем по нея. Може да не знаете, но сме N1 според stackoverflow за най-добри програмисти в света. Щом има нужда от квалифицирани емигранти, значи имаме своето място. Но моята гледна точка за бъдещето в НЗ зависи от това как ни посреща правителството, работодателя и хората.

Хайде със здраве: https://www.youtube.com/watch?v=M-PJp_ChZMM

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    181
    Блог статии
    35

Аз дойдох в Нова Зеландия без да знам нищо за нея - нямах предчувствия, нямах очаквания. Искаше ми се да "пробвам" (имах зелена карта за САЩ). Работа намерих за 2 седмици. На една позиция само кандидатствах и я получих. Затова казвам, че може би имам късмет, но като цяло придружителните ми писма правят винаги впечатление. В момента не е 2011г и нещата са се позатегнали. Естествено и аз съм обигран. На този етап не виждам смисъл и нямам желание да живея в друга държава.

Има и друго. Финансовите ми сътресения бяха докъм 24г възраст. След това беше стабилност, а вече се надявам на просперитет - време е да се пожънат успехите (но и да продължат да се формират нови). Нямам dependants, така че и това прави нещата лесни - никой не зависи от мен и ако се случи нещо, няма да пострадат други.

За препоръката ти за украинеца: не знам защо приемаш всичко толкова лично. Аз давам аргументирано мнение и оставям нещата. Каквото е трябвало съм направил, а оттам нататък ако искат да се вслушат, да се вслушват (не съм безгрешен, или мнението ми да е авторитетно - имам интуиция и мога да греша). Нито ще ликувам ако успеят, нито ще си разбридам чорапите, ако се провалят. Подобно е и мнението ми за българите като цяло - не обичам обобщенията.

Има личности, не групи. Познавам страхотни професионалисти в България, но забелязвам и много пасмина. Ти си решил да използваш Стаковърфлоу, където българите са най-добри програмисти. Ама това може да каже примерно и за мъже, или за хора 35-45г възраст независимо от националната принадлежност, които просто имат опит. Всички принадлежим към много и разни видове припокриващи се групи, но е опасно да се приписват личните ни качества сляпо на цяла група. Оттам идва дискриминацията. Но това е друга тема...

Най-общо в твоя случай нещата може би ще са най-добре така - продъжи процеса и вземете жителски визи всички. С виза може да търсиш работа по-лесно дори и да не си в НЗ. Ела да я активираш и после имаш 2 г да търсиш работа преди да изтекат условията на визата. При това положение мисля, че ще се получи и ще е безболезнено за теб и семейството. В най-лошия случай ще загубиш инвестицията в такси и т.н.

14. Следният потребител намира мнението на NikiG за полезно:

pooh06 (17-03-16)

2 от 7 ПърваПърва 123456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители, разглеждащи темата

В момента 1 потребители преглеждат темата. (0 потребители и 1 гости)

Права

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •