Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Идентичност (самоопределение) и емигрантите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Идентичност (самоопределение) и емигрантите

    BAWE - изследванията за британците определено не ме стресират. Реших и аз да си направя как се определям и кое има по-голяма тежест за идентичността ми. Резултатите са потресаващи (идеята е: кое бих загубил по-скоро измежду две съседни - по-важното е по-горе):

    мъж
    гей
    образован
    атеист
    бял
    новозеландец
    българин
    средна възраст

    (примерно: предпочитам да съм бял пред всички следващи). И още малко ако се замисля защо е така - първите две са част от мен, "вътре" са и не мога да ги променя. Следващите са оформянето ми като личност, също са част от мен и ценностната ми система. Интересно е расата. Тя би трябвало да спада към първата група, но предпочитам да съм образован атеист, отколкото просто бял лумпен. Националността е натресена отвън - и лесно може да се промени/изтрие. Нарочно слагам НЗ по-високо от България в момента като приемна страна. Ако исках да се идентифицирам повече с БГ, нямаше да съм в НЗ сега. И последното е възрастта - там е друг проблем: тя се променя сама по един предвидим начин и е безсмислено да й се отдава голямо значение.
    Last edited by NikiG; 28-03-16, 11:14.

    #2
    Отг: Размишления за бъдещето...

    Niki, тая подредба обяснява малко или много защо си в НЗ, а не в САЩ или БГ. Освен всичко останало, ти си и част от прослойка, чиито интереси съвпадат с постиженията на глобализацията (висока мобилност през граници, работа с нови технологии, ползване на глобален език като английския). Не случайно и Нова Зеландия се възползва от създалите се обстоятелства с наличието на мобилни, добре-образовани хора по света. Ще е интересно да видим как ще се развие този социален експеримент за бъдеще.

    Comment


      #3
      Отг: Re: Размишления за бъдещето...

      Написано от NikiG Виж мнението
      BAWE - изследванията за британците определено не ме стресират. Реших и аз да си направя как се определям и кое има по-голяма тежест за идентичността ми. Резултатите са потресаващи (идеята е: кое бих загубил по-скоро измежду две съседни - по-важното е по-горе):

      мъж
      гей
      образован
      атеист
      бял
      новозеландец
      българин
      средна възраст

      (примерно: предпочитам да съм бял пред всички следващи). И още малко ако се замисля защо е така - първите две са част от мен, "вътре" са и не мога да ги променя. Следващите са оформянето ми като личност, също са част от мен и ценностната ми система. Интересно е расата. Тя би трябвало да спада към първата група, но предпочитам да съм образован атеист, отколкото просто бял лумпен. Националността е натресена отвън - и лесно може да се промени/изтрие. Нарочно слагам НЗ по-високо от България в момента като приемна страна. Ако исках да се идентифицирам повече с БГ, нямаше да съм в НЗ сега. И последното е възрастта - там е друг проблем: тя се променя сама по един предвидим начин и е безсмислено да й се отдава голямо значение.

      това самоопределение би ме затруднило страшно много защото не се определям като Американка макар че съм гражданин, нито пък като Българка, въпреки че съм раждана и живяла там 20 години.

      Може би биха били подредени така:

      жена
      майка
      съпруга
      социален работник и активист
      researcher and educator
      с българско потекло
      живееща вмомента в САЩ
      нерелигиозна

      Comment


        #4
        Re: Идентичност (самоопределение) и емигрантите

        Това направо стана като социален експеримент с непредвидими последици. Супер интересно ще бъде ако и други се включат с подобно самоопределение. Аз също като Руми съм излязъл от БГ на 20г, така че крайното ми формиране като личност е било в чужбина. Но тези, които са емигрирали със семейства какво мислят, МуСТакаР, badabing, phoenician, permutation, anita82?

        Comment


          #5
          Отг: Идентичност (самоопределение) и емигрантите

          Ох мале...хубав въпрос ама аз съм мнооого далеч от "семейните" - мъжа го зарязах, хлапето беше на отглеждане тип "при баба" за поне 3 години и сега бившия се присети да я вземе тук, да се прави на "самотна майка", да се тръшка за помощи и да ме дере за "child support" Нали правим статистика, затова описвам ситуацията (и моля без коментари "ама как може така" и да се изтъква женският ми пол)

          Та по примера по-горе:

          високо интелигентна
          само-достатъчна
          жена, но по акъл - 80% мъж
          атеист
          хетеро
          образована
          бяла
          Австралийски резидент родена в БГ
          все още млада и доста добре изглеждаща

          Comment


            #6
            Отг: Идентичност (самоопределение) и емигрантите

            Ама Анита, как може така за пример си ни поне по 8 точки, така че съдене няма.

            Ако разбирам идеята правилно, следва моята подредба:

            стабилен - не се притеснявам за дреболии и съм предпочитан контакт щом стане дума за помагане
            средна възраст - младо юпи, клиент-мечта за банките. Татко
            образован - успях да събера атрактивен пакет от умения, може и още
            бял - избират ме за наемател пред "други"
            българин - особено щом стане дума за храни и питиета. Преди всичко така ме възприемат местните.
            новозеландец - чувствам се ангажиран в поддържане на стабилна финансова система в страната. Гласувам, плащам данъци и подкрепям предпочитани търговци.
            мъж - разочароваща тема за разговор. в НЗ мъжкото ми начало, като че ли е сведено до попълването му във формуляри. Голяма част от жените наоколо може да се отъждествят като по-мъже от мене... целта за равенство между половете изглежда работи - на мен не ми носи удовлетворение, надявам се на жените поне да им харесва.
            религиозен - колкото да се чувствам част от по-голяма общност. Харесват ми празничните обичаи и да обяснявам на хората наоколо защо си нося пръстена на дясната ръка.


            С две думи Специалист Татко, голяма промяна от водещите до преди няколко години Творец Металист...
            Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

            Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

            Comment

            Working...
            X