Съобщение

Collapse
No announcement yet.

On Moving to New Zealand

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    On Moving to New Zealand


    #2
    Отг: On Moving to New Zealand

    https://theintercept.com/2014/09/15/snowden-new-zealand-surveillance/

    Edward Snowden has dismissed as “false” the New Zealand PM’s claims of no mass surveillance in the country. The whistleblower says he regularly “came across communications of New Zealanders,” when he worked as an NSA analyst.






    Latest breaking news articles, photos, video, blogs, reviews, analysis, opinion and reader comment from New Zealand and around the World - NZ Herald

    "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

    Comment


      #3
      Отг: On Moving to New Zealand

      How does today's huge earthquake compare with others in our history? Alison Ballance looks at the powerful seismic forces that shape New Zealand. 


      Three New Zealand cows looked like they could use a little help Monday after an earthquake triggered landslides all around them and left them stranded on a small island of grass.


      "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

      Comment


        #4
        Re: On Moving to New Zealand

        По повод статиите за Сноудън - верни са всичките. Всичко се следи в НЗ и се споделя със страните от Петте очи (англоговорящите: САЩ, Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия). Обменя се както паспортна информация (движение на гражданите), така и интересни неща, които могат да се засекат от Интернет. Трябва съзнателно да се криеш и да ползваш технологии, за да избегнеш следенето. Отделно информация от всички дебитни и кредитни транзакции минава през данъчната служба. Забележи, могат да ти направят одит, ако забележат, че ползваш кредитна карта от друга държава (това значи, че разполагаш с активи в друга държава, които може и да не си декларирал в НЗ, а трябва). Готов съм много неща да "простя" (и съм ги простил), с цената да може да се живее мирно и спокойно. Има една книга Dirty Politics, която обаче трябва да се прочете. Тя показва как Националната партия използва информация почти престъпно, за да държи властта. И още нещо имаше наскоро с полицията, заради което беше порицана:
        http://www.radionz.co.nz/news/nation...-moral-crusade'
        С две изречения: полицията прави хайка за алкохол, но точно където си заминават участници в конференция за евтаназия с цел да получи имената на участниците.

        Колкото до земетресенията - такъв е районът. Да има някой, който не знае? Във Флорида като живях имаше урагани, в североизточна България има наводнения, в Стражица, Япония и къде ли не също има земетресения, в Европа има тероризъм, в Русия може да "изчезнеш", в Китай не се диша в големите градове, на някой тихоокеански остров може да те залее световния океан заради глобалното затопляне и т.н. Животът продължава.

        Comment


          #5
          Отг: On Moving to New Zealand

          Първоначалното впечатление от сайтовете и expat форумите е, че всичко е наред. Но проблемите на НЗ не бива да се премълчават. Просто си правят добра реклама и има доза цензура. Но вече не виждам конкретни предимства на миграцията спрямо UK, USA, Canada, Australia, Germany, Switzerland и др. Поправи ме, ако греша. И аз имам право на мнение. Но да, простил съм им за грешката и затварям страницата по темата защо (или защо не) НЗ. Но ето един различен поглед, който намерих за темата табу - евтаназията. Животът продължава по някаква си своя логика и независимо от нас обикновенните мравки.
          Last edited by pooh06; 14-11-16, 20:56.
          "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

          Comment


            #6
            Re: On Moving to New Zealand

            Ще те цитирам от един друг пост.
            Написано от pooh06 Виж мнението
            Всеки си има глава на раменете и всичко е проба-грешка в този живот. Не ми обръщай толкова сериозно внимание, а търси своята ниша. Просто съм яхнал метлата защото съм леко обиден на INZ и конкуренцията ;-)
            Отделно всеки си има причини и приоритети, поради които иска да емигрира, и ако за един може да са предимства, за друг са недостатъци.

            Моите лично:

            САЩ: лицемерие, див индивидуализъм, липса на човещина, играчка в ръцете на корпорациите, скъпо и недостъпно здравеопазване, съдене до дупка за щяло и нещяло, ксенофобия и расизъм, прекалено голямо влияние на религията, колабирала социална система
            Великобритания: в упадък, отново расизъм и ксенофобия, тероризъм
            Германия: (много малко негативи от моята камбанария), но бъдеща опасност от тероризъм/фашизъм/война, иначе социална/здравна система супер(+), контрол на наемите за жилища(+), език който съм учил 14г(+)
            Швейцария: като НЗ, но затворена за външни хора, изолирана всякак освен търговски и финансово, вече има брожения за миграцията
            Канада: с удоволствие бих живял там, ако не беше климата студен и дъждовен (повече отколкото в НЗ)
            Австралия: исках я преди, вече ми напомня прекалено много на САЩ с подобни проблеми, но може би 20г след САЩ
            НЗ: също не е съвсем цвете за мирисане, но географската изолираност е перфектна да се решат проблемите на неконтролираната миграция, светска, с добри хора и сравнително сплотено общество.

            Някои хора за САЩ ще кажат: възможност за лична изява и свобода, възможности за материално издигане. Имам познати, които завършиха в САЩ и работят като Администратори база данни, работят от къщи, живеят в палат извън голям град, ходят на екскурзии по света и изкарват много. Но в САЩ са изолирани. Не се сблъскват с ежедневието и проблемите като да не са част от обществото. Не искам такъв живот, въпреки че материално щеше да ми е много по-лесно да го водя. Отново, всичко е строго индивидуално.

            Comment


              #7
              Отг: On Moving to New Zealand

              Швейцария - Българските граждани вече се третират наравно с останалите държави от ЕУ:
              Most foreign nationals require a permit to work in Switzerland. The procedure for obtaining a permit depends on your nationality and type of employment.


              НЗ - когато обмислях емиграция и се чудех къде едно от нещата които ме притесняваха за НЗ беше че организацията на градове и жители ми приличаше много на БГ. В смисъл:
              - има една столица (София/Окланд), в която всичкият китайски народ се бута (и буквално и не), заплатите са значително по-високи. Оттам проблеми с трафика, жилищата, престъпност и тн.
              - има и няколко по-големи града (Пловдив, Варна, Уелингтън, Крайстчърч и тн) където може да живееш и работиш, но повечето ти колеги/приятели гледат към столицата и лека полека се изнасят. Ако направиш компромиса да си стоиш в града означава да се примириш с 20-30% по-ниска заплата и може би по-ниски разходи.
              - има и малки градове/села, където ако си под 50-60 години няма какво да правиш, и работа няма особено ако имаш образование и "претенции"

              Това ми беше представата за НЗ преди 4 години, не казвам че съм права, все още не съм била в НЗ.

              Ники, Мустакар - съгласни ли сте, има ли подобно нещо, притеснява ли ви?

              Comment


                #8
                Re: On Moving to New Zealand

                Като казах Швейцария имах предвид мисленето на хората - дори да сме законово равни, винаги ще ни третират като трета ръка хора.

                За НЗ си права, НО аз ако имам работа, с удоволствие бих живял пенсионерски живот в малко населено място. Изхождайки от това, което правя в момента нямам кой знае колко много забавления (не защото липсват, а защото на мен така ми е добре). За малко да се пренесем с Лонг в Мастертън - 20К души с всичко на 5 мин пеша (големите вериги супермаркети, комуникации и т.н.) Бих живял и в Хамилтън/Hamilton (100К) и в Тауранга/Tauranga (130К) и във Фангарей/Whangarei (86K), но искам да стоя на север - далеч от земетресенията и на по-топло.

                Comment


                  #9
                  Отг: On Moving to New Zealand

                  Прав си, че ако имаш работа и социална среда размера на населеното място не е проблем. Обаче ако си например в ИТ и си загубиш работата, може да имаш проблем с намирането на нова в района. А смяна на района значи ново местене, продаване/даване под наем на къщата (ако си собственик), отделяне от приятелската среда с която си свикнал, нови разходи и ново свикване и тн и тн.

                  Аз обмислям да направя нещо подобно след 10тина години, за което е почти наложително смяна на професията. Програмирането ми е омръзнало отдавна, така че това не би било жертва. Ще видим...

                  Comment


                    #10
                    Отг: On Moving to New Zealand

                    За проба-грешката го казах в контекста на другата тема. Но да, в известен смисъл важи и тук. Щях да се радвам, ако навреме някой ми беше отворил очите за другите лица на НЗ и да си спестя усилията.

                    Моето мнение за INZ агентите е, че поради големият интерес и натиск на обществото се държат надменно. Или просто са си такива, но така или иначе ще продължават да ни третират като трета класа хора. Същото мога да споделя и от лични наблюдения за работодателите при търсенето на работа.

                    Да си заобиколен от орки не е приятно, но също толкова неприятни са природните бедствия. Симпатична страна, но за съжаление е разположена на т.н. "Огнена дъга" от вулкани и земетресения, опасваща Тихия океан. Бяха регистрирани повече от 1800 вторичи труса скоро след последното земетресение?!?
                    Last edited by pooh06; 16-11-16, 19:56.
                    "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                    Comment


                      #11
                      Отг: On Moving to New Zealand

                      Разбирам позицията "гроздето е кисело" и нуждата да се "хейти", но не разбрах частта за отварянето на очите.

                      - INZ агентите са държавни чиновници, за които поредният апликант е просто бройка. Те следват техният си буклет и следят дали апликанта отговаря на условията, нямат специално отношение към никого

                      -
                      работодателите при търсенето на работа - ти реално ли си очаквал купчина работодатели да проявят невероятен интерес към поредният кандидат намиращ се на 15000км от тях, който към момента даже е без право на работа?

                      -
                      "Огнена дъга" от вулкани и земетресения - ок, и как това е нова информация? В земетръсна зона се случили...земетресения?

                      Не казвам че НЗ или която и да е държава е перфектна, но основните им плюсове и минуси са известни и всеки решава какво го устройва и какво не. В случаят не виждам нищо ново или непредвидимо да се е случило?

                      Comment


                        #12
                        Отг: On Moving to New Zealand

                        Качеството на виното зависи от качеството на гроздето, а от грозде без качества, каквито и майсторски чудеса да правят технолозите, хубаво вино не става. С упреци за хейтвъне изгонихте Сашо от форума, но сега по-силно уважавам и ценя неговото мнение и коментари.

                        Непредвидимо за нас преди година беше промяната на правилата за миграция и решение подчинено на новите правила за стара апликация (да - отметнах всички чекове по буклета). Аз търсех истината за Нова Зеландия такава каквато е - лишена от реклами и субективни фактори.

                        Трябва да бъдем реалисти - Българите емигрираме основно не поради бедност, а поради беззаконие и чувство на несигурност. С какво НЗ или дори Австралия би ни дала усещане за ред и спокойствие?
                        Last edited by pooh06; 17-11-16, 03:35.
                        "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                        Comment


                          #13
                          Re: On Moving to New Zealand

                          Беззаконие, чувство за несигурност, неприветливи хора (не говоря за най-близките приятели), това мен също ме изгони от България. Иначе там работех в САП с чудесен доход. В НЗ определено има друго чувство и много по-вежливи и приятелски настроени хора. Закони и чувство за справедливост и равенство също има.

                          Сашо беше изгонен от италиански трол, който явно си търсеше поле за изява. Никой никого не гони - очаквах малко повече зрялост от Сашо и просто трябваше да игнорира трола. Отделно, Сашо ще става татко (честито да му е) другия месец - явно много стрес му се е било събрало. Въпреки че с него сме имали спорове, винаги сме пазили добрия тон и като цяло сме били съгласни един с друг, но даваме предимство и тежест на различни аспекти от живота в Нова Зеландия. Сашо като архитект не му харесват бърлогите тук като изпълнение, разгъната площ, цена. Отделно не му харесваше заплатата и напусна (но за 10% увеличение, а може и повече се нави) и като цяло мисля че с цялата си опърничавост ще разбере, че тук е хубаво място за живот.

                          Досега не съм срещнал българин, живеещ в НЗ, който открито да критикува страната като цяло. В началото всички помрънкват малко и се учудват на много неща, но подхване ли ги веднъж живота, няма връщане и след връщанията си от БГ все чувам "хубаво си е в България сред приятелите, но добре че е за малко".

                          Аз ти казах, че още в началото тръгна с рогата напред. Разбирам професионалист си, може дори да си светило в сферата си, но искам пак да повторя, че очакванията ти не отговаряха на реалността. НЗ не приема емигранти с червен килим освен ако не домъкнат няколко милиона долара капитал. За другите места трябва да се бориш и да играеш по правилата. С критика по тях, с обяснения, извинения и прочее, не става.

                          Comment


                            #14
                            Re: On Moving to New Zealand

                            Като гледам - Аспрарух, идвай тук да заместиш Сашо във форума Перфектно ще се справиш мисля, защото имаш подобен начин на разсъждение и си доста над средното ниво на интелект и професионална позиция

                            Comment


                              #15
                              Отг: On Moving to New Zealand

                              Мисля, че заглвието на темата по-скоро трябва да е "Moving to NZ - how to move on".
                              Това което усещам във всичко което Аспарух написа през последните дни е ... търсене на нова мотивация за миграция. Всички приказки за как няма да повторя, много е прецакано всичко, гадно е или пък добре че не ни се получи, повтаряни многократно, към форума и към имиграционните агенти, означава само че той трябва да се разтовари от разочарованието. И най-вероятно (отново) се търси нова причина, мотив, за подновяване на усилията в посока НЗ. Процедурата вече е минавана, нова апликация ще може да бъде пусната за значително по-кратък срок. Вероятно представата за нов живот в НЗ е била доста идеализирана, вероятно е имало очакване за незабавно и неотменимо щастие след като се емигрира. Във всеки случай е имало огромно очакване и то сега се трансформира в разочарование. Ако Аспарух си припомни първоначалните причини поради които се е спрял на НЗ, ще намери новата си мотивация (вероятно). Ако не я намери, значи причините не са били достатъчни и целият проект е бил обречен на неуспех - в такъв случай поне би трябвало да не му горчи толкова - благодарение на "усилията" на имиграционните е бил предпазен от този неуспех.
                              Не ме разбирай погрешно, Аспарух, аз също много исках да се махна от БГ (вероятно по причини които са подобни на твоите), но се оказа, че съм взел решението за това прекалено късно и няма да ми се случи. Не те нападам и не искам да те обиждам. Напротив, разбирам разочарованието ти прекрасно. И ми се иска резидентите на форума (и Ники и Анита) да не мислят, че пропагандираш колко кисело било гроздето - ясно е, че не мислиш така.
                              Доста объркано, но отвътре ми дойде. Извинявайте за намесата.

                              Comment

                              Working...
                              X