Съобщение

Collapse
No announcement yet.

AACA Assessment (Architect)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    AACA Assessment (Architect)

    Привет на всички! Благодаря, че ме приехте във форума! Прави приятно впечатление на място с много полезна информация и позитивни хора. (Сигурно затова в БГ преобладават негативните)

    Ние с моя приятел решихме да емигрираме в Австралия и започнахме процеса по набавяне на документи. Нашата цел е subclas 189 или 190 - за каквото стигнат точнки.
    Аз съм архитект и от две седмици водя борба с УАСГ да ми бъдат предоставени необходимите за асесмънта документи (няма да коментирам, че ще стане грозно). Необходими са ми следните документи, с които срещам затруднения да се сдобия във вида им, в който са описани:


    1. Academic transcript for each academic qualification(or student book or mark sheets) in the original language, as officially issued by the relevant institution or authority. An academic transcript is a list of all the units completed for the qualification, including weighting of each unit (in hours or credit points) and the marks obtained.
    2. Course syllabus for each academic qualification in the original language, as officially certified by the relevant institution or authority. The course syllabus should include a summary of the content of each unit of study. The syllabus should be relevant to the years that the qualification was undertaken.

    Digital submissions are acceptable if the Syllabus is directly available from the official university website. Digital submission formats CD, USB, URL or Dropbox. If you are unable to provide a direct link to the syllabus from the university website, you must submit a certified hard copy.
    Note: If you are unable to supply a copy of the syllabus you must address this in your cover letter and advise AACA in writing to proceed with the application without this information.

    По т. 1: Отказва ми се (устно, от служителки, след съгласие на Ректора, пак устно) издаване на академична справка, съдържаща кредитни единици.
    По т. 2: Отказва ми се анотация на учебните дисциплини (устно, от служителки).

    Дипломата ми е издадена юли 2006 г. През юли 2007 г. са издадени първите дипломи, съдържащи кредити. Грандиозна промяна в учебния план няма. Да, съгласно § 3. от НАРЕДБА № 21 ОТ 30 СЕПТЕМВРИ 2004 Г. ЗА ПРИЛАГАНЕ НА СИСТЕМА ЗА НАТРУПВАНЕ И ТРАНСФЕР НА КРЕДИТИ ВЪВ ВИСШИТЕ УЧИЛИЩА имат законово основание да ми откжат, но тъй като в случая информацията е налична и нищо, освен мързела не е пречка, ми се иска да се преборя да получа максималното, за да получа и максимално точен асесмънт, надявам се, и за по-кратък от обявения 16-седмичен срок.
    Обърнах се към мой бивш преподавател за съдействие, който ми влезе в положението и обеща да се опита да измисли нещо по въпроса, поне да прескочим администрацията. Предложи да се напише от името на Декана писмо, в което да се казва, че учебните дисциплини от сега действащия план съответстват изцяло на учебните дисциплини, изучавани в периода, в който аз съм се обучавала. На сайта на УАСГ поне са се постарали да качат следните документи:

    Знам, че може би ще мине и по другия начин, но тъй като срокът за асесмънт е 16 седмици, цената - $1050 и всичко се изпраща на хартия, исках да окомплектовам възможно най-пълна документация под формата да официални, заверени с подпис и печат документи, без да им давам много повод за размишление и съмнение, тъй като смятам, че е в мой интерес, включително и за признаване на образователно-квалификационната степен. Само не знам дали си струва нервите и усилията...
    Приветствам коментарите на по-опитните в тоя процес. Ако някой е успял преди мен да се пребори и с УАСГ, също ще съм безкрайно благодарна да сподели какви механизми (освен финикийски) е използвал.

    Предварително благодаря за съветите, както и за търпението да изчетете така изчерпателния ми пост!

    #2
    Re: AACA Assessment (Architect)

    Имахме един архитект Сашо тук, ама се покри в един момент. В НЗ е още и даваше съвети за УАСГ. Георги също, който оправи документите и вече е в Австралия - ако четат, да помогат

    Предполагам имаш диплома и академична справка (с ХОРАРИУМ - колко часа си учила даден предмет). Това би трябвало да свърши работа.

    За Course Syllabus - това е малко по-сложно, защото в БГ нямаше доскоро практика да се издава с каталог на курсовете и какво съдържат (еле пък по години). Има някакви ECTS пакети на сайта видях, в които се описват отделните програми и необходимите курсове (на БГ и английски). Може да напишеш в придружителното писмо, че няма практика в този университет да се публикува такава информация, но да им дадеш линк.



    Аз бих отишъл да попитам за силабус като кажа, че ще ти е за специализация в Англия примерно (не казвай имиграция, защото стават зли и завистливи). Първо виж с какво разполагат. Ако имаш устно разрешение от Декана, а сийките са ти отказали - отиди при него и му кажи. Той ще се разпореди, защото няма да иска да му се губи времето, както и ще го подразни неподчинението. Също го питай и за таксата за услугата, за да се знае и да няма после дай ми парички (за да ходя по механички)... И много търпение, позитивизъм и успех - не влизай в пререкания никога. Усмивка, питай за решенията - нека те да ги предложат, а ти да се съгласиш.

    Comment


      #3
      Отг: AACA Assessment (Architect)

      Привет Tsvetina,

      Мдаааа - любимият стар УАСГ :-) Моята диплома е от 2000 година и както се досещаш и тогава нямаше такива "новости". Наскоро мой колега спомена, че вече издават дипломите на BG и EN .... което за мен е цяло чудо ... но да се върнем на основното.

      Когато си приравнявах дипломата от УАСГ за AE - изпратих си най-обикновен превод на дипломата ( с нужните апостили, заверки и т.н.). В превода имаше лекции и упражнения. Това е.Това, заедно с есетата беше изпратено към оценяващите, заедно с reference letters, фишове и т.н. за доказване на стажа.

      Писал съм го и преди тук във форума - ако имаш желание - виж го.

      Ако мога с нещо друго да помогна - насреща съм.

      Успех в начинанието.

      Jorje

      Comment


        #4
        Отг: AACA Assessment (Architect)

        NikiG, мерси за съветите и за куража! От утре пак ги почвам. Ама мисля вече да сменя стратегията, ако пак ударя на камък, че да се бори човек с вятърни мелници не си е работа. Ще пиша резултат.
        Имаше един Sasho, конструктор, а жена му архитект. Който беше работил година в Китай? За него ли става дума? Вече се обърках в този форум ли четох това, толкова неща вече изчетох...
        Сашо, ако четеш от някъде.. Помощ! Давай акъл!
        Имаше и една мацка _nia (архитект) и тя с мъжа си (геодезист) се гласяха за НЗ. Нашият случай е същия - архитект и геодезист.
        А на Георги как му е псевдонима? Не съм попадала на негови постове.

        Jоrje, а теб и в all.bg те четох. Много си активен и супер много полезна информация бълваш.
        Тия AACA са много важни (също като КАБ в БГ)! Искат всичко супер подробно - кредити, мредити, анотации към предметите... Ще ми се, ако намеря начин, да им предоставя тази информация, за да не ми резнат мастъра. Искат даже да се самооценя като си подредя предметите в една таблица по категории и да им кажа защо смятам, че образованието ми отговаря на австралийските образователни стандарти - нещо, което всъщност те са компетентни да кажат?! За геодезистите асесмънта е 1 месец, таксата драстично по-ниска, а информацията, която искат, въобще не толкова подробна. Не знам какво толкова ще оценяват 16 седмици, при положение, че приравняват само образованието. Доказване на професионалния опит не ги интересува тях. Ама здраве да е, такова е положението.
        Ще видим как ще тръгнат нещатата от понеделник и пак ще пиша.

        Comment


          #5
          Re: AACA Assessment (Architect)

          Сашо е същият и пишеше тук навремето, _nia също, а Jorje е въпросният Георги! Така че си в час с хората. И ще се оправиш!

          Comment


            #6
            Отг: AACA Assessment (Architect)

            Tsvetina,

            Имай предвид, че си спазват седмиците :-) При мен отговора дойде на 15 седмица в средата.

            Не искам да ставам лош пророк, но мисля, че асестващите им организации ( за AU пиша) не дават по-висока степен от бакалавар, което си е пак нещо. За сега да са признали Магистър от нашият любим Университет не съм чул. Може би Sasho, но той има опит от международна компания и то придобит зад граница. Да не говорим, че той е Проектант на доста високо ниво.

            Успех със събирането и подребдбата на документите.

            П.с. ( по-напред във времето в този форум съм писал какви документи съм изпратил и как съм ги подредил, ако ти е интересно).

            П.с. ( NikiG - разконспирира ме :-))

            Jorje

            Comment


              #7
              Отг: AACA Assessment (Architect)

              Да ти кажа как протече моята одисея с документи, дано ти е от помощ. Става въпрос за СУ, но и там са същите кокошки за съжаление и в момента в който чуят за чужбина и ги обладава някаква дива злоба. Аз не съм в Бг и първо писах на декана ни. После направих пълномощно на зълва ми, която е много по-търпелива от мен и тръгна по мъките с набавянето на анотациите. Аз съм завършила 2002 и 2004, тогава нямаха нищо електронно, но всичко се пази в библиотеката им. Проблемът (поне в СУ) е че нищо не е картотекирано - зълва ми лично е трябвало да влезе и да рови за да намери по години описанията на програмата. Другият проблем е, че въпросните анотации които по цял свят са 2-3 изречения, в Бг са по 3-4-5 листа, защото представляват копия от конспектите, с всичката литература и простотии. Както и да е. След две кутии с бонбони и шише с уиски (защото видиш ли съм живяла в САЩ) ми ги дадоха.
              Но после отказаха да ми подпечата самооценките които направих, защото не били ги те писали, а можели да подпечатат само техни документи, но отказаха да ми издадат такива. Организацията в САЩ не можа да повярва че е възможно да има такова отношение изобщо, даже и те се свързаха с тях, ама ползва никаква.
              Съответно аз изгорях с около 1000 лева по преводи, таксички, и простотии и си останах без оценка на дипломата каквато исках да направя в САЩ.
              Така че ако можеш да минеш с лично писмо и обяснения защо определени документи не се издават от твоя университет давай така направо, не си губи времето и парите да хрантутиш лелките в Уни.

              Comment


                #8
                Отг: AACA Assessment (Architect)

                Благодаря, Jorje! Намерих ти темата за асесмънта.

                sipirumi, предусещам подобно развитие на нещата и при мен. Май ще сменям стратегията от сега, за да не губя време. В сайта на УАСГ има публикуван сега действащия учебен план, така че ще се пробвам някой да ми се подпише под твърдението, че тези дисциплини са същите като онези и ще приложа линка от сайта (стискаме палци да не ровичкат много в тоя сайт поддръжката и линкът да работи в продължение на 16 седмици). Ако и това не успея, сама ще го напиша в есето към асесмънта, а онези ще ми напишат, че не могат да ми издадат такъв документ (това ще го направят с удоволствие) и ще го приложа. За кредитите не вярвам да е голяма драма, при положение, че има часове. Е, няма ги предвидените часове за самоподготовка, ама... както казва Jorje, мастър и без това няма да видя. Примирих се.

                Току що ми се обадиха, че имаме среща на високо ниво в 16 ч. днес. Стискайте палци, че нещо много зациклих на едно място. Първоначалното желание беше преди 01.07. да подам EoI и НГ да празнуваме в Сидни, ама явно не съм познала.

                Благодаря ви за съветите! Ще пиша пак, това е сигурно.

                Comment


                  #9
                  Отг: AACA Assessment (Architect)

                  Здравей Цветина,

                  Колкото мога ще помогна с нашия опит, макар че той не ни доведе до никъде за сега. Ние правихме приравняване на дипломите в NZQA за Нова Зеландия. Не сме вадили нищо допълнително - само преводи на дипломите с приложението. И двамата бяхме оценени като магистри. За мъжа ми очаквах, но моята оценка силно ме изненада. Познавам няколко колеги архитекти, които са минали този асесмънт и всички бяха приравнени на бакалавър. Когато пращах моите документи въобще не си дадох зор да пиша писма и да се обяснявам - бях се примирила, че няма да получа магистър в никакъв случай. И до сега си мисля, че тези добри хора там нещо се объркаха. Колеги, моля ви не протестирайте !

                  За Австралия не мога да дам съвет. По едно време се интересувах от AACA, но тогава ми се стори че нямам шанс. Техните изисквания сякаш бяха по-високи.

                  Желая ви успех!

                  Comment


                    #10
                    Отг: AACA Assessment (Architect)

                    И за мен притурката от дипломата преведена от лицензиран преводач свърши отлична работа за NZQA и бяхме оценени максимално със съпругата ми. Тъй като в дипломата ми пишеше учител се наложи да напиша допълнително едно писмо, където описах краткия си стаж и че не се интересуваме от асесмънт и регистрация в учителската асоциация.

                    Ако има програмата на страницата на университета може да принтирате нещата такива, каквито са и да ги дадете директно за превод. Помолете преводачката да форматира всичко в табличен вид, според конкретните изисквания за Австралия или по примера на конкретен университет.

                    Попаднах и на описание с изискванията за акредитация на Архитект в Австралия, които действително са доста високи. Според мен е задължение на всеки университет в БГ да ги публикува syllabuses свободно достъпни за студентите и подпечатването в канцелариите да не е проблем. Опитайте с добро, може би с пари, ако трябва дори се консултирайте и с адвокат.

                    реф. тук
                    "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

                    Comment


                      #11
                      Отг: AACA Assessment (Architect)

                      _nia, поздравления за добрия асесмънт! Малко ти завиждам, ако трябва да съм честна, ама благородно само. Трябва да се поспра и аз малко, да не предо́бра нещата.

                      pooh06, благодаря за съвета! Упорствам засега. Мисля, че ще успея да изкопча нещо. Не си представям аз, че ще мога да убедя някой от другата страна на света, че този университет е супер и бълва страхотни кадри, заслужаващи признание, ама виждаш ли, няма учебен план, нито може да ми каже какво е съдържанието на учебните дисциплини. Несериозна работа!
                      Относно това, което казваш за силъбъс - няма как да не се съглася. Съвсем нормално е да ти предоставят тази информация БЕЗПЛАТНО. УАСГ са качили на сайта си нещо такова, ама към днешна дата. Университетът, обаче, сигурно много го е закършил, понеже продават т.нар. ESCT информационен пакет (за предишни години, след 2009 г.), в който са включени учебен план и анотация към учебните дисциплини, за скромната сума от 144 лв!!! Това нещо представлява не повече от 250 стр., принтирани и подвързани с пластмасова спирала (х0,06 ст./ стр. = 15-20 лв.). Да се смееш ли, да плачеш ли... Пратиха ме веднага да си го купвам, разбира се, нищо, че за моя период на обучение няма създадено такова книжле. Ама здраве да е, ще се действа според ситуацията. Във всеки случай и един лев няма да видят от мен!

                      Поздрави!

                      Comment


                        #12
                        Отг: AACA Assessment (Architect)

                        Привет отново! С леко закъснение, да напиша какъв е развоят, за да вкарам лъч светлина за тези, на които им предстои. На УАСГ-то, разбира се, не им платих ония 144 лв., защото се запънах. Не съветвам и никой друг да го прави. От разни канцеларки и други "важни" фигури съдействие не получих. Помогна ми един зам. ректор, изненадващо - без връзки, просто ей така. Изпратих стотина страници хартия към Австралия (защото ако имало CD, щели да спрат пратката на митница) и след 13 седмици (при срок 12, но писаха да се извинят) получих асесмънта. Радостната новина е, че ми признаха магистърска степен. Нерадостната - че това не ми помага особено за визата.
                        Благодаря на всички за подкрепата!

                        Comment

                        Working...
                        X