Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Затягане на имиграционните програми на НЗ и ОЗ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Затягане на имиграционните програми на НЗ и ОЗ

    От няколко дни има решения за намаляване на миграцията към Нова Зеландия и Австралия.

    Накратко:
    - за получаване на skilled виза, вече е необходимо предложение за работа от поне $49К годишно (при сегашни $45К)
    - повече точки ще получават 30-39г, за разлика от 20-29г преди (очевидно искат да ограничат студентите)
    - работа за над около $73К годишно автоматично ще се смята за skilled. Това е добре, ако сте в добре платени индустрии, но ви няма в списъците
    - на хора с временна работна виза (Essential skills) партньорите няма да получават автоматично право на работа и децата им няма да са автоматично "домашни" ученици - ще получават само туристически тип виза; отделно тази виза ще важи за максимум 3г, след което работникът няма право да остане в НЗ, а трябва да напусне за определен период преди да може да се върне.
    - може и да има още малко козметични промени
    Отделно има избори, които ако се спечелят от Работническата партия (Labour) ще ограничат миграцията драстично, според обещанията им.

    Австралия:
    Премахват 457 виза - постепенно ще бъде заместена от 2 временни визи
    Намаляват работите в списъците от 651 до 435 (почти четвърт)
    Увеличават времето до получаване на гражданство от постоянни жители - от 1г на 4г.
    Вкарват тест за ценности

    Докато промените в НЗ изглеждат чисто икономически, то тези в ОЗ се продиктувани по-малко от икономика и повече от ксенофобия... Интересно какви мнения последния ми коментар би породил.

    #2
    Отг: Затягане на имиграционните програми на НЗ и О

    Какво целят с тези туристически визи за партньорите и децата? Самотни работяги да идват и да си заминават?
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

    Comment


      #3
      Отг: Затягане на имиграционните програми на НЗ и О

      A new maximum duration of three years for lower-skilled and lower-paid Essential Skills visa holders, after which a minimum stand-down period will apply before they can get another lower-skilled temporary work visa.
      Toughening up requirements for the partners and children of these visa holders. They can currently obtain work visas and student visas allowing them to attend school in New Zealand as domestic students. Under the changes, partners and children will be classified as visitors and only gain a work visa if they meet visa requirements in their own right.

      Ensuring the length of the visa in seasonal occupations aligns with peak labour demand, rather than for twelve months as is presently the case.

      Note they say "partners and children of these visa holders" therefore they are talking about the visa holders being the "lower-skilled and lower-paid Essential Skills visa holders"

      Доколкото разбирам се отнася за хора, които използват Essential Work Visa за по-ниско квалифицирани работи и довеждат семействата си чрез тази виза. Съответно партньорите им вземат работна виза без да има нужда да посрещнат някакви изисквания за език и образование, а в последствие "вземат" ниско квалифицираната работа на местните. Казвам вземат в кавички, защото на всички е ясно че ако това работно място стои отворено, то е защото не е примамливо за местните безработни. За съжаление, целия свят е обзет от евтин популизъм и затваряне на границите. Май наистина не сме много далеч от трети световен конфликт, недорасли се оказахме за отворени граници и глобализацията.

      Да видим дали ще успеем да се вредим преди да замине влака съвсем.
      Last edited by sipirumi; 20-04-17, 19:55.

      Comment


        #4
        Re: Затягане на имиграционните програми на НЗ и ОЗ

        Вие ще сте спонсорирани от работодател - тогава няма проблем Но да, не губете време, защото вратите се затварят. Всеки иска да си предпази "рая".

        Comment


          #5
          Отг: Затягане на имиграционните програми на НЗ и О

          Според мен тук (в Оз) нещата са наложителни откъм рестрикции, защото има много странници, които си домъкват и семействата и висват на Центърлинк, който се задъхва, а и там също има някои орязвания на помощи... отделно от разни страни (да не казвам третия свят, защото бг също се води трети свят) имат извънземни серитификати (език и професия) без реално покритие, обаче сега се усещат да правят чекинг след като са си сложили главата в торбата (правителството)...
          давам пример - правителствена програма, с минимален ИЕЛТС 6.5 и поне Пи ар, са да те включат... оказва се, че голяма част от кандидатите иелтс им е 8 и 9, а реално не повече от 4.5 (с големи уговорки)... съответно тези хора по документи отговарят, но реално не са на нивото, което се предполага... програмата финансирана от правителството съответно не може да достигне таргетите си и се налага загуба на ресурс и време, а и нановонпроверка на реалните вече знания и умения, което оскъпява за правителството...

          Comment


            #6
            Отг: Затягане на имиграционните програми на НЗ и О



            Това е предожнието за новите точки в SMC. Дано да ги приемат .

            Comment


              #7
              Отг: Затягане на имиграционните програми на НЗ и О

              Хмммммм, става все по-трудно... Излегжа ми, че огромното внимание е концентрирано в това да имаш оферта от работодател и разбира се да си квалифициран в област с високо заплащане и голямо търсене на кадри. Интересното е, че аз събирам максимум 155т. , ако за база е новата оценяваща система. Аз съм програмист с 6 г. стаж, магистър (в момента съм PhD student), образованието ми кореспондира с професията на 100% и съм на 30г. . Губя точки от това, че нямам 8+ г. стаж и жена ми има различна магистратура от бакалавърството (т.е. получавам само 10т.).

              Едно голямо браво на NZ. Наистина политиката им е в интерес на обществото и бизнеса. Вместо да се концентрират в/у професии, които имат недостик на ниско квалифицирани кадри, те се концентрират в/у професии с голямо value и бъдеще.

              Успех на всички, които искат NZ да стане техен дом.

              Comment


                #8
                Re: Затягане на имиграционните програми на НЗ и ОЗ

                Не знам дали става дума за същото, но ако жена ти има ИЕЛТС 6.5 + признат бакалавър поне (ниво 7 или нагоре от NZQA) независимо дали е била продавачка на вестници или зарзават, получава за нея 20т в молбата.

                И да, НЗ започна да ориентира имиграционната политика в добавена стойност (което увеличава богатството в обществото). За работи, за които се плаща над 150% от средното (около $73К), автоматично се приемат за квалифицирани, дори и да нямаш образователен ценз. Един вид ако надзирава строителен проект и си само с някаква диплома за управление (не бакалавър/магистър), пак може да емигрираш, ако имаш спонсор работодател.

                Трябват ни неквалифицирани строители например за временни визи и в момента мисля се търсят начини да се докарат такива. Говори се за временни визи, след които трябва да напуснеш страната за определен период - един вид да не очакваш да останеш след това. Те ще се издават по-лесно, но изтекат ли, ще трябва да излезеш от страната и да чакаш преди да може да се върнеш обратно.

                Comment

                Working...
                X