Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Заминаване за НЗ ???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Заминаване за НЗ ???

    Здравейте, имам проблем и търся някакви мнения от хора в НЗ.
    Ситуацията е следната: Дъщеря ми е на 19, току-що завърши гимназия и има шанс да влезе в СУ. Обаче... Преди около 2 г. се запозна по ФБ с някакъв новозеландец и сега иска да зареже всичко и да заминава при него... Опитваме да я убедим, че е по-добре да започне да учи тук, ама кой ли те слуша....Освен всичкото човекът не изглежда много надежден- 30г., безработен (търси работа,ама все не намира..), има пари колкото да си покрива нуждите и толкоз. Да дойде тук не желае, тъй като нямал пари, щял да загуби квартирата и разни такива . Като си намерел работа щял да спестява, за да и изпрати билет, тя да отиде там и след година щяла да получи жителство... и тогава щяла да учи...
    Пълен ужас.... Мъжът ми е на ръба да хване самолета и да му покаже как се промиват мозъци.

    Та...Ако някой има някаки идеи, предложения или каквото и да е.....пишете, моля.

    #2
    Re: Заминаване за НЗ ???

    Интересен казус. Разгледай нещата от малко по-друга страна. Ако тя някога е мислила за миграция - това е най-лесния трамплин да дойде с право на работа и да се установи. Социалната система е достатъчно добра, ако няма работа човек да осигури минимални средства за подслон и препитание. В най-лошия случай, ако не проработят нещата, тя ще има жителство (стига да живее с него 2 г).

    Разбирам че нещата са на кантар (не са се виждали, не се познават) и има много неизвестни както и сериозна авантюра. Аз излязох от нас на 20г, зарязах 2г в СУ Стопанско управление и заминах за САЩ на бригада - при мен нямаше любов. И там останах, изучих се и т.н. Лично мнение е да я подкрепите в начинанието й. Ако сгреши, ще може да се върне при вас с подвита опашка и ще засилите отношенията си. Ако ли пък успее, ще ви е благодарна за подкрепата и ще можете да я виждате и нея и недай боже внуци. Няма загуба. Нека опита, в НЗ шансовете за живот и развитие са светлинни години от БГ.

    Comment


      #3
      Отг: Заминаване за НЗ ???

      Ники, благодаря за мнението. Има известен резон в това което казваш. Но, проблемът е в това, че тя е едно наивно момиче, живяло без никакви проблеми по крилото на мама и тати. Човекът и разказва една розова приказка и тя без да се замисли казва:"защо пък не". Ако беше след няколко години, с диплома и малко житейски опит, ок, да върви да си търси мястото под слънцето... Ама сега- без професия, без образование и най-вече без опит, накъде???
      Освен това от позната живяла в НЗ, разбрах, че имало такива хора които си живеят на социални, омайват източноевропейки да отидат при тях да си живеят и като им омръзне "айде кой откъде е"....Това вече ми идва малко множко....
      Всъщност някой чувал ли е за подобно нещо?

      Дори всичко да е наред, докато чака жителство какво ще прави? Не може да работи или учи...ще "виси" по цял ден вкъщи...Точно в годините в които може да учи и да навлезе в някаква кариера....А и след това с нейната гимназия каква работа ще намери там? Щяла да учи - е, ама трбват пари, със социални помощи не можеш си плати образованието, дето е 10 пъти по-скъпо от тукашното.
      Ама хайде да не продължавам, че мога до утре да пиша...

      Comment


        #4
        Отг: Заминаване за НЗ ???

        Beni, напълно основателни са ти притесненията и искрено се надявам да намерите някакъв компромисен вариант, който да не боли много

        Има ли начин да отиде на студентска бригада за няколко месеца, хем да е независима от него, хем да може да го види на живо? Друг вариант би бил да отиде на екскурзия с пари, които сама си изкара за да не трошите вие грешни пари, а тя да се научи че не всичко дето лети се яде.
        Ако й забраните да отиде, ще се запъне и отиде напук, но ако й разрешите при условие, че тя намери начин да обезпечи пътуването си би могло да й даде тласък да мисли по-зряло и комбинативно. За съжаление опит се трупа, рядко учим от чужди грешки. Дано при нея нещата се случат възможно най-безболезнено.

        Comment


          #5
          Отг: Заминаване за НЗ ???

          да си живеят и като им омръзне "айде кой откъде е"
          То това може да се получи при всяка връзка, няма гаранции. А може и на нея да и омръзне безработния на социални и там да се запознае със свястно работещо момче.

          Хубаво е да завърши нещо, но като знам българските дипломи как ги тачат тук... Ако имаш години опит в дадена професия се признава от работодателя, но няма смисъл да дойде тя по тези земи с българската хартийка и никакъв опит. По-добре е или тук да започне да учи/работи или да седи в БГ докато се изучи и набере поне 3-4 години опит. И пак зависи от професията и от езика.

          Като гледам случая е "спешен" така че тя едва ли ще седи и чака 7-8 години да отиде при момчето. Не искам да звуча грубо, но не виждам да имате особен избор, ако я спрете по някакъв начин има голям шанс дъщеря ви да ви намрази и да не иска да ви види и чуе. Съгласна съм и със sipirumi, не я спирайте но не и й помагайте - нека сама организира финансирането на заминаването си. Ако успее - дано там потръгнат нещата и това да й е бил късмета. Ако не успее - ще си остане в БГ (засега), но вината няма да е ваша, вие сте я подкрепили.

          Comment


            #6
            Отг: Заминаване за НЗ ???

            Бени, няма как да сте спокойни да изпратите само момиче на другия край на света.

            Да приемем че момчето е свястно и има добри намерения... твърде рядко подобни прибързани събирания завършват добре. Ако накрая се отърве само с разочарование, би било хубаво.

            За хората живеещи на социални помощи това е начин на възприятие към света - те взимат не дават. Така както чета първия ти постинг, не бих заложил на повече от 20% дъщетя ти да получи билет от него. Щял да търси работа, след това да събира пари (вероятно трябва да си покрие старите дългове първо) и чак след това да прати билет (вероятно трябва да си и пооправи и квартирата първо). Считай че дори и да сработи този план, това ще е чак след година.

            България не е държавата която беше. В момента реалната покупателна сила на хората с добри професии в София е сходна с тази в Сидни, Оклънд или Мелбърн (с включени разходи за жилище). С роден английски той ще има по-добри възможности да намери нещо добро в БГ, отколкото щерка ти в НЗ. Това е възможност за него да си промени пътя в живота!... и ако е склонен да слуша е показателно дали иска да го промени.

            Ако решат да "правят семейство" в по-дългосрочен план, и ако местните цени на имотите вече не тежат толкова много в общата кошница, то долните земи са по-добро място за това. Това обаче е съвсем различен и дълъг разговор

            Comment


              #7
              Отг: Заминаване за НЗ ???

              Здравейте, съгласен съм с permutation - съвсем основателни са ви притесненията. Не е лесно да си тийнейджър, нито родител. Интернет е опасно място и както в реалноста е пълно с всякакви екземпляри. На expat форумите съм попадал на какви ли не притеснителни истории за НЗ и не мисля, че държавата е изключение от останалия свят. Ние бихме се консултирали с психолог и потърсили диалог с девойката. Заминаването на друго място не решава проблемите, а дори може да ги задълбочи. Вероятно дъщеря ви изживява силна платоническа любов и има нужда от разбиране. На тази възраст човек не мисли трезво под въздействието на хормоните. От друга страна трябва да се отнесете с много любов, мъдрост, дипломация и да потърсите най-добро решение за нейното бъдеще. Навремето нямах пари да уча в чужбина и ме приеха в Русе. Там срещнах голямата си любов, изпратиха ни да следваме със стипендия по програма за студентски обмен в Лондон. Сега живеем и работим в София, справяме се с живота, роди ни се момиченце. Неведоми са пътищата господни. Не мисля, че това е въпрос за този форум - трябва да приемете факта, че е време дъщеря ви да започне самостоятелен живот, че има нужда от свобода и да я подпомогнете възможно най-много. Нека намери себе си, да постигне мечтите си и вие да се гордеете с нея. Важно е всичко да стане с взаимно разбирателство и уважение. Желаем ви успех!

              https://www.youtube.com/watch?v=304mywDzN_w
              Last edited by pooh06; 01-07-17, 22:50.
              "We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails."

              Comment


                #8
                Отг: Заминаване за НЗ ???

                Благодаря на всички за мненията. В общи линии се припокриват с моето.
                Аз също виждам евентуално заминаване след месеци и то финансирано от нея...
                Тъй като отказа да запише университета(въпреки високия бал), сега ще почва работа. Надявам се да започне да мисли малко по-трезво и да прецени нещата по-адекватно, но... ще видим.

                pooh06, да може би въпросът ми не е за тук, но тъй като попаднах на този форум, реших да споделя проблема. Естествено, че ако се стигне до заминаване, ще я подкрепим и ще се постараем разучим повече неща за живота в НЗ, за да я облекчим. Затова оставам да следя темите и в бъдеще най-вероятно ще имам конкретни въпроси, на които живеещите там ще могат най-добре да отговорят.
                Ето един:
                Доколкото успях да разбера, ако отиде с туристическа виза, там на място не може да кандидатства за работна , нали? Или пък има някакъв вариант?

                Comment


                  #9
                  Re: Заминаване за НЗ ???

                  Съвсем на място си попаднала Бени Форумът е за всичко свързано с българи и Нова Зеландия

                  И е напълно възможно да се дойде с туристическа, а на място да се кандидатства за работна или жителска виза. Аз лично познавам поне двама човека, които така са направили и единия от тях е Мустакар, модератор на този форум.

                  Comment


                    #10
                    Отг: Заминаване за НЗ ???

                    Интересно предизвикателство може да се окажат условията за посещение на имиграционите:
                    - билетът да има платено връщане и дата ($$$)
                    - план какво ще се прави, което изисква сериозно проучване и говорене ($$)
                    - мин $1000 на човек на месец (ако не са го променили за повече), с които да докаже, че може да покрива базови нужди ($$)

                    Ако дъщеря ви, дори с помощта на непознатия, успее да покрие тези условия то може посещението да си е направо като награда Ние сме на среща за повече въпроси
                    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

                    Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

                    Comment

                    Working...
                    X