Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеландия?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеландия?

    Здравейте,

    по пътя към НЗ ме осени идеята да ви попитам какво е да си българин/емигрант в НЗ? Интересно ми е дали има по-специално отношение към българите/емигрантите в НЗ (съзнавам, че не малка част от хората в НЗ са емигранти)? Колко е трудно да си намериш работа без НЗ опит? Как гледат на теб в детската градина/училището/болницата/полицията/администрацията/банката и т.н.? Колко е трудно да си намериш социална среда? Езиковата бариера? Как един българин се интегрира в НЗ? Кое е общото с България и кое различното? И изобщо за всичко, което се сетите...

    Има много теми в този форум, но не малко от тях приключват с това да вземеш виза и да се установиш. Липсва ми остатъка... какво е след това?

    Благодаря
    Last edited by Стефан; 30-08-18, 13:55.

    #2
    Отг: Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеланд

    Вдигам темата и включвам Австралия. Споделяйте моля!

    Comment


      #3
      Отг: Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеланд

      Мисля, че съм писал засягайки някой аспекти от въпросите ти, в Блога.
      Първите ми впечателния (които се и затвърдиха), че едва 1:10 от месните е виждал жив българин в Австралия, тъй да се каже сме екзотика и хората нямам мнение за нас. Е, по-често са разочаровани (но не го показват), като ни питат (О, извинявайте - от къде ви е акцента, не мога да позная/ или - а италиянци/французи/чилийци и т.н.) като разберат, че сме българи.. Веднъж един местен, докато товарех с приятел българин камиона, като се местехме от Сидни, дълго ни слуша докато си говорехме и накрая ни заяви компетентно - познах ви, че сте румънци!


      Относно работа, да, искат местен опит (поне в моята сфера), но в Сидни работа всякаква може човек да почне, важното е, че нашите шоф. книжки се признават и даже шофер можеш да почнеш, на момента, ако не друго.


      Относно социалната среда - тук в дълбокото село - при "red neck" е скучно, иначе Сидни - и българи има и всякакви други народности - каквото душа ти сака.


      Езиковата бариера - всичко е в главата - никакви проблеми с хора, на които английския не им е майчин... иначе, пак тук на село - говорят толкова изкелиферчено, че нищо, ама нищо не им вдявам...


      Има много голяма разлика м/у Сидни и сега където сме, както е и в България - едно е в някое забутано село, друго е в София - отношението към външни/чужди хора.

      Comment


        #4
        Отг: Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеланд

        Аз си мисля че нямаш много включвания тук защото е невъзможно да се генерализира. Ако беше питал как е за вас да сте емигранти в НЗ/Австралия, тогава щеше да получиш повече инфо. Нали знаеш колкото хора толкова впечатления и опити. Действителността е различна за всеки не само заради техните си възприятия и лични драми, а и защото всеки с късмета си попада на различни места, хора, и оттам поема по различни пътища на емиграцията.
        Пример с мъжа ми и мен - аз съм напълно ок тук, нямам особени трудности в свикването с нов живот и се чувствам все едно цял живот съм живяла тук. Може би защото имам и Американския си емигрантски опит и съм свикнала вече на другости, не ги сравнявам а ги приемам и живота си тече. Мъжът ми също има абсолютните същите преживявания като мен но ги приема по съвсем различен начин и ако питаш него ще ти каже че Австралия съкс биг тайм.
        Но обективно на въпросите ти - не съм усетила някой да ме гледа странно ако кажа че съм бг, но ако кажа че съм от САЩ тогава се ококорват и ме питат защо сме дошли тук, хаха. Акцентът ми не притеснява никой, всеки си е с акцент, и това много ми харесва тук. Естествено ако се забия на село дето ще съм рядка птица, ще ме гледат предполагам странно.
        И преди казах за работата - при нас всъщност ни търсят защото имаме американския опит, но не знам как би било ако беше бг опит.
        Социална среда - срещнахме доста българи покрай бг ущето, Анита от тук рокс, разни други сладури - много по-лесно ми е тук да се правя запознанства отколкото в САЩ (ето и аз сравнявам като мъжа ми, ха). Е не сме на 20 и имаме повече задължения, но общо взето не сме останали уикенд свободни да се чудим какво да правим.
        Австралия ми прилича много повече на България отколкото на САЩ - градовете, хората, ниска култура на каране, боклуци, селянийка (обикновено от бели млади австралийци), работа - не работя уикенда за да наваксвам с вечно увеличаващите се задачи (тук просто махаш с ръка и ноу уорис).
        За мен и децата ни емигрантския живот в Австралия е много лесен. Ако се преместим на село ще се чувствам по друг начин предполагам. Мъжът ми мрази всеки аспект от новата си реалност, но защото я сравнява с американския си живот, а не българския.

        Comment


          #5
          Отг: Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеланд

          Благодаря и на двама ви за включването. Написаното се препокрива с моите очаквания - трудно намиране на работа (само бг опит) и всичко останало е ОК. Принципно следя всяка тема и чета всеки блог, но масово информацията сършва след взимане на виза. Малко са хората, които споделят впечатленията си след няколко години живот в Нова Зеландия и Австралия.

          Аз съм родом от Габрово и от 7 години живея в София. В много аспекти София е различна от Габрово - хората в малкия град са много мили, има лесен и бърз достъп до услуги и трудно намиране на високо квалифицирана работа. Живота се живее и работата е един от многото нюанси, а не най-важният. В София нещата стоят на обратния полюс. Мога да напиша цяла книга, но никой от вас не иска да мигрира обратно към БГ, така че спирам.

          Интересно ми е всяко впечатление, опит, грешка, позитив и негатив. Така мога да подредя пъзела в главата си и да съм една идея по-подготвен. Харесва ми всяка интерпретация, защото тя ми дава една нова насока над която да мисля.

          sipirumi написа, че другостите не ги сравнява, а ги приема. Това е наистина интересна гледна точка, над която не съм се замислял. Сравнението е нещо много интуитивно. Пример: имам опит в БГ като програмист. Много търсен кадър съм и имам висок стандарт на живот. Да приемем, че трудно си намирам работа в Нова Зеландия, защото нямам тамошен опит. Използвайки сравнение ще достигна до извода, че в Нова Зеландия са кръгли идиоти и нищо, ама нищо не разбират от специалисти в тази област, защото не са наели такъв ценен кадър като мен (тука засилих много нещата ). Поглеждайки от твоята гледна точка, че трябва да приема, че най-търсени са хора с новозаландски/австралийски/американски и т.н. опит, имам много по-стабилна опора и мога да се концинтрирам над това как да се справя с този проблем. Дори мога да стигна много далеч и да си създам цяла стратегия, като първо намирам каквато и да е програмистка работа и след това се концентрирам към намиране на желаната работа.

          Ето така всяко мнение добавя огромно value.

          Благодаря ви още веднъж.


          Last edited by Стефан; 22-03-19, 11:27.

          Comment


            #6
            Отг: Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеланд

            Да си емигрант вече не е толкова трудно както предполагам преди поколения. Ако умееш да си контролираш егото и да признаеш пред себе си, че си един от многото които се борят за щастие и започват от нула, ще бъдеш успешен. А и винаги има път назад или към другаде.

            Училищата и детските градини тук са измислени с цел претопяване, децата ще се почувстват комфортно до няколко месеца. Те стават Австралийци неусетно и са доволни и щастливи. Възрастните винаги ще се чувстват до някаква степен чужденци и никога няма да спрат да сравняват. Повечето хора сред българските общности не са реалисти и интерпретират фактите по начин та съвеста им да е чиста и живота прост - не си позволявай много да говориш добри неща за: България (но харесвай българското!), Сидни (ако си в Мелбърн) или Мелбърн (ако си в Сидни), Австралия (ако си в НЗ) или НЗ (ако си в АУ). Причината за това е мотивирана от някакъв микс от жертвите които са направили и структурата на обществото която е много конкурентна.
            Извън това, българите тук са симпатични хора, приемат и се радват на новопристигнали. Стремят се да помагат, но не ги дразни защото у тях тече метаморфозата на австрализацията.

            Австралия е огромна по територия и прилича на Америка по това че е втренчена в себе си - хората не са любознателни (с изключения), имат ограничени интереси и идея си нямат къде е България. Новозеландците като да знаеха малко повече, сигурно защото са малка държава и не са себедостатъчни.
            Няма по специално отношение към Българите, няма дори към Американците - всички са емигранти. Без съмнение обаче хората с роден английски имат по-малко прегради да растат в работата.

            Полицаи и дръжавни служители са професионалисти. В англосаксонския свят нищо не се приема на доверие, това че си от някъде няма да ги накара да имат повече или по-малко специално отношение (доверие) към теб - те така или иначе ще си направят пълни проверки на всичко което твърдиш пред тях.

            Корпоративната култура е отвратителна - който си плаща те притежава. За англосаксонците това е нормално, за хора от Европа обаче които са свикнали на балансирано отношение е проблем. В общия случай собствен бизнес се започва много трудно, защото всички излишъци по веригата са отдавна изтискани.
            В Европа и Америка има рецесии на всеки 5 години и това изчиства неефективността, в Австралия не е имало 30 години и доста хора са загубили връзка с реалността. С въртене на политика и правилно представено нищоправене се стига по-далеч отколкото с работа.

            Има сравнително голямо значение къде си базиран, перспективата е различна. Например ние вече повече от пет години се подвизаваме около Macquarie Park - Macquarie University в Сидни и моите наблюдения към живота в радиус от ~10 км наоколо са коренно противоположни от тези на тези на Руми или Иво.

            Ако по някакъв начин си се разколебал за НЗ заради стрелбата от миналия Петък - недей! НЗ е сладка малка държава и не ми се вярва (а и не съм виждал или чувал) да има набрани вътрешни напрежения до степен че това да се повтори.

            Comment


              #7
              Отг: Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеланд

              Съгласна съм с написаното по-горе. И аз имам конкретики в блога, но това е по-скоро моят частен случай и моят лайфстайл. Конкретен пример - мен ме дразни че 80% от работните места са в ситито и проблемите с транспорта, но пък един познат казва че това е най-хубавото на Мелбърн, че всичко ти е на пешеходно разстояние и можеш да си вършиш неща в обедната почивка. Разни хора разни идеали

              Ако трябва да се обобщи - никой не се впечатлява от акценти, от България (ако изобщо знаят къде е) и подобни. Така че понятието имигрант някак си не съществува, просто си роден в държава Х и в момента работиш и живееш в държава У. В Мелбърн може би има лека дискриминация спрямо китайци и то най-вече китайски туристи, много са, бутат се и са доста досадни в големи количества

              Откъм работа и живот е желателно да се "слееш" или да се преструваш доколко можеш с типичната австралийска култура. В смисъл - "no worries mate" без значение за какво става въпрос, също и ако изразиш някакво не политическо коректно мнение може да те гледат накриво. Това важи ако хората около теб са трезви, ако пият 1+ бира такива неща почват да им се изливат от устата че ще се чудиш дали са същите хора

              Подкрепям на 200%:
              В Европа и Америка има рецесии на всеки 5 години и това изчиства неефективността, в Австралия не е имало 30 години и доста хора са загубили връзка с реалността. С въртене на политика и правилно представено нищоправене се стига по-далеч отколкото с работа.

              Comment


                #8
                Отг: Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеланд

                Какво е да си българин-емигрант в НЗ или Австралия е доста индивидуално?


                И двете държави обаче са накрая на света и това се усеща особено в първите 6месеца – 1 година. Не е като в Европа, да хванеш самолета от Лондон и след 2 часа да си в България. Аз лично си ходя до България веднъж в годината но много хора не си ходят с години. Това е сериозно пътуване, като време и средства, още повече ако пътувате цялото семейство и не си струва да го правиш ако не е за поне 1 месец което означава, че през това време няма и да работиш а наеми и всичко останало си тече. Австралия е малко по-добре в това отношение, малко по близко и има повече полети и най вероятно би имал един трансфер по малко.


                Вероятността случайно да срещнеш българин и да чуеш българска реч е минимална.
                Някъде може и да има български магазини но аз досега не съм бил в такъв.
                В НЗ, няма да ти липсва българското кисело мляко, понеже тяхното е доста добро а и продават българско сирене в супермаркетите.Имат и доста хубаво месо, все пак е фермерска държава с по 7 овце на глава от населението. Храната като цяло е качествена.


                Австралия е огромна държава и дори да живееш там най-вероятно никога няма да посетиш много от териториите и докато Нова Зеландия можеш да обиколиш за 2-3 месеца(и двата острова). Природата в НЗ е уникална и малко напомня на България но отношението и начина по който се грижат никак не напомня. Имат страхотна мрежа от Campgrounds където можеш да опънеш палатка, спреш с Кампера или наемеш Cabin“бунгало“.Къмпингите разполагат с хубави бани,тоалетни, кухни, барбекюта и са навсякъде,защото навсякъде има какво да се види и стига да искаш всяка сутрин можеш да се събуждаш до различно езеро, горещи извори, планини, плажове и тн. Както можеш да си позволиш да караш сърф и сноуборд в един и същи ден.
                Придвижването в НЗ, е лесно, бързо и удобно(с кола).Градовете са малки и всичко затваря рано. Единствено Auckland се усеща като по голям град. СтолицатаWellington дори няма шопинг мол, няма и метро понеже не е и нужно. Прекосяваш целият град с кола за не повече от 20 мин.
                Всичко тук е доста ново, и възможно най-старата„историческа“ сграда е приблизително на годините на къщата на баба ми.


                Голяма част от хората тук са емигранти или деца на емигранти и всички са свикнали с различията и живеят в хармония и не съм срещал специално отношение. Повечето хора не знаят много за България и заради името ми често ме мислят за руснак.


                Административно да бъдеш българин никога не е лесно още повече когато си далеч от България, и това няма как да не дразни като например:
                Можеш,да извадиш НЗ шофьорска книжка, въз основа на българска такава единствено след полагане на изпит от който са освободени повечето Европейски държави,включително и нашите съседи Гърция.
                От листа с Университети освободени от оценка и приравняване от AZQA няма нито един български университет но има много Румънски такива.
                Нямаме посолство в Нова Зеландия, и единственото посолство обслужващо двете държави е в Канбера, Австралия.


                Може да прочетеш DownUnder на Bill Bryson, забавно четиво за някои от особеностите на австралийците, техните нрави и история.

                Comment


                  #9
                  Отг: Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеланд

                  Извинявам се, за страничния въпрос, но относно шоф. книжки - тук в Австралия, ми приравниха книжката веднага, даже ми зачетоха от колко години я имам, защото за да караш 5 т камион, трябва да имаш книжка от 10 г, та когато се наложи да се местим, ми дадоха камиона и като ме спираха полицаи с него, не ми правиха проблем.
                  М/у другото, тази опция бълг. шоф. книжка = австр. шоф. книжка е от 2011 (четох за това тук във форума).
                  С австралийска шоф. книжка, мога ли да карам в Н.З?


                  И да вметна нещо:
                  "Повечето хора сред българските общности не са реалисти и интерпретират фактите по начин та съвеста им да е чиста и живота прост - не си позволявай много да говориш добри неща за: България (но харесвай българското!), Сидни (ако си в Мелбърн) или Мелбърн (ако си в Сидни), Австралия (ако си в НЗ) или НЗ (ако си в АУ). "


                  това е толкова абсурдно, че даже не ми се разсъждава в/у него... ама всеки си има някакво мнение, но определено не е вярно за българите които познавам - приветливи и много позитивни хора, тук хората определено са оптимисти и щасливи, поне 5-тте български семейства които познаваме. М/у другото и повечето колеги, които пишат тук, също са такива... , а и както писа @permutation, неговите впечатления, са коренно различни от моите, може би защото живеем на различни места, но обобщаването, просто няма как да е вярно.

                  Comment


                    #10
                    Re: Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеланди

                    Правилото на книжките (общото в НЗ е):
                    При влизане в НЗ може да караш 1г с твоята си шофьорска книжка, независимо от коя държава, стига да има на английски задължителните реквизити: име, дата на раждане, категория, дата на издаване и валидност. Ако не, трябва международна.

                    За австралийска книжка, предполагам има привилегии, които най-вероятно са да се признава като местните. Защото знам има система за глоби, които те следват от едната в другата държава много лесно

                    Аз приравних щатска книжка - 1:1 без никакви изпити (само очите ми прегледаха за 1 мин тест) и ми издадоха НЗ.

                    Comment


                      #11
                      Отг: Какво е да си българин/емигрант в Нова Зеланд

                      В Нова Зеландия, можеш да караш със всяка шофьорска книжка която е на Английски до 1 година след пристигането ти в страната(включително и с българска тъй като информацията в нея е и на английски) и всеки път когато напуснеш и се върнеш се подновява с още една година считано от датата на пристигането. Така, че с Австралийската не би трябвало да имаш проблеми. Това е което знам за любителска шофьорска книжка, NZ class 1 - car, не съм сигурен за останалите категории и професионалните.

                      Ако все пак искаш NZ Driving licence приравняването на българските книжки става след полагане на изпит.

                      Comment

                      Working...
                      X