Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпроси за Нова Зеландия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Въпроси за Нова Зеландия

    Здравейте,
    първо да ви поздравя за прекрасния форум.Аз се казвам Деси и заедно с мъжът ми сме ПР в Австралия имаме и детенце на 2г.родено тук, което е гражданче.Замисляме се дали да не се възползваме от възможността и да поживеем малко в НЗ.За сега е само идея, но изскачат доста въпросиДо скоро си мислех,че израза "в НЗ има повече овце,отколкото хора е виц"...,та явно не сме много наясно с държавата.
    Първото ми питане е за климата. Как е ако го сравним с България? Има ли си топло лято?Навярно бихме отишли в Крайстчърч,та по-конкретно за там питам.
    За около 350 НЗД , дали може да се наеме едностсйно обзаведено жилище,което не е в центъра?Кой е най-популярния сайт за недвижими имоти?
    Как са нещата с градски транспорт,добре ли е уреден и скъп ли е?Има ли си карти,както на повечето места в Австралия или е на система с билетче ?
    Разбрах,че интернета е по-зле от в Австралия (не вярвах,че е възможно,имат ли ънлимитед и бързо ли те свързват или отнема векове?
    Имате ли идея дали се приема , австралийския experience в работата ,като равностоен на тамошен?Имали сме колеги от НЗ и ги тртираха,като дошли от друг щат...
    Дълго ли се чака за записване на детенце в детска градина или си има свободни места?
    Съжалявам,че ви засипах с въпроси,но всички,които познавам са били в НЗ,само като туристи и освен за хобити,овце и колко е зелено , друго не знаят

    #2
    Отг: Въпроси за Нова Зеландия

    Първото ми питане е за климата. Как е ако го сравним с България? Има ли си топло лято?Навярно бихме отишли в Крайстчърч,та по-конкретно за там питам.
    Сравнено с България - не е толкова топло, но не е и толкова студено. Сравнено с Австралия ще зависи много с коя част се сравнява. Можеш да провериш на https://www.metservice.com различни градове.

    За около 350 НЗД , дали може да се наеме едностсйно обзаведено жилище,което не е в центъра?Кой е най-популярния сайт за недвижими имоти?
    Едностайно - може би, обзаведено - едва ли. Зависи от града/района. Можеш да провериш на https://www.trademe.co.nz/property как вървят имотите.

    Как са нещата с градски транспорт,добре ли е уреден и скъп ли е?Има ли си карти,както на повечето места в Австралия или е на система с билетче?
    В Уелингтън е ОК, макар че доста се постараха да го развалят напоследък. Има карти. Аз лично мисля че ти трябва поне една кола в НЗ, освен ако нямаш против да си ограничен до града в който живееш.

    Разбрах,че интернета е по-зле от в Австралия (не вярвах,че е възможно,имат ли ънлимитед и бързо ли те свързват или отнема векове?
    По-скоро грешно си разбрала едва ли може да е по-зле от АУ. Има неограничен, доста места вече имат и оптичен. Свързването може да отнеме от седмица до месец, зависи от доставчика и какво е положението в момента на адреса, например ако имаш вече инсталиран оптичен нет може и да стане само онлайн.

    Имате ли идея дали се приема , австралийския experience в работата ,като равностоен на тамошен?Имали сме колеги от НЗ и ги тртираха,като дошли от друг щат...
    Австралийския опит сигурно ще да е втория най-добре приет след местния

    Дълго ли се чака за записване на детенце в детска градина или си има свободни места?
    Зависи от града/квартала. Някъде може да се чака доста.

    Щом вече сте в Австралия най-добе си направете една екскурзия да разгледате преди да тръгнете да се местите.

    Comment


      #3
      Отг: Въпроси за Нова Зеландия

      Благодаря за отговорите, ако още някой се включи ще е супер.Вярвам ще е полезно и на други хора.Под 350 НЗД наем имам предвид на седмица естествено.Като цяло забелязвам, че имотите под наем са оскъдни.Освен това ими са шеър хаус или са ужасно скъпи.Середното положение, почти липсва.Нещо, което не е така в Ау. А как е пейзажът, тоест природата?Учидих се,че липсват големи вериги , като Алди.Има ли живеещи в Крайстчърч?Ако да,бих попитала,дали редовно има трусове,пък било то и слаби?

      Comment


        #4
        Отг: Въпроси за Нова Зеландия

        За да не спамя други теми , ще пиша пак тук , макар и малко да вървя към монолог

        Comment


          #5
          Отг: Въпроси за Нова Зеландия

          Погледни в други англо форуми на експати/имигранти живеещи в Крайсчърч. тук не сме много и въпросите ти са много специфични, едва ли имаме някой който живее там и е тук във форума.

          А относно шеър хаузинга - не знам как е тук, но в САЩ това беше много често срещано в по-малките градове където има университети. Наемите общо взето бяха ориентирани за студентите и не за семейства с деца.

          Бюджетът ти е много малък според мен за обзаведен наем. Поне 450 го виждам, но не съм специалист и съм отскоро тук.

          Comment


            #6
            Отг: Въпроси за Нова Зеландия

            Доста се поразрових из нета и открих полезни неща.За Крайстчърч 350 си е ок за обзаведен едностаен, даже в центъра.Някой апартаменти дори включват нет и ток в наема.Крайстчърч явно е най-евтиният от големите градове, а в по-малките и да е по-евтино работа няма.Честно обаче наемите са високи...на мен лично Мелбърн ми изглежда по-допъстъпен от тази гледна точка. Не шофирам и разбрах че месечна карта за транспорта е 100 долара.Цените в суперите ми изглаждат като в Австралия, само дето доматите, чушките и месото са ги позлатили .Пиша това за бъдещи търсачи на информация
            Last edited by Desi; 06-09-19, 08:12.

            Comment


              #7
              Re: Въпроси за Нова Зеландия

              Откъм наеми, предполагам ЧЧ (ChCh - Christchurch) е най-евтиният от 3те най-големи града. Откъм храна може би е най-скъпият (а Окланд е един от най-евтините заради голямата конкуренция и изобилието на азиатски плод-зеленчуци). Имат малко градски транспорт - аз бях там само веднъж и си купих зареждаема карта. За работата, правилно си се ориентирала - в малките населени места има полска работа и то много малко. Очаква се там ти сам да си фермер.

              Интернетът вече е почти изцяло неограничен или с достатъчно щедри лимити, цените поспаднаха и оптичен има вече почти навсякъде, включително и в малките населени места. Това е един от успешните проекти в НЗ през последните години, с които определено задминахме Австралия.

              Горещо лято има за кратко на южния остров - там не съм живял, но мисля имат 4 сезона... Тук при мен в Окланд аз обичам да казвам, че има 2 сезона: 7 месеца есен и 5 месеца пролет като в БГ.

              Comment


                #8
                Отг: Въпроси за Нова Зеландия

                Благодаря ти Ники, за информацията. Радвам се , че интернет ровичкането ми е било в правилна посока.Като цяло в Ау имам опит в администрацията, основно reception и administrative assistant. Бг образованието ми е тотално различно .Чудех се дали да не запиша един НЗ курс по бизнес (администрация и технологии )ниво 4, защото ще разчитам само на австралийския си опит при търсене на работа. Та теьи сертификати броят ли ги за нещо или са пари на вятъра?

                Comment


                  #9
                  Re: Въпроси за Нова Зеландия

                  Сертификати са необходими само ако нямаш опит в ОЗ или НЗ по специалността, по която си търсиш работа. Иначе особено на такова ниво няма да се интересуват от образование/сертификати. Ниво 4 е много ниско - равносилно е на "профил" от гимназия в България. Един вид, не показва нищо по-добро от средно образование + опит, ако вече имаш. 5-6 ниво са по-сериозни и се водят дипломи; 7 бакалавър (3г обучение), 8 бакалавър с почести (4г обучение), 9 магистър и 10 доктор.

                  Такава работа като тебе може да се намери на повече места, което е плюс. Парите няма да са много, но ще ти даде начало и възможност да се ориентираш.

                  За наеми аз гледам и в realestate.co.nz

                  За градините, зависи. Има такива с места и такива със записване. Хубавото е, че като навърши 3г, държавата субсидира 20ч/седмица градина, така че излиза наполовин цената. В Окланд е над $300/седмица като стига и до $500/седмица (и такъв ужас видях!). Ние сме на $375 в момента.

                  Comment


                    #10
                    Отг: Въпроси за Нова Зеландия

                    Мерси, Ники. Моето образование от България, за да се признае в Нз или Ау, ще отнеме толкова време , че по-добре да запиша нещо на ново.Мисля за медицинска сестра, имам желание, но първо да видим къде ще се задържим повече .Идеята е единия от нас да работи full-time, а другия за по 20ч.и през останалото време да гледа детето.Знам, че е супер индивидуално и зависи от субективни фактори , но колко пари на месец приблизително са нужни за тричленно семейство за наем, храна и сметки?

                    Comment


                      #11
                      Отг: Въпроси за Нова Зеландия

                      Не знам как е в Австралия, но моето и на жена ми ги признаха за 1 месец.

                      Comment


                        #12
                        Отг: Въпроси за Нова Зеландия

                        Само да вметна относно интернета, опит от Сидни (краен западен квартал), дълбоката провинция (Tannum Sands, QLD) и Бризбън - широк център за ~70 $Ауд получаваш неограничен интернет със скорост 6МБ/сек за Брисбън и Сидни, а 3МБ/сек за провинцията, чакането е под 1 седмица.

                        Сигурен съм, че има и по-добри оферти.

                        Не знам защо е останало впечатление, че интернета е зле в Австралия?

                        Ние имахме едно премреждие, когато си преместихме абонамента от Сидни в Танум, поради това, че уж всичко трябваше да стане по интернет и се оказа, че просто нямаме свързан кабел на телефон, после вече сложиха оптика, сега оптиката е почти навсякъде.

                        Гледаме филми на prime на Ultra HD, без проблем.

                        Comment


                          #13
                          Отг: Въпроси за Нова Зеландия

                          Не знам защо е останало впечатление, че интернета е зле в Австралия?
                          Може би лоша слава от миналото - https://www.forbes.com/sites/millyst.../#633c7914fc06. 58мо място в света според Speedtest (но пък 2ро за мобилен) - https://www.speedtest.net/global-index/australia#fixed.

                          Изглежда ситруацията доста се е подобрила от 2017 насам, сравнение между US, AUS и NZ според Netflix - Click image for larger version

Name:	globalaverages-leaderboard-2019-09.png
Views:	1
Size:	151.8 Килобайти
ID:	8868

                          Comment

                          Working...
                          X