Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Расизъм в Бризбън / Куинсланд

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Расизъм в Бризбън / Куинсланд

    Беше ми странно, като се преместих от Сидни в Гладстон, когато ме обслужваха в магазина на касата, как от начало ми се усмихваха приятелски и като чуят акцента ми, усмивките угасваха. Разбрах, че голяма част от хората живеещи в Гладстон имат лошо отношение към чужденците и в повечето случаи се обясняваше с факта, че по време на големия индустриален бум в периода до 2012, жилищата нараснали двойно-тройно и много месни си накупили (няколко хиляди души работили по строежа на няколко завода в Гладстон) и след това, като се изнесли, че нямало работа, балона се спукал... в общи линии, обяснението не е вярно ... просто хората са расисти.


    Тук в Бризбън има расизъм към всички, които не са австралийци. Трябваше ми време да го осъзная
    и да го усетя. Става дума поне за района в който живеем (в Танум Сандс, расизъм да съм усетил е в порядки по-малък и вероятно съм го приписвал на друго). Говорих с няколко семейства българи и те също ми потвърдиха за това. Сега вече не съм в дилема да се махнем от Бризбън и много вероятно да се преместим другаде на юг.

    Отначало нямах идея за отношението на хората и защо се държат така, както в у-ще, така и на улицата, в магазина и т.н. беше ми странно.

    Расизъм имаше и в Сидни, няма какво да се лъжем, но той беше насочен повече към нации, дошли не от Европа. Аз не толерирам и не приемам никакъв вид разисъм, когато колегите ми (австарлийците в работата ми) почваха да се подиграват на другите раси пред мен, просто се махах.

    Интересното е, че намирам приятелско отношение от непознати британци (англичани, шотландци и т.н.), но много по-рядко от родени тука. Имах колега, чийто родители са дошли в средата на 80-тте от Германия и той роден тук и расист... даже един ден го емнах на тази тема, той ми вика, аз съм австралиец, и не ща навлеци от други държави... т.е. родените в Европа не са расисти в огромната си част, но родените тук са ... в Сидни не е точно така, там много добре у-щето се грижи да изкоренява расизма, тук в Куинсланд няма такава политика и за съжаление съвсем скоро това ще даде отражение на щата.

    Българи ме съветват, ако някой ме обиди на расистка основа, веднага да звъня в полицита, че такива неща се наказват. Мен лично никой в прав текст не ме е обиждал, но се усеща и то много сериозно. След 10-ина години нещата ще бъдат още по-лоши.


    Знам, че това го няма в Мелбърн и Аделида, както и в Нова Зеландия от приказки на българи живяли там.

    #2
    Отг: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

    Пич, това е отвратително...не знам какво да ти кажа!

    Comment


      #3
      Отг: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

      Дай малко примери за Бризбънския расизъм? На мен и в Аделейд, и в Окланд НЗ, и в Сидни съм подочувал гадни подмятания за чужденци. Дори моите деца ме вбесяват на моменти като започнат да имитират индийци и китайци - опитвам се да им напомня че и баща им и майка им (ние де ) ще имат доживотен акцент.
      Ако оставим подмятанията настрана, ние почти 6 години сме на едно и също място до Макуари Юни и истински расизъм не съм усетил. Напротив, аз съм темерут и озитата много не ги отразявам с техните плосък смол ток, и те си мислят за мен подобни неща... пък те не знаят, че по нашите ширини да не говориш много, а осмислено, е мъжкарско

      Вече почти месец сме в България и имам усещане, че и тук се формират настроения към чужденците - дори (или най-вече) към българите в чужбина. Това сигурно е свързано с някакво желание за реваншизъм подкрепен от вдигането на стандарта в по-големите градове, и цялостното усещане за някаква, макар и бавна, нормализация.

      Comment


        #4
        Отг: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

        В Мелбърн е ок ама и аз съм темерут та ми е все тая

        Имах няколко весели случки преди време:
        - Уговарях се с някого да се видим след няколко седмици (не беше по работа, не помня подробности). И той вика ок ама ще ти се обадя предварително да проверя дали си още тук. Аз му викам "къде да съм"?!? и той вика че няма гаранция, можело имиграционните да ме посетят междувременно и вече да не съм тук
        - На едно парти някакъв ме сваляше, аз му викам че не се интересувам от връзка в момента. Той вика "А да бе, знам ги аз тия номера, нали ти трябва съпруг за да останеш"

        Сигурно и още има ама не са ми направили толкова силно впечатление че да ги помня

        Comment


          #5
          Отг: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

          Чувала съм подобни коментари за Киунсланд от приятели българи и американци - реднек популацията им е доста по-голяма, което обяснява защо обичната им Полин Хансън и One Nation идва точно от там.

          За съжаление единственото лекарство за расизма е активна политика на анти-расизъм, а това в Австралия не се тачи. Тук британските маниери на замазване и преструване, че ние сме над тези неща са много по-силни.

          Аз с ръка на сърцето си признавам че имам предразсъдъци към родените тук Австралийски богани - преди месец се нанесоха едни такива индивиди на улицата където живеем - сигурно са средна възраст 20-30. Карат се пикапи и джипове задължително със свистене на гуми, крещи се нон стоп като си разговарят като дори при затворени прозорци мога да разбера за какво си 'говорят', и пак задължителните тениски с надписи "патриот".
          И в САЩ ги имахме такива на село и все им се смеехме и ползвахме за пример с децата малко както едно време нас ни плашеха с Торбалан - учи, че ще станеш като ей тези изроди.

          Редактирам се да добавя че и във Виктория има подобен майндсет - навсякъде е. Но ако си в събърбия или по-голям град няма да се усеща толкова защото хората са по-шарени там, имигрантите са в по-големи бройки и расистите знаят да си мълчат (не са толкова наперени).

          За мен основната противоотрова е образованието в къщи на децата - правят се непрекъснато забележки, те на нас или ние на тях, но сме активни в противодействието си на narrow mindset, който така се тачи напоследък навсякъде по света. Пътуване и комуникация с други култури също много помага. Големият ми син например ми каза един път да не му пращам сандвич с шунка, че приятелят му индиец не яде месо, а искал да седи с него на обяд и не иска да го притеснява. Нямаше нужда аз да обяснявам нищо - това е true acceptance and tolerant attitude.
          Другият пък, който е само на 9 (почти) реши да поправи учителката си, която по време на урока нарекла представители на Аборигените 'Aborigines' - обяснил й че това е остарял и даже обиден термин и хората с Аборигенски произход предпочитат да ги наричат с имената на нациите от които са (в случаи ставало въпрос за местните Wurundjeri). Тя ми писа специално да го хвали и да ми поиска книгите, които бях купила за него и брат му, за да ги покаже на съучениците му.
          Расизмът е заучен, няма как да го изкореним ако активно не работим срещу него - и не с shame, а с образование и exposure.
          Last edited by sipirumi; 20-12-19, 03:37.

          Comment


            #6
            Отг: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

            Само, че ще ти се наложи да приемеш част от нещата, които изброи по-горе (неприемливите за теб) като част от обществените нагласи в Оз... няма повече да пиша, като дойдеш и видиш, сам ще разбереш...

            в Куинслънд е наистина така - просто там населението е повече местно и не така възпитано на толерантност. Не искат да приемат, че благодарение на миграцията и евтината работна ръка, живеят аустрелиън дрийм... има го и в Сидни, но не е чак толкова силно като усещане...

            Comment


              #7
              Отг: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

              В Югоизточен Кинсланд (Бризбън, Голд коуст и Съншайн коуст) положението трябва да е различно, за там ми е въпроса. Аз съм бил 3-4 пъти, по няколко дни всеки път, и не ми правило впечатление да има расизъм (или пък да няма).
              За първи път в Австралия кацнахме точно в Бризбън и без съмнение ни разбиха от проверки на летището. Винаги съм го отдавал на това, че влязохме като нови мигранти, но пък съм чувал че в Сидни и Мелбърн се влиза по-лесно.

              Comment


                #8
                Отг: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

                На летището в Бризи е такова, не е от това, че сте кацнали там... всеки път има дърпане от опашката, проверка за експлозиви, конфискуване на вещи (парфюм, ползван, отвертки)... в Голд Коуст също, дори детето обикскираха и беше драма...

                Comment


                  #9
                  Отг: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

                  За първи път усетих расизъм, още като дойдохме на почивка по Коледа, преди година, но го причислих на невъзпитани и груби хора по улицата. Расизма за съжаление се усеща, единствено след като се осъзнае. В Гладстон и Сидни, пак казвам, ако го е имало, не съм успял да го осъзная, защото е бил показван от твърде малко хора.

                  Най-трудно е да се разбере расизма от човек, който никога не го е изпитвал, та колеги - няма как да го обясня точно, трябва да поживеете в Бризбън и ще го усетите. Всички българи с които съм говорил го споделят с мен, че го усещат, ако не всеки ден, то поне няколко пъти месечно.

                  Най-лесно се усеща расизма при разговор/ държане с непознати хора работещи в магазините: не любезни, не отговарящи даже, започващи да спорят с теб без причина и т.н. Това нека кажем, че това може да се преглътне (аз определено не смятам да оставам в този квартал, за другите квартали в Бризбън, ще видим). Усеща се в у-щето, най-вече. При държането на децата към сина ми, и то не тези на неговата възраст, а по-големи. В разговор с всички българите с деца тук, ми дадоха примери с техните деца, някой примери са ужасни, лошото е, че често ги причисляват към друг род проява, а не расизъм, а в действително, това отношение на учители и деца е само заради това, че сме чужденци. Както се казва, търсим най-явната причина.

                  @belerefon - бих помолил, да не пишеш повече в моята тема, не искам нито да влизам в спор с теб, нито да я заключвам заради теб, благодаря предварително.

                  Както даже и тук може да се види, има хора, които оправдават расизма, та не е толкова абсурдно, че го има в Бризбън. Политика на анти расизъм в Брисбън няма (ще видя как е в други райони и дано намеря такъв в който това да е политика).

                  Мисля, че тази тема е важна за хора, които мислят да се преместят в Бризбън, защото тук живеят много българи, но в голямата си част не са живели другаде в Австралия преди това и мислят, че е така
                  навсякъде и когато им обяснявам, че в Сидни няма расизъм, ме гледат с подозрение.

                  Весела Коледа на всички!

                  П.П. Не знам как е в Голд Кост, но с разговори с хора, там се усеща далеч по-малко. Мое мнение - най-силен е расизма в Бризбън, където има най-малко чужденци.

                  П.П.П. Семейство българи се преместиха преди няколко седмици от Сидни, вече са толкова отвратени и отчаяни от расизма и държането на месните към тях, че се чудят как да се върнат отново в Сидни, поне при нас го нямаше този шок, защото 2 години живяхме в централен Куинсленд и бяхме бавно сварявани.

                  Comment


                    #10
                    Отг: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

                    Аз имам някаква непоносимост към расизъм и паля на четвърт оборот. Не знам какво ще правя като ми се случи. Тук в София има такъв дори към хората, които не са от София. С двете ми деца малко се рафинирах, но пак ме хапят лудите.

                    По-нагоре в темата някой използва "различен/но" много пъти. Сега гледам моите деца как реагират на цветнокожите... много им е интересно...забелязват, че са различни от нас и им е супер интересно. Гледам да обяснявам, че няма нищо по хубаво от различността и че те трябва да си отворят сърцето за нея. Все пак ние сме различни от тях също . Дори гледам да имат контакт с всякакъв тип хора за да могат да свикнат и да го намират за НОРМАЛНО.

                    Съгласен съм, че трябва да се работи в семейството и училището много. Дано някой ден да намерим баланса и станем едно цяло. Да уважаваме желанията и решенията на хората около нас и да не реферираме към нашите такива.

                    Дано ставаме все по различни и все по разбрани.

                    Comment


                      #11
                      Re: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

                      The Family Bookby Todd ParrCopyright © 2003 http://www.toddparr.com/books/


                      Чудесна книжка за малки деца - вижте тук я разлистват във видеото - която учи децата на различните типове семейства и че всичко е нормално. При нас в Окланд е много лесно да се нагодиш към различието, защото има всякакви цветове и всякакви видове семейства (примерно в градината на Явор имаше момиченце с майка казачка и баща иранец - те ни подариха проходилката на дъщеря си за Явор), ние с Лонг (българин и тайванец, еднополова двойка) и т.н. Нямаше никакви проблеми нито с другите родители, нито с персонала. Всички културни празници се празнуват: маорски, островитянски, Рамазан, индийски и т.н. Децата се учат да разпознават и да ценят различните култури. Направо урок за родителите

                      Comment


                        #12
                        Отг: Расизъм в Бризбън / Куинсланд

                        Много е сладка Ники! Показах я на момчетата и я харесаха, макар че са на 9 и 13 вече. Малкият многознайко каза че са изпуснали полигамните семейства хаха.

                        Comment

                        Working...
                        X