1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Показани резултати 1 до 10 от 28

Тема: Работа, заплащане и стандарт на живот

От
    Varna, Bulgaria
    Полезно
    56
    Полезен 22 пъти в 14 мнения

Работа, заплащане и стандарт на живот

Доход от 15/19 NZ$ на час, да приемем full time 8 часа х 15/19 = 120/152 NZ$ x 5 дни = 600/760 NZ$
    на седмица = 2400 / 3040 NZ$ на месец = 28800 / 36480 годишно (ако въобще сметката до тук е вярна разбира се).

Предполагам, че говорим за бруто сума и имам следните въпроси.
    - колко остава като чист доход след приспадане на данъци
    - колко са базовите харчове за храна и т.н.

ако някой се сети за нещо друго моля пишете или по-общият въпрос е как се живее в НЗ с такъв доход (сам човек като за начало).
    град Оукланд, сфера на работа - retail industry
    Последна редакция от zhivbors ; 22-02-12 в 13:34 Причина: град/район на НЗ

Целеустремен Аватара на MyCTaKaP
    От
    Wellington, New Zealand
    Полезно
    182
    Полезен 119 пъти в 66 мнения
    Блог статии
    27

Отг: Работа, заплащане и стандарт на живот

До колкото знам това е официалния калкулатор за данъчните удръжки:
    http://www.ird.govt.nz/calculators/k...-tax-rate.html
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

От
    Varna, Bulgaria
    Полезно
    56

Total $28,800.00 $4,060.00

т.е. 24,740.00 чисто / 12 - 2,060.00 на месец

Total $36,480.00 $5,404.00

т.е. 31,076.00 чисто / 12 - 2,589.00 на месец

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    170
    Полезен 532 пъти в 300 мнения
    Блог статии
    35

Минималното, което ще ти е необходимо:

наем - зависи дали искаш апартамент/стая, обзаведен/необзаведен, къде, дали са включени или не комуналните разходи
    най-евтино ще ти е да си в стая или пристройка към къща с хазяи, защото тогава най-вероятно в наема ще са ти включени и комуналните разходи или поне ще ги делиш.
    ако си сам в апартамент едностайките в центъра тръгват от поне 250 (ако не и 280),
    водата понякога не е включена и е скъпа,
    ток за един човек е примерно $40 лятото и двойно зимата,
    интернет е $80-90/месец като обикновено трафикът е ограничен докъм 30-50ГБ,
    храната и други неща от супермаркета ако ядеш скромно и не наблягаш на месото ще ти е около $40-50/седмица.
    В зависимост от това дали можеш да ходиш пеш на работа или с транспорт - карта за месец ти е $130.
    Колите са евтини, но цените за паркиране са убийствени.

Ето ти примерни цени на храни (на промоция - купувам само когато са на промоция, иначе някои са 2+ пъти по-високи):
    хляб бял (кифлен) - $2
    хляб пълнозърнест - $3.50-$4
    кашкавал - $9/кг
    мляко прясно - $2/л ($3.60/2л)
    домати - $3-5/кг
    картофи - $1.50-2.50/кг
    ориз - $3/кг
    ябълки $5/1.5кг
    печено пиле цяло $10-$13 (понякога вместо $10 е $20/2 пилета)
    краставица дълга - $2/бр (много е голяма)
    зеле бяло - $2.30/бр
    пиле филе с кожа, без кост - $12/кг

Полезно
    0
    Полезен 0 пъти в 0 мнения

А усеща ли се повишаване на цените за сметка на заплащането? Скоро четох една статия, в която пишеше, че цените скачат, а заплатите са си същите. Кажете някакви лични наблюдения.
    Другият ми въпрос е възможно ли е при такива доходи (като цитираните по-горе) да се спестява? Питам при случай, че само един в семейството работи или е необходимо и двамата да работят, за да остава и нещо за спестяване?

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    170
    Блог статии
    35

Февруари 2012 цените на повечето неща някакси "автоматично" се покачиха (и то с повече от мойта заплата, която автоматично се покачи с 2%). Поне на мен ми остана такова впечатление, защото явно се качиха цените на стоки, които следя или които потребявам често.

В никакъв случай не се чувствам притиснат и мисля, че с 35-40К брутен доход общо двама човека могат да живеят "прилично" - да имат за квартира, режийни, от време на време да си купуват дрехи и да излизат на ресторант/забавление. За плазмен ТВ или нещо друго ще се наложи да се пести 2-4 месеца.

Целеустремен Аватара на MyCTaKaP
    От
    Wellington, New Zealand
    Полезно
    182
    Полезен 119 пъти в 66 мнения
    Блог статии
    27

По мои груби сметки би трябвало 1 работещ да може да издържа финансово семейството. Базовите нужди, точно както Ники е казал. Има много харчове и много от тях могат да се спестят, ако си правиш сметките.
    Надявам се съвсем скоро да пиша в блога повече за тези ми разсъждения.
    Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

От
    Varna, Bulgaria
    Полезно
    56

Цитат Написано от MyCTaKaP Виж мнението
    По мои груби сметки би трябвало 1 работещ да може да издържа финансово семейството. Базовите нужди, точно както Ники е казал. Има много харчове и много от тях могат да се спестят, ако си правиш сметките.
    Надявам се съвсем скоро да пиша в блога повече за тези ми разсъждения.
    Всичките ни приятели в чужбина (без изключение) казват, че е много трудно без направа на месечен бюджет, което е същото написано и от Христо т.е. да си правиш сметката. Това, което видях и с което се сблъсках в Англия на живо (за 1 месец) бе, че можеш да живееш с 2 и 200. Въпрос да си правиш сметка.
    Само дето в Бг не можеш изкара с 2.

От
    VIC, Australia
    Полезно
    70
    Полезен 41 пъти в 28 мнения
    Блог статии
    2

Знам че е стара тема, но не ми се отваря нова за доходи.
    Бих ли могла да издържам семейство с около 60 Хил. на година, четирима сме, децата са на уще, т.е. няма детско-градински разходи, живеем обикновено без глезотии и се храним в къщи. Под наем ще сме - около 1200 на месец. В градско-селски район.
    Гледайки данните все различна информация намирам нета и мисля че вие имате по-добра представа като живеещи на място.

Попадали ли сте на този сайт https://e2nz.org/ ? Има страшно много негативна информация и истории на бивши имигранти. Чак ми загорча в устата докато ги четох. Ясно е че е силно преувеличено (не знам с каква цел, уж казват да предпазели наивниците и да противодействат на розовата реклама която НЗ има по света), но предизвиква силен смут у мен. Особено статиите от няколко преподаватели в унита, нали уж това отивам да правя. Откъде мога да знам дали това е само злочестния опит на 3-4ма или наистина описват тъжната истина в страната... всичко май е до късмет. Не ми се рискува всичко което сме постигнали досега заради една авантюристична мечта, а е ясно че без риск няма как да разбера дали наистина НЗ е нашето място. Историята на всеки е толкова субективна, че не може да даде обективна представа за живота там. А пък цифрите са прекалено обективни за да ни дадат пълната картина на истинския живот.
    Май страдам от съдбата на емигранта - никога да не се чувстваш у дома и все да те влече нанякъде. Само да нямах две деца които да подлагам на рискованите си начинания.
    Последна редакция от sipirumi ; 26-02-17 в 07:31

От
    Окланд, Нова Зелaндия
    Полезно
    170
    Блог статии
    35

Re: Работа, заплащане и стандарт на живот

Всичко опира до това КАК ще живеете.

С 60К бруто, от които $300/седмица за наем, ще можете да живеете прилично - разбирай, ще имате ток/вода/интернет, ще можете да се храните вкъщи добре.

НО за глезотийки няма да има пари, разбирай развлечения, екскурзии, ресторанти. Един вид няма да е лесно, но няма да сте съвсем на ръба. Като човек, който е свикнал да живее с малко и да пести, никак не ми беше трудно в началото като изкарвах 58К бруто, плащах $330/седмица наем, и издърждах двама човека (обядвах навън за около $7/ден). И пак ми оставаха доволно количество пари. Всъщност на вас разликата ще е в храната като $30/човек/седмица готвено вкъщи е напълно достатъчно.

Отделно има достатъчно безплатни развлечения - разходки сред природата, общински изяви и забавления и т.н. Ако ще ги имаш 60К хвърляй се, защото след това си само нагоре

11. Следният потребител намира мнението на NikiG за полезно:

belerefon (30-07-19)

1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители, разглеждащи темата

В момента 1 потребители преглеждат темата. (0 потребители и 1 гости)

Права

• Не можете да пускате нови теми
  • Не можете да отговаряте
  • Не можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •