Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Откриване на сметка

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Отг: Откриване на сметка

    Ани, като превеждаш пари е добре банката, от която превеждаш да няма майки/бащи и други роднини, защото те смучат много. Аз още 2008 зарязах Пощенска в момента, в който я купиха византийците, защото изведнъж от преводите ми започнаха да изчезват по 15€, които по-късно станаха 20€ и като питах защо ми се отговори, че преди парите се пращали директно а сега минавали през майката EFG Евробанк във Византия и затова така. На момента ги напуснах и оттогава съм в ЦКБ Може би списъка ми с предпочитани банки е:
    1. ЦКБ
    2. ПИБ
    3. Райфайзен и др. немскоговорящи
    4. ДСК (унгарска)
    5. гръцки и италиански (микс на ужасите)
    6. БУЛБАНК - бягайте оттам колкото може по-бързо. Дерат по 5 кожи за никакво обслужване.

    НАБ е супер Поздравления! И аз в нея бих си открил в ОЗ.

    Comment


      #17
      Отг: Откриване на сметка

      Преведохме пари - 4000$, таксата беше 45лв. Ползвахме банка SGE, просто парите бяха там и беше най-лесно пък и таксата им не беше убийствена.
      Нямаше особен проблем освен шока на охраната "Ама как така не искате да идете до касата?!?!" и лекото объркване на банковата служителка "Ама как така няма адрес в АУ, не може превод без адрес на получателя". Накрая стигнахме до консенсус че ще пишем само град и държава

      След няколко дни ще пиша на dedicated banker-а си в АУ да потвърди че парите са пристигнали и да си уредим дата и място на среща за активация на сметката

      Comment


        #18
        Отг: Откриване на сметка

        Затова имам доларова сметка в БГ и ЦКБ ми разрешава да си правя всичко онлайн - така имам пълен контрол върху това кога и как да ми се изпълни транзакцията без да трябва да се занимавам с бездънни кофи (съжалявам предварително ако съм обидил някой/я сийчо/ка)

        Важно беше да пратиш парите с код OUR (всички разноски за сметка на изпращача), защото най-вероятно по подразбиране се пращат с код SHA(red) (споделени разноски), а е много кофти да се пратят с код BEN(eficiary) (всички разноски за получателя). Таксите за преводи от БГ банки не са големи и затова е най-евтино да се праща с OUR (като крайна сума).

        Примерно ти сега си платила 45 лв в БГ с код SHA za $4000.
        В ОЗ ще пристигнах 3975, защото по трасето банката получател или пък кореспондентската банка си е удържала $25
        И накрая в ОЗ ще те одрусат още $10 за входящ трансфер (примерно). В крайна сметка разходите ти ще са 45лв + $35

        Ако ги пратиш от БГ с код OUR, ще платиш примерно 55 лв
        В ОЗ ще пристигнат $4000 и там банката ще те удари $10 за входящ трансфер. В крайна сметка ще платиш 55лв + $10 (което си е с близо 27лв по-малко)

        За евро трансфери в еврозоната задължително се праща с SHA - няма друг начин, но за всичко останало клиентът има пълен контрол и ме изумява понякога невежеството на банкерите като трябва да им обяснявам как се работи със SWIFT.

        Comment


          #19
          Отг: Откриване на сметка

          От личен опит подкрепям казаното от Ник.

          Аз много питах и исках да си направя сметката колко ТОЧНО ще платя за трансфер на пари до НЗ - никакъв шанс.

          Банката ти казва 25 точки, ама после по трасето се добавят някакви превалутирания, комисионни и накрая излизат 60 точки.

          Пробвах и с nzforex и съм много разочарован от получилата се комисионна. Да добавя две уточнения:
          1. Ставаше дума за малки суми - за големи суми може да е по-различно.
          2. Проблемът дойде от това, че трябва да се направи превод до банка в Англия, който за нормалните членове на EU е безплатен, но нашите банки ни цакат като стой та гледай. (та и от там дойде неочакваното объркване на добрите сметки).

          Аз вече си превеждам директно чрез онлайн банкирането на райфайзен без да се занимавам с глупости.

          P.S. Къв'то и тарикат да си, не мойш прецака банка
          Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

          Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

          Comment


            #20
            Отг: Откриване на сметка

            Написано от MyCTaKaP Виж мнението
            P.S. Къв'то и тарикат да си, не мойш прецака банка
            Което си е така, така си е

            Comment


              #21
              Отг: Откриване на сметка

              Аз имам друга далавера - чета условията и драскам - правя поправки. Като ми каже сийката "Ама, г-не, какво правите. Не можете така." Казвам "Нали това е договор, значи се договаряме. Ако вие не можете, дайте на някой да погледне, който има правото да одобри подобни промени." Като ми кажат не, вдигам си чукалата и си заминавам

              Comment


                #22
                Отг: Откриване на сметка

                Ники, моите уважения, но не говориш за България, нали? Тук това няма как да стане просто. Даже ще те изхвърлят като куче на улицата пред офиса си. Така седят нещата, като няма конкуренци,я а само картели.
                The depraved are devoted.

                Comment


                  #23
                  Отг: Откриване на сметка

                  В България беше... ама ми писна да се занимавам с тях. Гоних няколко месеца ОББ да ми върне едни 40 лв годишна такса за кредитна карта и накрая ми ги върнаха като ги заплаших с Банков надзор, Комисия за защита на потребителите и със съд. Една кредитна карта на ЦКБ кобрандирана с България Ер се опитах да получа при мои условия - уж бяха готови да преговарят и си говорихме всеки ден с някакъв банков служител, който трябваше да преговаря с висшестоящите си, за да бъда удовлетворен и да я взема. Аз имах 3 желания, но златната рибка беше фалшива В крайна сметка нито ми дадоха кредитния лимит, който исках, нито лихвата, нито годишната такса и им теглих една майна. Казах им, че имам американски кредитни карти с лимити от 25 хиляди долара при лихва 10-12% и без годишна такса и въобще няма да се занимавам с тях.

                  Comment


                    #24
                    Отг: Откриване на сметка

                    Здравейте,
                    Може ли повече инфо в какви размери (интервал) варира комисионната при OzForex, защото в ПИБ разходите по трансфера се оказаха много сериозни и просто не искам да им подарявам такава сума. Освен това, макар че кореспондент им е НАБ, в която е и нашата сметка, трансферът щял да мине отново през банки-посредници (нямало друг начин..)

                    П.П. За тези, с които се видяхме на срещата в София - аз съм съпругът на chudenka

                    Comment


                      #25
                      Отг: Откриване на сметка

                      Здравей gregorexs,

                      Мисля,че до сега само Ники е правил превод през OZforex. Аз го бях питал преди време и той беше общо взето доволен, но нека той да каже лично.

                      Колкото до референтните банки - аз бях питал навремето в Пощенска банка. Като изключим факта, че 20 минути трябваше да обяснявам какво е това референтна банка и защо са ми нужни, се оказа че Гърците искат едва ли не половината от сумата. Разбира се - всеки може да си представи моят отговор :-)

                      Jorje

                      Comment


                        #26
                        Отг: Откриване на сметка

                        Между другото, опитах да се регистрирам на OzForex, но ме прехвърли на UKForex, понеже съм от ЕУ?! Същевременно ми се обади един пич от Англия да ме пита дали съм аз, дали наистина искам да прехвърлям суми и т.н.
                        Та действат бързо, явно, въпросът е колко струва упражнението и...де да знам, не е ли малко рисково: превеждаш една сума на някаква УК-сметка и чакаш после да видиш дали ще си получиш парите в АУ...?

                        Comment


                          #27
                          Отг: Откриване на сметка

                          Пише че над 10к aud няма такса, и 15 aud (7 gbp) при по-малка сума. Аз не виждам комисионна. Ще си платиш обаче превода до Англия.

                          Друг вариант е кеш. www.tavex.bg имат много долари и приличен курс, аз купих от тях за екскурзията, макар че повечко ползвах кредитна карта.

                          и аз съм към ПИБ, какви пари ти поискаха за превод до Оз?

                          Comment


                            #28
                            Отг: Откриване на сметка

                            Tavex имат много долари, но техният курс е винаги малко по-висок от на другите банки. Отделно, в банките ( визирам тези в Бургас) нямат в наличност AUD тъй като това е екзотична валута за тях.

                            Аз съм си поръчвал директно в Софийският клон на ПИБ и съм се уговарял за курс и на другият ден ми дойдоха в банката. До сега съм го правил два пъти. Вторият път малко се запънаха, защото не знаели какъв ще е курса на другият ден - но това си е риск за двете страни. Но - работи.

                            Иначе в кеш - ОК, но мисля,че има ограничение в сумата. Ако не греша 10 000 AUD. По-големи суми сигурно трябва да декларираш на митницата там. Отделно да пътуваш с такава сума си е малко предизвикателно.

                            Jorje

                            Comment


                              #29
                              Отг: Откриване на сметка

                              ПИБ имат комисионна, т. че е въпрос на сметки... за количеството което аз купувах нямаше смисъл от подобно упражнение.

                              Да, над 10К ауд се декларират, но мисля че това е на човек от семейството, пък и какво от това като се декларират

                              Разбира се голямо количество кеш не е за препоръчване, но те трябва да имат някой и друг долар у тях - сметките и картите няма да са им активни веднага като пристигнат и няма да могат веднага да теглят.

                              Comment


                                #30
                                Отг: Откриване на сметка

                                Мислим да вземем не поече от $1000 в кеш с нас, а иначе си имаме БГ-кредитни карти, за начало мисля да ползваме тях.
                                ПИБ ми казаха 10 евро за суифт + $76 техни такси + допълнителна неуточнена сума за банките-посредници (казаха в най-лошият случай още $76), което на мен не ми хареса. Май в Райфайзен може да се мине по-тънко, но засега през UKForex изглежда най-добре, особено ако банката им е включена в Target-2 системата за еврови разплащания. Малко ме притеснява само как така пращаш пари в някаква тяхна сметка и после чакаш да видиш $ в твойта австралийска...шанс за измама?

                                Comment

                                Working...
                                X