Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Купуване на кола в НЗ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    Купуване на кола в НЗ

    Пускам още една тема, която ме интересува. Как става купуването на кола second hand в Нова Зеландия? Как стоят нещата с документи, шофьорски книжки - може ли да се кара известно време с книжката от Бг; застраховката, данъци и т.н.?

    Благодаря предварително.

    #2
    Отг: Купуване на кола в НЗ

    Доколкото разбирам не е трудно да се купи. Има достатъчно сайтове, които се занимават с продажба.
    Виж http://www.aa.co.nz/motoring/buy-sell/used-cars/
    Това е сайта на новозеландското "СБА": Автомобилната асоциация.

    С чужда шофьорска книжка (която има означения на английски: каквато е българската) може да караш 1 г. След това трябва да си извадиш новозеландска. Ето официалните инструкции от Министерство на транспорта:


    Надявам се да са ти полезни. Прочети и вече с по-конкретни въпроси -- питай. Аз за съжаление не съм минал по пътя на изкарване на НЗ книжка, защото си конвертирах моята от САЩ без никакви изпити.

    Comment


      #3
      Отг: Купуване на кола в НЗ

      Интересуваше ме горе-долу какъв е разходът за кола - цена, застраховки, данъци... Как става покупката? Чувала съм, че само е необходимо да се отиде с продавача в пощата и там става бързо прехвърлянето. А колко е сега цената на бензина ?

      Comment


        #4
        Отг: Купуване на кола в НЗ

        Хммм - доколкото и аз съм чувал (това ми е любомата фраза, защото нищо никъде не е проверено и може да са долни инсинуации), най-вероятно си права.
        Но да проверим - всичко е на сайта на Мин на транспорта:
        You are legally required to let us know when you buy or sell a vehicle. For peace of mind, do it online at the time of sale.


        Две неща са важни като разход:
        * Warranty of Fitness (нашия годишен преглед, но тук в зависимост от възрастта на колата може да трябва да се прави два пъти годишно). До 6 г. е веднъж годишно, а на 6+ е два пъти годишно.
        * Застраховката - Гражданската безотговорност може да погледнеш (мисля че няма задължение да имаш застраховка, но ако блъснеш някой си носиш последствията):
        AA Third Party Car Insurance protects you in case you accidentally damage someone else’s car or property. Get a free quote & apply online today with AA Insurance.

        Примерно за $2300 Нисан Пулсар '88, застраховката за година е $131.

        Бензинът варира, но си е $2.05-2.25/литър (колкото в БГ)

        Comment


          #5
          Отг: Купуване на кола в НЗ

          Колата е един от най-малките разходи тук - има много прилични коли от Япония на добри цени. Застраховката се преживява, а цената на бензина е последната ти грижа (сравнено с другите харчове).

          Проблемът е... паркирането. Там може да кихаш много месечно в зависимост от местоположението. В Уелингтън най-евтиния паркинг е $12/ден.
          Новозеландския позитивизъм има действието на българската неволя

          Заповядайте в работната ми страница във фейсбук - www.fb.com/hdd123

          Comment

          Working...
          X