Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка на шансовете - Toni

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Отг: Оценка на шансовете - Toni

    Ние нямахме никакви проблеми с нотариалните заверки на копията на задграничните паспорти и личните карти. Влезнахме в кантората, попитахме и ни направиха. Но ние сме във Варна Нашите нотариуси може да не са разбрали

    Comment


      #32
      Re: Оценка на шансовете - Toni

      И плевенските нищо не знаят, ама столичните са много наплашени, че сума ти кражби на идентичности стават. Имотната мафия е голяма. Обикновено гледат стари самотни хора в София.

      Comment


        #33
        Отг: Оценка на шансовете - Toni

        Дам, ясно.

        Еми в такъв случай понеже така или инъче на Тони паспорта не е у мен а имам само копие което едва ли ще успея да заверя, ще пусна копията на паспортите без заверка, пък да се надяваме, че няма да има проблеми

        Поздрави,
        Катерина

        Comment


          #34
          Отг: Оценка на шансовете - Toni

          Здравейте приятели,

          Чак сега осъзнах че е минало повече от година от как сме писали по темата. Немога да кажа, че много на брой интересни неща са се случили покрай нас за времето от Март 2014, но пък затова качествени. Сега, понеже нашата сага все още не е приключила и ще ни е необходима вашата помощ, тука набързо ще нахвърлям какво се случи през последната година, а обещавам, че веднъж всичко да стигне до край ще опиша целия процес с детайли:
          1. Изпартихме документите за оценка на дипломите и съответно получихме възможно най-добрите резултати и приравняване ( за бакалавърски степени ) както за мен ( със специалност КСТ ), така и за Катерина ( Маркетинг ).
          2. Краят на август пуснахме online документите за оценка, като общият сбор на точки беше 140+
          3. 1 седмица след това бройката на жените ми в къщи се увеличи - прибавихме и бебе Ема ( жена, бебе и куче - всичко женско, кой кат мен )
          4. 1 седмица по-късно получихме мейл, че са ни избрали от пула и че имаме 4 месеца да изпратим доказателства за всички твърдения по които искаме да ни се пишат точки, като с големи букви в мейла офицера беше написал, че след 22 септември ( когато аз навършвам 30 год ) точките ще паднат с 5 и реално ще паднем под 140, но пък за сметка на това ако мога да докажа 6 години стаж по специалността ( аз бях писал 5 и 7-8 месеца ) ще взема пълен брой точки от там и пак ще се изравнят. Естествено, имах документи, с които да докажа ( подробности следващия път както обещах ).
          5. Ноември месец направихме медицинските в София, както и международен паспорт на Ема - голям смях беше със снимката
          6. Средата на декември благополучно изпратихме документите
          7. Първите дни от новата година получихме разписка, че са приети в посолството и тъй като на сайта пишеше, че получените в този период документи ще бъдат разгледане най-рано след 4 до 6 месеца и така започна великото чакане.
          8. съвсем не ни беше скучно, с Ема в къщи, но все пак от време на време се замисляхме докато един ден ( не помня дали беше слънчев ) - 21-ви Май не ни писа един офицер от посолството в Лондон, че започва разглеждането на нашите документи.
          9. Случката е следната - 21-ви четвъртък изпраща мейла, че е направил initial assessment и иска 2 неща - конткати ( мейл и телефон ) на всичките ми работодатели предишни и настоящ, както и доказателство, че имаме стабилна връзка - като имаше прикачен и списак какво трябва да съберем( ! ). Първото, лесна работа, ама второто - при все, че сме пратили брачно свидетелство и доказателство, че имаме бебе беше доста странно и ги искаше до 28 Май - седващия четвъртък. Веднага в петък пратих обратен мейл с инфо за работодателите и с няколко въпроса относно доказателствата, които иска за стабилна връзка, като най-основния беше дали може по мейл да ги пратим, защото за да стигнат до 28 до Лондон ще трябва експресна, а тя не е евтина. Но за наш късмет в петък получихме autoreply, че офицерът е излязъл в отпуска до 26-ти Та, петък, събота и неделя приготвихме горе долу 95% от исканите доказателства и в понеделник ги пуснахме с експресна (DHL) до Лондон и също така и по мейл. На 26, като се върна от почивка, офицерът писа, че по принцип може да даде отсрочка, когато става въпрос за нормална поща, но в крайна сметка ако това, което сме пратили по пощата отговаря на това, което сме пуснали по мейла - значи всичко е наред и напълно отговаря на неговите изисквания по тези точки. Така и беше.
          10. 1 седмица по-късно ( вчера ) получихме мейл, че тъй като нямам оферта за работа, ще трябва да проведем formal интервю ( formal беше удебелено на няколко места в мейла ). По телефона в продължение на 1-2 часа. Въз основа на това интервю ще вземе решение дали да ни даде виза за всички, дали да даде само за мен за 12 месеца за търсене на работа и ако намеря работа тогава да взема останалите при мен или нацяло да откаже.
          Сега, както вече се сещата тука ми е нужна малко помощ, като цяло написал основните точки върху, които ще се въртят въпросите - какво, как и къде ще работя и как ще си търся работа; познанията ми за НЗ; "your support network in New Zealand and how you intend to use this support when you arrive". Та, съпорт нетуърка ми в НЗ - нямам такъв . Единствените хора които познаваме са хората тука от форума.
          Моля, дайте съвети, при вас как мина? Мисля да насроча интервюто в някой от делничните дни между 15-ти и 19-ти Юни. Така или инъче, трябва да си пусна почивен ден, аз следващата седмица ще е лудница в офиса, така че по-рано и да искам да е няма как.
          Ще съм благодарян на всякакви подсказки.
          Благодаря предварително
          Поздрави

          Comment


            #35
            Re: Оценка на шансовете - Toni

            Тони - добре са се наредили за теб нещата - остава само интервюто и по мои наблюдения то е тежи около 50% от цялата процедура. Приеми НЗ като един работодател, който в рамките на час-два трябва да направи съдбоносното решение дали да живееш в НЗ завинаги или да ти дадат пробен период и ако не успееш да се докажеш да те пуснат по живо по здраво да си ходиш. Въпросите за интервюто съм ги написал тук:
            Подбрана информация за ваше улеснение


            Да кажем 70% от тях ще се въртят около познанията ти за работния пазар и от останалите по равно какво знаеш за НЗ и за мрежата ти от социални контакти в НЗ. Много горещо препоръчвам (направо те задължавам), да си направиш резюме (ако още не си), да пишеш на рекрутърски агенции, и да кандидатстваш на колкото се може подходящи места, дори на тези, които пише, че се иска вече право на работа (виза или гражданство). На интервюто ще те питат проучил ли си пазара и по-конкретно, подавал ли си молби за работа и какви са резултатите, колко обяви има във всеки един момент за позиции от твой интерес и какво би направил ако не си намериш работа по специалността в рамките на няколко месеца. Внимание, това е уловка! Никога не казвай, че ще работиш какво да е! Кажи по-скоро, че ще организираш среща с рекрутъри да видиш какво не ти достига (освен НЗ опит) и ще изкараш няколкомесечен курс или ще потърсиш по-ниско ниво, НО в твоята сфера на работа (за по-ниско заплащане не споменавай!). Другия вариант е да кажеш, че ще си доброволец (по специалността ти в някоя неправителствена организация, която да използваш като референция и да добиеш местен опит).

            Последно, ти си живял достатъчно извън БГ, говориш перфектен английски, и си запознат добре със "западния" свят и изисквания на работния пазар. Бъди уверен.

            Още нещо, не се фиксирай върху град - кандидатствай за работи навсякъде. Но проучи информация за градовете или питай конкретно. Последната статия в блога на Сашо дава добра представа за цените в момента. Аз мога да ги обновя за Окланд. Двустайна бърлога в центъра е примерно $400/седмица и т.н.

            Comment


              #36
              Отг: Оценка на шансовете - Toni

              Здрасти Ники,

              Благодаря за отговора.
              Поста с въпросите ни е от голяма помощ. От както върнаха отговор за първи път, вървим по списъка и лека полека напредваме. Тази информация относно каква да е работа и по-ниското заплащане, е от голям плюс, защото естествено мислехме при зададен въпрос да отговорим точно обратното
              Но, въпреки че доста неща разясни само с тези няколко изречения, пак остава въпросът който най-много ме притеснява - относно support network в НЗ. При тебе как беше? За кандидатстването навсякъде, ако съм те разбрал правилно - трябва да се придържам към идеята, че ще живеем там където има най-добро предложение за работа и съответно добри условия за живот, отглеждане на дете, от където следва че трябва да съм доста добре запознат с пазара на труда най-малко в големите градове ( Auckland, Wellington, Christchurch, etc ), но пък ако трябва да избираме бихме предпочели Christchurch например и тогава вече да тръгне разговора с подробности около това какво знаем за тези предпочитани градове и как сме се подготвили да живеем в тях? Ти беше споменал веднъж, че планираш да го посетиш ( Christchurch ) успя ли?
              Ще съм благодарен на всеки, който изкаже мнение и сподели опит и идеи по въпросите.

              Благодаря предварително

              Comment


                #37
                Re: Оценка на шансовете - Toni

                Правилно си ме разбрал, че ще живеете там, където има най-добри условия за работа (за пред интервюто). Тоест не се фиксирай на град в интервюто, въпреки че може да изразиш предпочитания, но покажи, че си запознат с живота във всички центрове, където се предлага подходяща работа. Спокойно може да кажеш, че се интересуваш и четеш държавни уебсайтове, сайтове за намиране на работа и експат форуми (вкл. и български - бг2нз).

                За социалната среда - много важен момент, особено за жената! За това трябва да сте много добре подготвени, защото специално нея ще я питат като втори кандидат лично. Какво ще прави по цял ден вкъщи и как ще си организира социални контакти. Споменете, че сте много добре социализирани, че знаете за българските организации тук (било то организацията в Окланд, било аз в Окланд, било то Мустакар в Уелингтън, било то църква има една тук дето се събират много българи, и който още ти падне). Аз помня че казах, че добре се вписвам във всякакви групи, работил съм в мултиетнически и мултинационални екипи, запознат съм с културните особености, ям всякаква храна, пия с мярка и ми допада outdoors lifestyle на Нова Зеландия където се пие бира в петък вечер с колеги или се ходи на боулинг, а уикендите се организират барбекюта или семейни събирания в многобройните паркове. Кажи ги всички тези неща (за църквата може да кажеш, че си отворен да видиш какво е и да се запознаеш с хората, въпреки че не си вярващ, ако наистина не си). Но пак за жената - има всякакви възможности за срещи извън работа - http://www.volunteeringnz.org.nz/volunteers/
                Кажете че и тя ще търси работа активно, и ако остане време, ще се присъединява към теб и колеги или ще доброволства. Може да споменеш, че не я свърта вкъщи и обича да комуникира, а не само да пазарува. И т.н.

                Comment


                  #38
                  Отг: Оценка на шансовете - Toni

                  Благодаря Ники,
                  Наистина доста от въпросите ни се изясниха сега и някак си малко по-спокойни се чувстваме. Реално както казах и в предния пост мисля около 16-ти да насроча интервюто, надявам се че 10 дена ще са ми достатъчни да разуча в детайли повечето неща от въпросника, при все че няма да е като да започвам от нулата да чета. По много от въпросите следя статистики и новини от доста време, така че мисля че 10 дена ще са достатъчни. При твоето интервю предварително ли те уведомиха, че ще има въпроси и към партньора ? Защото при мене няма такова нещо, в мейла навсякъде се говори че само аз ще бъда интервюиран, без да се споменава жена ми.
                  Друго нещо търся от известно време и немога да намеря инфо - след като те одобрят и ти дадат визата колко време имаш на разположение за да влезеш в страната преди да изтече? Преди години събирахме инфо за процедурата за Канада и там например имаш право на 2 години изчакване, от момента в който са ти дали визата до влизане в страната. Ако за тези 2 години не влезеш - гориш. Тука немога да намеря тази информация. Някой може ли да потвърди за такъв период? Питам от гледна точка на проекта, по който работя в момента.
                  Ами засега друго не се сещам, но започвам да чета за здравното осигуряване днес и най-вероятно утре ще изкочат въпроси относно това. Ако някой може да продложи сайт ( освен официалните правителствени ), който да дава ясна представа ( за човек тепърва сблъскващ се ) ще съм благодарен.
                  Поздрави

                  Comment


                    #39
                    Re: Оценка на шансовете - Toni

                    Ще споделя само моя личен опит с интервюто. Като ме опаткаха за 25 мин (щото то мойто интервю беше ясно - говоря английски, добре подготвен) ме попитаха дали партньорът ми е вкъщи. Той беше, така че поискаха да говорят и с него. Правилото е: интервюто е с ВСИЧКИ членове на семейството включени в молбата за миграция, които са с навършили 16г и знаят или се очаква да знаят английски.

                    Ето тук е официално какво ще иска да види кейс офисъра ви:



                    Визата мисля, че дава право да влезеш година (по-вероятно) или 9 месеца след издаването. Ще погледна - имам я още и ще пиша.

                    Тони, а за влизането в страната - мисля, че може да говориш с кейс офисъра си да ти даде повече време на визата за влизане в страната. Ако не, просто трябва да прескочиш до НЗ да я активираш. После имаш 2г от активацията (или издаването, ще погледна и това в моята виза), да си в НЗ.

                    Погледнах: Визата е 1г от издаването да влезеш в страната за първи път. Start Date 11/3/2011, First Entry before: 11/3/2012. Conditions: Visa valid for further travel for 24 months from first arrival. Така, че може да влезеш в рамките на година и от този момент текат 2 г, в които можеш свободно да пътуваш.
                    Last edited by NikiG; 08-06-15, 07:53. Причина: допълване

                    Comment


                      #40
                      Отг: Оценка на шансовете - Toni

                      Ники, в този ред на мисли - според тебе дали ще е удачно на интервюто да спомена, че нямаме намерение веднага след като ударят визите да се грабваме и да тръгваме, а е много вероятно да активираме визите и около година ( засега толкова е живота на проекта ) след това да потегляме, като естествено през този период вече с валидни визи даващи право на работа, ще можем да си кандидатстваме онлайн и да ни взимат доста по-насериозно рекруитърите ( в сравнение със сега - основно отговарят като си получа визата тогава да ги контактвам ) и т.н. ? Или е по-добре да не споменаваме това?

                      Comment


                        #41
                        Re: Оценка на шансовете - Toni

                        На интервюто се очаква да покажеш ентусиазъм, мотивация да се преместиш възможно най-скоро. Кажи че ще вземеш билети за след няколко месеца. Нагласи го да не е около големи празници и спомени, че междувременно ще кандидатстваш за работа. Не трябва да оставяш и нотка съмнение у интервюиращия. НЗ е на първо място!

                        Comment


                          #42
                          Re: Оценка на шансовете - Toni

                          Нещо друго се присетих за интервюто, ако не съм го казал другаде: ще ви питат дали сте мислили за миграция в Австралия. Отговорът трябва да е твърдо НЕ, защото поне в много близкото минало миграцията към Нова Зеландия всъщност беше трамплин за миграция в Австралия. Естествено НЕ-то трябва да е подплатено с 1-2 изречения аргумент - по-малко път до работа, по-умерен климат, повече баланс живот-работа и каквото друго смяташ

                          Comment


                            #43
                            Отг: Оценка на шансовете - Toni

                            Дам, добре че напомни, по едно време се бях замислил върху този въпрос, но след това остана така висящ и го изместиха по-важните неща.
                            Сега друго снощи се сетих, което вероятно може да зададат - по-нагоре ти беше споменал какво ще прави жената докато аз ходя на работа ( приемаме че аз първи и по-лесно ще намеря ). Ами, засега инфо намерих кога децата започват да ходят на pre-school ( някъде около 4-5 години ), но нищо за времето преди това, така че при положение, че се очаква когато отидем там Емито да е на около годинка, може ли просто да кажем че на първо време тя основно ще е заета с това да се грижи за детето в къщи. В последствие, след като аз намеря работа и се успокоят нещата ( в период от време може би 5-6 месеца ), тогава вече може да се огледаме за бавачка или ??детска градина??, за да може и жената да излезе вече официално на пазара на труда. Естествено през това време в което ще гледа детето, ще може да провери и да започене някакви курсове - онлайн например за повишаване на квалификация и въобще да се подготви за НЗ трудов пазар.
                            Та така изложени нещата, според теб добре ли ще звучат или ще е по-добре да се каже - веднага даваме детето на бавачка или ??детска градина ( незнам как седят нещата с детските градини )??, за да може жената възможно най-бързо и тя да се вкл в търсенето на работа и вкарване на доходи в семейството?

                            Comment


                              #44
                              Re: Оценка на шансовете - Toni

                              Най-добре е да удариш с един куршум два заека - има достатъчно българи с малки деца тук или такива с деца на път Ще може да черпи и социална среда и лесно гледане Кажи че първата година ще гледа дете с едно око, а с другото ще следи пазара на труда и ще се пробва, пък ако стане, стане

                              Comment


                                #45
                                Отг: Оценка на шансовете - Toni

                                Така, супер Ники отново благодаря
                                С наближаването на вторник ( 16-ти ) - датата на интервюто, подготовката върви сериозно
                                Най-важното е да имаме готов бюджет от където да тръгне вече да се гради цялата идея. След доста ровене и четене по форуми, сайтове с обяви, статистики и т.н. тука има няколко въпроса, чийто отговори ако някой може да даде, ще помогнат за интервюто.
                                http://www.enz.org/cost-of-living-in-new-zealand.html използвах този сайт за изготвяне на седмичен бюджет, като някой от стойностите естествено пооправих, защото като цяло са дадени за 4 членно семейство, като двете деца са на възраст за училище, а нашето реално още неможе да ходи
                                Докарах седмичен бюджет до NZ$820, като естесвено сега имам няколко въпроса за да видим как съм се справил:
                                1. Наем съм сложил $320 на седмица, като имам предвид апарт с 2 спални около Wellington - основно Lower, Upper Hutt, Masterton, Porirua. <--според вас това приемливо ли е ? Естествено около Auckland ще е по-скъпо, а ChCh - там е относително по-ефтиното може да излезе скъпо след това.
                                2. House maintenance + house insurance общо $30, но мисля че това може да го махнем, не съм сигурен дали влиза в нашия бюджет или на хазаите ?
                                3. Car WOF / Maintenance / Fuel $30 ??
                                4. Car insurance - $10 ?
                                5. Сега относно комуникациите - интернет + моб телефон мисля че е достатъчно ( поне за БГ е ) и бюджет от max $100 на МЕСЕЦ за 2 моб. тел + дом. интернет е приемливо като за начало. Source http://www.kiwimoneysaver.com/pages/telephone.aspx
                                6. Electricity / Heating - $30 на седмица ?
                                7. Small med costs - $15, но пък не съм сигурен дали да слагам нещо за med insurance. Този коментар, че повече от 70% от кивитата нямат med insurance.... незнам, какво е вашето мнение по този въпрос?
                                8. Сложил съм и по $75 Money put aside за всеки случай.

                                Общо взето това е, сега малко по-надолу на сайта ми казват да сложа по-висока стойност от тази която се получава, та аз си избрах $900 и в крайна сметка резултатът идва около $57К:

                                Your weekly spend was: NZ$ 900
                                Your required gross annual income is: NZ$ 56890
                                При положение, че според повечето статистически сайтове, в които се ровех средната за страната заплата в IT сектора е около $65К. Естествено това е погледнато от реалистична гледна точка, че аз съм имигрант и не съм работил досега там и т.н. и със сигурност ще трябва да започна на по-ниско ниво.

                                Това трябваше да бъдат просто няколко бързи въпроса
                                Благодаря предварително,
                                Поздрави

                                Comment

                                Working...
                                X